Co to jest lot komercyjny?

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

osobliv
Posty: 106
Rejestracja: poniedziałek 19 mar 2012, 10:22
Lokalizacja: wwa

Co to jest lot komercyjny?

Post autor: osobliv »

Witam po przerwie rocznej - także od latania - w czasie gdy mój "copter" mimo, że leżał w szafie awansował na "drona":)

Do meritum: mam firmę zarejestrowaną na siebie, posiadam też stronę www i chcę na jej potrzeby wykonać zdjęcia z drona na potrzeby bezpłatnych artykułów/recenzji umieszczonych na stronie.
Pytanie: czy w świetle prawa jest to lot komercyjny i potrzebuję uprawnień do takich lotów? Czy jest gdzieś definicja "lotu komercyjnego"? Czy można przyjąć, że "robienie zdjęć z powietrza" bez pobierania za to pieniędzy nie jest lotem komercyjnym? Dodatkowo tak wykonane zdjęcia nie reklamują moich usług w zakresie wykonywania zdjęć a zdjęcia mają być ilustracją do bezpłatnych artykułów znajdujących się na firmowej stronie.

Jedyna mi znana definicja to definicja słowa komercja wg PWN:
1. «działalność nastawiona jedynie na osiągnięcie zysku; też: produkty takiej działalności»
2. daw. «handel»

Zatem:
a. mój artykuł jest głównie informacyjny (a la blog firmowy) choć zainteresowany czytelnik potencjalnie może skorzystać z innych moich usług
b. robienie zdjęć z powietrza nie jest produktem mojej działalności gdyż artykuły są bezpłatne i nie są przedmiotem mojej oferty.

Drogą dedukcji wnioskuję że opisany powyżej lot nie jest lotem komercyjnym. Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Co to jest lot komercyjny?

Post autor: fragles »

Też tak sądzę. Moim zdaniem latania w celach komercyjnych to po prostu świadczenie usług polegających na fotografowaniu czy filmowaniu z powietrza. A może jest na sali prawnik?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Co to jest lot komercyjny?

Post autor: Adrián »

Ja to widzę jeszcze trochę inaczej. Latasz rekreacyjnie fotografujesz, filmy/zdjęcia są tylko wyłącznie na Twój użytek (domowy) - nie komercyjnie.
Latasz, filmujesz/fotografujesz, "wklejasz zdjęcia" na stronę internetową, to podnosisz "prestiż" firmy, strony sklepu, to czerpanie korzyści, choć nie dosłowne - komercja.

Ale pytanie czy jest z nami prawnik? A może czy leci z nami prawnik (będzie bardziej odpowiednie ;-) ) też chętnie się dowiem.
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Co to jest lot komercyjny?

Post autor: kamilborkowski »

Niestety jest tak, że robienie filmików czy zdjęć i wklejanie ich na stronie firmowej jest działaniem komercyjnym (choć pośrednim, ale jednak) ponieważ np. wpływa na pozycjonowanie a co za tym idzie przyciąga potencjalnych klientów. Tak naprawdę nawet jak zrobisz film z coptera i wrzucisz na prywatny kanał YouTube, ale masz na nim włączone reklamy to już podlega pod komercję.
Problemem nie jest sama definicja komercji a ewentualna argumentacja przed sądem czy to że wrzuciłeś sobie zdjęcie z góry spowodowało że przyszedł do Ciebie klient. Podobnie było z salonem fryzjerskim, który walczył o możliwość odtwarzania muzyki. Im się udało bo udowodnili, że klienci nie przychodzili do nich ze względu na muzykę, ale zawsze istnieje ryzyko że któryś klient w sądzie zezna że na stronie spodobał mu się widoczek z góry bo taki piękny i dlatego wybrał tą firmę.
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Co to jest lot komercyjny?

Post autor: fragles »

To może inaczej - jeszcze przed epoką "dronów" zdjęcia lotnicze często były robione przez lotniarzy. Wiele z nich pojawiało się później w różnych publikacjach. Jeśli lotniarz robił zdjęcia dla własnej przyjemności, a następnie (np. po roku) sprzedał je wydawnictwu, to lot był komercyjny czy nie?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Co to jest lot komercyjny?

Post autor: Adrián »

Hmm lot był nie komercyjny (jeśli fotografując, nie robił to z chęci zysku), ale wykorzystane fotografie już tak.

Editt:
Tak miało być ;-)
Ostatnio zmieniony piątek 24 lip 2015, 08:34 przez Adrián, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Co to jest lot komercyjny?

Post autor: fragles »

Chyba odwrotnie?
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Co to jest lot komercyjny?

Post autor: Eman81krk »

Pośrednio takie działania przyczyniają się do tego że klient zostanie do Ciebie "zwabiony". Poza tym umówmy się że arty piszesz nie dlatego że kochasz obdarowywać ludzi informacjami, tylko dlatego żeby pozycjonować stronę i przyciągać czytelników. I jeżeli ktoś na Ciebie "doniesie" a sprawa trafi do sądu to zapewne tak zostanie to rozpatrzone. Najłatwiejszym sposobem na to jest dogadanie się z kimś kto posiada licencję... jest tu kilku takich. Wysłać takiemu "specowi" "podziękowania" poczta i po zawodach. Żeby było dość formalności to jakąś "drobną fakturkę vat wystawić i już :)
Awatar użytkownika
miroslaw123
Posty: 80
Rejestracja: czwartek 26 lut 2015, 10:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Co to jest lot komercyjny?

