Budowa quada FPV step-by-step

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Budowa quada FPV step-by-step

Post autor: jedrus »

Nowy Rok - nowy projekt :-D

Od dłuższego czasu z uwagą czytam forum w szczególności w kontekście FPV oraz wielowirnikowców i jakiś czas temu podjąłem decyzję o budowie ww.

Na początek będzie to "goły" quad, który z czasem uzupełnię o niezbędne graty do FPV.

Niestety z uwagi na absorbującą pracę zawodową oraz sytuację rodzinną ilość czasu, jaką mogę poświęcić na hobby jest mocno ograniczona. Z drugiej strony moja wiedza i doświadczenie w zakresie niezbędnym do budowy quada jest dość mała. Jednocześnie (myślę, że nie jestem w tym odosobniony) uważam, że trudno znaleźć na forum informacje niezbędne początkującym, które opisują wszystko co i jak tłumacząc prosto jak "chłop krowie...". Owszem informacji jest baaaaardzo dużo, ale są strasznie rozproszone, nieusystematyzowane i obciążone niesamowitą ilością żargonu (nie dla wszystkich zrozumiałego).

Z uwagi na powyższe postanowiłem stworzyć ten wątek, w którym postaram się możliwie szczegółowo (ale i powoli) opisać budowę quada, ale także zebrać w przystępny sposób informacje, jakie mogą się przydać każdemu początkującemu. Dlatego też, proszę o wyrozumiałość, kiedy w wątku będę się pojawiały tematy absolutnie podstawowe, które mogą wywoływać irytację wśród tych, dla których jest to abecadło.

Czy podołam w postanowieniu to w dużej mierze - nie oszukujmy się - zależy od bardziej doświadczonych Kolegów, którzy mam nadzieję pomogą mi i innym, za co z góry dziękuję. Mam również nadzieję, że sprostam wyzwaniu... i skończę, co niniejszym zacząłem. Na pewno nie będzie to szybka relacja typu zbudowałem quada przez wieczór, tu jest filmik z oblotu, więc niecierpliwym nie polecam...

Quad (w układzie X) ma być moim pierwszym wielowirnikowcem. Wstępne założenie (być może błędne) jest takie aby z czasem stał się on także platformą pod moje pierwsze FPV. Konstrukcja ma być raczej prosta, bez udziwnień. Będę głównie koncertował się na sprawdzonych rozwiązaniach unikając eksperymentowania. Co do budżetu, to raczej nie będzie to najdroższy projekt na tym forum, ale też nie mam ambicji by był najtańszym Mam natomiast ambicję, aby ktoś po przeczytaniu tego wątku (kiedy będzie ukończony) nie miał już więcej pytań

W kontekście kosztów to szczerze mówiąc, ideałem byłoby uzyskać jakieś optimum w proporcji cena-jakość. Wszędzie tam gdzie będzie to adekwatne będę informował o poniesionych kosztach oraz podawał linki do sklepów.
Ostatnio zmieniony wtorek 21 lut 2012, 13:48 przez jedrus, łącznie zmieniany 2 razy.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Konfiguracja - rama, elektronika, itp.

Post autor: jedrus »

1. MWC by Kuki v0.6.3 baro (wersja ze wszystkimi czujnikami bezpośrednio na PCB: procesor ATMEGA328P, 3-osiowe żyro ITG-3200, 3-osiowy akcelerometr BMA180, czujnik ciśnienia BMP085, kompas elektroniczny HMC5883L) http://www.multiwiicopter.pl
2. 4x ESC Mystery 20A przeprogramowane na fast PWM http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=9484
3. 4x Turnigy 2213 924kv http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=5689
4. Rama od kolegi JR65, a do tego 25 cm ramiona z profili alu 10x10x1 z Castoramy http://www.pcland.republika.pl/CNC/CPQu ... radual.jpg
5. Śmigła APC 10x4.7 SF/SFP
6. LEDy na ramionach

Masa startowa (bez pakietu LiPo) to niespełna 800g. Rozstaw silników (oś do osi po przekątnej) wynosi ca. 48cm.

Szczegóły dotyczące budowy są udokumentowane w dalszych postach tego wątku. Podsumowując - złożenie takiego latadła nie jest jakoś specjalnie trudne, nie wymaga dużego doświadczenia, ani specjalistycznych narzędzi. Ot, trochę dłubaniny, wiercenia, lutowania i skręcania. Może warto dodać, że posiadanie wiertarki stołowej i/lub gotowych (nawierconych) ramion zdecydowanie ułatwiłoby montaż.

