problem ze śmigłem w fpv 49 v4

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

sailMan
Posty: 121
Rejestracja: czwartek 21 sty 2016, 17:12
Lokalizacja: Toruń

problem ze śmigłem w fpv 49 v4

Post autor: sailMan »

Mam mały problem z modelem i prawdopodobnie chodzi o śmigło i potrzebuje porady

Zauważyłem że model - jeszcze nie ulotniony wpada w wibracje przy ruchu silnika, niewielkie i występuje gdy założone jest śmigło (bez niego nie) i obroty wyższe.
Problem jest duży gdy włączę tryb stab. w cc3d wtedy zaczyna machać lotkami jak dziki. myślałem ,że to może z powodu dużego regla (60 A) który jest w okolicy cc3d ale bez smigła problemu nie ma. niezależnie jakie śmigło założę (apc 12x8; składane 12x6; apc 11x6 ) problem wraca.
czy to znaczy ,że mam kombinować z wyważaniem śmigła? przeniesieniem regla dalej ? pidami w CC3d ?
jeśli cos to pomoże to mogę nagrać filmik ale w skrócie telepie lotkami im wyższe obroty tym bardziej...

dodam ,że mam oś silnika 5mm i nie umiem znaleźć śmigieł na tak duże kołpaki (ok 7,4mm )o wymiarach 11x6 12x6 jeśli macie jakiś sklep to podajcie prosze linkę bo ja musiałem rozwiercać a to chyba niezbyt dokładny sposób i może to przez to?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: problem ze śmigłem w fpv 49 v4

Post autor: Verid »

sailMan pisze:czy to znaczy ,że mam kombinować z wyważaniem śmigła?
Zdecydowanie. Niewyważone śmigło to wibracje. Zbyt dużo wibracji to szybsze zużycie silnika, możliwość jego odpadnięcia w trakcie lotu (zmęczenie materiału) i ogłupienie żyroskopów FC.
Ten wredny...
sailMan
Posty: 121
Rejestracja: czwartek 21 sty 2016, 17:12
Lokalizacja: Toruń

Re: problem ze śmigłem w fpv 49 v4

Post autor: sailMan »

to które mam prawdopodobnie muszę wywalić na śmietnik bo zbyt mocno jest rozwiercone.
Wiesz może gdzie dostanę śmigło 12x6 albo 11x6 do osi silnika 5mm (szerokość piasty 7,4) bo strzeliłem sobie w kolano z tym silnikiem... a polskich sklepach nie widze jakoś możliwości albo nie podają wymiarów :/
Awatar użytkownika
Rybskee
Posty: 1332
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 02:14
Lokalizacja: Berlin

Re: problem ze śmigłem w fpv 49 v4

Post autor: Rybskee »

Jaki to silnik. Piastę możesz dokupić np. tu:
https://abc-rc.pl/akcesoria-do-silnikow

Śmigła polecam kupować Graupnera. Oscylacje o których piszesz to wina złego wywazenia śmigła a jeśli napisałeś, że sam rozwiercałeś to jestem pewien, że oś nie jest teraz idealnie równo. Do skrzydła mimo wszystko polecam śmigło składane.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: problem ze śmigłem w fpv 49 v4

Post autor: Kowal »

Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
sailMan
Posty: 121
Rejestracja: czwartek 21 sty 2016, 17:12
Lokalizacja: Toruń

Re: problem ze śmigłem w fpv 49 v4

Post autor: sailMan »

To z powodu trudnośći z wyważaniem śmigieł składanych - nie wiem nawet czy to by weszło jakoś na wyważarkę i dlatego postanowiłem szukać w śmigłach stałych ale nie piszą w sklepach jakie otwory mają więc kupiłem APC i zacząłęm rozwiercać "na oko" wkrętarką ale jak widać efekt słaby...

Te składane które już mam to na dodatek mogą sięzbyt mocno złożyć i przy dodaniu gazu się nie chcą rozłożyć albo z kolei za mocno są rozłożone i zaczynają podcinać model trochę dużo pierdzielenia a z relacji z oblotów itp widać że ludzie latają na śmigłachstałych i dają radę.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: problem ze śmigłem w fpv 49 v4

Post autor: Verid »

sailMan pisze:nie wiem nawet czy to by weszło jakoś na wyważarkę
Weszłoby. Jak masz dobrą wyważarkę.
sailMan pisze:nie piszą w sklepach jakie otwory mają
Bo z reguły do śmigła dają zestaw adapterów na różne średnice.
sailMan pisze:Te składane które już mam to na dodatek mogą sięzbyt mocno złożyć i przy dodaniu gazu się nie chcą rozłożyć albo z kolei za mocno są rozłożone i zaczynają podcinać model
Jak ci się składają za mocno i potem nie chcą rozłożyć to się robi blokadę z kawałka laminatu lub starej karty bankomatowej. Jak ci po rozłożeniu podcina kadłub to albo źle osadziłeś albo wybrałeś sobie za duże śmigło. Nie napisałeś co to za model więc ciężko doradzić co z tym fantem.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: problem ze śmigłem w fpv 49 v4

