B-25 z 4hobby.pl jako platforma FPV

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

B-25 z 4hobby.pl jako platforma FPV

Post autor: marceli »

Temat jest kontynuacją tego tematu na rc-cam.info z racji moich przenosin na to forum.

Aktualnie pracuję/planuję nad napędem tego dwusilnikowca.

Tutaj dyskutowalismy troche nad doborem smigla .

[ Dodano: 2010-02-21, 18:05 ]
Tutaj jest galeria zdjęć modelu

Rozpiętość 140cm długość 110cm waga pustego 400g.
Jak widać miejsca w środku jest bardzo dużo.

Całość kosztuje śmieszne pieniądze.

Do lotu nie wiem ile wyjdzie choć przewiduję minimum 1kg
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Jaki w koncu naped wybrales?
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

I czy zdecydowałes sie na podwozie?
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Naped jeszcze nie wybrałem najpewniej bedzie to co diem wkleiłes.
Podwozie będzie - kupiłem kółka.
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

Ciekawa konstrukja miejsca dużo ciekawe jak wyjdzie na gotowo :-)
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Dziękuje za poparcie :)

Wybór napędu to troszkę szeroka dla mnie sprawa - pierwszy w sumie dwusilnikowiec elektryczny.

Nadal skłaniam się w stronę dzwonków - emax cf2822 - bo takie mam - znalazłem też mniejsze śmigła 3 łopatowe tzn gws 8x4 to znaczy takie

Czemu wybor napedu to taki problem dla mnie - hmm - otóż tak:
- nie wiem jak będzie latał ten b25 nawet nie wiem jaka docelowo wyjdzie masa modelu
- z jednej strony potrzebuję oszczędności energii - zeby nie pakowac jakis gigantycznych akkusów - z drugiej strony wiem ze przy fpv kazdy model lata wolno
- nie do konca mam pomysl na zastosowanie dla tego b25 aczkolwiek myslalem aby filmowac z niego jakas mini kamerka :D
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

marceli pisze: emax cf2822 - bo takie mam - znalazłem też mniejsze śmigła 3 łopatowe tzn gws 8x4
Mam takowe, troche za male te smigla dla tych silnikow - wyczuwalny "slizg", smigla kreca na maxa a nie czuc ciagu. Na rozladowanej baterii na setupie ktory podales mialem 500g ciagu statycznego. Dla porownania na APC wyciagnalem 470g w tym samym momencie. Wychodzi na to ze tych gws'ow nie mozna przeliczac na +1 do srednicy.

Nie zrobilem zbyt dobrej hamowni, sadze ze do 700g da sie wyciagnac.

Ja bede zamawial 9x5 3lopatowe gws'a i mysle ze beda w sam raz pod cf2822. (hobbycity hd9050). Koniecznie trzeba je wywazac, i to mocno, tak samo jak hd8040.

Nie mniej jednak te 9x7 zagrzeją je zbyt mocno, tak duzy skok oznacza duza predkosc zasmiglowa i duze zuzycie prądu.
grzeh53
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 22:25
Lokalizacja: Łódź/Białystok

Post autor: grzeh53 »

bogusław
Posty: 11
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 22:18
Lokalizacja: świdnica

napęd

Post autor: bogusław »

Marceli -jestem w posiadaniu takiego silniczka -ponoć ma ciąg 700g / nie mam hamowni/ ale miałem pecha i po małym krecie w sniegu odmówił prawidłowej pracy -rozebrałem i zobaczyłem słabo nawinięte , nierówno, zwoje można jeszcze było by zmieścić z 5 więcej co zrobię ale ogólnie duza szczelina pomiedzy magnesami i zebami to niedbalstwo producenta/w/g mnie/ natomiast ,,dzwonki"latam na takim bardzo mnie satysfakcionują już 3rok mi służy /1 raz przewijałem bo zbyt obciążyłem śmigłem 9x4E/ teraz zakładam 7x6E w modelu styro o rozp 1m--i te bym polecił/ z racji małej masy/ do modelu. Co do wzmocnienia kadłuba wystarczy pokryć wzdłuż paskami /szer ok 3cm/ cieniutkiej tkaniny, może być szyfon lub cienki jedwab na rozcieńczony klej polimerowy wyjdzie lekko i b. mocno -ja tak robię na styropianie
pozdrawiam i życze udanego startu-bogusław
grzeh53
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 22:25
Lokalizacja: Łódź/Białystok

Post autor: grzeh53 »

Marceli,
jak już kiedyś wspominałem,
jak już będziesz miał te śmigła, to daj znać,
mini hamownię mam, więc będzie można potestować te śmigi z różnymi silnikami
(pobór prądu/ciąg),
mam też na zbyciu silniki Welgard WA 22-12-10, (masa z tego co pamiętam 43 gramy)
które na śmigle 9"x4,7" dają ok 950 gram ciągu,
mam też słabsze WA 22-12-15, które w tych samych warunkach dają ok 600 gram ciągu,
więc coś się dobierze,
podeslij jakieś fotki na jakim etapie jest już Twój B-25
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Grzegorz,
sorry za późną odpowiedź, trochę mało mam czasu ostatnio.
Propozycja dobra, przetestujemy te silniczki jaki ciąg dają.
Co do latania w okolicach Łodzi to zapraszam.
Brus to nie bursa za szkołą (którą?) tylko teren pomiędzy Retkinią a Konstantynowem/Aleksandrowem Łódzkim

oo tutaj

albo tutaj

Chociaż powiem Ci, że FPV najlepiej mi się lata w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich tak pomiędzy Zgierzem a Strykowem - polecam.

Wracając do modelu bo o tym ja chciałem... dzisiaj skleiłem ze sobą części kadłubu. Ogon ze sterami + wklejone dwa serwa "9gram" do obsługi steru kierunku ważą 366gram. Do tego trzeba dodać wagę płatu napędu itp - widać, że 1000 gram bez pakietu będzie jak nic :/

Czy to dużo czy mało? No cóż, przynajmniej nie będzie latał tak gazetowo a jak prawdziwy b-25 raczej.
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

I co z tą maszyną :-P :?:
ODPOWIEDZ