No i trochę zdjęć wersji finalnej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela 26 lut 2012, 02:10 przez jedrus, łącznie zmieniany 6 razy.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

RX/TX

Post autor: jedrus »

W moim przypadku (na dziś) będzie to Spektrum DX8 z AR6200, ale pewnie z czasem i tu coś sie może zmienić, więc zarezerwowałem post pod tę kwestię. Ponadto pewnie znajdą się tu informacje nt. programowania apki.


EDIT: powiem szczerze, że nie będąc jeszcze wystarczająco "głęboko" w temacie zarezerwowałem tego posta pod potrzeby programowania i ustawiania apki oraz odbiornika, ale z perspektywy czasu uważam, że... było to całkowicie zbędne :shock:

Zbędne, ponieważ ww. jest proste jak konstrukcja cepa o czym nie miałem świadomości. Zakładamy nowy model w nadajniku na tryb samolotowy i jedyne co trzeba zrobić to:
1. ustawić odpowiednio rewersy na wszystkich 5ciu kanałach (ważne, żeby to zrobić przed trymowaniem i ustawianiem end-pointów, albo pamiętać o konieczności ponownego ustawienia pkt. 2 i 3 po zmianie rewersu)
2. ustawić trymerami wszystkie kanały w pozycji neutralnej na poziomie 1500 w GUI MWC
3. ustawić end-point'y tak aby zakres pracy drążków mieścił się przedziale ok. 1020 do ok. 1980 (czyli mniej więcej w granicach 120% zakresu)

Koniec. Proste, prawda?

PS. Bindowanie odbiornika odbywa się standardowo i nie wymaga jakiegoś specjalnego traktowania.
Ostatnio zmieniony wtorek 21 lut 2012, 13:51 przez jedrus, łącznie zmieniany 2 razy.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Programowanie FC i pierwsze loty

Post autor: jedrus »

Czyli co i jak trzeba zrobić, żeby ulotnić sprzęta


EDIT: No cóż... chyba podobnie jak w przypadku programowania apki zarezerwowałem miejsce na opis czegoś, co wydawało mi się strasznie skomplikowane... co okazało się dość proste.

W zasadzie to wystarczy postępować w/g manuala Kukiego i już (który nota bene powstał zdaje się na bazie tego wątku: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=3309). Nie będę tu powtarzał ww. instrukcji, więc po szczegóły odsyłam na http://www.multiwiicopter.pl/index.php/ ... rukcja-faq

Jedyne, co to pozwolę sobie na kilka uwag.

1. Uwaga generalna, co do podłączania USB do płytki: jeżeli używamy pakietu LiPo do zasilania FC, to najpierw podłączamy ww. zasilanie, a dopiero potem podłączamy USB do kompa.
2. Instalacja sterowników USB i pierwsze podłączenie FC do kompa: niektóre kable USB nie chcą współpracować z FC i urządzenie nie jest rozpoznawane, a co za tym idzie nie pojawia się nowy port COM. Rozwiązanie jest mało eleganckie, ale jedyną znaną mi słuszną drogą naprawienia problemu jest.. testowanie różnych kabli, aż do skutku. Polecam takie do zewnętrznych dysków HDD, które posiadają dodatkową wtyczkę USB, dzięki czemu FC dostaje zasilanie z dwóch gniazd USB naszego kompa.
3. Pamiętajcie o odpowiednim ustawieniu rewersów na kanałach!!!
4. Podłączenie regulatorów: regulatory przeprogramowane na fast PWM zasadniczo nie wymagają ustawienia ani kalibracji (nieprogramowane ustawiamy zgodnie z instrukcją). W przypadku regli ze stabilizatorami impulsowymi (SBEC, UBC, itp. nazwy) należy z wtyczek idących do FC wyjąć środkowy kabel, pozostawiając ww. tylko w jednej nich.

A poza tym to spokojnie oraz uważnie czytać instrukcję i postępować zgodnie z jej zaleceniami.


Jeden z pierwszych (literalnie) oblotow (jeszcze na tanich śmigłach z HK) w trybie ACRO:

Ostatnio zmieniony środa 22 lut 2012, 13:10 przez jedrus, łącznie zmieniany 4 razy.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

FPV

Post autor: jedrus »

No i w końcu zaczęły pojawiać się elementy FPV, a dokladnie to:

