TwinStar by losiasty & jakuban

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
losiasty
Posty: 50
Rejestracja: czwartek 28 cze 2012, 13:10
Lokalizacja: Radawiec
Kontakt:

TwinStar by losiasty & jakuban

Post autor: losiasty »

Dobry wieczór wszystkim, to jeden z moich pierwszych postów na tym forum i pierwszy temat więc wypada się przedstawić i przywitać. Nazywam się Paweł,, mieszkam sobie w Radawcu, mam lat 26, modelami RC latam od 14 lat i od niedawna zacząłem podbierać Kubie (jakuban) gogle podczas latania, znamy się od dawna i trochę ze sobą kooperujemy. Zaraził mnie skubany najpierw wielowirnikowcami a później FPV, więc to wszystko przez niego, kiedyś naskarżę jego żonie jak mi znów coś podsunie ;)

Przechodząc do sedna czyli do platformy - Kuba rzucił hasło (znów jego wina) żebyśmy zbudowali platformę z której będzie można nadawać na żywo przez dłuższy czas - akurat mieliśmy potrzebę posiadania takiej platformy. Po obserwacjach na lotnisku wybór padł na TwinStara Multiplexa, więc model w branży FPV dobrze znany. Seryjny napęd 2x 400 raczej nie dałby rady z modelem z całym FPV, dużym zasilaniem i GoPro, więc solidnie go przebudowaliśmy. Jako że dysponowaliśmy dużą ilością pakietów 4s, padło na napęd z takiego akumulatora, stąd "copterowe" silniki Roxxy 2827-34 ze śmigłami 10x4,7 APC. Od razu przy składaniu zainstalowaliśmy nadajnik 5,8GHz 200mW z anteną cloverleaf (schowaną pod super osłonką z piłeczki pingpongowej) oraz niezbędne instalacje kablowe, całość została też wyekranowana. Regle Plush 25A są zalutowane bezpośrednio do silników i siedzą sobie w gondolach silnikowych.

Poza tym, można powiedzieć że wyposażenie standard, czyli serwa metalowe bodaj Corona, kamera 600TVL, OSD Remzibi. Radio Graupner MX16s stuningowane zestawem FrSky, odbiornik V8FR-II HV z antenami 15 i 40cm - ta druga umieszczona pionowo nad sktzydłem. Model zasilamy z pakietów 4s 4000mAh (silniki) i 3s 1000mAh (wideo).

Cel podstawowy, czyli długi lot został osiągnięty - na takim setupie jak podany powyżej model lata 50 minut. Mam jeszcze pakiety 5000, więc spokojnie powinien wisieć ponad godzinę.

Ponieważ dużo latam wieczorem przy słabym świetle, postanowiłem zamontować mu oświetlenie LED które bardzo dobrze się sprawdza. Jeśli jest na tyle ciemno, że widać tylko sylwetkę modelu, światełka pomagają bardzo mocno. Diody są zasilane z pakietu video. Te LEDy to też zasługa Kuby - wspomniałem już, że to wszystko przez niego? ;)

Model lata bardzo spokojnie, można się wozić cały wieczór. Miałem niezłe cyrki z FPV, goglami i czym tam jeszcze nie sprawdziliśmy do tej pory w 100% możliwości modelu, jak narazie max odległość to 600m, max wysokość 550m, wizja i RC działały bez zarzutu. Nie chciałem się zapuszczać dalej bo mam bardzo małe zasilanie w goglach (Headplay + układ Protector z Rangevideo, a więc zasilanie 2s a największy pakiet jaki miałem w domu to 450mAh z halówki... gogle działają 20 min...). Zamówiłem już większy pakiet, więc zobaczymy co się uda nalatać. Na zestawie który jest w modelu robiliśmy z powodzeniem ponad kilometr.

Obrazek[/URL]

Obrazek[/URL]

Obrazek[/URL]

Obrazek[/URL]

Obrazek[/URL]


Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony wtorek 17 lip 2012, 20:58 przez losiasty, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam - Paweł
RadawiecRC.pl
Awatar użytkownika
smook
Posty: 217
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 13:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: smook »

Ładna ta maszynka :) Możesz podać jej masę startową? Czy śmigła nie sprawiają problemu przy lądowaniu?

Pozdrawiam
Damian
vaderjk
Posty: 383
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 18:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: vaderjk »

Witam,


Czy ta antenka w pingpongu w dol skierowana - nie niszczy sie przy ladowaniu?

