MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Dominik.Szy
Posty: 23
Rejestracja: środa 31 lip 2013, 07:37
Lokalizacja: Łask

Post autor: Dominik.Szy »

Zrobiłem przed momentem kolejny test, quad dosłownie odbija sie od ziemi i leci w gore tak 3 razy dopiero po tym ląduje i wyłącza silniki. Proszę bardziej doświadczonych kolegów o pomoc bo nie mam pojęcia co może być przyczyną, regulowałem jeszcze pidy od baro i mam w programie załączony "autohovergas"
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Dominik.Szy pisze:Zrobiłem przed momentem kolejny test, quad dosłownie odbija sie od ziemi i leci w gore tak 3 razy dopiero po tym ląduje i wyłącza silniki. Proszę bardziej doświadczonych kolegów o pomoc bo nie mam pojęcia co może być przyczyną,
Automatyczne lądowanie nigdy nie było mocną stroną MWC i zawsze robił "kangury". Tu może trochę pomóc zmniejszenie P, a w szczególności D od baro. Ale i tak nie będzie lądował jak naza. To jest procedura awaryjna a nie normalny tryb lotu.
Pzdr. -----MIŚ-----
Dominik.Szy
Posty: 23
Rejestracja: środa 31 lip 2013, 07:37
Lokalizacja: Łask

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: Dominik.Szy »

Potrzebuje pomocy bardziej doświadczonych kolegów z forum ! Przez ostatnie tygodnie na tyle ile pogoda pozwalał mecze się z ustawieniem P.I.D'ow w moim AIOPv2, a dokładniej z ustawieniem pidów od GPSa (u-Blox CN-06 -zestaw z rctimer). Za każdym razem kiedy załączam GPS HOLD kopter mimo ze widzi 8/9 satelity to zaczyna robić nad miejscem startu okręgi o promieniu około 10 do 15m i szczerze mówiąc nie wiem jak mam go wyregulować i czym sie sugerować w regulacji żeby choć trochę lepiej było. Wiem ze ten sprzęt nie jest z górnej półki ale widziałem wiele filmików gdzie na takim samym GPS zdecydowanie lepiej trzymał pozycje.
Druga sprawą jest rozpiska które PIDy czemu odpowiadają:
ROLL, PITCH, YAW to wiadomo
ALT - Barometr ?!
Pos, PosR, NavR - związane z GPS ale nie wiem co za co odpowiada?
LEVEL - akcelerometr ?!
MAG - kompas
Proszę o wyrozumiałość i z góry dziękuje za odpowiedź ;-)
Rctimer 2830/8
Multiwii AIOPv2
F450
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: miś »

Efekt "szczotki do kibla", to najczęściej problem z magnetometrem, czyli jego ustawieniem (kierunek), poprawną wartością "MAG_DECLINATION", jego zakłóceniami od kabli prądowych i na końcu z kalibracją.
Pzdr. -----MIŚ-----
Dominik.Szy
Posty: 23
Rejestracja: środa 31 lip 2013, 07:37
Lokalizacja: Łask

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: Dominik.Szy »

w jaki sposób ustawia sie kierunek magnetometru ? Kalibracje wykonałem kilkukrotnie sugerując sie wszystkimi radami kolegów wiec mysle ze poprawnie, ale mimo to magnetometr pokazuje połnoc na zachodzie, rozprowadzenie zasilania jest około 4/5cm pod FC

EDIT: znalazłem ze ustawia sie MAG_DECLINATION w SerwoMiscConf, kierunek teraz wskazuje poprawny, ide robic testy :-)
PIDY o ktore pytałem tj. Pos, PosR, NavR zostawic oryginalne czy sugerowac sie czyms i zmieniac je ? tylko prosze o pomoc co za co odpowiada ?
Rctimer 2830/8
Multiwii AIOPv2
F450
Awatar użytkownika
Piter C-c
Posty: 68
Rejestracja: poniedziałek 10 lut 2014, 15:26
Lokalizacja: Ciechanowiec

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: Piter C-c »

Przeczytaj wątek ze 3 razy tak jak ja :-D ,i załapiesz o co chodzi.
Dominik.Szy
Posty: 23
Rejestracja: środa 31 lip 2013, 07:37
Lokalizacja: Łask

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: Dominik.Szy »

Czytałem juz 2 razy, za 3 próbowałem wyciągnąć esencje z całości i kopiowałem najważniejsze informacje, niestety zabrakło mi cierpliwości żeby dotrwać do końca, dlatego ze wszystkimi innymi rzeczami stosunkowo sobie poradziłem a z tym gps'em mecze sie juz długi czas czytajac nie tylko ten watek i niestety z marnymi skutkami, dlatego postanowiłem podpytać :)
Rctimer 2830/8
Multiwii AIOPv2
F450
Dominik.Szy
Posty: 23
Rejestracja: środa 31 lip 2013, 07:37
Lokalizacja: Łask

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: Dominik.Szy »

zrobiłem kolejną próbę, jest zdecydowanie lepiej ale mam taka sytuację że kiedy zalacze gps home to kopter ladnie trzyma pozycje nad bazą +/- 5m ale w trybie gps hold ucieka z wiatrem. Zwiekszylem P od tych wszystkich parametrow zwiazanych z pozycja ale nie zauwazylem poprawy. Czy ktos wie jak sie reguluje pidy od gpsa ? (mialem dzisiaj dość silny wiatr podczas prób)
Rctimer 2830/8
Multiwii AIOPv2
F450
Awatar użytkownika
crystal
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 17:39
Lokalizacja: Léim an Bhradáin

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: crystal »

Dominik.Szy pisze:MAG_DECLINATION w SerwoMiscConf, kierunek teraz wskazuje poprawny, ide robic testy :-)
Chcialem sie zapytac na ile to ustawienie jest wazne? Tzn. co jesli ustawie Szczecin, a pojade do Rzeszowa? Czy powinienem ponownie ten parametr ustawiac?
pozdrawiam
crystal
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: Rurek »

crystal pisze:Tzn. co jesli ustawie Szczecin, a pojade do Rzeszowa?
A sprawdź sobie :-) Niecałe dwa stopnie różnicy - raczej mały wpływ. Większy błąd sam nieświadomie wprowadzisz w czasie kalibracji...
http://www.magnetic-declination.com/
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
crystal
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 17:39
Lokalizacja: Léim an Bhradáin

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: crystal »

zielaq pisze:konwenter ftdi do usb
A moglbys podac link do przykladowego? Nie wiem, jaki wybrac. Moj GPS to taki http://rctimer.com/product-984.html
pozdrawiam
crystal
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: fragles »

Mam taki problem z AIO PRO v.2 w heksie (soft Misiowy najnowszy). Przed startem kalibruję żyro, horyzont w OSD ładnie się poziomuje ale po paru minutach lotu czuję że coś ją lekko znosi. Ląduję w miejscu startu (równa, pozioma powierzchnia) i horyzont jest lekko przekrzywiony. Powtórna kalibracja pomaga. Macie jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: miś »

Wibracje ogłupiają żyro.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: fragles »

Tak podejrzewałem. Zamontować FC na damperach?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: miś »

Najlepiej usunąć przyczynę, czyli wyważyć silniki/piasty/śmigła
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