ZLECENIE BUDOWY pod określone wymagania

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

engete
Posty: 6
Rejestracja: środa 10 sie 2016, 14:42
Lokalizacja: Wroclaw

ZLECENIE BUDOWY pod określone wymagania

Post autor: engete »

Cześć!

Po spędzeniu 4 dni na wertowaniu tego forum i czytaniu internetu doszedłem do wniosku, że o ile bardzo chcę zbudować swojego drona, o tyle niestety nie mam na to czasu przed wyprawą, a czas ten wolałbym poświęcić na naukę latania na Biedronce i docelowym sprzęcie. Zawsze lubiłem składać różne modele i bawić się w małego/dużego elektryka, dlatego zacząłem od:
- http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=42&t=33138 (bardzo fajny PDF Spooka)
- http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... st22546279
- http://zrobsobiedrona.blogspot.com/2014 ... zesci.html
- http://abc-modele.pl/13-jak-zbudowac-dr ... d-podstaw/

Temat mam liźnięty, ale nadal ciężko jest mi dobrać niektóre elementy, i - jak mówiłem - nie mam niestety czasu na zgłębianie tego bardziej i ewentualne przestoje w robocie z powodu niewiedzy. W związku z tym Panowie, pytania są następujące:
1. Czy ktoś w Polsce buduje drony na zlecenie? Google wyrzucił tylko firmy, które mają gotowe produkty

2. Czy ktoś z forum zajmuje się może taką budową i jest polecany?

3. Nie chcę pakować się w Phantoma albo inne gotowce, bo przeczytałem na tym forum (a później użyłem kalkulatora na abc-modele.pl), że za te pieniądze zbuduje się prawdziwą maszynę. Budżet wynosi 5-6tys. zł pod następujące wymagania:
- składana rama, jak najmniejszy rozmiar żeby ograniczyć wagę w samolocie i pakowność przy transporcie (Amazonia, Grenlandia, ogólnie im mniej sprzętu tym lepiej, bo do kajaka słonia nie wsadzę);
- udźwig lustrzanki + gimbal do lustrzanki (jeżeli koszta za duże to zadowolę się gimbalem pod GoPro, ale jak już budować taką maszynę, to niech ona się zda do prawdziwego kręcenia filmów);
- przynajmniej 15min lotu, choć celowałbym w 20-25min jeżeli da się to zrobić. Biorę pod uwagę, że z GoPro poleci dłużej niż z 5DMIII;
- jeżeli jest to w ogóle możliwe, to funkcje follow in front/behind byłyby bajką;

Czy da się w tym budżecie zmieścić?
Zdaję sobie sprawę, że większość z Was tutaj to prawdziwi zapaleńcy i niektórzy zapewne będą oburzeni (sądząc po odpowiedziach w innych tematach), ale z góry bardzo proszę powstrzymać się od komentarzy w stylu "idź poczytaj, my tu latamy 10 lat". Forum jest po to, aby wymieniać się wiedzą i pomagać wedle chęci, więc jeżeli "majstry" nie mają ochoty pomagać to jestem w stanie to uszanować, nie denerwujmy się nawzajem.

Miłej niedzieli!
Awatar użytkownika
Amat3ur
Posty: 125
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 21:37
Lokalizacja: Piaseczno

Re: ZLECENIE BUDOWY pod określone wymagania

Post autor: Amat3ur »

Nie ma szans zbudować czegoś co poleci 20 min z lustrzanką, po złożeniu z mieści się do kajaka i nie będzie potrzebować kilogramowych "cegieł" do zasilania ;)
Pozdrawiam Piotrek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ZLECENIE BUDOWY pod określone wymagania

Post autor: pawelsky »

Jak zalezy Ci na czasie kup Phantoma + 2 dodatkowe baterie + dedykowany plecak. Jesli nie jestes w temacie ze skladakami bedziesz sie meczyl zamiast latac.
engete
Posty: 6
Rejestracja: środa 10 sie 2016, 14:42
Lokalizacja: Wroclaw

Re: ZLECENIE BUDOWY pod określone wymagania

Post autor: engete »

Dzięki za odpowiedzi :)

@Amat3ur: Rozumiem więc, że waga 2kg (lustrzanka z obiektywem) to nie jest przedział na zasadzie "trochę mocniejsze silniki i zasilanie" tylko "potrzebujemy w cholere soku, żeby to poleciało".

