Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: Głuś »

Marciniasty, Twoja wersja nie jest składana? Bo nie widzę, alni zatrzasków do składania, ani podkładek przy śrubach przednich ramion.
Marciniasty pisze:docelowo będa 13" góra + 12" dół .
a nie czasem odwrotnie?

Mój też powstaje po malutku bo czasu ostatnio brak :-(
PS. Da rade gdzieś kupić mniej trzymające zatrzaski do składania? Chodzi mi o te, które podtrzymują ramiona po złożeniu - strasznie strzela przy składaniu.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: JR65 »

Głuś

Łatwiej podszlifować pilnikiem zatrzaski do parkowania ramion po złożeniu niż szukać luźniejszych, mnie to nie przeszkadza fakt mocno trzymają ale ma to też swoje zalety
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: Marciniasty »

Głuś pisze:Marciniasty, Twoja wersja nie jest składana? Bo nie widzę, alni zatrzasków do składania, ani podkładek przy śrubach przednich ramion.
Marciniasty pisze:docelowo będa 13" góra + 12" dół .
a nie czasem odwrotnie?

Mój też powstaje po malutku bo czasu ostatnio brak :-(
PS. Da rade gdzieś kupić mniej trzymające zatrzaski do składania? Chodzi mi o te, które podtrzymują ramiona po złożeniu - strasznie strzela przy składaniu.
Oczywiście jest składana , śruba ma dość spory łepek ale noszę się z zamiarem dania podkładki . Zatrzasku brak jednego (na foto zaczepiony na ramieniu ) bo zbrakło jednej śróby w zestawie ;). Co do śmigła to raczej górne większe a dolne mniejsze i o większym skoku . To żeby krawędzie śmigła nie walczyły na granicy wyjścia ze strumienia ciągu górnego śmigła ale jednak zabierały cały ten strumień . Tu masz fajnie wyjaśnione http://www.rcuniverse.com/forum/rc-scal ... ost1634898 . Nie omieszkam pptestować takiego rozwiązania przed wprowadzeniem , mam 2 zapasowe motorki i 2 power metery + mini chamownia . Niestety przynajmniej najbliższe 3tygodnie jestem wyłączony z modelarstwa więc to potrwa .
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: JR65 »

Marcin

W zestawie dostałeś plaster z 6szt podkładek fi 8mm grubości 1,5mm z laminatu G10 (2szt na zapas potrzebne 4szt)
Drugi plaster z 12szt podkładek grubości 2mm stosujemy do pochylenia silników po 4 na ramię

do podkładek w zestawie powinny być 2 śruby na imbus M3 45mm które się ślizgają po Cplacie przez te podkładki fi 8mm
dobrze jest posmarować smarem silikonowym jak również BBlock obrotowy dobrze jest dać pomiędzy CPlajt a, BBlock trochę smaru silikonowego
wtedy można mocniej ściągnąć a ramię dalej się obraca

reszta śrub do BBlocków
19szt na krzyżak M3x 40mm
no i te 2szt na imbus M3x 45mm (które pracują w ślizgu z dwoma podkładkami z G10 fi8mm grubości 1,5mm)
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: Głuś »

JR65, z tym podpiłowaniem nie głupi pomysł, ale na razie, po złożeniu wszystkiego już tak jak ma być jakoś nie bardzo podoba mi się to składanie. Za Twoją namową dałem smar silikonowy, ale mimo wszystko składa się tak ciężko że szok. Druga sprawa to przewody - żeby się składało trzeba dać dłuższe i nie dość że nie można ich uwiązać to przy składaniu wyginają się przygniatając inne graty. Poza tym mam spore obawy że od tych kabli bardzo blisko FC będzie durniał wbudowany kompas, ale zobaczymy.

W ogóle rama niby wielka, a mam problem żeby wszystko tam upchać z sensem. Płytkę pod pixa musiałem dać odwrotnie bo było tak ciasno że wyjęcie karty SD było prawie nie możliwe. Ogólnie ciasno tam bardzo, sporo miejsca kradnie system składania ramion. Szkoda że zrobiłeś taką wielką dziurę w górnym CP. Przy tej konstrukcji lepiej było by dać ESC na dolny CP, FC na górny, a na ten tarasik widokowy można by jeszcze coś wrzucić, albo zakryć nim jak ktoś jest bardzo estetą i nie lubi widocznych bebechów - ja np. lubię bo lubię mieć do wszystkiego łatwy dostęp :-) Nie mniej już przepadło bo stoi poskładany, tylko przed ulotnieniem blokuje mnie fakt że nie mieszczą się baterie :-(

Marciniasty, żeby sprawdzić tą teorię o walczeniu końcówek śmigieł ze strumieniami powietrza to byś musiał mieć tunel aerodynamiczny, a nie hamownie :) Także podejrzewam że to teoria nie poparta żadnymi testami, przeczytaj tu http://diydrones.com/profiles/blogs/y6- ... 1#comments w pierwszym poście jest link do bloga tam też warto zajrzeć. Najlepiej jest sprawdzić jak to wyjdzie w praktyce tylko, akurat w przypadku Y6 czy to na pixie czy nazie, trzeba drugi komplet śmigieł, w X8 wystarczyło by pozamieniać miejscami także mamy pecha :-D
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: Marciniasty »

