OSD by markac

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

bagger
Posty: 549
Rejestracja: czwartek 24 lis 2011, 09:08
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bagger »

Chyba ze tak;) teraz wszystko jasne.
Pozdrawiam, Jarek
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 614
Rejestracja: wtorek 23 mar 2010, 15:32
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

slawko_k pisze:Wgraj megaload.
Ja używam i jestem zadowolony.
Mogę ci podesłać tylko podaj jaki masz kwarc
Tak jak kolega zasugerowal proponuje sie jednak spiac i zostac przy Megaload - jest znakomity i bardzo maly . A tu gotowe pliki pod rozne procki http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=3181
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

Jaką przewidujesz cenę za te OSD?
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

50-100zł.
Najwięcej kosztuje płytka PCB (wyszło mnie 30zł - ale to tylko na próbę) i czujnik PitLaba 30zł, czyli 60zł + drobnica do OSD.
Samo OSD można złożyć samemu. To tylko tak wstępnie, nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu.
Udios
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 13:20
Lokalizacja: Kęty

Post autor: Udios »

fajna sprawa.
Kurcze nie wiedziałem, że OSD można zrobić samemu.
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Żeby nie było, że nic nie robię, to podzielę się dodatkowymi informacjami.
Postanowiłem (w zasadzie było to konieczne) stworzyć program konfiguracyjny, którego jedynym celem jak na razie będzie kalibracja (wybór) typu sensora prądu ze stajni PitLaba.
Początkowo myślałem, żeby program rozszerzyć o możliwość definiowania wyświetlanych informacji i ich kolejności, a dodatkowo służyłby do aktualizowania oprogramowania układowego.
Niestety ograniczenie wersji DEMO Bascoma skutecznie mnie do tego zniechęciło.
Wygląda to na razie tak, że dodaję jedną linię kodu i jednocześnie usuwam inną linie kodu z innego miejsca, żeby zmieścić się w 4kB kodu :-)
Wygląda to dość zabawnie :mrgreen:

Mam tylko nadzieję, że chociaż na kalibrację czujnika prądu starczy miejsca we flash.
Kalibracja RSSI będzie automatyczna przy włączaniu.

Prowizorka programu konfiguracyjnego (działa komunikacja z OSD):

Obrazek

Film z OSD (białe kwadraciki to wolne miejsce, ale będzie zwiększona ich liczba celem zmieszczenia jeszcze napięcia pakietu video):


Na kamerę została nałożona zaślepka, dlatego widać czarne tło.

Wiem, że części przyszłych użytkowników nie spodoba się zapewne rozmieszczenie elementów, ale nie mogę zrobić z tego opcji konfiguracyjnej z powodu wspomnianych ograniczeń.

-- edit --
W między czasie powstaje strona projektu, która zostanie opublikowana po skończeniu projektu.
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Post autor: TorFPV »

100zł za OSD z najpotrzebniejszymi wskazaniami to super cena ;)
- napięcie pakietu głównego (napęd)
- napięcie pakietu dodatkowego (AV)
- aktualny pobór prądu z pakietu głównego
- zużyte Ah pakietu głównego
- czas lotu
- RSSI
Idealne dla początkujących :-)
Kibicuję :-)
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

Chmm - jak by jeszcze się zmieściła pozycja z GPSu..
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Postęp prac: 98% :-)
1% został na testy, czy dobrze wszystko jest liczone i ew. poprawienie wzorów, a także wgranie bootloadera (klocolus - skompilował już się? :-)
Pozostały 1% na zaimplementowanie opcji prąd jałowy w OSD dla licznika czasu lotu.

Program do konfiguracji:
Obrazek

Config Tool


Nowe funkcje OSD:
- całkowity czas lotu
- całkowity czas lotu na silniku (ustawiany prąd idle)

Powyższe logi są zapisywane na stałe w EEPROM.

Aktualny wygląd OSD


Na razie wnerwia mnie te miganie części dziesiętnych (brak uśredniania dla mierzonych napięć - nie dotyczy RSSI). Może zrobię wolniejsze wyświetlanie, na razie zostawiam.

PS. Wiem, że na filmie jest widoczne rosnące zużycie akumulatorka, mimo, że prąd wynosi 0A.
Nie miałem czym obciążyć czujnika, więc dane pobierane są z innego źródła.
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

OSD ukończone.

Płytka pozostaje w oryginalnym stanie z początku produkcji.
Firmware ukończony, bootloader wgrany, konfigurator PC do dopieszczenia (zablokować niektóre funkcje, o których za chwilę).

Firmware zajmuje maksymalny rozmiar przewidziany dla Bascoma w wersji DEMO, czyli 4096 bajtów:

Obrazek

Nie ma miejsca nawet na 1 bajt... Optymalizacja kodu jest na tyle duża, że więcej miejsca raczej już nie wygospodaruję.

Każda nowa funkcjonalność, poprawka błędów itp. może być okupiona możliwością zablokowania mniej znaczących funkcji.

Taką funkcją był czas lotu na silniku. Został licznik czasu pracy OSD.

Po testach na goglach video okazało się, że w rogach ekranu mam trochę zamazany obraz (wina gogli) i małe literki nie do końca zdawały egzamin. Postanowiłem je powiększyć dwa razy i przesunąć na dół.
Obrazek
Wcześniej miały to być opcje konfigurowalne, ale Bascom Demo...

Będzie przez to możliwość pobrania rożnych firmwerów (funkcje włączane przez dyrektywy kompilatora).

