Pierwszy quad

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Senny
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 18 gru 2011, 19:09
Lokalizacja: Opole

Pierwszy quad

Post autor: Senny »

Witam, przymierzam się do budowy pierwszego quada fpv, jako że zarówno na modelarstwie jak i na fpv się nie znam to proszę o pomoc. Przeglądając forum skompletowałem listę zakupów jakie musiał bym poczynić, nie wiem czy wszystko będzie ze sobą kompatybilne tak więc proszę o uwagi. A więc:

MultiWii by Kuki
centerplate
Rama z profili alu 10x10

Silniki: 5x Silnik Emax C2822 KV1200 - 170W
Regulatory: 5x Turnigy Plush 18A
Śmigła: 8x Śmigło GEMFAN 10x4,5R + 10x4,5 - para śmigieł przeciwbieżnych
Po opanowaniu quada mam zamiar przejść na śmigła APC

Akumulatory: 3x Akumulator 11,1V 2200mAh 20C - XPower - DUALSKY

Aparatura z odbiornikiem: Turnigy 9X

Transmiter sygnału AV:
FPV - Transmiter Sygnału AV 1,2GHz 800mW - 12CH - FOX-800A
Kamera FPV: 540TVL SONY CCD Chipset Color Board Video Camera for Security
Obiektyw do kamerki FPV: F2.0 2.8mm 1/3" CCTV Board Surveillance Camera Fixed Lens

OSD: remzibi OSD

I teraz kilka pytań:
1. Jaki rozmiar śmigieł, czy podane przeze mnie będą dobre?
2. Jakie są różnice w aparaturze Turnigy 9X Mode 1 i 2?
3. Początkowo mam zamiar latać bez gogli tylko na wyświetlaczu laptopa, co do tego będe potrzebowal?
4. Czy quad w takiej konfiguracji udźwignie GoPro?
5. Co będe potrzebował żeby złożyć to wszystko do kupy?
Awatar użytkownika
false
Posty: 413
Rejestracja: czwartek 09 gru 2010, 12:01
Lokalizacja: Rzeszów/Nowy Sącz

Post autor: false »

1. Trochę duże jak na te silniki, spróbuj np. GWS 8x4x3, albo jakieś gaui 8x4,5.
2. Mode 1 to gaz po prawej stronie, a oś pitch na lewym drążku, mode 2 to odwrotnie.
3. będziesz potrzebował Video Grabbera, do kupienia za ~ 30 zł na allegro.
4. To już zależy jak ciężko wyjdzie Ci sama konstrukcja, ale bardzo duża szansa jest.
5. Śrubki m3 z nakrętkami, dustanse nylonowe, przewody prądowe, koszulki termokurczliwe, złącza do zasilania i elementów toru video, lutownica, trochę podstawowych narzędzi. Dużo cierpliwości.
Bartek
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

OSD to polecam do koptera Misiowe bo jest dedykowane i zaprojektowane do kopterów a nie adoptowane jak Remzibiego, które jest wspaniałe do samolotów.
(jakby co - to wersję pod MultiWii dystrybuuję ja ;-) )
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Mieciu
Posty: 876
Rejestracja: wtorek 15 lut 2011, 00:55
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

no i zestaw AV to lepiej poszukaj u braci z dalekiego wschodu - w PL przepłacasz prawie 2x z tego linku co podałeś.
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy quad

Post autor: breweryhills »

Senny pisze:Witam, przymierzam się do budowy pierwszego quada fpv, jako że zarówno na modelarstwie jak i na fpv się nie znam to proszę o pomoc. Przeglądając forum skompletowałem listę zakupów jakie musiał bym poczynić, nie wiem czy wszystko będzie ze sobą kompatybilne tak więc proszę o uwagi.
Muszę przyznać że jak na nowicjusza bez doświadczenia to przyłożyłeś się do zadania i dobrze odrobiłeś zadanie domowe. Gratuluję, konfiguracja jest w zasadzie bez zarzutu ! :-)
Senny pisze:1. Jaki rozmiar śmigieł, czy podane przeze mnie będą dobre?
Przy zasilaniu z pakietu 3S i KV silników na poziomie 1200 śmigła 10x4,5 to raczej górna granica. Zastanowiłbym się raczej nad rozpoczęciem od śmigieł 8x4,5 i po nabraniu doświadczenia oraz umiejętności oceny zachowania quada próbował przejść na większe. Zresztą niech wypowiedzą się inni koledzy, u mnie w podobnym parametrami quadzie próba zastosowania Gemfanów 10" w miejsce APC 8" się nie powiodła - quad zachowywał się mniej pewnie. Śmigła 10x4,5 w zasilaniu 3S sprawdzają się raczej przy KV < 1000.
Senny pisze:2. Jakie są różnice w aparaturze Turnigy 9X Mode 1 i 2?
Przy Mode 1 drążek gazu masz po prawej stronie, przy Mode 2 po lewej. Jeżeli nigdy nie latałeś i nie masz nawyków, nie ma to znaczenia jaką wybierzesz. Mode 2 jest powszechniejszy wśród heli/multikopterowców bo w prawym drążku masz pochylenie w obu osiach a nie rozdzielone na dwa drążki jak w Mode 1. Tak czy tak, to kwestia nawyków których Ty nie masz :-)
Senny pisze:3. Początkowo mam zamiar latać bez gogli tylko na wyświetlaczu laptopa, co do tego będe potrzebowal?
Potrzebował będziesz grabber - na przykład niedrogi i popularny EasyCap:
http://abcrc.pl/p/63/1272/fpv-video-gra ... mery-.html
Do tego będziesz potrzebował programu, który obraz z grabbera wyświetli Ci na ekranie laptopa. Na przykład taki (autoreklama :mrgreen: ):
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=4080
Senny pisze:4. Czy quad w takiej konfiguracji udźwignie GoPro?
Nie tylko GoPro ale i nawet jakiś gimbal do niego.
Senny pisze:5. Co będe potrzebował żeby złożyć to wszystko do kupy?
Sam się przekonasz :-) Generalnie nie będziesz potrzebował niczego, czego nie kupisz w markecie budowlanym. Do listy rzeczy polecam Ci dopisać kopułkę od Mikuna - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=3302 - nie tylko poprawi estetykę całości, ale w pewnym zakresie ochroni elektronikę. Jeżeli pomalujesz ją od wewnątrz jakimś żarówiastym kolorem, łatwiej będzie Ci quada odnaleźć w polu, gdy stracisz orientację w locie i będziesz musiał lądować :-)