@pawelsky: Phantom niestety odpada, bo tam jest wbudowana lipna kamera (przy zmianie na inną tracimy gwarancję), psuje się to to, leci za krótko, ma ograniczenia wgrane w software, ogólnie pieniądze w błoto;
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ZLECENIE BUDOWY pod określone wymagania

Post autor: pawelsky »

engete pisze:@pawelsky: Phantom niestety odpada, bo tam jest wbudowana lipna kamera (przy zmianie na inną tracimy gwarancję), psuje się to to, leci za krótko, ma ograniczenia wgrane w software, ogólnie pieniądze w błoto;
Nie wiem skad bierzesz powyzsze informacje ale raczej nie z praktyki... :)

Sam napisales ze moze byc GoPro, w Phantomie masz odpowiednik GP4 (co do lustrzanki patrz odpowiedz Amat3ur, jest w tym sporo prawdy)
Lata dluzej niz Twoje minimalne wymagania (bez problemu wylatasz 20min)
Nie psuje sie toto bardziej niz skladak ktorego ktos za Ciebie zbuduje.
Spokojnie polecisz na 1,5km
Ograniczenia ma jedynie w okolicach lotnisk (gdzie i tak nie powinienes latac) i kilku wybranych stref (sprawdz czy Ciebie dotycza, na Grenlandii np. nie ma zadnych stref oprocz lotnisk).
Awatar użytkownika
Amat3ur
Posty: 125
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 21:37
Lokalizacja: Piaseczno

Re: ZLECENIE BUDOWY pod określone wymagania

Post autor: Amat3ur »

Phantom byłby dobrym rozwiązaniem dla ciebie, a kamerka P3P moim zdaniem oferuje conajmniej dobrą jakość do amatorskiego nagrywania
Pozdrawiam Piotrek
engete
Posty: 6
Rejestracja: środa 10 sie 2016, 14:42
Lokalizacja: Wroclaw

Re: ZLECENIE BUDOWY pod określone wymagania

Post autor: engete »

Chłopaki, bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi, ale jak piszę, że Phantom odpada to znaczy, że odpada. Może dla Was jakość kamerki Phantoma4 jest wystarczająca, ale moi klienci niestety jej nie akceptują. Jeżeli kamerkę w Phantomie uznajecie za odpowiednik GP4 to znaczy, że macie małe doświadczenie w filmie. Ograniczenia nie ma tylko w pobliżu lotnisk. Śledzę rozwój Phantoma od pierwszej wersji i zawsze byłem jego zwolennikiem, ale nie do moich zastosowań. Nie chciałbym wchodzić w dywagacje, bo nie o tym kompletnie jest temat, ale po prostu Phantom odpada :)

P.S. DJI note: "28 minute flying time is based on being in a weightless environment like the international space station with a dual battery modification".
robakozaur
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 02 lis 2015, 11:38

Re: ZLECENIE BUDOWY pod określone wymagania

Post autor: robakozaur »

Może taka jak ta strona a raczej sklep rozwiąże twój problem. Można tam zrobić drona na zamówienie.
http://www.drony.net/info/quadrocoptery ... amowienie/
Awatar użytkownika
Amat3ur
Posty: 125
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 21:37
Lokalizacja: Piaseczno

Re: ZLECENIE BUDOWY pod określone wymagania

Post autor: Amat3ur »

Napisałem że do amatorskiego filmowania ;)
Pozdrawiam Piotrek
engete
Posty: 6
Rejestracja: środa 10 sie 2016, 14:42
Lokalizacja: Wroclaw

Re: ZLECENIE BUDOWY pod określone wymagania

Post autor: engete »

robakozaur pisze:Może taka jak ta strona a raczej sklep rozwiąże twój problem. Można tam zrobić drona na zamówienie.
http://www.drony.net/info/quadrocoptery ... amowienie/
O! Dziękuję bardzo! Wcześniej się na to nie natknąłem :)

@Amat3ur: faktycznie, mój błąd. Ale nie robię amatorskich filmów już stąd wymagania też troszeczkę inne :) https://www.youtube.com/watch?v=a3qlmVaWG8g - zauważcie proszę chłopaki nawet tutaj - choćbyś nie wiem jakim był coloristą, to niektórych rzeczy nie obejdziesz. Nie razi Was taki obrazek?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ZLECENIE BUDOWY pod określone wymagania

