Lokalizator zagubionego sprzętu latającego

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Myszon
Posty: 1054
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 13:56
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Myszon »

qwert pisze:Co kupiłeś Myszon? TK106?
Tak TK106 ale następny już z ebaya 102B - podobno to samo a u chinola połowe taniej.
Ukończył Szkołę Latania San Andreas
Awatar użytkownika
JLasocki
Posty: 186
Rejestracja: wtorek 31 sie 2010, 09:49
Lokalizacja: Łódź

Post autor: JLasocki »

Kupiłem TK106, wczoraj przyjechał.
Narazie próbuję go zmusić do współpracy, wysyła ramki TCP przy okazji jak jakiegoś smsa otrzyma. Chyba nie tak powinno to działać. Najlepsze jest że dają soft na CD który w założeniu służy do konfiguracji i upgrade oprogramowania, a w zestawie nie ma kabla do tego (gniazdo USB w lokalizatorze jest nietypowe).

Co do tego co przychodzi w ramce na serwer, tu jest ładnie rozpisane i pokrywa się z tym co dostaję: http://www.localizadorgpstracker.com.mx ... 02EN-1.pdf
Awatar użytkownika
Myszon
Posty: 1054
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 13:56
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Myszon »

Ja mam wyłączony gprs ze względu na ewentualnie sianie. Wystarczy sms ze zwrotnym linkiem do google mapsa. Jak dobrze pójdzie to jutro go przetestuje w locie. Myślałem o tym jak go przymocować. Wydaje mi się że zrobię mu z gąbki albo z czegoś odpowiedniego obudowe anty crash'ową i zamocuje na nodze podwozia .
Ukończył Szkołę Latania San Andreas
Awatar użytkownika
pki
Posty: 445
Rejestracja: niedziela 09 lut 2014, 20:05
Lokalizacja: kaszuby

Post autor: pki »

Mój nie bardzo chce przyjąć drugi numer autoryzowany. Znaczy przyjmuje ale sms z pozycją wysyła zawsze na ten nowy.
Awatar użytkownika
JLasocki
Posty: 186
Rejestracja: wtorek 31 sie 2010, 09:49
Lokalizacja: Łódź

Post autor: JLasocki »

Tego swojego TK106 to ja chyba odeślę.
Funkcja ustalania pozycji po sms działa, ale z GPRS to jest jakaś pomyłka.
Awatar użytkownika
pki
Posty: 445
Rejestracja: niedziela 09 lut 2014, 20:05
Lokalizacja: kaszuby

Post autor: pki »

Czemu pomyłka?
Zagi 120cm, Boro X-9, Quad 550mm alu
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

JLasocki pisze:Tego swojego TK106 to ja chyba odeślę.
Funkcja ustalania pozycji po sms działa, ale z GPRS to jest jakaś pomyłka.
Spoko mój TK106 działa od kilku dni testuje SMS i przez GPRS śledzenie Online w czasie rzeczywistym u mnie działa prawidłowo.

Korzystam z tego linku gdzie dostałem gratisowe śledzenie ON line przez GPRS
http://orange.gps-trace.com

to jest darmowy serwis

Jeżeli namieszałeś z komendami to zrób reset komendą SMS

wyślij mu smsa o treści: 123456format

z czego 123456 to jest hasło domyślne jak je zmieniłeś to wpisz swoje zmienione później bez spacji "format" i masz fabryczne ustawienia

potem uruchom jeszcze raz komendami GPRS

Jedna uwaga TK106 w tym darmowym serwisie trzeba wybrać dla Tk106 typ urządzenia:Xexun TK-102
i swój imeil: urządzenia z TK106

potem trzeba uruchomić GPRS 3komendami SMS

1) ustawienie APN - informacje o APN nalezy zasiegnac u operatora karty
SIM znajdujacej sie w urzadzeniu - dla Play jest to internet
przyklad: 123456apn internet
Spacja pomiedzy poleceniem 123456apn a nazwa APN

2)ustawienie portu i IP
123456adminip 000.000.000.000 0000
w miejsca zer wpisujemy swoje IP i port
(ja IP i nr portu dostałem od sprzedawcy mojego TK106 on mnie zarejestrował w tym serwisie i mi podał nr IP i port pewnie po rejestracji w serwisie będzie można otrzymać te dane)