PS. Najpierw naucz się latać bez FPV. Opanuj maszynę, naucz się startować, wykonywać chociażby podstawowe manewry i bezpiecznie lądować w różnych warunkach. Pamiętaj że latanie FPV tylko pozornie wydaje się proste. Gdy opanowałem quada w zadowalającym stopniu, stwierdziłem że czas spróbować lotu FPV. Gdy założyłem gogle przekonałem się że to całkiem inne latanie i wcale nie takie proste. Na szczęście jak ma się wyrobione nawyki przy lataniu bez gogli, to nauka latania w goglach idzie już szybko z lotu na lot.
Pozdrawiam, Sebastian
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Post autor: Szymon »

Czy płytka MultiwiiKopter Kukiego jest w stanie obsłużyć jednocześnie Hexę/Hexę Y oraz Gimbal?
Senny
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 18 gru 2011, 19:09
Lokalizacja: Opole

Post autor: Senny »

Wielkie podziękowania dla Bartka i Sebastiana za szybka odpowiedź na nurtujące mnie pytania.
Rurek pisze:OSD to polecam do koptera Misiowe
Cena trochę wyższa ale na pewno się zastanowię.
Mieciu pisze:no i zestaw AV to lepiej poszukaj u braci z dalekiego wschodu
Masz jakieś namiary na sklepy oferujące takie zestawy? Ja nie potrafię tego znaleźć.
breweryhills pisze:PS. Najpierw naucz się latać bez FPV.
Taki właśnie mam zamiar tylko wolał bym od razu zamontować cały system FPV.
Na razie muszę czekać na wypłatę, myślę że między świętami a nowym rokiem wszystko zamówię a zaraz po Nowym roku zacznę wszystko składać, zdjęcia oczywiście zamieszczę.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Co do OSD - w Misiowym masz logger na karcie....a poza tym - zresztą to już napisałem - te OSD zostało zaprojektowane i wymyślone dla kopterów...

Co do dylematu "gdzie kupować?" - zajrzyj może na nasze forum :-) np TUTAJ a także W TE MIEJSCE - jak widzisz - pod latarnią najciemniej ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Senny
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 18 gru 2011, 19:09
Lokalizacja: Opole

Post autor: Senny »

Faktycznie najciemniej pod latarnią, wielkie dzięki za linki. Tutaj transmiter 1.2GHz 800mW mam za 191zł wysyłka do Polski gratis.
A co do OSD to masz racje lepiej dołożyć i mieć coś dedykowanego dla kopertów.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Dobry wybór w obu wypadkach :-)
Na takim FOXie sam latam od roku jak i wielu kolegów.
OSD - też mam jak i wielu kolegów :-) Jeżeli jesteś zainteresowany to wal na PW bo dystrybucję wersji dla MultiWii prowadzę z pełnomocnictwa Mis'ia.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
JasQ
Posty: 921
Rejestracja: środa 19 paź 2011, 10:43
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Post autor: JasQ »

Jak masz czas i ochotę się spotkać to pracuję w opolu możemy przy kawce pogadać . Co do śmigiełek faktycznie max 8x4 na takich latam około 12 minut .
Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

strejla_u pisze:Czy płytka MultiwiiKopter Kukiego jest w stanie obsłużyć jednocześnie Hexę/Hexę Y oraz Gimbal?
ta płytka niestety nie ale następna jak najbardziej :-)
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Post autor: Szymon »

kuki83 pisze:ta płytka niestety nie ale następna jak najbardziej
To jeszcze pytanie tak zwane formalność: kiedy? 8-)
ODPOWIEDZ