[Opis] Chinskie 700 mw 1.2 "Fox-700"

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sigreg »

Update:

Postanowilem pogrzebac w odbiorniku FOXa w poszukiwaniu pewnego bardzo przydatnego ficzera, a mianowicie:

RSSI w odbiorniku FOX-700

Wypytalem na forach o RSSI, poszukalem w internecie, a ostatecznie zakonczylo sie na samodzielnych poszukiwaniach przy pomocy profesjonalnego multimetru z Obi 8-) Dziekuje rowniez kolegom ktorzy podpowiedzieli na moje pytania w kilku tematach.

Zabieramy sie do pracy.

Po otwarciu odbiornika widzimy cos takiego:

Obrazek

Jak widac bez szalenstwa i przesadnej komplikacji, jedna plytka i glowica w blaszanej obudowie.

Z glowicy wyprowadzonych jest pięć pinów, wszystkie sa wykorzystywane.

Obrazek

Niestety pin na ktorym jest RSSI nie jest wyprowadzony, trzeba glowice rozebrac i wykazac sie umiejetnoscia lutowania.
Zaczynamy od wyjecia bialej wtyczki na plytce, pozniej odkrecamy nakretke na gniezdzie anteny zeby uwolnic glowice i voila, mozna caly modul wyjac.

Zdejmujemy "górny" dekielek, widzimy cos takiego:

Obrazek

A nastepnie dolny i ekscytujemy sie takim widokiem wysokiej technologii 8-)

Obrazek

Sygnal RSSI doprowadzony jest do pierwszego otworu po PRAWEJ stronie od pinu z zielonym kabelkiem na powyzszym zdjeciu. Czyli pierwszy wolny po prawej od zielonego. Niestety producent nie uznal za konieczne zeby ten sygnal wyprowadzic z puszki, wiec musimy zrobic to samodzielnie. Obudowa ma juz otwory na dodatkowe piny, trzeba je jedynie z czegos zrobic i wlutowac. Ja wykorzystalem krotki odcinek miedzianego drucika, i pin z elektronicznej "drabinki" ktory pasuje idealnie w gotowy otwor w obudowie - podobnie jak zamontowane juz piny ma rowniez przekroj kwadratowy.
Jako ze dysponuje jedynie leciwa lutownica o grocie ostrym jak palec bylo to nie lada wyzwanie, ale udalo sie. Gotowy wyprowadzony pin RSSI:

Obrazek

I zmontowana calosc z dolutowanym juz przewodem:

Obrazek

Na koniec istotna sprawa - napiecia RSSI. Tutaj jest pewien klopot jako ze w internecie pojawiaja sie informacje o dosyc roznych wartosciach, najlepiej wiec samodzielnie zmierzyc blisko dzialajacego nadajnika i przy wylaczonym nadajniku. Pewne i powtarzalne jest jedynie info o odwrotnej logice - czyli doskonaly sygnal to niskie napiecie RSSI, slaby sygnal lub jego brak to napiecie wysokie. W moim egzemplarzu:

RSSI 100% (doskonaly sygnal) = 0.03V
RSSI 0% (brak sygnalu) = 4.23V

Grzesiek
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

Witam,
Dziś skorzystałem z RSSI w swoim odbiorniku video.
Ku mojemu zaskoczeniu kolory kabelków były identyczne ale płytka wygląda chyba nieco inaczej.

Podpiąłem się pod wątek gdyż dziś przez 4h "walczyłem" z dostrojeniem antenki inverted Vee.

Faktycznie przy braku sygnału z nadajnika video, miernik pokazywał 4,23V.

Mam niestety problem z "dobrym" poziomem sygnału - uzyskałem 0.062V.
Właściwie ciężko mówić tu o jakimkolwiek uzyskiwaniu albowiem na standardowych bacikach te 0.062V uzyskałem - to jako punkt wyjścia.

Po czym miałem zamiar dostroić wspomnianą Vee na 1280MHz.
I tu pojawił się problem - włąściwie bez względu na długość dipoli (od +5mm, do -10mm względem wyliczonej długości) poziom RSSI był na poziomie 0.062V.
Dipolki robione z druciku stalowego, później z miedzi.

