TM Fantasy by marceli

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

TM Fantasy by marceli

Post autor: marceli »

Tytułem wstępu, temat jest rozwinięciem wątku publikowanego pierwotnie na rc-cam.


--------------------------------------------------------------------------------

Ten temat będzie niejako podsumowaniem
tematu o poprzedniej platformie p-13

dywagacji nt platform dalekiego zasięgu

jak również o wymarzonej platformie

Po dłuższych analizach, obliczeniach zasobności portfela, jak o oględzinach prawdziwego egzemplarza zdecydowałem się na TM FANTASY

Model można obejrzeć np pod tym linkiem, jednak wypiszę jego podstawowe parametry:



rozpiętość 3,2metra
waga do lotu ok. 3,3kg
powierzchnia 67,6dm2
zalecane obciążenie powierzchni 44-48g/dm2
profil mh32
powierzchnie sterowe klapy lotki sw sk usterzenie klasyczne
płat dzielony na 3

model posiada całkiem pojemny kadług, teoretycznie cały osprzęt rc + fpv oraz pakiet 6S life powinien się w nim zmieścić.
Czyli w znacznej części uniknąłbym budowania dodatkowego zasobnika (chyba, że na drugi pakiet 6S life, gdyż optymalną "elektrownią" byłby jednak dla mnie pakiet 6S2P life).

Jeżeli chodzi o planowane wyposażenie fpv będzie to:

DX201
lawmate 1W 2,4Ghz
osd Zbig m644
czujnik FMA


W tym temacie będę chciał opisać postępy prac w budowie oraz oblatywaniu.

Aktualnie bedę montował napęd.
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Witamy Marceli :)

Zapowiada nam sie bicie rekordow w sezonie. Powodzenia w budowie.
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Witam
I jak się będą teraz moje rekordy do twoich :(
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3153
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: TM Fantasy by marceli

Post autor: krall »

marceli pisze:... zdecydowałem się na TM FANTASY
Ja na początku podchodziłem sceptycznie to wykorzystywania porządnych konstrukcji modeli do FPV.
Jak dotąd rządzą "gównoloty" z EPP co wydaje się być pewnym kompromisem.
Ale patrząc dalej w przyszłość to te porządniejsze konstrukcje są jedyną drogą rozwoju platformy nośnej. Można dywagować który lepszy (Fantasyy, czy np. Łukasza Promyk, czy też konstrukcja projektowana pod FPV) niemniej każda z nich to krok w przód.
Oczywiście żeby zrobić ten platformiarski krok w przód trzeba uzgodnić całą elektronikę no i nabrać wprawy w pilotażu. Ale to już Marceli masz za sobą więc tylko patrzeć na kolejne rekordy :-)

Sorry za OT ale tak jakoś mi się zebrało ;-)
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
Wojtass_nt
Posty: 983
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:40
Lokalizacja: Nowy Targ

Post autor: Wojtass_nt »

Jak dotąd rządzą "gównoloty" z EPP co wydaje się być pewnym kompromisem.
Krall :) Troszkę szacunku plissss.
Mam 6 modeli z EPP i tylko jednego ze styropianu i nie zamierzam pchać się w żadne zapałki.
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Wojtku to nie jest zapalka tylko laminat a skrzydla z rdzeniem styro. Troche lepiej od zapalek. Taki model ma duzo lepsza doskonalosc od epp i jesli ktos chce bic rekordy to to jest najlepsza droga. Gdyby ten model mial skrzydla konstrukcyjne to juz by mi sie tak nie podobal :)
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3153
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Post autor: krall »

Wojtass_nt pisze: Krall :) Troszkę szacunku plissss.
Źle mnie zrozumiałeś ;-) Wszystkie moje fpv to EPP i bardzo sobie to chwalę i póki co nie zamierzam się przesiadać ("gównolot" to tak trochę prowokacyjnie)
ALE
Jeśli chcesz polecieć daleko lub daleko i szybko i pewien sprzętu jesteś i umiesz to EPP już nie jest takie the best.
PS
Może zrobimy osobny wątek "Platformy EPP kontra reszta świata"?
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
buwi777
Posty: 12
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 13:14
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: buwi777 »

