Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

marekp
Posty: 343
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 11:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: marekp »

Wiem! Jest możliwość zmiany kąta widzenia. I to wszystko co napisałeś. To jest bardzo przemyślany projekt i da się to tak ustawić żeby być zadowolonym. Nie ma problemu tak naprawdę. Ja ustawiłe kamerę teraz równolegle do ziemi bo tak zerowałem gimbala. Ale trzeba dać nieco w dół bo inaczej to niebo bedzie tylko nagrane. Można obniżyć o 40mm spokojnie. Będzie wiecej miejsca na pakiet. O 30mm. Więc nie ma szans żeby widac było śmigła. Ustawię jak już poprawnie go oblatam. Na razie wszystko w poprzek idzie. To samochód to znów wiatr jak ostatnio w niedzielę.

MarekP
PiotrS
Posty: 108
Rejestracja: środa 31 lip 2013, 21:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: PiotrS »

U Andrzeja dziś piłka i pilnik w ręku... Jutro wysyłka nowego Batmanka :-P

A tymczasem mam pytanie o silnik trzeciej osi w gimbalu/podwoziu.
Jak trwałe jest takie rozwiązanie? Po upadku do wymiany?
Andrzej wspominał przez telefon, że silnik, który użył jest trochę za duży. Czy celować w mniejszy, czy ze względu na obciążenia zostać przy tym pierwotnym?
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: JR65 »

Piotr nie ma się co zastanawiać silnik DYS BGM5208-180-12 jest solidny duże łożysko duży otwór przelotowy
można go kupić link poniżej,

fakt jest na wyrost pod kamera Gopro3, ale Batman nie jest mały, później będziesz chciał większy gimbal np. pod NEXa i będzie jak znalazł

ponadto otwory montażowe są pod niego zrobione

od strony podwozia wykorzystane są 44x44mm od strony wibroizolatorów 26x26mm

http://www.goodluckbuy.com/dys-brushles ... raphy.html
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
PiotrS
Posty: 108
Rejestracja: środa 31 lip 2013, 21:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: PiotrS »

Prace nad moim Batmankiem powoli postępują....

Andrzej mam pytanie, dlaczego wibroizolatory pracują na rozciąganie, a nie na ściskanie ?
Obrazek
Gdyby pracowały na ściskanie, pakiety leżałyby na półce po stronie "wyizolowanej". Pełniłyby wtedy funkcję tłumika drgań (spora masa). To by bardzo korzystnie wpłynęło na niwelowanie yello w kamerze.

Układ taki jaki jest w tej chwili niewiele chyba wytłumi drgania, bo masa kamery i podwozia jest niewielka w stosunku do nośności/sztywności wibroizolatorów.
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: JR65 »

Różne są opinie na ten temat

Ja nie chciałem dociążać wibroizolatorów 1kg aku do tego dochodzi podwozie gimbal + duży aparat

ponadto jello też może wystąpić i występuje w modelach w których wibroizolatory pracują na ściskanie

Jello zależy od różnych czynników częstotliwości drgań jakie generuje model w różnych setupach stosujemy różne śmigła i silniki

nie wyważonych śmigieł i nie do końca wiadomo co jest lepiej

Leżące aku na półce naciskając wibroizolatory nie do końca może wygasić wibracje prędzej różne wibroizolatory np. niebieskie (150g)czy czarne (100g) czerwone (300g) pomieszane

PS.
Piotr dwa tylne wewnętrzne wibroizolatory na zdjęciu włożyłeś do otworów serwisowych BBlocka


Obrazek
Ostatnio zmieniony środa 25 lut 2015, 19:52 przez JR65, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
PiotrS
Posty: 108
Rejestracja: środa 31 lip 2013, 21:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: PiotrS »

Zdjęcie nie jest mojego modelu.
Skopiowałem z wcześniejszego wpisu w wątku.

No nic, zobaczymy jak się Twoje rozwiązanie sprawdzi w praniu.
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: JR65 »

Nagrałem na szybko krótki filmik z oblotu Batmana zachowuje się bardzo dobrze fajnie stabilnie lata :-)
Nagranie z komórki S5 umieszczona na czole na pasku :-P :mrgreen:

wiało mocno, ale i tak sobie dawał radę testowałem 2 ustawienia gimbala 3 osiowego jak widać na filmie
gimbal stoi model się kręci w osi Yaw
gimbal podąża na modelem czyli patrzy do przodu

pogoda na razie nie pozwala na loty i regulacje przy najmniej dla mnie to żadna przyjemność ;-)


Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: JR65 »

Wczoraj pogoda dopisała więc polatałem wprowadziłem ulepszenia

Zrobiłem krótki filmik żeby nie przynudzać z gimbala 3 osiowego Alexmos 8bit

oglądaj w HD

Batman Y6 Gimbal 3osiowy 08/03/2015
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
piotrekmazury

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: piotrekmazury »

Bardzo ładnie wygląda ta Y6ka. Sam ma podobną koncepcję, ale nie składaną. Jest jednak jeszcze coś nie tak, bo obraz Ci lata na boki. Nie chodzi mi o wibracje wywołujące jello, bo tego nie widać, a o drgania w osi Roll. Jestem ciekawy czy to gimbal, czy coś innego.
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: JR65 »

piotrekmazury pisze:Bardzo ładnie wygląda ta Y6ka. Sam ma podobną koncepcję, ale nie składaną. Jest jednak jeszcze coś nie tak, bo obraz Ci lata na boki. Nie chodzi mi o wibracje wywołujące jello, bo tego nie widać, a o drgania w osi Roll. Jestem ciekawy czy to gimbal, czy coś innego.