1. Gogle Carl Zeiss cinemizer plus (http://www.easy-entertain.com/shop/de/c ... /index.php)
2. Nadajnik/odbiornik video FOX 800 1.2GHz (http://www.dinodirect.com/Wireless-Tran ... #mycarttip)
3. Kamera płytkowa Sony super HAD II CCD 600TVL (http://www.securitycamera2000.com/produ ... rrencyId=1)
4. OSD by Misio via Rurek razem z GPSem (http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1628&p ... sc&start=0)
5. Czujnik prądu by PitLab 75A (http://www.pitlab.pl/index.php?page=sho ... t&Itemid=4)
6. GoPro HD 1 (http://gopro.com/cameras/hd-motorsports-hero-camera/)
7. Filtr low-pass (http://www.dronesvision.com/1-2ghz-low- ... c-systems/)
8. Statyw 166cm Camrock TE68 (http://allegro.pl/statyw-camrock-te68-c ... 13054.html)
Ostatnio zmieniony piątek 13 kwie 2012, 19:31 przez jedrus, łącznie zmieniany 7 razy.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Koszty budowy quada

Post autor: jedrus »

Tu postaram się na bieżąco ewidencjonować wydatki poniesione na budowę.

100 PLN - różne różniste drobiazgi (wartość szacunkowa)
15 PLN - 4 szt. CDROMów (złom PC, który jak na razie okazał się niepotrzebny)
15 PLN - 2x 1m profilu alu 10x10x1 (Castorama)
80 PLN - CP + półka na aku + power board by JR65 (http://www.pcland.republika.pl/CNC/CPQu ... radual.jpg, http://www.pcland.republika.pl/CNC/Plytkapradowa.jpg)
510 PLN/ 140$ - zamówinie z HK (niestety przy kursie ppal 3,65) wraz z kosztem wysyłki (trochę różności za ok. 90 PLN oraz: regle Mystery 20A http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=9484, śmigła http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=11332, silniki Turnigy 2213 924kv http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=5689)
270 PLN - MWC by Kuki v0.6.3 baro http://www.multiwiicopter.pl (płytka używana, nowa kosztuje ok. 350-360 PLN); wersja ze wszystkimi czujnikami bezpośrednio na PCB (procesor ATMEGA328P, 3-osiowe żyro ITG-3200, 3-osiowy akcelerometr BMA180, czujnik ciśnienia BMP085, kompas elektroniczny HMC5883L)
60 PLN - paski LED (ja akurat kupowałem tu: http://www.oswietlenia.com/category/pas ... na-silikon
45 PLN - przerobienie regli na fast PWM u Kolegi z forum
20 PLN - dodatkowe płytki CP od Kolegi JR65 http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
60 PLN - nylonowe kołki dystansowe http://www.srubex.com
68 PLN - śmigła APC 10x4.5 2x SF + 2x SFP http://www.sklep.modelarnia.pl/

RAZEM: ~1.240PLN (+ sporo pracy - bezcenne :mrgreen: )


Ponadto początkującym pozwolę sobie zwrócić uwagę, że w ogólnym kosztorysie szereg rzeczy nie zostało uwzględnionych. Ponieważ od jakiegoś czasu "bawię" się helikami to odpadły mi (niemałe) wydatki związane m.in. z:
- aparaturą i odbiornikiem (TX/RX)
- pakietami LiPo oraz ładowarkami
- podstawowymi narzędziami modelarskimi oraz ogólnego zastosowania
Ostatnio zmieniony piątek 13 kwie 2012, 19:49 przez jedrus, łącznie zmieniany 6 razy.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Koszty budowy zestawu FPV

Post autor: jedrus »

Postanowiłem rozdzielić koszty budowy samego quada od kosztów związanych z zestawem FPV. Te dotyczące stricte kwestii transmisji obrazu znajdują się poniżej:

855 PLN/ 200 EUR - gogle Carl Zeiss cinemizer plus
200 PLN/ 62 USD - nadajnik/odbiornik video FOX 800 1.2GHz (http://www.dinodirect.com/Wireless-Tran ... #mycarttip)
205 PLN/ 64 USD - kamera płytkowa Sony super HAD II CCD 600TVL (http://www.securitycamera2000.com/produ ... rrencyId=1)
420 PLN - OSD by Misio via Rurek razem z GPSem (http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=2045)
30 PLN - czujnik prądu by PitLab 75A (http://www.pitlab.pl/index.php?page=sho ... t&Itemid=4)
520 PLN/ 160 USD - GoPro HD 1
110 PLN/ 34 USD - filtr low-pass (http://www.dronesvision.com/1-2ghz-low- ... c-systems/)
70 PLN - statyw 166cm Camrock TE68 (http://allegro.pl/statyw-camrock-te68-c ... 13054.html)

RAZEM: 2.410 PLN
Ostatnio zmieniony piątek 13 kwie 2012, 19:33 przez jedrus, łącznie zmieniany 10 razy.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Moje ustawienia config.h dla standardowego softu MultiWii1_9