Post autor: miroslaw123 »

Dla mnie sprawa jest jasna, masz zlecenie na lot, generalnie za zł ale i czasami wartości niematerialne...to masz lot komercyjny, latasz dla fanu a moze to kiedyś sprzedaż to masz lot hobbistyczy, oczywiście późniejsze rozliczenia z us i zus to osobny temat
Awatar użytkownika
miremdi
Posty: 28
Rejestracja: niedziela 12 kwie 2015, 21:47
Lokalizacja: z dala od CTR - Roztocze

Re: Co to jest lot komercyjny?

Post autor: miremdi »

Dla mnie sprawa jasna /chociaż nikt Cie pewnie ścigał za to nie będzie/, jak chcesz kontynuować i spać spokojnie, potrzebne jest Ci świadectwo kwalifikacji UAVO.... no i reszta kosztów pośrednich:(
Awatar użytkownika
JasQ
Posty: 921
Rejestracja: środa 19 paź 2011, 10:43
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Co to jest lot komercyjny?

Post autor: JasQ »

osobliv pisze: mam firmę zarejestrowaną na siebie
i tutaj z góry z każdym urzędasem masz przechlapane on ci zarzuci że robiłeś to w ramach firmy a ty się z tego nie wybronisz , a jak cokolwiek modelarskiego na f-rę wziąłeś to dajesz im niezbity na to dowód . I po ptokach ... i czy ty masz zlecenie czy nie mało ich to będzie obchodziło , napiszą że robisz na późniejsze potrzeby . Jakbyś nie miał firmy nie mieli by się do czego przyczepić , stare dobre powiedzenie " we własnej firmie pracujesz tylko 24h/dobę "
DJI Mavic 2 Zoom
DJI Spark
KFC32FTB SkyHunter Mini
Ptyczak Matek F405 DJI Ocusync AirUnit
Żaglówka Phantom
KFC32FTB:SW1900,Chasser,Patyczak2,Pionieer2
KFC32+OSD:QX450,QX330,Legwan,Combat
KFC32F1:Race250,9' Carbon
KFC32mini:Dragon,QX300
FY30-A:QX550,Vega1600,Patyczak1
Naza_v2+iOsd:Shadow
Inne:Tello,Motorówka,T-Rex450Plus,QX90
Awatar użytkownika
Burakko
Posty: 2231
Rejestracja: czwartek 14 cze 2012, 20:55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Co to jest lot komercyjny?

Post autor: Burakko »

Definicja prosta - komercja «działalność nastawiona jedynie na osiągnięcie zysku; też: produkty takiej działalności» Wiec latasz, wklejasz na swoja stronę - nie przynosi tobie to korzyści majątkowych - można !. Przynosi jakoś kasę - komercja. np jak użyjesz banerów na stronie nie jest to komercja puki w tych bannerach nie ma twoich foci z latania. Tyle na temat
Mapka ŚL http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&m ... bcc46646ee

Kontroler lotu: "Widoczność pionowa zero."
Pilot: "W stopach czy w metrach?"

Nie pisz "Dron" moje dzieci mogą to czytać...
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Co to jest lot komercyjny?

Post autor: fragles »

Burakko pisze:Definicja prosta - komercja «działalność nastawiona jedynie na osiągnięcie zysku; też: produkty takiej działalności» Wiec latasz, wklejasz na swoja stronę - nie przynosi tobie to korzyści majątkowych - można !. Przynosi jakoś kasę - komercja. np jak użyjesz banerów na stronie nie jest to komercja puki w tych bannerach nie ma twoich foci z latania. Tyle na temat
Dokładnie
Awatar użytkownika
Jedrula
Posty: 2058
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2010, 20:22
Lokalizacja: Świdnica

Re: Co to jest lot komercyjny?

Post autor: Jedrula »

Tylko że w przepisie nie ma nic o komercji. Licencji "podlegają" loty, które są inne niż rekreacyjne i sportowe, pytanie jaki był cel samego lotu a to co potem dzieje się ze zdjęciami jest nie ważne.
Jeśli przypadkiem latałeś koło czegoś i trafiła sie okazja i kupiec na zdjęcie to ok.
Jeśli pierw przyszedł kupiec i pokazał koło czego masz latać a potem ty latasz to licencja jest potrzebna.
Tak jest w myśl aktualnych przepisów nowe jeszcze nie weszły.
Lecę na nielegalu!
Awatar użytkownika
Rybskee
Posty: 1332
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 02:14
Lokalizacja: Berlin

Re: Co to jest lot komercyjny?

Post autor: Rybskee »

Czysto teoretycznie każdy kto wrzucił film na yt odbębnił lot komercyjny i grozi mu prokurator :D
ODPOWIEDZ