Pierścienie ferytowe

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rybskee
Posty: 1332
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 02:14
Lokalizacja: Berlin

Pierścienie ferytowe

Post autor: Rybskee »

Elo

rebuliduje mojego ZII i w sumie mam banalne (choć nie do końca :P) pytania.

Ogólnie to podczas zakupów dorzuciłem od tak parę pierścieni ferytowych. Pytanie czy jest zastosować, jeśli tak to gdzie i jak często?
Z tego co mi w głowie zostało to redukują one zakłócenia wpływające (a także przepływające przez ten kabel)na kabel tworząc coś w rodzaju ekranu i dławika. Powinny również filtrować pewne częstotliwości.

Jeśli to faktycznie działa (choć trochę sceptycznie do tego podchodzę) to gdzie je montować? Najbliżej RX i VTx? Co w przypadku serw? Po środku? Ma ktoś jakieś praktyczne pojęcie czy warto?


Pozdro
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pierścienie ferytowe

Post autor: Verid »

Pierścionki ferrytowe to magia pochodząca jeszcze z czasów 35MHz. Montowało się je na kablach serw, jak najbliżej odbiornika RC i minimum 2-3 oploty. Ponadto musiały być faktycznie ferrytowe i lite a nie proszkowe (ponoć jest jakaś różnica ale o co chodzi - nie wiem).

Miały zapobiegać zbieraniu syfu z eteru przez kable serw. Nie wiem jak daleko chcesz się kulać tym Zefirem ale jak masz dobrego LRS'a i nie kusi cię dalej niż circa 5km to szkoda zachodu.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Rybskee
Posty: 1332
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 02:14
Lokalizacja: Berlin

Re: Pierścienie ferytowe

Post autor: Rybskee »

No wiem, że to jakaś archaiczna technologia ale w sumie to w nowych ESC też są montowane. Ogólnie to będę planował ataki na 18-20km, do 14 doleciałem bez żądnych bajerów. Po prostu zastanawiam się, czy na kablu od VTx nie zamontować takiego :>
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pierścienie ferytowe

Post autor: Verid »

Ja bym raczej (patrząc po konstrukcjach innych dalekolataczy) sugerował ekranowane kable. Odbiorniki na 35MHz były dość czułe na syf wpełzający przez kable serw (szczególnie ten generowany przez VTx'y, np.Lawmate 1W) a łatwo dostępnych kabli od myszy za wiele nie było więc szły ferryty. Teraz nie dość że masz lepsze odbiorniki to możesz jeszcze bez problemu zaekranować całą instalację.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Pierścienie ferytowe

Post autor: Kris_po »

każdy filtr jak i pierścienie ferrytowe zakłada się jak najbliżej źródła zakłóceń, czyli np. jak najbliżej serwa jeśli to ono wprowadza zakłócenia, jeśli generuje je esc/silnik to jak najbliżej esc
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pierścienie ferytowe

Post autor: Verid »

Nie serwo a jego kabel - szczególnie długi w przypadku latadeł o znacznej rozpiętości. Działa jak antena dla wszelkiego rodzaju śmieci w eterze. Dlatego pierścionki na kablach od serw kładło się tuż przy odbiorniku.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