Czy duza jest roznica przy antence typu koniczynka gdy ja zamontuje do gory / w stosunku do montazu w dol?

Ja planuje u siebie zamontowac dosyc wysoko do gory ta antenke - bez pingponga.


No to czekam na testy odleglosciowe - mam podoby zestaw (tzn 200mW 5,8 video i frsky ) jestem ciekaw jak daleko mozna na tym poleciec.


Pozdr,

VaderJK
VaderJK AXN FPV Eagle Tree
krzysiek3d
Posty: 663
Rejestracja: wtorek 04 paź 2011, 17:32
Lokalizacja: Kraków

Re: TwinStar by losiasty & jakuban

Post autor: krzysiek3d »

Treść skasowana przez autora.
Ostatnio zmieniony niedziela 26 sty 2014, 02:41 przez krzysiek3d, łącznie zmieniany 1 raz.
"Twoja racja, mój święty spokój. Szkoda nerwów na walkę z wiatrakami."

Z własnej decyzji, "czytacz forumowy".

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Twinek to piękny model. Sam go posiadam.
Jak zachowuje się w powietrzu przy nawrotach?
Mój jakby zawracał w miejscu, masa rozłożona równomiernie w całym kadłubie, więc taki ociężały trochę.
Model wymaga raczej dużej prędkości, inaczej przy manewrach potrafi przepaść.
Szczególnie ważne przy lądowaniu.
Awatar użytkownika
losiasty
Posty: 50
Rejestracja: czwartek 28 cze 2012, 13:10
Lokalizacja: Radawiec
Kontakt:

Post autor: losiasty »

smook pisze:Możesz podać jej masę startową? Czy śmigła nie sprawiają problemu przy lądowaniu?
1510g z 4s 4000. Śmigła... Na trawce w Radawcu która ma 2-3cm da się jeszcze nawet wystartować z ziemi, ale na wyższej bym nie szalał. Generalnie sądzę że większe śmigło będzie już stanowić problem przy lądowaniu, 10" jest na styk.
vaderjk pisze:Czy ta antenka w pingpongu w dol skierowana - nie niszczy sie przy ladowaniu?

Czy duza jest roznica przy antence typu koniczynka gdy ja zamontuje do gory / w stosunku do montazu w dol?
Antena jest umieszczona na samym końcu kadłuba, więc specjalnie nie dotyka ziemi przy ladowaniu. Co do umieszczenia w dół - w mojej subiektywnej ocenie jest spora różnica na plus, wcześniej testowaliśmy antenę w górę w Kuby Xeno i jednak zdarzały się mrówki i przerwania - tu się nie zdarzają, odpukać :)
vaderjk pisze:No to czekam na testy odleglosciowe - mam podoby zestaw (tzn 200mW 5,8 video i frsky ) jestem ciekaw jak daleko mozna na tym poleciec.
Z dokładnie tym nadajnikiem i anteną (ale na radiu Futaby) zrobiliśmy 1160m na wysokości 300m. Wczoraj miałem na FrSky tak jak pisałem - 600/550m i nie było najmniejszego zaciachu, więc potencjał jest spory. W szufladzie leży już 800mW 1,2GHz, ale nad tym wynalazkiem musimy popracować jeszcze zanim trafi do modelu.
krzysiek3d pisze:Dzień dobry :). Miło zobaczyć tutaj kolejnego znajomego. Witamy, witamy, hehe.
No siema :)
markac pisze:Jak zachowuje się w powietrzu przy nawrotach?
Mój jakby zawracał w miejscu, masa rozłożona równomiernie w całym kadłubie, więc taki ociężały trochę.
Model wymaga raczej dużej prędkości, inaczej przy manewrach potrafi przepaść.
Szczególnie ważne przy lądowaniu.
Model jest bardzo zwrotny, ale żeby latał poprawnie musiałem mu dać bardzo dużą różnicowość lotek, chyba 65% czy nawet więcej, inaczej zarzucał tyłem przy zakrętach. Ja mam zgodnie ze starą modelarską szkołą większość masy skupioną w pobliżu środka ciężkości, "wystają" tylko kamera z OSD z przodu i nadajnik z tyłu. Nie zauważyłem żadnego przepadania, model lata wg. OSD z prędkością ok. 35-40 km/h i nie zwalił mi się nigdy. Lata na tyle powoli że da się lądować przy nodze. Może to kwestia wyważenia i wytrymowania?
Pozdrawiam - Paweł
RadawiecRC.pl
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

model lata wg. OSD z prędkością ok. 35-40 km/h i nie zwalił mi się nigdy. Lata na tyle powoli że da się lądować przy nodze. Może to kwestia wyważenia i wytrymowania?
Przy takiej prędkości nie przepadnie, to u mnie pewnie jest prędkość maksymalna, ale to będę wiedział dopiero, jak przeczytam dane z OSD.

