Pytanie laika

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

pczk1234
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 23:31

Pytanie laika

Post autor: pczk1234 »

Witam Was serdecznie, to moj pierwszy post wiec wypadalo by sie przedstawic, mam na imie Piotrek a na Wasza strone trafilem przypadkiem szukajac urządzeń wysylajacych sygnal video. Czytajac posty tutaj podoba mi sie Wasza pasja i kultura na tym forum.
Co mnie tu sprowadza ??
Mam problem, mam lodz rc i chcialbym na niej zamontować kamerkę. Zasięg w jakim plywam to okolo 250-300 metrow to max bo modelu juz prawie nie widać. Chciałbym Was prosić o poradę w doborze instalacji przekazującej sygnał. Traktuję to bardzo amatorsko a wiec i liczę sie z kosztami.
Moja aparatura to HK 2,4 ghz wiec podejrzewam że przystepne cenowo urządzenie znajde w chinskich marketach działające na 1,2ghz. Proszę Was o pomoc w dobraniu mocy oraz konkretnego urządzenia ktore bedzie mialo zasięg max 400 metrów. Z tego co tutaj wyczytałem, o ile dobrze zrozumiałem to im wieksza moc urządzenia tym bardziej zakłóca pracę komponentów, dlatego też chciałbym dobrać je odpowiednio
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Witamy :)

Na Twoim miejscu zakupilbym FOX'a 800 albo 400. Byly tutaj kilkukrotnie opisywane. Cena, 50-60$ z wysylka, jest na prawde przystepna a z funkcjonalnosci wszyscy zadowoleni.

Do tego kamerka 420linii w hobbycity albo ebay - bodajze okolo 17$ + wysylka. Jesli chcesz plywac w nocy to 540tvl OSD.

Gdyby na wodzie byly problemy to dodatkowo do odbiornika zrob sobie antene kierunkową biquad.

Problemy z zasiegiem najgorsze są w powietrzu, na wodzie nie musisz sie tak przejmować, w razie czego można zawsze zmienić kanał video, odkłócić model bez strat.
pczk1234 pisze: Czytajac posty tutaj podoba mi sie Wasza pasja i kultura na tym forum.
Dziekujemy za miłe słowa, uśmiałbyś się gdybyś znał geneze powstania tego forum :mrgreen:
Ostatnio zmieniony poniedziałek 20 gru 2010, 23:57 przez diem, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

podstawowy problem u Ciebie to woda... trzeba jakoś sprytnie umieścić kamerkę (pewno w kopułce a'la monitoring zasilikonowanej jakoś....nie wiem tylko jak zabezpieczyć nadajnik video przed wodą....no bo z drugiej strony musi mieć chłodzenie....ale jeżeli latasz, tfu :-) pływasz wypaśną łódką to pewno masz chłodzenie wodne na reglu...a skoro tak to nie problem dokupić sobie ...za grosze na allegro blok do chłodzenia wodnego komputerowego, jakoś połączyć z obudową nadajnika, zabezpieczyć przed wodą i fruu! znaczy chluup:-)
Ze sprzętu video chyba wystarczy tzw.FOX/betatronic 800mW, poszukaj na forum znajdziesz gdzie kupić u chińczyka. Kamerkę chyba też u chińczyka, w sklepie securitycamera2000.com, razem z kopułką coś dobierzesz.

Edicao: Diem jak my się rozumiemy bez słów :-) byłeś szybszy z FOXem :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Rurek pisze:
Edicao: Diem jak my się rozumiemy bez słów :-) byłeś szybszy z FOXem :-)
Nawet edita nie zdazylem zrobic na czas :D
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Jeżeli chodzi o kamery do takiej platformy to mogę polecić paluszkowe (tzw. bullet cam). Ciężkie jak licho bo metalowa obudowa ale przy łodzi nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. W kamerkach tych każde połączenie obudowy jest uszczelniane o-ringami więc na pewno są bryzgoszczelne a przypuszczam że nawet jakbyś "dachował" to nie powinno się cokolwiek dziać. Miałem taką 420TVL - nawet ładny obraz dawała tylko pewnego razu mi się plus z minusem popitolił..... :oops:
pczk1234
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 23:31

Post autor: pczk1234 »

O prosze nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi.
Czy takie urządzonko wystarczy?? http://www.bestofferbuy.com/av-wireless ... edpggbg6n1 a moze mniejsza moc?? dodam iż serwa będa w odległosci 30cm od urządzenia.