3) śledzenie ciągle co 30 sekund - 123456t030s***n - śledzenie ciagle
co 120 sekund 123456t120s***n itd

TK 106 nie współpracuje z PC - nie ma w zestawie kabelka chociaż w instrukcji pisze że tak
Ostatnio zmieniony piątek 28 lut 2014, 23:18 przez JR65, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
JLasocki
Posty: 186
Rejestracja: wtorek 31 sie 2010, 09:49
Lokalizacja: Łódź

Post autor: JLasocki »

Andrzeju, reset robiłem i to dwa razy. Za każdym razem zachowanie jest takie samo.
Mam jeszcze jedno przypuszczenie co może być nie halo, ale to jutro sprawdzę.
To jest chiński klon xexuna, jak dziś przetrzepałem net to ludzie żalą się że wiele im nie działa.
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

mnie też nie działał trzeba uruchomić trzema komendami sms GPRS spójrz wyżej uzupełniłem te komendy w swoim poście wyżej

zarejestruj się w tym serwisie i trzeba dostać IP i port

potem tylko wpisujesz imei swojego urządzenia i wybierasz typ urządzenia z listy dla TK 106 wybierasz Xexun TK-102

ważne trzeba wybrać urządzenie Xexun TK-102 wykorzystuje tą samą ramkę na jak wybierzesz china TK106 to nie działa
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
JLasocki
Posty: 186
Rejestracja: wtorek 31 sie 2010, 09:49
Lokalizacja: Łódź

Post autor: JLasocki »

JR65 pisze:mnie też nie działał trzeba uruchomić trzema komendami sms GPRS spójrz wyżej uzupełniłem te komendy w swoim poście wyżej

zarejestruj się w tym serwisie i trzeba dostać IP i port
Przy rejestracji wybierasz typ i nic nie podaje. Szczegóły znalazłem stronie poniżej.
Dane są chyba typowe dla danego trackera
http://gps-trace.com/?page=hw&type=trac ... t102_20668 (portu tylko nie jestem pewien, bo jest inny dla TK102 i TK102-2)
bo serwis rozpoznaje sobie i tak po IMEI dany egzemplarz.
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

ja mam IP 193.193.166.165 port 20157

z tego widać że IP jest te same wpisz ten port 20157

tak rozpoznaje po imeil urządzenia
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

W takim razie po formacie dla pewności uruchom 3 komendami

1) ustawienie APN - informacje o APN nalezy zasiegnac u operatora karty
SIM znajdujacej sie w urzadzeniu - dla Play jest to internet
przyklad: 123456apn internet
Spacja pomiedzy poleceniem 123456apn a nazwa APN

2)ustawienie portu i IP
123456adminip 193.193.165.166 20157

3) śledzenie ciągle co 30 sekund - 123456t030s***n - śledzenie ciagle
co 120 sekund 123456t120s***n itd.

acha wystaw po komendach lokalizator za okno żeby złapał FIX GPS

i powinien się ci pojawić punkt na mapie

w serwisie mapy po zalogowaniu http://orange.gps-trace.com
w ustawieniach urządzenia miejsca z gwiazdkami*
wpisujesz swój login:
typ urządzenia: dla TK106 wybierasz urządzenie Xexun TK-102
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
JLasocki
Posty: 186
Rejestracja: wtorek 31 sie 2010, 09:49
Lokalizacja: Łódź

Post autor: JLasocki »

OK, udało mi się "ogarnąć" ten lokalizator.
Dziekuję Ci Andrzeju za chęć pomocy.

Problem leżał tam gdzie podejrzewałem, czyli po stronie serwera.
Po przestawieniu się na orange-trace łapał wszystkie ramki.
Jednak oprogramowanie samego lokalizatora też nie jest bez winy
(po zachowaniu wnoszę że jakiś chińczyk klepał to na kolanie).
Jednym z pierwszych wniosków jest stwierdzenie faktu,
że oprogramowanie lokalizatora może się zachowywać nieprzewidywalnie
i stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do niego.