Post autor: Kowal »

W Twoim przypadku robi się prostą "modyfikację" aby łopatki nie "podcinały" skrzydła. Wstawia się plastikowa płytkę pod "zawiasy" łopatek ograniczając ich normalna pracę. Dobrym materiałem na taką podkładkę jest "przeterminowana/nie ważna" karta kredytowa/bankomatowa.
Ale oczywiście ze stałym śmigłem też da się latać skrzydełkiem. Na przykład https://abc-rc.pl/HQProp-Thin-12x6R
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Rybskee
Posty: 1332
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 02:14
Lokalizacja: Berlin

Re: problem ze śmigłem w fpv 49 v4

Post autor: Rybskee »

sailMan pisze: Te składane które już mam to na dodatek mogą sięzbyt mocno złożyć i przy dodaniu gazu się nie chcą rozłożyć albo z kolei za mocno są rozłożone i zaczynają podcinać model trochę dużo pierdzielenia a z relacji z oblotów itp widać że ludzie latają na śmigłachstałych i dają radę.
Sam możesz wykonać tak jak chłopaki piszą wyżej. Ma to wyglądać tak;
http://www.team-blacksheep.com/products/prod:propset

Verid pisze:Nie napisałeś co to za model więc ciężko doradzić co z tym fantem.
W tytule jest :D
Kowal pisze:Ale oczywiście ze stałym śmigłem też da się latać skrzydełkiem.
Można ale szarpie Ci za silnik i szczerbi się samo śmigło przy każdym lądowaniu.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: problem ze śmigłem w fpv 49 v4

Post autor: Verid »

Rybskee pisze:W tytule jest :D
A, fakt. Zapomniałem że te fpv49 to nazwa konstrukcji. BTW - ja bym nie blokował łopatek przed pełnym rozłożeniem bo w tej pozycji właśnie pracują najefektywniej. Raczej zmieniłbym założenia - Podcięty spływ, inne osadzenie silnika, mniejsze śmigło. W drugą stronę - jak najbardziej bo "za bardzo" złożone łopatki powodują odmeldowanie się silnika z modelu.
Ten wredny...
sailMan
Posty: 121
Rejestracja: czwartek 21 sty 2016, 17:12
Lokalizacja: Toruń

Re: problem ze śmigłem w fpv 49 v4

Post autor: sailMan »

problem z dopasowaniem do piasty śmigła stałego ogarnięty wziąłem i przejrzałem posiadane pierścienie zwężające i okazało się że akurat mam dwa takie od APC które wsadzone w fabryczne śmigło powodują brak luzu.
teraz tylko wyważarkę do śmigieł zamówię (nie chce mi sie budować)
Szybkie pytanie czy budżetowa taka http://allegro.pl/wywazarka-do-smigiel- ... 79985.html daje rade
czy opcja nr 2 http://allegro.pl/wywazarka-do-smigiel- ... 14440.html
albo nr 3 to juz konkretna bedzie https://abc-rc.pl/Wywazarka-300mm-magnetic
4 https://archiwum.allegro.pl/oferta/wywa ... 46059.html
Ta dubro tru spin to troche droga :/
Już jedno fpv 49 rozbiłem i teraz juz tak sie nie spieszę z oblotem wolę dopracować temat. :roll:
po przeczytaniu forumowej dyskusji o wyważarkach skłonię się do opcji 3 bo pełna mozliwość obracania tylko możliwe że będzie trzeba wyważyć wyważarkę...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: problem ze śmigłem w fpv 49 v4

Post autor: Verid »

Opcje 1, 2 i 3 - zapomnij. Skręcane stożki to złe wieści. Wiele osób na forum już się na tym przejechało. W opcji 4 nie widzę dokładnie na fotce. Jeżeli są zsuwane a nie skręcane możesz brać. DuBro faktycznie się ceni ale ma jedną niepodważalną zaletę. Kupujesz raz i zapominasz o temacie wyważarki.
Ten wredny...
sailMan
Posty: 121
Rejestracja: czwartek 21 sty 2016, 17:12
Lokalizacja: Toruń

Re: problem ze śmigłem w fpv 49 v4

Post autor: sailMan »

No dobra Panowie (i Panie jeśli takowe są tu na forum) czy ktoś wie czy ta wyważarka z Amazona to to samo co ta w Abc Rc bo jest za 100 a za tyle to mogę kupic. tylko czy to nie jakiś szmelc podróba itp
https://www.amazon.com/Du-Bro-499-Tru-S ... B0006N72Y8
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: problem ze śmigłem w fpv 49 v4

Post autor: Adrián »

Kup dubro, starczy na lata.
Szkoda smigieł i czasu.

Swoją kupiłem na ebay
Wysyłka z US
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: problem ze śmigłem w fpv 49 v4

Post autor: Kowal »

Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
ODPOWIEDZ