Easy Glider FPV by KrzysW

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Mateusz
Posty: 2324
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 02:17
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Mateusz »

Oj Dawidzie :D Ale ciekawe czy jest mozliwość kupienia takiego modułu do włąśnie takich modeli typu EGP
Trutututu nici z drutu.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

eee no wystarczy taki RC switch sterowany z wolnego kanału....do tego podpinasz jakiś mini przekaźnik (żeby był lekki) ze stykami NO i NC i jak brakuje prądu to "psztryyk" i zasilasz z pakietu napędowego. Ważne żeby to było przełączanie alternatywne czyli albo albo (dlatego napisałem że muszą być w przekaźniku styki obu rodzajów) bo inaczej to by się ładował jeden od drugiego i rozbalansowanie murowane albo i ..firestarter :lol:
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

http://hobbycity.com/hobbyking/store/uh ... oduct=8833 po odpowiednim polaczeniu powinno zalatwic sprawe :D
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

dokładnie Diem o to chodzi ino trzeba tym dinksem sterować przekaźnik z powodów wspomnianych wyżej
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
KrzysW
Posty: 145
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 09:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KrzysW »

Cześć

Do przełączania można wykorzystać coś takiego
http://www.rangevideo.com/index.php?mai ... cts_id=176
Problem w tym że przewaznie brakuje tego dodatkowego kanału do sterowania


Teoretycznie można załatwić sprawę dwoma diodami skierowanymi z obydwu pakietów w stronę OSD i toru video. Ten pakiet będzie zsilał który ma większe napięcie.
To proste.
Ale tracimy separację obwodów o którą walczyliśmy
Aby jak najdłużej latać z odseparowanymi obwodami trzeba zrobić elektroniczny przerzutnik który podłączy baterię główną do tych diód dopiero gdy bateria OSD jest już na wyczerpaniu
Wyobrażam sobie że w takiej konfiguracji można to robić automagicznie bez angażowania dodatkowego kanału
Tak to sobie wymysliłem
?
W moim przypadku to szczególnie wazne bo bateria OSD zasila dodatkowo radio RC, kamerę DX201 i autopilota. Jak się wyczerpie to kaplica
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Oczywiście najschludniejszym i najestetyczniejszym rozwiązaniem jest dinks elektroniczny, szczególnie dla Ciebie z takim zacięciem i doświadczeniem elektronika :-) Ja podałem na szybko sposób "na chama" który można mieć "od ręki" co w przypadku "przerzutnika" jest trochę bardziej pracochłonne...etap testów, ustalania progu przełączania itepe....
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

Krzysiu też gratuluje udanego lotu, no właśnie miałem podobny przypadek z wyczepaniem baterii video, bo zasilanie samego odbiornika RC miałem z pakietu video, a że nie leciałem wtedy w goglach i ustawiałem model jak się zachowuje i całe szczeście że słyszałem vario w słuchawkach w pewnym momencie, zorientowałem się, że nie słysze vario, tylko szum zaskoczyłem że akumulator video się rozładował i szybko do lądowania bo zaraz mi przestanie działać odbiornik RC, no i tak film się urwał przy 5,3V TX przestał nadawać video nie wiem, ile jeszcze latałem może 1 minuta, ale zdążyłem wylądować, na odbiornik jeszcze działał spadek, po stabilizatorze fakt LOWdrop 5V, ale musiało być jakieś 4,2 może 4,5 v także musisz Krzysiu uważać

Mnie się udało i zdążyłem bezpiecznie wylądować :-)

Ja przeszedłem na Thomasa więc problem zniknął
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
KrzysW
Posty: 145
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 09:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KrzysW »

Temat zabezpieczeń i sposobu na wykorzystanie nadmiaru energii w baterii głównej w przypadku wyczerpania baterii OSD pozostawiam otwarty. Warto o tym mysleć...

A teraz coś nowego...
Ostatnio mam przyjemność testowania elektronicznego czujnika horyzontu Zbiga ( IMU )
W miejsce czujnika na podczerwień FMA podłączyłem elektroniczne cacko które samo orientuje się w przestrzeni i przekazuje tą informację do OSD644.
To co otrzymałem do wypróbowania, wymagało jednorazowej kalibracji na stole u Zbiga.
Na lotnisku trzeba dopilnować aby w pierwszych sekundach po właczeniu zasilania model pozostał nieruchomy. Brak kalibracji przed startem bardzo skraca przygotowania do lotu, oszczędza baterie i pozwala latać dłużej.
Układ sprawuje się bardzo pewnie ( powtarzalnie )
Nadal pojawiają się autorskie zmiany w oprogramowaniu, ale to co już jest działa dobrze, a co najważniejsze, skutecznie współpracuje z układem stabilizacji i autopilotem Zbiga. Można startować i lądować z włączonym układem stabilizacji bez obawy pojawienia się zakłóceń znanych z układu na podczerwień

Obrazek

Oprócz IMU w ostatnią sobotę testowaliśmy anteny na 2,4GHz
Zbyszek wkręcił mi do nadajnika i odbiornika takie niepozorne "wąsiki"
Nastąpiła duża poprawa odbioru szczególnie widoczna w lataniu kilkaset metrów nad głową ale i na dystansie 2 km było znacznie lepiej. W moim przypadku duża sprawa.
W diversity miałem trzy anteny. Wąsate maleństwo Zbiga, bacik i patch. Bacik przegrał z kretesem. Wskaźnik RSSI przy baciku zawsze pokazywał najniższy poziom.

I to by było na tyle w dużym skrócie

Pozdrawiam


Krzysiek
ODPOWIEDZ