Na innych częstotliwościach (np. 1080) było widać jakąś różnicę (od 0.08V do 1,2V) ale 1280 właściwie obojętnie jaka długość dipoli (nawet dolutowałem po kila cm cyny) był min. 0.062V.
Natłok pytań potworny:
1. Jak w związku z powyższym poprawnie dostroić inverted Vee na 1280?
2. co jest nie tak z tym 1280 jeśli i na baciku i na Vee mam ten sam poziom RSSI?
3. czy miedź i stal naprawdę nie rzutuje na efektywność Vee?
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

W pomieszczeniu zamknietym, na odbiorniku nie zestroisz raczej anten. Popatrz na opis budowy anteny vee.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

diem niestety z odpowiedzi zrozumiałem tylko tyle, że popełniłem błąd.

Właśnie "odnalazłem" temat (zresztą Twojego autorstwa)
Budowa anteny Inverted Vee - tutorial.
Z tego postu zrozumiałem tyle, że na nadajniku powinienem mierzyć natężenie prądu pobieranego przez nadajnik i skracać dipole do chwili pierwszego wzrostu natężenia.
Strojenie nie ma nic wspólnego s RSSI - tak mi się teraz wydaje.
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Dokładnie tak, strojenie na nadajniku. Gdybyś chciał stroić na odbiorniku, musiałbyś się udać w teren otwarty, miejsce gdzie nie będą odbijać się fale.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Po za tym te 0.062V to maxymalny sygnał po prostu. Zobaczyłbyś różnice gdybyś nadajnik odstawił od odbiornika conajmniej o kilkadziesiąt metrów, albo za kilkoma żelbetonowymi ścianami.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

Troszkę przypadkowo, a później świadomie, pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem video umieszczałem różne obiekty (w tym głównie siebie). Oczywiście przycinając lub wydłużając dipole osiągałem różny poziom RSSI, ale co zauważyłem przede wszystkim to o wiele szybciej traciłem synchronizację (stąd doszedłem do wniosku, że to przycinanie jednak ma jakiś wpływ na jakość transmisji ).

"Strojąc" antenę nadawczą (Vee) spodziewałem się osiągnąć poziom 0,03V a nie mój 0,06V - po prostu dążyłem do tego poziomu. Teraz juz wiem, że i tak nie ma "wzorców" i mój przypadek to max 0.062V.

Teraz już wiem jak do strojenia Vee w nadajniku podejść poprawnie.
Ile to trzeba się naczytać, namyśleć żeby nie robić głupot. Z tego powodu takie fora to skarbnica nieocenionej wartości: zapytaj - upewnij się.
Awatar użytkownika
Kenobi36
Posty: 303
Rejestracja: wtorek 17 maja 2011, 15:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kenobi36 »

Za bardzo się nie znam ale czy nie da się umieścić odbiornika daleko lub za ścianą aby odbiornik miał słaby sygnał i poziom rzędu 2V.
Mając na początku napięcie 2V dążymy żeby było najmniejsze.
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

Ostatnio z nieznanych mi przyczyn mimo niezmienionych komponentów, przekazywany obraz do bazy nieco POCIEMNIAŁ.
A w nadajniku są takie pokrętełka w szczególności to pomarańczowe (obrazek z postu sigreg z 2 postu):
sigreg pisze:Uzupelnienie:

Oto zdjecie wnetrza nadajnika:

Obrazek
I tak z ciekawości nieco "pokręciłem" tym pomarańczowym (podobno synchronizacja), czarnego nie ruszałem (bo nie wiem od czego).
No i obraz zmienia "jasność" aż do zerwania synchronizacji (przejaskrawiony, prawie czarno).
Proszę Was o wyjaśnienie do czego powyższe "potencjometry" służą.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

czarnego nie ruszaj raczej. Pomarańczowy to poziom wzmocnienia sygnału video, zrób sobie oscyloskop i ustaw ten potencjometr tak aby dawał video na poziomie 1 Vpp.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

THX Rurku.
A czy w odbiorniku też jest jakiś "ficzer" do podstrojenia?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

czasami jest, czasami bywa ;-)
ale jeżeli nie musisz - to nie kręć...jest nadzieja że małe rączki jakoś to stroją przed wypuszczeniem.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Post autor: TorFPV »

sigreg..w pierwszym poście co oznacza skrót RV? Sorki za pytanie ale nie mam pojęcia.
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Artu

Post autor: Artu »

Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sigreg »

Rangevideo - sklep w USA :-)

http://www.rangevideo.com/

Grzesiek
FPV - Your world from my perspective :)
ODPOWIEDZ