PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Pirat_VL
Posty: 31
Rejestracja: sobota 31 sty 2015, 17:02

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: Pirat_VL »

Czy testował ktoś expanderka w połączeniu z FrSKY? Czytałem w tym wątku, że może udźwignąć 8 kanałów.

Planuję udoskonalenia aparatury, a przy okazji zmiany częstotliwości również dołożyłbym chętnie pokrętło i przełącznik 3-pozycyjny :-)
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: Jakub_RC »

FrSky ma sam z siebie 8 kanałów. Chyba, że jakoś niedawno wyszła jakaś biedowersja...
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: Piotrowy »

Jakub_RC pisze:FrSky ma sam z siebie 8 kanałów.
Urządzenie Misia dokłada na zewnątrz dodatkowe kanały do 12. Ja swojej Futabie zamontowałem skrzyneczkę z czterema przełącznikami
trójpozycyjnymi, ale mogą być to i potencjometry.
Ważne żeby mieć tor RC, który wyśle i odbierze w modelu pełne PPM 12 kanałów np. eleres :-)
Awatar użytkownika
Pirat_VL
Posty: 31
Rejestracja: sobota 31 sty 2015, 17:02

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: Pirat_VL »

W moim przypadku miałem na myśli dodanie 2 kanałów (6 w aparaturze + 2 exp = 8 frsky). Teoretyczne rozważania.

Teraz coraz bardziej rozmyślam czy byłoby to w ogóle opłacalne, czy nie lepiej zostawić sobie 35 mhz i za ułamek ceny wymienić antenę, ew. dokupić kończące się w sprzedaży odbiorniki ;)
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: Bihtus »

Witam,
mam pewien problem mianowicie założyłem sobie dwa Banki żeby mieć dwa różne ustawienia przełączników .... dodałem przełącznik dwu pozycyjny i ... w kompie działa poprawnie ale po odłączeniu niestety już nie tzn. jak mam włączny bank 1 to można go przełączyć na 2 ale w drugą stronę już nie ... wersja oprogramowania 1.02 czyli pierwsza ... ma ktoś jakiś pomysł ???
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: miś »

Aha. Zmiana banku uwzględniana jest dopiero po wyłączeniu i ponownym włączeniu zasilania. Ma to na celu zabezpieczenie aby w czasie lotu przy kiepskim (przerywającym) przełączniku nie zmienić przez przypadek wszystkich funkcji expandera.
Czyli... zmieniasz bank, wyłączasz i ponownie włączasz aparaturę i już są nowe ustawienia. Ewentualnie ustawiasz bank który chcesz przed załączeniem aparatury.
Pzdr. -----MIŚ-----
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: Bihtus »

W takim wypadku jeszcze jedno ... bo nadal nie działa czy jak przełączam przełącznik w programie powinno się coś zmieniać np. bank1 bank2 czy nie będzie tego widać w programie do konfiguracji ? bo może mam uszkodzony przełącznik .... bo rozumiem że przełącznik to prosty wł/wył ?
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: miś »

Nie, w programie do konfiguracji tego nie widać.
Zmień sobie na próbę np mapowanie kanałów. W banku 1 normalnie, a w banku 2 zamień kanał lotek z wysokością (czyli np ch1 z ch2). I zobaczysz że po załączeniu przełącznika na bank 2, i załączeniu aparatury będziesz miał zamienione lotki z wysokością.
Wyłącznik zwykły włącz/wyłącz (nie przycisk).
Pzdr. -----MIŚ-----
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: Bihtus »

Spróuje zamienić "polaryzację" :) a to Misiu nie takie proste te kanały to ja mam pomieszane strasznie :P bo Twój expander dał staremu radiu nowe życie ... teraz musze do małego modelu zamienić lotki z przełącznikiem 3 pozycyjnym
Edit:
dziś już się ręce mi opadły ... nawet wywalenie przełącznika nie pomaga... zwieranie na krótko kabli i nawet śrubokrętem ... nic ... może być tak że przy w pierwszych próbach jak się "bawiłem" i może przełączyłem przy wałczonym nadajniku coś uwaliłem ? ... Misiu ratuj ....
Jeszcze jedno spostrzeżenie jak włączam radio podłączone do komputera to nawet jak jest zaznaczony bank1 to po włączeniu radia zaraz przeskakuje na bank2 nie zależnie czy kabelki zwarte czy nie bo okazuje się że do tej pory ok roku pracuje na banku2 ... już mi brak pomysłu a na polu przydała by się zmiana od reki bez ingerencji w radio ....
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: Bihtus »

I co nie rozwiążemy problemu ??? :roll:
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: miś »

Nie widziałem edita...
Możesz odesłać expander do przetestowania i ewentualnej naprawy. Zdalnie więcej nie pomogę.
Pzdr. -----MIŚ-----
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: Bihtus »

No to lipa ... musi tak zostać wydłubanie Expandera z radia ... szkoda czasu działa na jednym Banku i trudno ... :(
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: Bihtus »

Ok skoro już mam wmontowany przełącznik dwupozycyjny a ze zmianą banków nie wyszło chcę wykorzystać ten fakt i zrobić sobie dual rate na dwóch kanałach i żeby znów nic nie uwalic najpierw zapytam ... rozumiem że przełocznik mozna użwyać kiedy radio jest włączone w trakcie np. lotu ? po drugie mogę zastosować tą funkcje na wew kanały radia nie tylko na kanały z Expandera ?
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: miś »

Można przełączać podczas pracy, ale dual rate działa tylko na kanały expandera. Kanały z radia są przenoszone bez modyfikacji.
Pzdr. -----MIŚ-----
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: Bihtus »

..... szkoda .... bo zamieniać kanały się da i mieszać z tymi co są w radiu ...
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
ODPOWIEDZ