Na hamowni można pomierzyć zużycie energii w stosunku do ciągu na różnych kompletach śmigieł i mieć jakiś obraz .Do tego osobny pomiar prądu na obu silnikach . Mam jeszcze laserowy obrotomierz więc i to można zmierzyć . W teorii powinne być zbliżone obroty na obu motorkach żeby model się nie obracał w yaw i nie musiał fc tego kontrować . Niby większy skok ma zapobiegać większym obrotom których nie kompensuje mniejsza masa śmigła . Po testach będzie jakiś obraz . Tak czy siak na takich samych śmigłach da się latać i to nie podlega dyskusji . Jak można coś poprawić warto spróbować :)
JR65 pisze:19szt na krzyżak M3x 40mm
No i takiej jednej mi zabrakło ale spoko już znalazłem coś w warsztacie .
JR65 pisze:no i te 2szt na imbus M3x 45mm (które pracują w ślizgu z dwoma podkładkami z G10 fi8mm grubości 1,5mm)
są zamontuje je jednak bobez się zaczyna wycierać laminat:)
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: Głuś »

Marciniasty pisze:Na hamowni można pomierzyć zużycie energii w stosunku do ciągu na różnych kompletach śmigieł i mieć jakiś obraz .Do tego osobny pomiar prądu na obu silnikach . Mam jeszcze laserowy obrotomierz więc i to można zmierzyć . W teorii powinne być zbliżone obroty na obu motorkach żeby model się nie obracał w yaw i nie musiał fc tego kontrować . Niby większy skok ma zapobiegać większym obrotom których nie kompensuje mniejsza masa śmigła . Po testach będzie jakiś obraz . Tak czy siak na takich samych śmigłach da się latać i to nie podlega dyskusji . Jak można coś poprawić warto spróbować :)
Tutaj zgadzam się z Tobą w 100%, ale to nie zmienia faktu że:
Głuś pisze:żeby sprawdzić tą teorię o walczeniu końcówek śmigieł ze strumieniami powietrza to byś musiał mieć tunel aerodynamiczny, a nie hamownie :) Także podejrzewam że to teoria nie poparta żadnymi testami
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: JR65 »

Z tym skręcaniem przednich ramion nie przesadzaj, wystarczy tyle dokręcić żeby się w miarę lekko ramię obracało, nie musi być aż tak mocno skręcone żeby podkładka wydzierała cplajt BBloki mają oringi które muszą się ułożyć i potem odpowiednio dokręcić oś ramion

Ja mam tak wklejone Goldy i złącze że nie wadzą przy składaniu i bardzo łatwo mogę zdemontować ramię
na ostatnim zdjęciu widać jak mam wklejone goldy i naprawdę spełniają swoją rolę
W przypadku FC pixa to może być mało miejsca to jest ogromny kontroler ja mam nazę więc miejsca jest sporo

MONTAŻ
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: JR65 »

Zrobiłem parę nowych zdjeć i filmik Jak składają się moje ramiona w BATMANIE Y6
żeby rozwiać watpliwości

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Po złożeniu ramion przewody i złącza gold 3,5mm nie przeszkadzają i nie obcierają o ramie

Obrazek
Pomiar od strony ślizgu 33,6mm

Obrazek
Pomiar od strony osi obrotu ramiona 33mm

Filmik jak składają się ramiona
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: Głuś »

JR65, lekko u Ciebie to chodzi, czyli kwestia dokręcenia, ja to wiesz wszystko dokręcam słusznie :-D Na razie z tym nie wojuje, nie jest to na chwilę obecną priorytetem, być może w ogóle zrezygnuję ze składania, czas pokaże ;)

Na razie wyszedł mi z tego taki bombowiec - wersja beta V1 :-D

Obrazek

Praktycznie gotowy do oblotu, pozostały tylko dwa mankamenty:
- nie mieszczące się baterie, ale może coś wykombinuję, a później docelowo się zmieni dystanse.
- drugi to nie wiem w zasadzie czy problem czy złudzenie, ale mam wrażenie że przód jest troszkę cięższy przez co mocniej naciska na gumki, a efektem tego jest źle skalibrowany akcelerometr. Najprościej było by podłożyć coś z przodu i skalibrować na poziomicę, ale nie mam za bardzo do czego jej przyłożyć. Jak Wy kalibrowaliście u siebie? Poczytam jeszcze (muszę sobie przypomnieć) bo może zamiast kombinować z poziomnicami wytrymuje w powietrzu pix'a i to wystarczy.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
marekp
Posty: 343
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 11:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: marekp »

Witam po długim czasie. Pora odwiedzić stare kąty. Jak chcesz drogie hobby to zacznij strzelać - będziesz wiedział co to jest drogo :-) . Mój Batman lata. Chcę mu dołożyć oś Z w gimbalu. Jakoś sobie przypomne co i jak - Storm32. Chciałem do Gopro dołożyć podgląd na żywo ale jak już wszystko zrobilem to sie okazało że nie da sie w tego gimbala włożyc klona gopro z tym kablem. Ale kamery sa bardzo tanie to dam dodatkową i może coś z tego będzie.

