OSD by Zbig & Pitlab

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: PitLab »

darek_op pisze:nie rozumiem, co oznacza zwrot point wing down. ?
"To point" znaczy "skierować", czyli skieruj lewe skrzydło w dół. Chodzi o to aby móc skierować oś Z magnetometru w kierunku północnym, tak aby móc złapać jej czułość przy maksymalnym sygnale, bo obracając AP w płaszczyźnie, w osi Z mamy wskazania zbliżone do zera a chcemy złapać maksimum.

darek_op pisze:W menu kalibracja czułości jest takie polecenie:
1. Keep AP level then press a key.
Czy to oznacza, że należy model ustawić w pozycji takiej jak przy wyważaniu?
Tak. "leveled" znaczy "wypoziomowany".
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
darek_op
Posty: 782
Rejestracja: piątek 02 mar 2012, 12:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: darek_op »

PitLab pisze:.....................
"To point" znaczy "skierować", czyli skieruj lewe skrzydło w dół. Chodzi o to aby móc skierować oś Z magnetometru w kierunku północnym, tak aby móc złapać jej czułość przy maksymalnym sygnale, bo obracając AP w płaszczyźnie, w osi Z mamy wskazania zbliżone do zera a chcemy złapać maksimum.

......
czyli nos na pólnoc, a lewe skrzydło w dół ?
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: PitLab »

darek_op pisze:czyli nos na pólnoc, a lewe skrzydło w dół ?
Dokładnie tak.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: Plotek »

Dziś miałem bardzo brzydką sytuację, gdzie mikro wtyczka przy kamerce uległa awarii i odpadły przewody + i -, co w rezultacie doprowadziło do ich zwarcia podczas pracy kanapki na ziemi. Nie będę komentował.. W ostateczności ekran w bazie znikł, Nadajnik video zgasł. Jednak po restarcie wygląda jakby wszystko było w porządku. Mam czymś się martwić, na coś zwrócić uwagę, czy coś mogło oberwać?

W ostateczności latałem dziś na mobiusie z video out. Zauważyłem, że po podaniu wpierw napięcia na OSD, a potem na AP, wyskakuje błąd obok trybu lotu E02. Ogółem wtedy lotki i stery reagują z opóźnieniem. Jeśli zaś podlaczę zgodnie z zaleceniem czyli ap wpierw potem osd, jest wszystko ok. Jednak chyba wcześniej nie miało tu u mnie znaczenia, zawsze było w porządku.. Może to przez ten incydent?
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: PitLab »

Plotek pisze:Dziś miałem bardzo brzydką sytuację, gdzie mikro wtyczka przy kamerce uległa awarii i odpadły przewody + i -, co w rezultacie doprowadziło do ich zwarcia podczas pracy kanapki na ziemi. Nie będę komentował.. W ostateczności ekran w bazie znikł, Nadajnik video zgasł. Jednak po restarcie wygląda jakby wszystko było w porządku. Mam czymś się martwić, na coś zwrócić uwagę, czy coś mogło oberwać?
W OSD jest bezpiecznik polimerowy, który w takiej sytuacji powinien rozłączyć obwód. Skoro nadajnik "zgasł" i wstał po resecie to wygląda na to że tak właśnie się stało.
Jeżeli wszystko jest zasilane i działa to pewnie nic się nie stało. Z rzeczy do obserwowania zerknij na dławiki filtrujące prąd dla nadajnika i kamery. To takie małe szare kosteczki bez napisów w rozmiarach najmniejszych kondensatorów SMD na płytce. Są gdzieś w okolicy zasilania. Zdarzały się przypadki że się spaliły i trzeba było je wymieniać. Paląc się wydzielają specyficzny zapach palonej elektroniki - nie da się pomylić z niczym innym.

Plotek pisze:Zauważyłem, że po podaniu wpierw napięcia na OSD, a potem na AP, wyskakuje błąd obok trybu lotu E02. Ogółem wtedy lotki i stery reagują z opóźnieniem. Jeśli zaś podlaczę zgodnie z zaleceniem czyli ap wpierw potem osd, jest wszystko ok. Jednak chyba wcześniej nie miało tu u mnie znaczenia, zawsze było w porządku.. Może to przez ten incydent?
To jest normalne zjawisko i nie sądzę żeby było spowodowane zwarciem, tym bardziej że zwarcie było na wejściu obwodu 12V a elektronika w AP w ogóle nie jest zasilana z 12V z OSD. Istotą tego zjawiska jest start czujnika zasilanego szczątkowym prądem z linii komunikacyjnych łączących OSD z AP. Ten prąd jest za mały aby zasilić żyroskop i dlatego żyroskopy nie są w stanie wystartować poprawnie.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: Plotek »

Wszystko jasne. Dziękuję Piotrze za odpowiedź :-)
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
Awatar użytkownika
rycerz100
Posty: 992
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: rycerz100 »