Post autor: pawelsky »

engete pisze:choćbyś nie wiem jakim był coloristą, to niektórych rzeczy nie obejdziesz. Nie razi Was taki obrazek?
Ale kto Ci kaze robic az taka korekcje? Zrobisz taka jaka Ci bedzie odpowiadac.
engete pisze:Chłopaki, bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi, ale jak piszę, że Phantom odpada to znaczy, że odpada.
Gdybys podal kokretne powody dla ktorych odpada moze latwiej byloby rozmawiac. Z tych ktore podales do tej pory mozna sie czepic jedynie stref no-fly (i to tylko wtedy gdy rzeczywiscie planujesz latac w ktorejs z nich).
engete pisze:Jeżeli kamerkę w Phantomie uznajecie za odpowiednik GP4 to znaczy, że macie małe doświadczenie w filmie.
Ten sam sensor, ten sam chip, ten sam bitrate, optyka podobna (ale bez rybiego oka)...
engete pisze:Ograniczenia nie ma tylko w pobliżu lotnisk.
Nie napisalem ze ma TYLKO w poblizu lotnisk, ale ilosc dodatkowych stref jest znikoma (na Grendlandii = 0). Jest jakies miejsce w ktorym planujesz latac i ma ograniczenia? Sprawdzales?
engete pisze:Nie chciałbym wchodzić w dywagacje, bo nie o tym kompletnie jest temat, ale po prostu Phantom odpada
Moze warto jednak wejsc, bo mam wrazenie ze skreslasz go troche na zasadzie nie, bo nie...

P.S. W PH4 moim zdaniem inwestowac w tej chwili nie warto. Jezeli jakosc GoPro Ci wystarczy P3P spelni Twoje oczekiwania i jest sprawdzony w praniu. Sa tez inne RTFy ktore dzwigna GoPro. Jesli GoPro Ci nie odpowiada, usun to z wymagan, oszczedzisz niepotrzebnych dyskusji...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: ZLECENIE BUDOWY pod określone wymagania

Post autor: Verid »

engete pisze:Nie razi Was taki obrazek?
Nie. No ale ja jestem amatorem... I jestem szczerze zdziwiony faktem że osoba określająca się jako profesjonalista nie ma problemu z okrutnym rybim okiem GoPro, krzywiącym wszystko co się da (i na którym psy wieszają inni udzielający się na tym forum, określający się jako profesjonaliści) ale ma problem z obrazkiem z Mydelnicy. Ale nic to, jak już wspomniałem - ja się nie znam.

Co do tematu - budżet 5-6k, podany czas lotu i lustrzanka na gimbalu w wydaniu nie-amatorskim to nawzajem wykluczające się pojęcia, szczególnie jeżeli ma ktoś ci składać (w domyśle będzie na tym zarabiał). Jakbyś to tak przemnożył razy dwa albo jeszcze lepiej razy trzy to byłby całkiem fajny sprzęt z którego miałbyś szansę być zadowolony. Oczywiście zakładam że jako zdeklarowany modelarz/konstruktor masz już rozsądną aparaturę, ładowarkę i jakieś FPV.

Jeżeli jednak budżet jest nieruszalny, GoPro4 jest dla ciebie do ścierpienia i ma być na szybko to naprawdę rozważ Phantoma ale dwójkę. Można dostać za grosze (w porównaniu ze sprzętem pod lustro) z pełnym osprzętem, z GoPro radzi sobie bez problemu i jest bardzo kompaktowy. Swoją drogą chciałbym zobaczyć jak pakujesz do kajaka S800EVO z gimbalem pod lustro...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Nessus
Posty: 31
Rejestracja: niedziela 12 cze 2016, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: ZLECENIE BUDOWY pod określone wymagania

Post autor: Nessus »

engete pisze:https://www.youtube.com/watch?v=a3qlmVaWG8g - zauważcie proszę chłopaki nawet tutaj - choćbyś nie wiem jakim był coloristą, to niektórych rzeczy nie obejdziesz. Nie razi Was taki obrazek?
A możesz przybliżyć, co Cie na tym filmiku razi?
Rozdzielczość, kompresja czy też niedoskonały do dalszej obróbki profil koloru DLog?
Moim zdaniem z DLoga można sporo wyciągnąć w procesie color gradingu, choć oczywiście nie jest to RAW.