Post autor: jedrus »

#define MINTHROTTLE 1145

#define QUADX

#define YAW_DIRECTION 1 // if you want to reverse the yaw correction direction

#define I2C_SPEED 400000L //400kHz fast mode, it works only with some WMP clones

//#define INTERNAL_I2C_PULLUPS

#define TRUSTED_ACCZ

//#define A0_A1_PIN_HEX

//#define RCAUXPIN8
//#define RCAUXPIN12

//#define STAB_OLD_17

//#define GPS
//#define GPS_SERIAL Serial3 // should be Serial2 for flyduino v2
//#define GPS_BAUD 4800
//#define GPS_BAUD 9600

//#define LEVEL_PDF

//#define DEADBAND 6

#define ITG3200

#define BMA180

#define BMP085

#define HMC5883

//#define ADCACC

//#define ITG3200_LPF_256HZ // This is the default setting, no need to uncomment, just for reference
//#define ITG3200_LPF_188HZ
//#define ITG3200_LPF_98HZ
//#define ITG3200_LPF_42HZ
//#define ITG3200_LPF_20HZ
//#define ITG3200_LPF_10HZ // Use this only in extreme cases, rather change motors and/or props

//#define SERIAL_SUM_PPM PITCH,YAW,THROTTLE,ROLL,AUX1,AUX2,CAMPITCH,CAMROLL //For Graupner/Spektrum
//#define SERIAL_SUM_PPM ROLL,PITCH,THROTTLE,YAW,AUX1,AUX2,CAMPITCH,CAMROLL //For Robe/Hitec/Futaba
//#define SERIAL_SUM_PPM PITCH,ROLL,THROTTLE,YAW,AUX1,AUX2,CAMPITCH,CAMROLL //For some Hitec/Sanwa/Others

//#define SPEKTRUM 1024
//#define SPEKTRUM 2048

//#define SBUS

#define FAILSAFE // Alex: comment this line if you want to deactivate the failsafe function
#define FAILSAVE_DELAY 10 // Guard time for failsafe activation after signal lost. 1 step = 0.1sec - 1sec in example
#define FAILSAVE_OFF_DELAY 200 // Time for Landing before motors stop in 0.1sec. 1 step = 0.1sec - 20sec in example
#define FAILSAVE_THR0TTLE (MINTHROTTLE + 200) // Throttle level used for landing - may be relative to MINTHROTTLE - as in this case

//#define BTSERIAL

//#define SERVO_TILT
#define TILT_PITCH_MIN 1020 //servo travel min, don't set it below 1020
#define TILT_PITCH_MAX 2000 //servo travel max, max value=2000
#define TILT_PITCH_MIDDLE 1500 //servo neutral value
#define TILT_PITCH_PROP 10 //servo proportional (tied to angle) ; can be negative to invert movement
#define TILT_ROLL_MIN 1020
#define TILT_ROLL_MAX 2000
#define TILT_ROLL_MIDDLE 1500
#define TILT_ROLL_PROP 10

#define INTERLEAVING_DELAY 3000

#define VBAT // comment this line to suppress the vbat code
#define VBATSCALE 131 // change this value if readed Battery voltage is different than real voltage
#define VBATLEVEL1_3S 111 // 11,1V
#define VBATLEVEL2_3S 108 // 10,8V
#define VBATLEVEL3_3S 105 // 10.5V
#define NO_VBAT 16 // Avoid beeping without any battery

#define NEUTRALIZE_DELAY 100000

#define MINCOMMAND 1000

#define MAXTHROTTLE 1850

#define SERIAL_COM_SPEED 115200

#define LCD_CONF

//#define LCD_ETPP

//#define LCD_TEXTSTAR

//#define MOTOR_STOP

#define MIDRC 1500

//#define CAMTRIG
#define CAM_SERVO_HIGH 2000 // the position of HIGH state servo
#define CAM_SERVO_LOW 1020 // the position of LOW state servo
#define CAM_TIME_HIGH 1000 // the duration of HIGH state servo expressed in ms
#define CAM_TIME_LOW 1000 // the duration of LOW state servo expressed in ms

#define TRI_YAW_CONSTRAINT_MIN 1020
#define TRI_YAW_CONSTRAINT_MAX 2000
#define TRI_YAW_MIDDLE 1500