Wiem, że najlepiej skupić masę wokół SC, ale gratów jest tyle, że i tak zajęły większość kadłuba.
Awatar użytkownika
losiasty
Posty: 50
Rejestracja: czwartek 28 cze 2012, 13:10
Lokalizacja: Radawiec
Kontakt:

Post autor: losiasty »

No u mnie udało się wszystko upchnąć bez problemu :) Co do prędkości maksymalnej to wczoraj przy dość silnym wietrze z trudem wyciągnęliśmy całe 90 km/h :) No ale to kwestia śmigieł, mają bardzo mały skok więc duży ciąg statyczny - rekordów prędkości się na tym nie pobije, ale nie po to ta platforma jest :)
Pozdrawiam - Paweł
RadawiecRC.pl
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Na ciąg nie mogę narzekać bo jest zaje...y na śmigłąch GWS 7035 3-łopatowe ;-) i wyrywa model z ręki.
Świetnie się prezentują, ale do bicia rekordów prędkości mają za mały skok.
Silniki to Turnigy C2826-1350.
Obrazek
To są maks. śmigła do tego silnika, ale być może je zmienię, jak będzie zbyt wolny.
Czekam na następny oblot.
No ale to kwestia śmigieł, mają bardzo mały skok więc duży ciąg statyczny
Skok odpowiada za prędkość strumienia zaśmigłowego, a średnica za ciąg statyczny.
Nie mylę się?
Awatar użytkownika
losiasty
Posty: 50
Rejestracja: czwartek 28 cze 2012, 13:10
Lokalizacja: Radawiec
Kontakt:

Post autor: losiasty »

markac pisze:Skok odpowiada za prędkość strumienia zaśmigłowego, a średnica za ciąg statyczny.
Nie mylę się?
Wszystkie te parametry (skok, średnica, ciąg, prędkość strumienia) są wzajemnie zależne. Przykładowo - na tym samym silniku i zasilaniu śmigło 13x4 ma większy ciąg statyczny niż 13x6,5 ale o wiele mniejszą prędkość strumienia. Gdyby ciąg statyczny zależał tylko od średnicy, każde śmigło 10" niezależnie od skoku miało by taki sam ciąg statyczny a jak dobrze wiemy tak nie jest :)
Pozdrawiam - Paweł
RadawiecRC.pl
Awatar użytkownika
aidan
Posty: 552
Rejestracja: czwartek 29 wrz 2011, 20:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: aidan »

Masz może jakieś filmiki, jak twinstarek lata ?

Też się zastanawiam nad konfiguracją 4S i silnikami 2827-34 z wiadomych powodów ;)
Ahh te spaczenie kopterami :P
Awatar użytkownika
sbruski
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 21 kwie 2011, 22:40
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: sbruski »

Witam,

Mnie interesuje rodzaj, trwałość i producent farby na końcówkach skrzydeł i nie tylko tam...
Wszystkiego najlepszego z NOWYM Rokiem!

Pozdrawiam
Staszek
wlodek1
Posty: 23
Rejestracja: piątek 27 maja 2011, 21:17
Lokalizacja: Toruń

Post autor: wlodek1 »

sbruski pisze:Witam,

Mnie interesuje rodzaj, trwałość i producent farby na końcówkach skrzydeł i nie tylko tam...
Do Elaporu, acz nie tylko, doskonale sprawdza się ten podkład. Nie jest może tani ale bardzo wydajny i można na niego malować "czymkolwiek" i farba trzyma że aż miło.
Pozdrawiam
Włodek
Awatar użytkownika
Boogie
Posty: 276
Rejestracja: piątek 29 cze 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Boogie »

Polecam oryginalne farby Multiplexa w sprayu- schną bardzo długo- u mnie próba położenia palca wciąż dawała odciski nawet po 3 dniach po malowaniu. Po 5-6 dniach było ok.
Pozdrawiam,
Krzysiek
szpieg
Posty: 94
Rejestracja: niedziela 11 lis 2012, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: szpieg »

Fajnie ci wyszedł kolor na końcówkach. Jaką farbą malowałeś
ODPOWIEDZ