RSSI w Odb. 1.3 GHz Range Video

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

RSSI w Odb. 1.3 GHz Range Video

Post autor: sigreg »

Byc moze temat znany, ale jako ze o tym nie slyszalem wiec byc moze i innym uzytkownikom takie info sie przyda.

Otoz, tak, z odbiornika Video RV 1.3 GHz mozna w banalny sposob wyprowadzic RSSI odbieranego sygnalu Video. Na info natrafilem przypadkiem przegladajac tą, bardzo dobra zreszta strone :

http://rcexplorer.se/page14/hwwa/hwwa.html

Oprocz wielu przydatnych informacji autor wspomina wlasnie o RSSI, jako ze mam zestaw Rx/Tx z RV oczywiscie nie bylbym soba gdybym nie sprawdzil 8-)

Autor strony jak widac dysponuje odbiornikem standardowym, z pojedynczym wyjsciem audio/video, w odb. autora sygnal RSSI dostepny jest na 7 pinie i przyjmuje wartosci od 0V dla braku sygnalu do 5V dla bardzo dobrego sygnalu wzgledem masy zasilania.

Ja posiadam wersje double out, ale majac przeczucie ze zabudowany wewnatrz odbiornik jest ten sam - sprawdzilem. I rzeczywiscie, na pinie 7 jest sygnal zmieniajacy sie w zaleznosci od jakosc sygnalu.
ALE :!:
W mojej wersji napiecie ma wartosci 1V dla bardzo dobrego sygnalu do 3.3V przy braku sygnalu. Nie wiem czy wersja double out ma nieco inny odbiornik czy wogole obecnie w odbiornikach z RV zabudowywany jest modul z takimi a nie innymi zakresami RSSI. W kazdym razie, dziala :mrgreen:
Trzeba sprawdzic w swoim odbiorniku wartosci napiecia na pinie 7 przy wylaczonym nadaniku i przy nadajniku pracujacym w poblizu zeby wiedziec jakie mamy zakresy.

Wystarczy teraz zakupic woltomierz tablicowy, czy tez bardziej elegancko - zrobic ukladzik przeliczajacy volty na zakres 0-100% plus wyswietlacz montowany gdzies przy monitorze i voila. Uzytkownicy gogli maja nieco trudniej 8-)

Bardzo fajna sprawa, RSSI RC w OSD plus RSSI z odbiornika Video i mamy pelne info o jakosc sygnalu w obie strony.

OT:
Przy okazji porobilem testy dla jakosci sygnalu na roznych kanalach dla standardowych anten nadajnika i odbiornika. Jako ze mieszkanie w bloku powierzchnia nie powala, test odbywal sie poprzez 2 betonowe sciany zamiast na odleglosc. Moj komplet najlepiej daje rade na kanale 3 Tx: 1,36V, najgorzej zas juz na 4: 1,67V.

Grzesiek
Awatar użytkownika
Henryk_s
Posty: 561
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 10:57
Lokalizacja: Świętochlowice

Post autor: Henryk_s »

Też mam "odwrotne" RSSI w moich odbiornikach ( TAIWAN ) i przed diversity 2CH_Zbiga musialem stosować inwerter, inaczej miałbym zawsze gorszy obraz :-)
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1039
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

Też mam "odwrotne" RSSI w moich odbiornikach ( TAIWAN ) i przed diversity 2CH_Zbiga musialem stosować inwerter
Taki nadajnik na 16 kanałów? jak można sie uśmiechnąc o podpowiedz Henryku - taka dla wolniejszych - albo lepiej konkretnie jak taki inwerter dobudować (mam prawie wszystko do budowy i właśnie takie odbiorniki "odwrotne" niz powinny ;-)
Krzysiek
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

