Czym szpachlować Styropian, EPP, EPO?

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
kaczmarsky
Posty: 505
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 10:28
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Czym szpachlować Styropian, EPP, EPO?

Post autor: kaczmarsky »

Moja flota to w większości modele o konstrukcji piankowej EPO, EPP, styropian, depron. Materiały te wybaczają wiele ale nie zawsze i nie do końca. Czasem po nieudanym locie moje poczucie estetyki mocno cierpi i samo sklejenie uszkodzonego elementu nie wystarczy, bo ubytki matriału są znaczne i mocno szpecą czy wręcz uniemożliwiają normalne latanie modelem. I tu kieruje moje moje pytanie: co stosujecie do szpachlowania i naprawy w/w materiałów? Co możecie polecić? Może macie jeakieś własne patenty lub pomysły?
Awatar użytkownika
yorg68
Posty: 887
Rejestracja: poniedziałek 18 maja 2015, 11:33
Lokalizacja: Myślenice

Re: Czym szpachlować Styropian, EPP, EPO?

Post autor: yorg68 »

Wypróbuj coś takiego: http://www.castorama.pl/produkty/budowa ... 0-9-l.html
Dostępny również
w tubach - do pistoletu.
Jest to faktycznie lekkie i szlifowalne. Można malować.

Jerzy
Awatar użytkownika
konrad_p
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek 10 gru 2012, 21:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czym szpachlować Styropian, EPP, EPO?

Post autor: konrad_p »

Czy te ubytki są duże. Jeśli nie bardzo to ja w swoich styropianowych i skrzydełkach z EPP łatam dziury i wyrwy klejem Soudal 66A.
Bardzo dobrze wypełnia wszelkie szpary i dodatkowo je wzmacnia. W miarę da się szlifować. Ja nożykiem przycinam wykwity a resztę drobnym papierem. Tylko koniecznie trzeba polać wodą żeby się klej spienił. Wówczas spoina czy wypełnienie jest lekkie.
Pozdrawiam Konrad P.
Jeśli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponadto co widzialne, nie możesz zobaczyć niczego.
Ruth Bernhard
Awatar użytkownika
kaczmarsky
Posty: 505
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 10:28
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Czym szpachlować Styropian, EPP, EPO?

Post autor: kaczmarsky »

No właśnie zrobiłem próby klejem pieniącym soudal. Fajnie wypełnia i dobrze się obrabia. Trochę kolor inny ale spełnia swoje zadanie.
Awatar użytkownika
konrad_p
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek 10 gru 2012, 21:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czym szpachlować Styropian, EPP, EPO?

Post autor: konrad_p »

No niestety kolor paskudny :-) Ja jak już mnie strasznie razi to maluje w pasy skrzydło albo nalepiam taśmę kolorową.
Pozdrawiam Konrad P.
Jeśli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponadto co widzialne, nie możesz zobaczyć niczego.
Ruth Bernhard
semento
Posty: 235
Rejestracja: sobota 25 sie 2012, 17:37
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czym szpachlować Styropian, EPP, EPO?

Post autor: semento »

Jeśli chodzi o zastosowanie kleju Soudal, to może to być każdy klej poliuretanowy utwardzany wilgocią (puchnie). Z racji posiadania stolarni, mam i używam kleju takiego http://www.lakiery-werk.pl/produkty/kle ... etanowy-d4

Działa tak samo jak Soudal. Czasami kupuję je zamiennie.
GAUI 425, AXN FJ, klon DJI450 (robi się), Sky Cruise 2400, Mikeys FPV V3
ODPOWIEDZ