Przeglądając dalej Wasze forum zastanawia mnie jedna rzecz. Czy da się zrobić takie cudo żebym miał w łodce gps?? w sensie ze plywam i znajduje sobie jakis ciekawy puntk powiedzmy i ono mi wysswietli w ktora strone plynac do ustalonego kursu?? albo lodka sama wroci do mnie z miejsca w ktorym sie znajduje?
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

Witaj
do chłodzenia nadajnika TX mozesz wykorzystać chłodnicę wodną które się stosuje do chłodzenia silników :-)

chciaż myśle że fabryczny radiator ci wystarczy my go demontujemy z powodu ciężaru u ciebie to nie będzie miało większego znaczenia :-D
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

to co znalazłes to rzeczywiście FOX ale ten gorszy 700mW....mówią że jest o wiele gorszy/niestabilniejszy niż 800....zresztą cena sama mówi bo 800stka kosztuje ok79$

Co do GPS i autopilota...ciekawe :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: szczególnie autopilot :-)
pewno jakbyś wykorzystał FY-21 i tylko ster kierunku z niego to pewno płynął by do bazy....ale podejrzewam że przy bezwładności tego typu urządzeń to musiałbyś się na Śniardwy wybrać co najmniej :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
pczk1234
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 23:31

Post autor: pczk1234 »

z Tym gps-em to taka luzna mysl była bo znalazlem cos takiego na YT i mnie to zaciekawilo, cena 600 euro tez:) http://www.youtube.com/watch?v=AGL4cUb4 ... re=related

Czy taki model bedzie ok?? http://www.goodluckbuy.com/fox-400a-1-2 ... itter.html
pczk1234
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 23:31

Post autor: pczk1234 »

Przyznam szczerze ze patrze na ten mniejszy ze wzgledu na moc sygnalu zeby jak najmniej zaklocal mi lodke
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

Możesz zastosować OSD i do bazy wrócisz spokojnie

co do autopilota to też z pewnością można by zastosować bo w powietrzu troche inaczej się zachowuje model poprostu przelatuje bazę i krąży 100 150m dookoła bazy ale powrót z penością by zadziałał :-D

ciekawe chętnie bym to sprawdził jak by się zachował autopilot by Zbig z OSD644 też by Zbig :-D
Ostatnio zmieniony wtorek 21 gru 2010, 00:22 przez JR65, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Jak chcesz GPS'a to załaduj dowolne OSD na pokład i po kłopocie. Co prawda nie wróci do nogi ale będziesz miał na wizji nałożone koordynaty punktu w którym znajduje się łódź, prędkość, kierunek do bazy i stan baterii. A cena samego OSD jest sporo niższa, szczególnie polskich konstrukcji...

EDIT: JR był szybszy... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

nie bój bidy, nie zakłóci, co do sprzętu klik w mój post akurat trafiłem w szukaj :-)
Co do GPSa to bez przesady, jest takie coś jak OSD Remzibi które do Twoich celów (strzałka pokazująca powrót do bazy, koordynaty GPS, prędkość, napięcia pakietów...nawet wariometr :-) ) super się sprawdzi i nie kosztuje majątku

Edicao: ale szybko piszecie :-) chyba konkurs na stenotypistkę trza dziś zrobić :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

Dokładnie
OSD644 by Zbig to cena 350zł

lub tańsza wersja OSD328 w zupełności wystarczy

i jeszcze jest OSD Remzibi
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
pczk1234
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 23:31

Post autor: pczk1234 »

a powiedzcie mi czy w tym urządzonku OSD baza jest zaporgramowana przez komputer czy w jakis sposob sie ja programuje, czy np bedac w jakims interesujacym miejscu moge zapamietac ten punkt?? Wybaczcie ale jak powiedziałem jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie
ODPOWIEDZ