Po dwóch dniach bycia z tym urządzeniem mogę wyrazić na jego temat
również kilka innych, bardzo wstępnych wniosków:
0. (główny wniosek). Jakość lokalizatora jest wprost proporcjonalna do jego ceny.
Nic więcej i nic mniej. Cudów nie należy się spodziewać. Jeśli ktoś planuje zakup tego do FPV, to jest OK (tj. lepiej to mieć na pokładzie niż nie mieć). Jeśli ktoś chce wrzucić do samochodu, to niech nie oczekuje że mu pokaże po którym pasie auto jedzie, albo na którym miejscu parkingowym przed hipermarketem stoi, ale nie uprzedzajmy faktów.

1. Urządzenie zaprojektowane zostało ponoć jako łatwe w konfiguracji na zasadzie "zaprogramuj i zapomnij". Ja bym dodał że jest w tym sporo prawdy.
Zwłaszcza, że w przypadku pomylenia jakiejś komendy, można zapomnieć... o dalszym funkcjonowaniu urządzenia. Zdarzało mi się wysłać ze dwa razy komendy z literówkami,
np. niepełnym hasłem i raz urządzenie się zawiesiło, innym razem odpowiedziało (!) jakby kod był poprawny. Raz mi zmieniło niepoprawnie hasło na admina i przez to przestało przyjmować dalsze polecenia, na szczęscie jest "format" i zaczynamy od nowa.

Trzeba też uważać na samą formułę komend. W instrukcjach przesyłanych przez dostawców i tych dostępnych na necie zdarzają się błędy i nieścisłości.
W zależności od wersji urządzenia komenda jest poprzedzona hasłem (123456+status) bądź też hasło wpisuje się za komendą (status+123456).

2. Nie ma reguły po jakim czasie urządzenie odpowiada na komendy. Najczęściej odpowiedź przychodzi w ciągu 30 sekund, aczkolwiek wczoraj zdarzyło mi się że TK106 zrobił to po 30 minutach. Czasem jest tak że urządzenie przywiesza się na jednym poleceniu, i dopiero wysłanie następnego powoduje że przychodzą dwie odpowiedzi naraz.
Miałem też przypadek, że po takim "popchnięciu" urządzenie się zawiesiło i dopiero format pomógł. Ewidentnie nie dopracowali tam parsowania i bufora wejściowego przy programowaniu.

3. Minimalny zestaw komend niezbędnych do działania z GPRS:
a) haslo+begin przy pierwszym użyciu lub format przy konieczności przywrócenia ustawień fabrycznych
b) haslo+adminip ip_serwera port_na serwerze
W przypadku orange-trace jest to haslo+adminip193.193.165.166 20157
na www trzeba TK106 skonfigurować jako Xexun TK102 jak radził JR65.
c) haslo+t030s***n (030 to interwał czasu wyrażony w sekundach, zawsze musi być trzycyfrowy i nie przekraczać wartości 255; jeśli zachodzi potrzeba ustawienia wartości w minutach uzywa się m zamiast s)
d) haslo+apn internet (dla Plusa i Ery - nazwa APN może być inna w przypadku innego operatora). Aczkolwiek teraz nie ma to znaczenia u większości operatorów, bo z wpisanym chińskim APN mi też działało. Jedynie z tego co pamiętam w dawnej Erze (teraz T-mobile) było tak że jak się wpisało niewłaściwy APN w Tak-Taku (erainternet zamiast erainternettt dla Tak-taka) to obciążało konto wyżsżą stawką za pakiety danych.

4. Przy zabawie z opcjami typu traffic i shake trzeba uważać. Ze 3 razy zdarzyło mi się że urządzenie ustawiło traffic (dla niepoznaki zwracane jako shake w statusie) po czym przestało wysyłać dane i nie zrobiło tego już nawet jak pojechałem na drugi koniec miasta. I jeszcze jedno - nie należy ustawiać shake i traffic równocześnie. W instrukcji jest wspomniane, że jedno nie działa przy włączonym drugim. W zasadzie jak się nie wyłączy pierwszej komendy to wysłanie następnej powoduje że urządzenie głupieje. Dlatego najlepiej się pobawić tym wszystkim, i gdy lokalizator będzie gotowy "produkcyjnie" zrobić format i wydać na czystej konfiguracji zestaw komend niezbędny dla docelowego setupu.
Oczywiście jak komuś od razu działa tak jak oczekiwał to bym nie ruszał.