Edit - sprzęt pod bardziej profesjonalną kamerę, tak jak Blackmagic Pocket Cinema Camera jest dużo droższy. Już sam gimbal to koszt powyżej 6000 zl:
http://store.dji.com/product/zenmuse-z1 ... uy_now_bar
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: ZLECENIE BUDOWY pod określone wymagania

Post autor: PiotrSz »

engete, możesz zapomnieć że w w budżecie 5-6 tysięcy złotych zbuduje Ci ktoś kompaktową maszynę latającą do 20 minut z 5D pod brzuchem. Jest to totalnie nie realne...
Jeśli zajmujesz się profesjonalnie filmowaniem i chcesz maszynę która będzie Ci nosiła pod brzuchem 5DMKIII przez czas około 20min to musisz się liczyć z wydatkiem cienko licząc minimum 20-25 tysięcy złotych netto jeśli ma być bezpieczna i mieć przyzwoitą stabilizację dla aparatu ale nie ma szans żeby to była kompaktowa maszyna, nie da się tak niestety :-)
Gotowa maszyna Freefly Alta 6 która jest w stanie bezpiecznie wozić 5D, jest w miarę kompaktowa i jest dostępna w Polsce w ciągu około 10dni kosztuje 10 razy tyle niż zamierzasz wydać a to nie koniec wydatków... Więc masz dwa wyjścia, pierwsze: akceptacja kompaktowości trochę droższego od Twojego budżetu Phantoma 4 z jego zaletami i wadami, lub drugie to zapomnieć o całej imprezie... Taka jest smutna prawda, albo tanio czyli amatorsko albo bardzo drogo profesjonalnie i bezpiecznie...
engete
Posty: 6
Rejestracja: środa 10 sie 2016, 14:42
Lokalizacja: Wroclaw

Re: ZLECENIE BUDOWY pod określone wymagania

Post autor: engete »

Przepraszam chłopaki za tak późną odpowiedź, ale nie miałem nawet chwili, żeby odpisać. Przede wszystkim dziękuję Wam za poświęcony czas, bo sporo się wyjaśniło.
Verid pisze:
engete pisze:Nie razi Was taki obrazek?
Nie. No ale ja jestem amatorem... I jestem szczerze zdziwiony faktem że osoba określająca się jako profesjonalista nie ma problemu z okrutnym rybim okiem GoPro, krzywiącym wszystko co się da (i na którym psy wieszają inni udzielający się na tym forum, określający się jako profesjonaliści) ale ma problem z obrazkiem z Mydelnicy. Ale nic to, jak już wspomniałem - ja się nie znam.

Co do tematu - budżet 5-6k, podany czas lotu i lustrzanka na gimbalu w wydaniu nie-amatorskim to nawzajem wykluczające się pojęcia, szczególnie jeżeli ma ktoś ci składać (w domyśle będzie na tym zarabiał). Jakbyś to tak przemnożył razy dwa albo jeszcze lepiej razy trzy to byłby całkiem fajny sprzęt z którego miałbyś szansę być zadowolony. Oczywiście zakładam że jako zdeklarowany modelarz/konstruktor masz już rozsądną aparaturę, ładowarkę i jakieś FPV.

Jeżeli jednak budżet jest nieruszalny, GoPro4 jest dla ciebie do ścierpienia i ma być na szybko to naprawdę rozważ Phantoma ale dwójkę. Można dostać za grosze (w porównaniu ze sprzętem pod lustro) z pełnym osprzętem, z GoPro radzi sobie bez problemu i jest bardzo kompaktowy. Swoją drogą chciałbym zobaczyć jak pakujesz do kajaka S800EVO z gimbalem pod lustro...
Więc najwyraźniej niczym ten Pan w tym temacie: http://forum.dji.com/forum.php?mod=redi ... pid=149663 również nie widzisz problemu :) Obejrzyj proszę zapostowany przez niego filmik. Jeżeli nadal nie widzisz w czym rzecz, to po prostu mamy inne wymagania względem nagrywanego materiału, i jak najbardziej to rozumiem.

Co do wszelkich sugestii o GoPro: nigdzie nie napisałem, że nie razi mnie fisheye w GoPro lub sam jego obrazek :) Owszem, razi mnie fisheye, ale da się tego pozbyć. Rzecz w tym, że GoPro posiadam, stąd sugestia, że dałoby się wyciąć koszt kamery w budowie drona i miałem nadzieję, że w ten sposób za 5-6k uda zbudować się coś lepszego niż Phantom. Co do pakowania sprzętu do kajaka - w takim razie zapraszam na wyprawę lub odsyłam do zapoznania się z kajakami, jakie buduje się do celów długodystansowych. Jest taka para, która od 20 lat pływa i ostatnio właśnie opłynęła Grenlandię z ilością sprzętu z której ja nie potrzebuję nawet 30% tego, co oni zabierali. Ale rozumiem uszczypliwość, bo to, co nowe i niepoznane zawsze jest dla nas niewyobrażalne.
Nessus pisze:
engete pisze:https://www.youtube.com/watch?v=a3qlmVaWG8g - zauważcie proszę chłopaki nawet tutaj - choćbyś nie wiem jakim był coloristą, to niektórych rzeczy nie obejdziesz. Nie razi Was taki obrazek?
A możesz przybliżyć, co Cie na tym filmiku razi?
Rozdzielczość, kompresja czy też niedoskonały do dalszej obróbki profil koloru DLog?
Moim zdaniem z DLoga można sporo wyciągnąć w procesie color gradingu, choć oczywiście nie jest to RAW.

