Zmiana anten

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
rapier
Posty: 56
Rejestracja: piątek 11 cze 2010, 06:55

Zmiana anten

Post autor: rapier »

Witam.
Poniewaz jestem kompletnie zielony to prosze pomozcie mi tak lopatologicznie.
W moim nadajniku i odbiorniku mam takowe anteny.

http://www.bevrc.com/1213g-the-smallest-p-63.html

Czy cos zyskam , lub strace na zamianie na takowa antene w odbiorniku?
http://www.bevrc.com/13ghz-3-dbi-rubber-duck-antenna-p-111.html


Moje pytanie wynika z tego ze jedna z oryginalnych anten jest uszkodzona a ze bede robil zakupy to nie wiem czy kupowac taka jak oryginal czy ta druga . Zamiane chce zrobic w odbiorniku bo lzejsza i mniejsza chce dac do modelu.
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Są to anteny o podobnych parametrach. Mają podstawową wadę: są ciężkie.
Antenę z pierwszego linku przerobiłem po swojemu, ale zdjęcie będę mógł wrzucić dopiero wieczorem.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Ta gumówka z drugiego linku jest trochę lepsza, ale ciężka jak diabli.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
rapier
Posty: 56
Rejestracja: piątek 11 cze 2010, 06:55

Post autor: rapier »

Ta gumówka z drugiego linku jest trochę lepsza, ale ciężka jak diabli.
No to fajnie. Ciezar mi nie przeszkadza bo wyladuje w odbiorniku.

Nie zlinczujcie mnie tylko za kolejne pytanie. Czy aby uzywac anteny kierunkowej musze miec diversity i kolejny odbiornik ? Czy wystarczy podpiac sama antene panelowa
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Wystarczy sama. Ale przydała by się możliwość jej obracania, bo jak polecisz w stronę boku anteny to szybko stracisz sygnał. Możesz sobie ją na głowie na czapce zamontować i będziesz miał "head tracked antenna" :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

rapier pisze:
Ta gumówka z drugiego linku jest trochę lepsza, ale ciężka jak diabli.
No to fajnie. Ciezar mi nie przeszkadza bo wyladuje w odbiorniku.

Nie zlinczujcie mnie tylko za kolejne pytanie. Czy aby uzywac anteny kierunkowej musze miec diversity i kolejny odbiornik ? Czy wystarczy podpiac sama antene panelowa
A nie lepiej zrobić samemu coś takiego? w sensie do nadajnika... Moja być lekka i moja mieć większy pałer niźli te fabryczne ciężarówy :lol:
A co do panelówki i diversity: to ostatnie jest potrzebne jak masz więcej niż dwie anteny ze swoimi odbiornikami. a panelówkę spoko możesz mieć ale pamietaj ze jest kierunkowa czyli latasz w jej promieniu odbioru albo masz śledzącą....na serwach sterowaną z telemetrii radiomodemowej (lub OSD np.Zbiga) albo na ręce pomagiera :mrgreen:
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Rurek pisze: albo na ręce pomagiera :mrgreen:
Albo na głowie, na krześle obrotowym i jeszcze milion innych rozwiązań :mrgreen:
Awatar użytkownika
rapier
Posty: 56
Rejestracja: piątek 11 cze 2010, 06:55

Post autor: rapier »

Możesz sobie ją na głowie na czapce zamontować i będziesz miał "head tracked antenna"
tyle ze latajac FPV zadko patrzy sie na model :)

Czyli najlepiej miec 2 jedna zwykla i kierunkowa i do tego diversity, ale czy kazda antena musi miec swoj odbiornik?
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

A po co patrzeć ?? Obracając głową, albo się, będziesz szukał silniejszego sygnału :-P Ale faktycznie diversity lepsze.
Każda antena musi mieć swoją głowicę w odbiorniku. Więc najprościej wziąć 2 odbiorniki i zrobić z nich jeden dwugłowicowy z diversity. Alternatywnie na 1.2G często udaje się jako drugą głowicę zastosować głowicę wyprutą ze starego analogowego tunera satelitarnego.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

[quote="rapier"]
tyle ze latajac FPV zadko patrzy sie na model :)
quote]

dlatego np. w OSD Remzibiego masz "azymut na bazę" znaczy sie wyświetla. Teraz wystarczy ze masz kompas podpięty do panelówki i kierujesz ją (albo pomocnik ) na ten azymut co Ci się wyświetli w OSD...
Z kolei w OSD Zbiga masz wszystko co potrzebne do zrobienia śledzącej automatycznie....

Diversity oczywiście jest najlepszym rozwiązaniem (dlatego się tak nazywa :lol: ) ale najprostrze podwójne nie zastąpi machania panelówką, czy to ręcznego czy autoamatycznego...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Rurek pisze:
Diversity oczywiście jest najlepszym rozwiązaniem (dlatego się tak nazywa :lol: ) ale najprostrze podwójne nie zastąpi machania panelówką, czy to ręcznego czy autoamatycznego...
Taak? A mi się wydawało że śledząca + antena z większym zyskiem = węższa zapewni lepsze osiągi.

No ale dobrze zbudowane diversity może być faktycznie łatwiejsze w eksploatacji.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

moją wiedzę czerpię stąd, uważnie czytając :-)
może zbytnio w skrócie napisałem.

Najdoskonalsza by była bardzo wąska o wysokim zysku antena kierunkowa (np yagi) z precyzyjnym śledzeniem. Wariant ze względu na koszty na razie nie jest dostępny dla masowej kieszeni...wersja używana to śledząca np. panelówka z OSD Zbiga.
Druga pozycja to by było mieć diversity wielokanałowe i do niego podpięte kilka - im więcej o większym zysku czyli mniejszym wycinku pokrywanej , umówmy się sfery, tym będzie tak jak Marceli piszesz. Tu mamy cost effective rozwiązanie - Zbig 4 kanałowy.
Na kolejnym miejscu plasuje się chyba jest mieć diversity 2 kanałowe składające się z panelówki i bacika. Najtańsze i chyba najpopularniejsze rozwiązanie stosowane chyba u nas...
Poza tym jeszcze liczy się do czego to ma być czy daleko czy wysoko czy raczej 100% pewność niezakłóconego odbioru ( szybkie niskie loty?)...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Trzeba będzie zrobić test do szybkich/niskich lotów w postaci 2ch diversity i 2 anten dookólnych rozstawionych o jakieś 5-10m... ciekawe czy to coś pomoże.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

no tak...tylko czy nie wyjdzie skórka za wyprawkę no bo:
1) 10m kabla antenowego= tłumienie (to by była skórka w wersji 1) i w efekcie efektywność tego setupu antenowo-odbiorczego spada...
2) załóżmy że kabel antenowy krótki i odbiorniki przy antenach, wtedy z kolei jak praktycznie (plątanina kabli) rozwiązać podłączenie sygnałów RSSI z głowic a do tego jeszcze dociągnąć właściwy (wyjściowy) sygnał video do gogli/nagrywajek? A co z zakłóceniami nanoszącymi się na taki długi kabel video i kabel z RSSI (czy diversity nie oszaleje) :roll: czyli skórka nr2....
Chyba do szybkich niskich latadeł to jednak najlepsze diversity 4ch, trzy panelówki i bacik oraz zakładamy że w jedną stronę nie latamy...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Pisałem kilka postów wcześniej, że pokażę antenę (przygotowana na 1080 MHz) przerobioną z takiej ciężkiej:

Obrazek

Dzięki redukcji pasuje i do Tx i do Rx.
________________
Cobra
ODPOWIEDZ