Ładowanie baterii

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

No cegła cegła ledwo lata.Pies mi ją pogryzł :-/ Gdzieś miałem foto co zostało strzępy...
Po prostu mi ją zeżarł ...nawet se nie poleciała :-?
Dobra koniec tematu kabel zamówiono.
DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM :lol:
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

Update dla tych co nie wiedzą jak to zrobić czy jak to działa. :idea:
Ja już wiem i działa :mrgreen:
Edytuje dlatego że obie rozładowane baterie po naładowaniu na ładowarce pokazuje 6cel po 4.20Volta w każdej ale ilość mAh jakie weszły to 2197mAh a nie podwójnie 4400mAh jak myślałem że będzie.
Sprawdziłem baterie osobno i rzeczywiście naładowane obie do pełna.Czyli przy takim ładowaniu 2x3S przez 6S pojemność jaką pokazuje ładowarka jest 1x3S ale pokazuje Volty każdej z 6-cell ???Nie wiem czemu tak jest ale działa :idea:
DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM :..załączam fotkę z połączeniem.
Załączniki
2x3S 2200mAh podłączone do portu 6S w ładowarce ,ładowane i balansowane prądem 1A.
2x3S 2200mAh podłączone do portu 6S w ładowarce ,ładowane i balansowane prądem 1A.
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

To jest dokładnie jakbyś ładował 1 akku 6s o pojemności 2200mAh, czyli jest ok,

każda z tych cel została naładowana do 2200 mAh czyli 6x2200 cele połaczone są szerogowo napięcie końcowe 25,2V

każda cela ma pojemność 2200mAh po naładowaniu przy napięciu 4,2V
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Czy te główne zasilanie jest podłączone do skrajnych kabli balancera ?
Chodzi mi czy minus gł. do minusa balancera no i plus gł. do plusa balancera ?

EDIT: poprawiłem błąd :)
Ostatnio zmieniony środa 19 maja 2010, 20:55 przez kefir, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Chodzi mi czy minus gł. do minusa balancera no i plus gł. do minusa balancera ?

Tak

Napisałeś z błędem. Powinno być:
Chodzi mi czy minus gł. do minusa balancera no i plus gł. do plusa balancera ?
________________
Cobra
Awatar użytkownika
lalu93
Posty: 69
Rejestracja: niedziela 15 sty 2017, 22:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Ładowanie baterii

Post autor: lalu93 »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Jeżeli ja mam 3 pakiety 2s 7,4V i rozgałęziacz z balanserem to powinienem ustawić opcje ładowania/rozładowywania na 6S, a jak 2 pakiety to 4S? To o to chodzi?
Rozumiem tylko, że ustawiam odpowiedni amperaż ładowania np. 0.8A-1.0A i rozładowywania np. 0,5A jakby dla jednej baterii. Dobrze rozumiem?

Obrazek

Używam ładowarki Imax b6
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Re: Ładowanie baterii

Post autor: zybyzy »

Masz pakiety 2S to ustawiasz 2S, 3S to 3S.
Ampery ustawiasz sumujac pojemność wszystkich pakietów i wtedy masz 1C.
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Ładowanie baterii

Post autor: hornet2 »

Szeregowo 3x 2S to to samo co 2x 3S . Ładowarka taki układ będzie widziała jako 6S . Natomiast ładując równolegle 3x 2S ładowarka będzie widziała jako 2S . Analogicznie 2x 3S jako 3S . Z tym że "C" tutaj sobie sumujesz . Przykładowo ładujesz 3szt. aku 2S o poj. 1500mAh . Czyli możesz ustawić prąd ładowania 4,5A . Jeśli chodzi o prąd rozładowania , dla takiego układu to ustawiasz jak dla 2S .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
lalu93
Posty: 69
Rejestracja: niedziela 15 sty 2017, 22:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Ładowanie baterii

Post autor: lalu93 »

Podłączyłem i ustawiłem to tak, myślę że dobrze wszystko zaczaiłem.
Ustawiłem w opcjach limit 2000mAh ale nie jestem pewien czy nie powinienem ustawić sumy tych baterii tutaj?, czas maks 120min w trybie BALANCE
Prąd ładowania 4.0A bo są to 3 pakiety po 2000mAh to 6000mAh, czyli mógłbym ładować nawet 6A rozumiem, ale myślę, że to będzie wystarczające ustawienie natężenia bo polecają mniejszym niż ten maksymalny. I naturalnie napięcie dla 2S.