Na razie to tyle z mojej strony, czas na świętowanie Obrazek :mrgreen: .
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Strona ukończona - ale nie do końca przetłumaczona.
Sam autor chyba nie wiedział, na jaki język się zdecydować :mrgreen:
A, że mój ang. jest jaki jest, proszę o uwagi, jeśli ktoś zauważy rażące błędy.

Na ostatnią chwilę poprawiłem błąd, który występował w chwili odłączania kamery i podłączania podczas pracy OSD i teraz jestem mega zadowolony.

Dostępne są dwie wersje Firmware:

Firmware-pal-nfs-1.0.0.bin - wersja dla kamer PAL, normalna czcionka.
Obrazek

Firmware-pal-dfs-1.0.0.bin - wersja dla kamer PAL, powiększona czcionka.
Obrazek

Opis wskazań:
  • napięcie pakietu głównego
  • pobierany prąd z pakietu głównego
  • RSSI
  • napięcie z pakietu video
  • zużyte mAh z pakietu głównego (maks. 9999)
  • czas pracy (maks. 99 min.*)
* - ograniczenie nie dotyczy czasu pracy zapisywanego w EEPROM.

Nie ma na razie wersji NTSC - nie mam takiej kamery. Ze względu na ograniczenie 4kB kodu postanowiłem wypuścić dwie wersje Firmware do wyboru.

Strona domowa:
https://sites.google.com/site/markacsosd/

OSD było testowane tylko na biurku. Zużycie prądu porównywane było z ładowarką Accucell-6 w trybie rozładowywania i chyba działa dobrze :-)
Do pełni szczęścia brakuje mi normalnych testów w powietrzu, ale rozmowy trwają i w stosownym czasie powinna pojawić się recenzja na forum.

Projekt jest darmowy. Autor nie pobiera z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.

Najdroższym elementem OSD jest płytka PCB (wykonana w prototypy.com) i czujnik prądu Pitlab, który kosztuje praktycznie tyle, ile podzespoły mojego OSD.
Może w przyszłości da się ograniczyć te koszty, ale to już raczej w gestii samych zainteresowanych, ponieważ zestaw jest do samodzielnego montażu DIY.
Ze swojej strony postaram się opublikować materiały, które powinny wystarczyć do złożenia OSD we własnym zakresie, choć strona wymaga jeszcze trochę wkładu.

OSD może posłużyć jako dodatkowe OSD do drugiego modelu, gdzie nie potrzebne jest super wypasione OSD ;-)
OSD można użyć także do bazy Ground Station po usunięciu niepotrzebnych wskazań, zostawiając samo napięcie, czas pracy i RSSI z odbiornika video :->

O ewentualnej promocyjnej wyprzedaży/odstąpieniu po cenach materiału będę jeszcze myślał, jak będę miał wszystkie podzespoły i kiedy obliczę, ile kompletów będę miał w posiadaniu.
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Postanowiłem przerobić swojego MiniMaga na FPV specjalnie do tego projektu, ponieważ Twin Star II jeszcze czeka na dopieszczenie instalacji i ma już swoje OSD, którego nie będę już zmieniał.
Byłem sceptycy co do widoczności wskazań, ale testy rozwiązały moje wątpliwości na plus.
Niestety filmu nie umieszczę, ponieważ miałem problemy z rejestratorem i film nie nadaje się nawet do obróbki (błąd otwierania pliku), jedynie odtwarzacz sobie jakoś radzi, ale i tak widać pewne zakłócenia przy pracy na silniku (zasilanie z jednego pakietu).
Wyciąłem najfajniejsze ujęcia, które widać pod zdjęciami z Mini Maga.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Aha, lot był klasyczny. Ja latałem, kolega podziwiał widoki przez okulary...
Awatar użytkownika
tommeknet
Posty: 16
Rejestracja: czwartek 21 lut 2013, 22:12
Lokalizacja: Stawiski
Kontakt:

Post autor: tommeknet »

OSD Sprawdzone i oblatane :)
Najbardziej (jak widać na screenie) przydatne są napięcia pakietów zasilania silnika i video oraz aktualne zużycie prądu i całkowite.
Fajną sprawą jest pobieranie offline czasu lotu, czyli np. po sezonie możemy zobaczyć
ile godzin mamy przelatanych (czy dni ;P)


Obrazek


aha Markac, ta fotka Twoja to wygląda jakbyś
robił zdjęcie samolotu gdzieś wysoko nad ziemią
(pola z góry widoczne jako dywan :P)

Obrazek
Turnigy 9X 2.4Ghz + Native RX. 5.8Ghz 200mW Video, Markac's OSD
http://www.testeromania.pl
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Aktualizacja firmware do 1.1.0.

Zmiany:
  • Dodano tło dla wskazań.
  • Zmniejszono odświeżanie bufora graficznego do 3kl/sec.
  • Drobne zmiany optymalizacyjne.
Modyfikacje mają wpływ głównie na poprawienie czytelności i ustabilizowanie wskazań na ekranie.

Dla punktu 1. konieczna jest drobna modyfikacją sprzętowa, polegająca na dodaniu rezystora z zakresu 75-470 Ohm między wejście lub wyjście Video i pin PB1 Atmegi.

Obrazek

Im ciemniejsze tło (mniejszy rezystor), tym mniejszy powinien być rezystor odpowiedzialny za generowanie białych znaków (zaznaczono na czerwono).

Tło na tle ( :-P ) sufitu:

Obrazek

Firmware będzie dostępny jutro w konfiguratorze.

Mam 3 wolne płytki PCB jakby ktoś optował...
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

Płytka dopracowana to ja bym proponował SMD, będzie lżejsze i nawet bym się nie zdziwił jak tańsze.
ODPOWIEDZ