Może ktoś mi podpowiedzieć co robię nie tak że wartość RSSI podczas kalibracji mam identyczną bez względu na to czy nadajnik RC mam włączony czy wyłączony

Obrazek

Obrazek

Próbowałem zmiany kanału przypisanego do RSSI, zapamiętuję ustawienia w managerze, kończą mi się pomysły.
Mirek
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2269
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: Zbig »

Jeżeli w managerze słupek przy [x]rssi się nie rusza, to jakiś problem jest po stronie eLeReS-a. Wyłączasz bezposrednio nadajnik LRS czy nadajnik RC (masz retransmisje 2.4GHz->LRS?)
Awatar użytkownika
rycerz100
Posty: 992
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: rycerz100 »

Mam retransmisję ale nawet po odłączeniu nadajnika RC słupek jest prawie pełen. Kolega w temacie eleresa miał podobny problem i dostał od Misia jakąś poprawkę softu. Zobaczymy jak się Misiek odezwie.
Mirek
Awatar użytkownika
komanndos
Posty: 61
Rejestracja: piątek 22 lis 2013, 14:34
Lokalizacja: Marki

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: komanndos »

Dokładnie, problem leży po stronie eLeReSa, u mnie to samo, Miś już jakiś czas temu obiecywał poprawkę, ale na razie jakoś cisza w temacie.
SS2000, SC2400, DIY FT Guinea Pig :-)
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: Ben »

komanndos pisze:Dokładnie, problem leży po stronie eLeReSa [...]
Nie do końca ;-) mam podobne objawy a wszystko działa poprawnie. Dlaczego tak się dzieje, postaram się wyjaśnić:

Załóżmy że mamy retransmisję z 2.4G na 433MHz (jak tak mam zrobione), eLeReS jako nadajnik przesyła sygnał FM wraz dodaną modulacją z nadajnika RC. Więc po wyłączeniu nadajnika RC na 2.4G nadal będzie nadawał, z tym że sygnał będzie bez t/zw "ramki sygnału" lub inaczej "informacji z nadajnika o położeniu sterów", wówczas wskaźnik w konfiguratorze pokażę nam że jest nadal sygnał z tym że będzie to czyta fala nośna z modulacją częstotliwości bez żadnych informacji. Dopiero wyłączenie eLeReS'a pokaże nam spadek sygnału widoczny w konfiguratorze.

Dla przykładu (sprawdzone praktycznie):
- latam na eLeReS'e a nadajnik RC to przemiennik częstotliwości z 2.4G na 433MHz, jak wyłączę (podczas lotu) nadajnik RC na 2.4G mam nadal RSSI 99% a autopilot robi "curyk na haus"
- jak wyłączę zasilanie przemiennika, RSSI spada na "0" i jest powtórka z rozrywki.

Wniosek ... wszystko działa POPRAWNIE !!!
Ps. Panowie troszkę teorii się zawsze przyda ;-)
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
rycerz100
Posty: 992
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: rycerz100 »

Niestety nie jest dobrze ani poprawnie.
Wszyscy mamy tak samo źle czy mamy retransmisję czy jej nie mamy.
Jak wytłumaczyć fakt sprawdzony na dodatek osobiście że w managerze fpv RSSI nawet nie drgnie przy CAŁKOWITYM wyłączeniu toru rc po stronie nadawczej?
Co za tym idzie nie ma możliwości kalibracji RSSI ponieważ jej wartość jest cały czas identyczna.
Kolejne pwtanie czym różni się przesył rssi fizycznym przewodem od przesyłu tegoż RSSI sygnałem PPM z tego samego odbiornila do tego samego AP?
Przewodem działa PPM nie działa.
Mirek
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: zybyzy »

Miś potwierdził, że jest błąd w sofcie eleresa. Poprawił i działa - więc nie ma co wymyślać innych teorii.
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: Rufio »

Spokojnie, spokojnie, bez nerwacji.
rycerz100 pisze:Kolejne pwtanie czym różni się przesył rssi fizycznym przewodem od przesyłu tegoż RSSI sygnałem PPM z tego samego odbiornila do tego samego AP?
Fizycznym przewodem - odbiornik podaje napięcie w np. zakresie 0-3.3V
Sygnałem PPM - wysterowanie nie napięciem a długością impulsu: 0 ms to 0% RSSI, 2000ms to 100% RSSI
rycerz100 pisze:Przewodem działa PPM nie działa.
???? i jeszcze ????????
Awatar użytkownika
rycerz100
Posty: 992
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: OSD by Zbig & Pitlab

Post autor: rycerz100 »

Rufio pisze:
rycerz100 pisze:Przewodem działa PPM nie działa.
???? i jeszcze ????????
:lol: I tu jest właśnie pies pogrzebany :-)
Soft odbiornika jest wyjaśnieniem sprawy
Mirek
ODPOWIEDZ