Autopilot by Zbig & Pitlab

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

wladek77
Posty: 126
Rejestracja: niedziela 29 cze 2014, 14:28
Lokalizacja: Szczecin

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: wladek77 »

W mini talonie z AP jak dodam mocno gaz to bardzo ostro samolot się wznosi, na połowie przepustnicy samolot leci względnie na jednej wysokości. W trybie autonomicznym trzyma wysokość nawet na nawrotach mało traci na wysokości. Przy przelaczaniu z auto na off nie ma zmian, samolot wyważony na wywazarce, CG 55mm. Czy to normalne jak w trybie stab przychylam model to lotki wysokości pracują, gdzie szukać przyczyny? Zmienić środek ciężkości czy może jakieś ustawienia w AP?
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Baqsthc »

Trochę mało precyzyjnie piszesz. Przechylasz czy pochylasz, w ręce czy w czasie lotu? "ster wysokości" lotki są na skrzydłach. I co według Ciebie jest źle?
wladek77
Posty: 126
Rejestracja: niedziela 29 cze 2014, 14:28
Lokalizacja: Szczecin

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: wladek77 »

Jak w rece w trybie stabilizacji pochylam i przechylam model wszystko pracuje normalnie stabilizacja działa w każdym kierunku. Natomiast w czasie lotu model stabilizuje na boki poprawnie natomiast podczas zmian gazu model zdziera nos i na 3/4 gazu muszę korygować dragiem wysokości bo cały czas się wznosi.
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: sajgon »

Jak zwiększasz prędkość to zwiększa się siła nośna i model się wznosi, można to trochę zniwelować dobrze ustawiając środek ciężkości.
wladek77
Posty: 126
Rejestracja: niedziela 29 cze 2014, 14:28
Lokalizacja: Szczecin

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: wladek77 »

Nie mogę znaleźć opcji żeby to korygował AP przy tym modelu, przy skrzydle sa tylko dwie lotki i tam lepiej to wychodzi. Poprubuje ze środkiem ciężkości.
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: marekj »

Bez względu na model odpowiada za to siła stabilizacji pochylenia (pitch). Zdecydowanie jednak należy najpierw ustawić poprawnie model bez stabilizacji.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Zbig »

W trybie stabilizacji autopilot nie stabilizuje wysokości i model na gazie powinien się wznosić (to jest jak najbardziej poprawne i pożądane zachowanie modelu). Jednak na stabilizacji model powinien wznosić się wyraźnie wolniej niż bez stabilizacji.
Możesz to wznoszenie w pewnym stopniu ograniczyć zwiększając stabilizację pochylenia, albo przesuwając środek ciężkości do tyłu i lekko trymując ster wysokości w dół. Ale wówczas powinieneś włączyć mikser OSD menu->Autopilot->AUTO->tryb gazu->gaz->wysokość, inaczej w trybie AUTO model może mieć problemy z utrzymywaniem wysokości.

edit: jest jeszcze jedna możliwość: włącz w nadajniku mikser gaz->wysokość opuszczający lekko wysokość wraz z gazem: przy dodawaniu gazu będzie Ci ograniczał wznoszenie.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Zbig »

Jest już dostępna nowa wersja płytki autopilota, z nowym zestawem sensorów. Czas płynie, wcześniej produkowane elementy są wycofywane, a na ich miejsce wchodzą nowe. To czasem sporo zamieszania, szczególnie gdy pod koniec testów nowej płytki okazuje się, że kolejny czujnik przestaje być produkowany. Ale w końcu nowy zestaw jest gotowy i co cieszy nowe sensory nie tylko są mniejsze (co nie zawsze jest zaletą) ale mają też lepsze parametry. Wraz z nową płytką autopilota 1.3 jest też nowa wersja oprogramowania (2.71).

Tutaj ważna informacja dla posiadaczy starszych autopilotów: wersja 2.71 jest zgodna ze wszystkimi poprzednimi wersjami płytek AP.
Awatar użytkownika
wrzech
Posty: 275
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Tychy

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: wrzech »

Mam kłopot z wysterowaniem wyjść AUX. Sygnal to SBUS z eleresa. AUX 5 (ch11) działa poprawnie. AUX 4 (ch 10) już nie chce. W FPV Manager belki wychylają się zgodnie z poleceniem radia - AUX5 serwo działa, AUX4 nie rusza. Gdy zamienię wtyczki serwa, sytuacja się odwraca, więc mam pewność, że połączenie jest. Próbowałem już różnych cudów, zmiana kanałów w radio, zmiane w FPV Manager i nic. Na tym pinie serwo nie chce ruszyć. Gdy na żywca odpinam i podpinam ponownie -> serwo się wzbudza, ale zasilania nie podtrzymuje. Ewidentnie brak PWM. Podobnie z serwami pantilta; AUX3 działa, a AUX2 nie steruje, z tą różnicą, że tu zasilanie na serwie jest i stawia opór przy próbie poruszenia. Ktoś się spotkał z podobnym problemem?
Marek
Awatar użytkownika
darek_op
Posty: 780
Rejestracja: piątek 02 mar 2012, 12:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: darek_op »

Jak ograniczyć wychylenia lotek w trybie STAB? Ograniczyłem w aparaturze wychylenia do 50%, ze względu na nerwowość modelu i tak sie wychylają w trybie OFF natomiast po przełączeniu w tryb STAB wychylają się w pełnym zakresie. Oczywiście model jest na stole i nie mówię tu o wychyleniach jako reakcji na pochylenia modelu.
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Baqsthc »

Kalibracja zakresu wychyleń w konfiguratorze na PC.
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: marekj »

Kalibracja zakresu wychyleń w konfiguratorze na PC.
To jedno ale na początku należy wykorzystać możliwość regulacji mechanicznej na dźwigniach serw i sterów. Używając autopilota zawsze należy ustawić standardowy zakres wychyleń w nadajniku, bo to zapewnia największą precyzję sterowania.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
wrzech
Posty: 275
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Tychy

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: wrzech »

darek_op pisze:Jak ograniczyć wychylenia lotek w trybie STAB? Ograniczyłem w aparaturze wychylenia do 50%, ze względu na nerwowość modelu i tak sie wychylają w trybie OFF natomiast po przełączeniu w tryb STAB wychylają się w pełnym zakresie. Oczywiście model jest na stole i nie mówię tu o wychyleniach jako reakcji na pochylenia modelu.
Normalnie endpointami w aparaturze, tak żeby odpowiadało właśnie Twoim oczekiwaniom. Później kalibracje endpointow masz w fpv manager i to uruchamiasz.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
Marek
Awatar użytkownika
darek_op
Posty: 780
Rejestracja: piątek 02 mar 2012, 12:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: darek_op »

Tutaj
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (29.75 KiB) Przejrzano 7020 razy
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: sajgon »

Steruję swoim trzy osiowym pantitlem po przez AP sygnał CPPM i mam problem bo na fail-safe wywala mi serwa w skrajne pozycje, wcześniej jak miałem PPM nie miałem z tym problemu, jest jakiś sposób by to ustawić?
Chyb wiem AP ustawia ostatni stan na serwach znaczy ustawienie fail-safe na odbiorniku RC? Ale czy da radę z poziomu AP jakoś to regulować?
ODPOWIEDZ