Dobrze widzieć takie cos własnie chcę zamawiać 1.3Ghz z RV. :lol:Poprostu wyprowadzić kabel np:.do takiego woltomierza i już :oops:
Tak pytam lepiej wiedzieć niż być mądrym po stracie :idea:
Załączniki
mieramc1.jpg
mieramc1.jpg (3.98 KiB) Przejrzano 4953 razy
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
Henryk_s
Posty: 561
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 10:57
Lokalizacja: Świętochlowice

Post autor: Henryk_s »

Już odpowiadam. To dzięki Krzysiowi_W i ZBIG_owi opanowałem temat, więc się dzielę.
W załączniku kompletny schemat układu ( u mnie )
Załączniki
2x_RX_+diversity 2 CH [ZBIG].jpg
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

Inwenter już jest nie potrzebny wystarczy wgrać nowy soft i gitara ;-)
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
przemas
Posty: 234
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 17:33
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: przemas »

JR65 pisze:Inwenter już jest nie potrzebny wystarczy wgrać nowy soft i gitara ;-)

A co :shock: jest update :?:
Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sigreg »

Marcin, dokladnie. Jeden kabelek wyprowadzic przez obudowe do takiego woltomierza i jestes w domu 8-) Takiego wlasnie szukam zanim sklece cos co pokaze mi wartosci 0-100%, takiego albo z cyframi "swiecacymi czerwonymi", nie wiem co bedzie lepiej widoczne w sloncu..
Sprawdz zakres, idealnie gdyby byl 0-9V, jesli bedzie 0-199V to nie pokaze Ci cyfr po przecinku, a ze dwa miejsca po kropce dobrze by widziec.
FPV - Your world from my perspective :)
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

# Do pomiarów napięcia i prądu stałego
# Wskaźnik LCD 13 mm, 3 1/2 cyfry
# Błąd podstawowy 0,5% wartości wskazanej ± 1 cyfra
# 10 wykonań
# Zakresy prądowe 0...0,2/2/20/200/2000 mA
# Zakresy napięciowe 0...0,2/2/20/200/1000V
#

Wymiary ramki czołowej: 72 x 36 mm
to sa dane tego woltomierza ale jest dosyć drogi 302zł
http://www.cyfronika.com.pl/mierniki_tablicowe.htm
tu tego jest troche.
Dzięki za odp:. :mrgreen:
Jakbyś sklecił coś takiego jak pisałeś 0-100% wskaźnik "ja odpadam ze swoją wiedzą w tym temacie" to wtedy łatwiej i szybciej w odczycie się orientujesz, w czasie lotu a nie zastanawiasz czy było 4,60V czy 4,69V tylko widzisz 88% albo 90% wydaje mi się dużo prościej hmm.. :roll:
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
fischer8
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 14 lut 2010, 21:45

Post autor: fischer8 »

Na alledrogo voltomierze panelowe zaczynają się od 25 zł, dorobienie boczników to żaden problem. :-)
Pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Zamiana napięcia RSSI na napięcie typu 0-1V (żeby taki miernik pokazywał od 0 do 100 co można interpretować jako 0-100% to kwestia 1 wzmacniacza operacyjnego i kilku rezystorów. Schemat połączeń będzie zależał od tego czy RSSI mamy dodatnie czy ujemne (mam namyśli czy rośnie napięcie czy maleje wraz z wzrostem sygnału). Ale i tak układ prosty jak budowa cepa :-D
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
sułek
Posty: 142
Rejestracja: wtorek 09 lut 2010, 03:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: sułek »

Po prostu do takich celów nie stosuje się wskaźników cyfrowych, tylko wskazówkowe. Dla szybkozmiennych wartości wskazówkowce są niezastąpione i można je kupić za grosze.
Helik i parapet, ale bez kamery
Awatar użytkownika
przemas
Posty: 234
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 17:33
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: przemas »

sułek pisze:Po prostu do takich celów nie stosuje się wskaźników cyfrowych, tylko wskazówkowe. Dla szybkozmiennych wartości wskazówkowce są niezastąpione i można je kupić za grosze.
Prawdę kolega mówi prawdę.
ODPOWIEDZ