#define PITCH_DIRECTION_L 1 // left servo - pitch orientation
#define PITCH_DIRECTION_R -1 // right servo - pitch orientation (opposite sign to PITCH_DIRECTION_L, if servos are mounted in mirrored orientation)
#define ROLL_DIRECTION_L 1 // left servo - roll orientation
#define ROLL_DIRECTION_R 1 // right servo - roll orientation (same sign as ROLL_DIRECTION_L, if servos are mounted in mirrored orientation)
#define WING_LEFT_MID 1500 // left servo center pos. - use this for trim
#define WING_RIGHT_MID 1500 // right servo center pos. - use this for trim
#define WING_LEFT_MIN 1020 // limit servo travel range must be inside [1020;2000]
#define WING_LEFT_MAX 2000 // limit servo travel range must be inside [1020;2000]
#define WING_RIGHT_MIN 1020 // limit servo travel range must be inside [1020;2000]
#define WING_RIGHT_MAX 2000 // limit servo travel range must be inside [1020;2000]

//#define POWERMETER 1
//#define POWERMETER 2

#define PLEVELSCALE 50 // if you change this value for other granularity, you must search for comments in code to change accordingly

#define PLEVELDIV 10000 // default for soft - if you lower PLEVELDIV, beware of overrun in uint32 pMeter
#define PLEVELDIVSOFT PLEVELDIV // for soft always equal to PLEVELDIV; for hard set to 10000

#define PSENSORNULL 510 // for I=0A my sensor gives 1/2 Vss; that is approx 2.49Volt
#define PINT2mA 13 // for telemtry display: one integer step on arduino analog translates to mA (example 4.9 / 37 * 100

//#define LCD_TELEMETRY 100011

//#define LCD_TELEMETRY_AUTO 2000123

#define VBATREF 24

//#define LOG_VALUES

//#define ACC_ORIENTATION(X, Y, Z) {accADC[ROLL] = Y; accADC[PITCH] = -X; accADC[YAW] = Z;}
//#define GYRO_ORIENTATION(X, Y, Z) {gyroADC[ROLL] = -Y; gyroADC[PITCH] = X; gyroADC[YAW] = Z;}
//#define MAG_ORIENTATION(X, Y, Z) {magADC[ROLL] = X; magADC[PITCH] = Y; magADC[YAW] = Z;}
Ostatnio zmieniony piątek 13 kwie 2012, 13:04 przez jedrus, łącznie zmieniany 6 razy.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Rezerwa 3

Post autor: jedrus »

Jak w tytule
Ostatnio zmieniony wtorek 21 lut 2012, 13:59 przez jedrus, łącznie zmieniany 16 razy.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Rezerwa 4

Post autor: jedrus »

Jak w tytule
Ostatnio zmieniony wtorek 21 lut 2012, 14:00 przez jedrus, łącznie zmieniany 1 raz.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Rezerwa 5

Post autor: jedrus »

Jak w tytule
Ostatnio zmieniony wtorek 21 lut 2012, 14:00 przez jedrus, łącznie zmieniany 1 raz.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Rezerwa 6

Post autor: jedrus »

Jak w tytule
Ostatnio zmieniony wtorek 21 lut 2012, 14:00 przez jedrus, łącznie zmieniany 1 raz.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Budowa

Post autor: jedrus »

No to na początek kilka informacji i pierwsze pytania. Na pierwszy ogień idzie mechanika...

Quad będzie zbudowany na bazie CP od Kolegi JR65 z forum (http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=62572&highlight=#62572). Do tego profile alu 10x10x1 o długości 250mm każdy. Na razie mam już CP z półką pod aku oraz profile. Trzeba się teraz wybrać na zakupy śrubek, nakrętków, dystansów, itp. Tak przy okazji - ma ktoś może jakieś zestawienie "starter pack'u" co tak naprawdę jest potrzebne do budowy?

Na dziś wydaje mi się, że będzie potrzeba kilkanaście dystansów 10mm, kilkanaście śrub M3 ok. 6mm oraz naście-dziesiąt M3 ok. 18-20mm i do tego garść podkładek oraz samokątrujących nakrętek M3. Ponadto zanabyłem 4 CDROM’y ze złomu komputerowego za całe 15 PLN, z których mam zamiar odzyskać trochę elementów (w tym dampery).

Kolejne pytanie dotyczy profili - czym je oklejacie żeby były takie ładne i kolorowe? Zwykłym termokurczem, czy czymś innym?
Artu

Post autor: Artu »

A nie można było wszystkiego w jednym poście (poprzez edycję pierwszego) :roll:
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

Taki temat jest mi potrzebny, mam nadzieje że za niedługo będzie więcej info.
Ale miało być prostym językiem, a w ostatnim poście masz "FC" i "dampery"
PS w CD-ROMie masz dwa magnesiki neodymowe obok soczewki.
ODPOWIEDZ