Jak wkładałem pond roczny pakiet 5S 8000 30C to mi wybuchł w reku! To jest coś. Mój proch do broni jest super stabilny w porównaniu z LiPol. :-) Dobrze że nie w domu ani w modelu. Penie by uszkodzony mechanicznie - tak sądzę. Ale ciekawe - jedno ogniwo. Za moment nastepne.... aż wszystkie wybuchły.

Napiszę jak będzie z osią Z. Jaki tam dać silnik?

MarekP
Kacper
Posty: 54
Rejestracja: środa 25 wrz 2013, 11:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: Kacper »

pakiet 5S 8000 30C
Jakiej firmy? Gdzie zakupiłeś? Potrzebuje dokładnie taki sam i nie chce doświadczyć tego samego.
Kacper
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: zbipok »

marekp pisze: Napiszę jak będzie z osią Z. Jaki tam dać silnik?

MarekP
Mam nieużywany silnik identyczny jaki dał JR65 w swoim batmanie. Jesli jesteś zainteresowany.

EDIT - scalenie

Marek , twoje PW nie działa. Wyślij mi email.
Zbyszek
marekp
Posty: 343
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 11:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: marekp »

Linki do takiego pakietu

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=32728
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=38302

To jest w czesci europejskiej wiec bez cla i VAT. Za to 10E za przesylke

Marek

Kurcze nic nie jest łatwe. Kupiłem nowy pakiet i jest 1mm wyższy. Wiem. Podkładki. Gdzie mam podkładki? Kiedyś miałem uszkodzony silnik w gimbalu. Wymyśliłem ze na pewno układ jest uwalony. No i przelutowalem uklad z Z do Y a tamten do śmieci bo uszkodzony...... Okazalo sie ze silnik. Ale gimbal jest na 2 osie teraz. A chce dać trzecia. Zdaje mi sie ze kupiłem kiedyś storm32 bo tamten popsulem wymieniajac układy (znaczy dziala ale nie ma osi Z bo jw). Gdzie ja to mam? A juz bym zaczął przerabiać. Widać ma być pod góre. Dam radę :-)
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Batman by JR65 SKŁADANY TRIKOPTER Y6,Y4

Post autor: JR65 »

Głuś pisze:JR65, lekko u Ciebie to chodzi, czyli kwestia dokręcenia, ja to wiesz wszystko dokręcam słusznie :-D Na razie z tym nie wojuje, nie jest to na chwilę obecną priorytetem, być może w ogóle zrezygnuję ze składania, czas pokaże ;)

Na razie wyszedł mi z tego taki bombowiec - wersja beta V1 :-D

Obrazek

Praktycznie gotowy do oblotu, pozostały tylko dwa mankamenty:
- nie mieszczące się baterie, ale może coś wykombinuję, a później docelowo się zmieni dystanse.
- drugi to nie wiem w zasadzie czy problem czy złudzenie, ale mam wrażenie że przód jest troszkę cięższy przez co mocniej naciska na gumki, a efektem tego jest źle skalibrowany akcelerometr. Najprościej było by podłożyć coś z przodu i skalibrować na poziomicę, ale nie mam za bardzo do czego jej przyłożyć. Jak Wy kalibrowaliście u siebie? Poczytam jeszcze (muszę sobie przypomnieć) bo może zamiast kombinować z poziomnicami wytrymuje w powietrzu pix'a i to wystarczy.
Właśnie wróciłem z urlopu

U mnie ramiona chodzą jak widzisz na filmiku, nie za ciężko, podałem wymiary mojego skręconego ramiona na zdjęciach z jednej i z drugiej strony, ale to nie jest tak istotne po zatrzaśnięciu ramion jest OK zaczniesz latać to sam się przekonasz.

Co do dystansów ja mam aluminiowe 55mm możesz dać 60mm łatwiej ci będzie zapinać baterię, gimbal dalej od śmigieł kolejna zaleta dłuższych dystansów, ja używam 8000 4S

Co do kalibracji, po rozłożeniu ramion powinien stać poziomo, jeżeli nie stoi poziomo, to nie jest wyważony poprawnie, na płozach jest regulacja
a druga w przypadku 3 osi jest przesuwana na silniku YAW, na CP jest ząbek środka ciężkości.
Ja latam na nazie V2 więc nie mam z problemów w przypadku twojego kontrolera to wy poziomuj poziomicą i skalibruj
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
ODPOWIEDZ