Edit - sprzęt pod bardziej profesjonalną kamerę, tak jak Blackmagic Pocket Cinema Camera jest dużo droższy. Już sam gimbal to koszt powyżej 6000 zl:
http://store.dji.com/product/zenmuse-z1 ... uy_now_bar
Nawet po zdjęciu ostrości do minimum i przygotowania ustawień pod DLog ten obrazek wyrzuca tonę szumów i artefaktów. Jakiegokolwiek filmu nakręconego Phantomem 4 bym nie oglądał, to szlag mnie trafia jak ludzie się zachwycają ujęciami i nie razi ich coś tak widocznego: https://www.youtube.com/watch?v=BpxvpdeP01M - przypomina obraz z amatorskich kamer początku lat 2000. I proszę tutaj pominąć dysputę o wyższości scenariusza nad obrazkiem ;) Jestem typem człowieka, który za określony budżet znajduje najlepszą możliwą opcję, a ta po prostu mnie nie zadowala. Wiem, że trzeba iść na kompromisy, bo to w końcu dron + kamera, ale ja chcę samego drona, bo kamerę/y posiadam.
PiotrSz pisze:engete, możesz zapomnieć że w w budżecie 5-6 tysięcy złotych zbuduje Ci ktoś kompaktową maszynę latającą do 20 minut z 5D pod brzuchem. Jest to totalnie nie realne...
Jeśli zajmujesz się profesjonalnie filmowaniem i chcesz maszynę która będzie Ci nosiła pod brzuchem 5DMKIII przez czas około 20min to musisz się liczyć z wydatkiem cienko licząc minimum 20-25 tysięcy złotych netto jeśli ma być bezpieczna i mieć przyzwoitą stabilizację dla aparatu ale nie ma szans żeby to była kompaktowa maszyna, nie da się tak niestety :-)
Gotowa maszyna Freefly Alta 6 która jest w stanie bezpiecznie wozić 5D, jest w miarę kompaktowa i jest dostępna w Polsce w ciągu około 10dni kosztuje 10 razy tyle niż zamierzasz wydać a to nie koniec wydatków... Więc masz dwa wyjścia, pierwsze: akceptacja kompaktowości trochę droższego od Twojego budżetu Phantoma 4 z jego zaletami i wadami, lub drugie to zapomnieć o całej imprezie... Taka jest smutna prawda, albo tanio czyli amatorsko albo bardzo drogo profesjonalnie i bezpiecznie...
I o taką odpowiedź mi chodziło! Jako totalny nowicjusz w tym temacie chciałem się rozeznać o przybliżonym budżecie potrzebnym do zbudowania drona pod coś większego niż GoPro.

Panowie, chcę tutaj nadmienić, że ja byłem jak najbardziej cały czas (i w sumie jestem) za Phantomem jako wozidłem sprzętu. Podoba mi się jego kompaktowość, podoba mi się fakt, że produkt jest sprzedawany w formie ready-to-use, podobają mi się dodatkowe opcje, które z tego, co widać po testach są co prawda jedynie zabiegiem marketingowym, ale jednak są. To po wertowaniu tego forum zraziłem się do Phantoma, bo wielu twierdzi, że za te pieniądze da się zbudować lepszą maszynę. Trochę mam teraz mętlik pod jakim względem miałaby ona zatem być lepsza, skoro twierdzicie, że nie poleci ani dłużej, ani szybciej, ani nie będzie miała lepszego gimbala czy nie udźwignie cięższego sprzętu...

Jednym słowem, z tego wszystkiego, co zrozumiałem:
- aby uciągnąć jakiekolwiek lustro pod dronem budżet musi przekraczać 15-20k złotych.
- nie ma opcji w mniejszym budżecie uzyskać obrazek lepszy niż Phantom 4/GoPro

https://shop.epictv.com/en/pro-camera-d ... use-gimbal - teraz widzę w czym rzecz. Dron dronem, ale sam gimbal to koszt drona de facto.
ODPOWIEDZ