DJI Wookong i kompas

FC - wykorzystujące sprzęt firmy DJI

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

DJI Wookong i kompas

Post autor: breweryhills »

Cześć !

No i wyjaśniło się po co ten słupek do GPS-a. Otóż ani IMU ani FC nie zawierają kompasu. Jest on zainstalowany w module GPS a słupek nie ma na celu poprawienia działania GPS, lecz oddalić magnetometr od obwodów wysokoprądowych koptera. Muszę przyznać że tak jak się wczytałem w dokumentację do Wietkonga, to widać że chłopaki przemyśleli konstrukcję.
Pozdrawiam, Sebastian
molmagic
Posty: 132
Rejestracja: czwartek 15 gru 2011, 22:45
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: molmagic »

Hmm, szczerze mówiąc to jak Kuki powiedział mi tylko o oddaleniu magnetometru od przewodów prądowych regli to pomyślałem żeby zrobić taki słupek i że na pewno jest tam magneto w WK...
pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

chłopaki z DJI nie są wcale cacy głupi trochę rzezy przemyśleli , chodź wietkong ma też wady
np. ten cały s.bus ! :-(
Artu

Post autor: Artu »

Kuki, jak potrzebna "ciężarówka" to x8 i "pozamiatane" :mrgreen:
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

kuki83 pisze:chłopaki z DJI nie są wcale cacy głupi trochę rzezy przemyśleli , chodź wietkong ma też wady
np. ten cały s.bus ! :-(
S-Bus to banał, zwykła transmisja szeregowa na 100kbitach. Konwerter można zrobić na pierwszej lepszej ATmedze. Spektrum, S-Bus czy PPM - jeden czort.
Pozdrawiam, Sebastian
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

Zupełnie niezależnie gdy zobaczyłem ten grzybek pomyślałem sobie: Po kiego grzyba tak wynosić GPS? Ale skoro już tak wynieśli to wstawiłbym tam swój moduł GPSu z magnetometrem :-)
U siebie kilka dni temu zrobiłem podobnie, tyle że zamiast wynosić w górę odsunąłem w bok. Na razie jeszcze nie robiłem konkretnych pomiarów jakościowych pracy tak zamontowanego magnetometru tyko zbieram dane do analizy.
Obrazek
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Artu

Post autor: Artu »

Piotrku, tak nie fachowo :-/
Patyk od lizaka i do góry :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Piotrek, chyba w bok to słuszniejsza koncepcja bo pod spodem nie masz kabli z prądem :-) A w wietkongu wyniesione w górę NAD plątaninę kabli czyli ten biedny magneto i tak ma szum i zamieszanie tyle że odsunięte o te kilkadziesiąt cm... może być tak że już takie odsunięcie nad bałagan magnetyczny powoduje poprawę wskazań? Jak masz czas na taką analizę to może obal/potwierdź mit ;-) i też nad kopter wynieś czujnik...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

Rurek pisze:Piotrek, chyba w bok to słuszniejsza koncepcja bo pod spodem nie masz kabli z prądem :-) A w wietkongu wyniesione w górę NAD plątaninę kabli czyli ten biedny magneto i tak ma szum i zamieszanie tyle że odsunięte o te kilkadziesiąt cm... może być tak że już takie odsunięcie nad bałagan magnetyczny powoduje poprawę wskazań? Jak masz czas na taką analizę to może obal/potwierdź mit ;-) i też nad kopter wynieś czujnik...
Będę z tym walczył, pewnie w świąteczny weekend. Na razie mogę pokazać wykres z piątkowego lotu. Na górze pomarańczowo to prąd w A pobierany z pakietu, na dolnym wykresie jest magnetometr. Kolorami RGB osie XYZ. Zmiany wartości bardzo anemiczne, bo latałem bez obracania koptera, jedynie były małe pochylenia.
Obrazek

Na tym wykresie specjalnie nie widać zmian od prądu, ale to trzeba mocno obciążyć kopter tak aby nie drgnął i dać mu w silniki ile wlezie wtedy będzie można stwierdzić miarodajnie.
U siebie nie chcę wyprowadzać modułu w górę, bo jeszcze za słabo latam i szkoda było by uszkodzić moduł przy kraksie. Z boku jest bezpieczny a fala pole magnetyczne rozchodzi się po promieniu, wiec liczy się odległość. Dopóki nie znamy dokładnego rozkładu pola magnetycznego w kopterze to ucieczka w dowolną stronę jest równie dobra.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

PitLab pisze:...Dopóki nie znamy dokładnego rozkładu pola magnetycznego w kopterze to ucieczka w dowolną stronę jest równie dobra.

Czyli trzeba wrócić do korzeni :-) a więc pożyczyć od żony dechę do wałkowania ciasta, rozsypać dwa kilo najdrobniejszych opiłków stalowych, założyć wszystkie śmigła tak aby dmuchały do góry ;-) a koptera jak najniżej nad opiłkami, ogień na maksa ile fabryka amperów dała i patrzymy, patrzymy na opiłki :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sigreg »

MK zrobil dwa proste filmiki oobrazujace polu magnetyczne z kabli pradowych.

Pierwszy:



I drugi (od 2:48 jest pokazny wplyw na magnetometr koptera, a od 4.30 cos dla wlascicieli "niepewnych" lipoli)



Grzesiek
FPV - Your world from my perspective :)
molmagic
Posty: 132
Rejestracja: czwartek 15 gru 2011, 22:45
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: molmagic »

kuki83 pisze:chłopaki z DJI nie są wcale cacy głupi trochę rzezy przemyśleli , chodź wietkong ma też wady
np. ten cały s.bus ! :-(
E tam wada, Futaba i tak jest najlepsza :D i każdy na tym skończy. Mówię o poważnym amatorstwie lub użyciu profesjonalnym.
pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

Rurek pisze:Czyli trzeba wrócić do korzeni :-) a więc pożyczyć od żony dechę do wałkowania ciasta, rozsypać dwa kilo najdrobniejszych opiłków stalowych
Opiłki pokażą tylko bardzo silne pola. Magnetometr jest znacznie bardziej czuły.
No chyba że chodzi tylko o początkową identyfikację problemu z małych odległości, ale wiatr z koptera i drobne opiłki tak średnio się lubią.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
kostek
Posty: 374
Rejestracja: niedziela 16 maja 2010, 20:20
Lokalizacja: Kutno

Post autor: kostek »

Czyli trzeba wrócić do korzeni
Skręcić kabe prądowe , pole magnetyczne skrętki jest dużo mniejsze.Mk tego na filmie nie pokaże bo kto kupiłby płyty do rozprowadzenia zasilania.
Kazimierz
Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sigreg »

Kostku, MK wyraznie pisze o skrecaniu kabli pradowych, unikaniu tworzenia petli itd. w artykulach o bledach magnetometru, az tacy wredni nie sa ;-)
FPV - Your world from my perspective :)
ODPOWIEDZ