To było o setupie, teraz parę uwag o używaniu w praktyce.
Testowałem to wczoraj w aucie, w kurtce, w domu, itd.
Mógłbym to nawet sprawdzić w podziemnym kanale (następne hobby jakie mam to draining) gdzie był zasięg GSM, ale lokalizator wcześniej się zawiesił.

5. Jak ktoś włączy to na polu/latnisku/gdziekolwiek obowiązkowo trzeba zaczekać na złapanie fixa, albo sprawdzić przed startem pozycję. Inaczej można zapomnieć o dokładnych koordynatach. Urządzenie leżało mi wczoraj na parapecie i przez pierwsze kilka minut potrafiło pokazywać losowe punkty po drugiej stronie osiedla.

6. Dokładność lokalizacji zależy od tego jak bardzo TK widzi niebo. Przy wystawieniu go bezpośrednio lokalizacja działa z dokładnością 5-10m. Byłem wczoraj na polanie gdzie na środku jest punkt orientacyjny (kamienny stolik), więc warunki były idealne i pokazał mi 3 punkty odległe o mniej-więcej tyle co napisałem na zdjęciu satelitarnym. Błąd może też wynikać z tego że zdjęcia na Google Maps nie pokrywają się dokładnie z koordynatami. Także w razie poszukiwań w cięzkim terenie (zarośla, szuwary, zboże, zagajnik) mając do dyspozycji namiary warto mieć w telefonie jakiś soft który poprowadzi nas po sznurku do celu pokazując odległość od niego i azymut.

7. W przypadku gdy lokalizator nie widzi nieba (był w kieszeni kurtki, anteną prostopadle do nieba) albo po prostu mniejszą ilość satelit wtedy niedokładność wskazań spada do koła o promieniu 30-50m. Niestety nie ma tu reguły, że z każdym pomiarem jest lepiej. Niezależnie też od tego czy TK jest w ruchu czy nie.

Narazie tyle, jak coś jeszcze mi się przypomni to dopiszę.
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Post autor: jacekV »

Dzięki za opis.
Ode mnie dodam iż w niektòrych wersjach komendy smsem powinny zaczynać, kończyć się i być rozdzielone #.
co ciekawe w drugiej wersji jaka posiadam wg instrukcji miały być spacje a z rozpędu wpisałem z # i też działa prawidłowo.
Ponadto z użytkowego punktu widzenia (dla mnie) ma to być urządzenie "włącz i zapomnij" pomagające w razie draki, patrz przypadek Myszona, zawęźić obszar poszukiwań do minimum.
Czyli, jest "afera" - sms- ooo !!! - jest gdzieś tutaj !
:-)
Biorąc pod uwage stopień "zaawansowania" TEGO czegoś :-) niczego więcej nie oczekuję

Wiekszy problem dla mnie to rozstrzygnięcie kwestii ewentualnego działania zakłocającego i sposobu na unikanie tego.
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

Ja używam karty PLAY i jest OK

Trochę się pobawiłem, pojeździłem z TK106 u mnie działa prawidłowo,
testowałem ON line tutaj ważne jest dobry dostęp do satelit

wysyłanie informacji ustawiłem co 15s żeby dokładność zwiększyć i praktycznie to wystarczy można dokładniej co 5s

takie ustawienie wiąże się z zużyciem prądu i praktycznie bateria bez ładowania wystarcza na około 20godzin może nawet mniej ale to przy Online

Dla nas w zupełności wystarczą komunikaty SMS o lokalizacji np. co 10s dlaczego,
dlatego że nie wiemy czy, w momencie utraty łączności kiedy model odlatuje w siną dal i jak uderzy w ziemię, czy lokalizator się nie uszkodzi nie wypadnie bateria, a jest to możliwe koniecznie trzeba zabezpieczyć taśmą klapka od baterii na pewno wypadnie razem z baterią i ma mamy po ptokach a tak będzie ostatni komunikat SMS w odstępie 10s

No tak tylko zobaczymy co będzie z zakłóceniami podczas wysyłania SMS?

To się okaże w praniu ;-)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 03 mar 2014, 11:14 przez JR65, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
ODPOWIEDZ