Tylko że My na razie się uczymy, opanowujemy NOWĄ technologię - jak będziemy mieli sprawdzone np. autopiloty to będziemy wkładali większą kasę w modele. Dodatkowo te "g..loty" - póki co - zrobią mniejsze zło ( szkody ) jak stracisz z nimi ( nad nimi ) kontrolę.

Step by step i opanujemy Cały świat 8-)
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Marceli to juz doswiadczony pilot fpv i przeciera nowe szlaki wiec warto kibicowac :)
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

Marceli będziesz miał piękna platformę. Nawet nie wiesz jak CI zazdrościmy :-)
http://www.youtube.com/watch?v=nmbt9JvV ... re=related
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

Latanie jak na zboczu pięknie
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Kurcze nie wiedziałem że bez zbocza można tak latać :shock:
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Witam po małej przerwie.
Na szczęście nic mi się nie stało od po prostu dużo pracy miałem ;)

Odpowiem trochę hurtowo.
Co do gównolotów tu Krall nieco prowokacyjnie mnie cytuje, tak właśnie konstrukcje z epp nazywam, choć sam dwóch używam - su 27 do fpv.

Wracając do fantasy - szybol istotnie piękny, lubię go oglądać choć siedzi i czeka nie złożony w pudelku.
Zresztą tu pojawiają się dwa dylematy jeśli mam być uczciwy.
Po pierwsze mam też barakude z modellotu - już złożoną i szczerze zastanawiam się który z nich zrobić na fpv a który jako klasycznego szybowca zostawić./

Po drugie napęd do fantasy - no tak, kupiłem 12 sztuk ogniw lilfe aby zrobić pakiet 6s2p - na 100% procent dużo energi i duży zasięg tylko kurcze ten ciężar. Myślę że z kilogram na same ogniwa. Owszem fantasy to uniesie, duża powierzchnia płatów no ale jak mówią czynnik ryzyka zwiększony.

Co do autopilotów i niezawodnej elektroniki - no pewnie że obawiam się kreta z tego powodu -- w poprzednim sezonie jeśli chodzi o platformę p-13 upiekło mi się - bez awarii choć to zawsze jest możliwe.

Autopilotów dobrych nie ma. Liczyłem na Zbigowego, ale on obsługuje jak na razie tylko jeden kanał rc na lotki (zamiast dwóch). A to poważny problem gdy się chce używać butterfly do hamowania albo różnicowe wychylenie lotek itp./

Tak więc, reasumując, czas leci a ja się nadal zastanawiam co z tymi szybolami (fantasy i barakuda) zrobić.
Btw ma ktoś ochotę na p-13?

EDIT: to nie jest tak, że jestem totalnym wrogiem wszelkiego Easy glidera czy stara. Po prostu uważam, że gdy ktoś ma już jakieś obycie z modelami i latać umie to kupno easy stara czy glidera może być wyrzuceniem kasy w błoto. Bo do fpv można zaadoptować praktycznie każdy model, najlepiej już posiadany.
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Ale przyznaj że do wariowania przy niskich lotach szkoda poważnych modeli bo co rusz to jakaś gleba :)
Na i druga strona medalu jest nie każdego na fajny model stać :(
Awatar użytkownika
--mi--
Posty: 311
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 16:50
Lokalizacja: Wwwawa

Autopiloty

Post autor: --mi-- »

Właśnie jestem po locie z nową zabawką. Specjalnie szytą pod szybowce. Nazywa się UAV Dev Board. ŻADEN autopilot któego dotykałem nie umywa się do tego. Opis już niedługo w nowym wątku :mrgreen:
ODPOWIEDZ