Zastosowałem w gimbalu nowe silniki w osi pitch i roll są większe, ale mają otwór w osi przez który można przeciągnąć przewody

To był lot testowy na pewno będzie trzeba poprawić ustawienia ponadto mam jeden czujnik i kontroler 8bitowy i zgranie z osią Yaw nie jest takie proste, ale nie niemożliwe trzeba jeszcze poprawić ustawienia

chyba że masz jakieś sugestie co zmienić w ustawieniach,
pewnie masz większe doświadczenie z 3 osią, to moje pierwsze spotkanie z osią Yaw

kręciłem Yaw potencjometrem w aparaturze tu musze zmienić zachowanie 3 osi na potencjometr
moja wersja to 2.40.b7

jak na pierwszy lot testowy to nie jest źle, ale może być lepiej ;-)
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
piotrekmazury

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: piotrekmazury »

No pewnie, że jak na pierwszy lot nie jest źle. Nie mam doświadczenia z 3 osią, sam mam z tym problem i wiele niedociągnięć. Jello jest na pewno gorsze niż takie drgania, ale jestem ciekawy co dokładnie je wywołuje. Mógłbyś też napisać coś więcej o śmigłach i silnikach? Jak były wyważane?
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: JR65 »

piotrekmazury pisze:No pewnie, że jak na pierwszy lot nie jest źle. Nie mam doświadczenia z 3 osią, sam mam z tym problem i wiele niedociągnięć. Jello jest na pewno gorsze niż takie drgania, ale jestem ciekawy co dokładnie je wywołuje. Mógłbyś też napisać coś więcej o śmigłach i silnikach? Jak były wyważane?
W pierwszym poście są dane na czym latam
silniki multistar 570KV
śmigła są idealne też multistar 14" 4,5
zasilanie 4S 8000 lot trwa około 17minut

to nie ze śmigieł raczej z osi YAW jest to szarpniecie gdy zatrzymuje ruch 3 osi, trochę żałuje że nie kupiłem 32bitowego kontrolera z dwoma czujnikami, ale ten też musi działać,
to kwestia ustawień i przede wszystkim wiedzy jak to ustawić, szczerze nie zamierzałem używać 3 osi, ale do testów Batmana chciałem mieć jakąś wiedzę na ten temat i co najważniejsze spodobała mi się ta 3 oś ;-) , nie jestem jakiś filmowcem i nie mam dużych wymagań, ale działać musi poprawnie i trzeba te ustawienia dopieścić żeby działał idealnie, a raczej prawie idealnie :mrgreen: bo w końcu powstała wersja 32 bitowa nie bez przyczyny

Najpierw trzeba zrozumieć jak ustawić gimbal 8 bitowy z 3 osią żeby wykorzystać tą wiedzę w lepszym kontrolerze
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
piotrekmazury

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: piotrekmazury »

Tak wiem, czytałem i nie podejrzewam ich o to, tak samo silników, chciałem wiedzieć czy musiałeś je wyważać i obklejać, drgania z nich to inna częstotliwość i przez to te jello, z którym miałem problem nawet w zawisie. Co innego mieć je przy sporych prędkościach. Będę śledził temat, bo jestem ciekawy kolejnych nagrań po konfiguracjach.
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: JR65 »

GIMBAL oś Pitch i Roll z regulacją szerokości pod koszyk Gopro1-4, SJ4000 SJ5000
podparty dodatkowym łożyskiem, do Batmana i nie tylko można zastosować do swoich modeli

Pod silniki Emax 2806 100KV z otworem w osi 6mm na przewody, otwory montażowe 16 i 19mm

zalety:
1.Sztywna konstrukcja
2.Możliwość przeciągnięcia przewodów przez oś silnika
3.Szybki demontaż kamery
4.Pod Gopro1-4 SJ4000 i SJ5000



2 koszyki do wyboru
1.normalny szerokość wewnętrzna 65mm
2.szerszy (70mm) więcej miejsca na płytkę z boku do podłączenia online FPV i ładowanie gopro (np.płytka Tarota pod Gopro)

waga 42 gramy (same G10) z łożyskiem i śrubami 52g
Obrazek

Tak wygląda mój z silnikami który mam w Batmanie
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek 15 cze 2015, 22:37 przez JR65, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: zbipok »

Taki właśnie bedę mial, o ile wzrosła waga w stosunku do poprzedniej wersji?
Zbyszek
ODPOWIEDZ