ObrazekObrazek

Patrząc w szczegóły ładowania są podane napięcia tylko z dwóch cel. Tak powinno być? Nie widać z każdej baterii napięć cel, tylko jakby z jednej?

Pozdrawiam
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Re: Ładowanie baterii

Post autor: zybyzy »

lalu93 pisze:Patrząc w szczegóły ładowania są podane napięcia tylko z dwóch cel. Tak powinno być? Nie widać z każdej baterii napięć cel, tylko jakby z jednej?
tak ma być, to jest średnia z jednej celi z 3 pakietów.

Jeszcze jedna sprawa, jak podłączasz tak kilka pakietów to dobrze by było żeby był wszystkie podobnie rozładowane. Przed ładowaniem możesz na parę/naście minut podłączyć pakiety w rozdzielacz (bez ładowarki) a same się wyrównają, później ładowarka zbalansuje resztę.
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
Awatar użytkownika
lalu93
Posty: 69
Rejestracja: niedziela 15 sty 2017, 22:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Ładowanie baterii

Post autor: lalu93 »

Okej spoko, a co z ograniczeniem pojemności? na 2k mAh czy sumę pakietów ustawić, żeby się doładowały, bo nie doładowało mi wczoraj i zmieniłem na sumę i wyszło okej.
Druga rzecz, podpiąłem jeszczę jeden pakiet który był o 0,5V bardziej rozładowany, i wynik pozytywny wszystkie miały to samo napięcię. Na innym forum czytałem o tym, to mówili, że nie ma problemu bo robotę robi procesor, ale będe się starał żeby miały to samo napięcie.
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Ładowanie baterii

Post autor: IvanM »

zybyzy pisze:tak ma być, to jest średnia z jednej celi z 3 pakietów.
To nie jest średnia. To jest napięcie na każdym jednym pakiecie w połączeniu równoległym.
lalu93 pisze:to mówili, że nie ma problemu bo robotę robi procesor, ale będe się starał żeby miały to samo napięcie.
A tu jest podstawowy problem zrozumienia takiego ładowania. Łącząc równolegle dwa pakiety - wymuszasz na zworach JEDNO identyczne napięcie. Inaczej się nie da. Jeżeli napięcie przed połączeniem nie było identyczne - to nam pomiędzy bateriami w momencie połączenia płynie niekontrolowany prąd wyrównawczy = bateria z wyższym napięciem ładuje baterie z napięciem niższym. Odbywa się to jednak tylko i wyłącznie pomiędzy bateriami - ładowarka i jej procesor o tym nie mają pojęcia.
Należy tez pamiętać, że to rezystancja wewnętrzna pakietu decyduje o podziale prądu lądowania. By ładowali się "po równo" muszą mieć identyczną rezystancję. Dla tego zawsze jest najlepiej ładować pakiety osobno - lub szeregowo.
madej
Posty: 53
Rejestracja: piątek 18 lis 2016, 17:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Ładowanie baterii

Post autor: madej »

IvanM pisze: Należy tez pamiętać, że to rezystancja wewnętrzna pakietu decyduje o podziale prądu lądowania. By ładowali się "po równo" muszą mieć identyczną rezystancję. Dla tego zawsze jest najlepiej ładować pakiety osobno - lub szeregowo.

Co rozumiesz przez to, że pakiety podłączone równolegle nie będą się równo ładowały?
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Ładowanie baterii

Post autor: IvanM »

madej pisze:Co rozumiesz przez to, że pakiety podłączone równolegle nie będą się równo ładowały?

"po równo". To, że prąd ładujący nie będzie się dzielił pomiędzy baterie "po równo" - ale w zależności od stosunku ich rezystancji.
Przykładowo ustawiając dla dwóch równolegle ładowanych baterii prąd 4A - nie otrzymujemy automatycznie 2A dla jednej i 2A dla drugiej baterii. Tak będzie tylko przy ich identycznej rezystancji.
madej
Posty: 53
Rejestracja: piątek 18 lis 2016, 17:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Ładowanie baterii

Post autor: madej »

No to piszesz, że nie będą ładowane tym samym prądem, ale to nie jest szkodliwe o ile nie przekroczymy dopuszczalnego prądu ładowania na którymś ogniwie. Przy ładowaniu równoległym szkodliwe jest chyba tylko podłączenie ogniw o różnym napięciu, bo się będą w niekontrolowany sposób wyrównywały. Natomiast ładować się będą równo, bo jak sam zauważyłeś kilka postów wyżej, napięcie na każdym ogniwie jest takie samo po podłączeniu.
ODPOWIEDZ