eLeReS by Mifau?

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

pit202

Post autor: pit202 »

dla tych co chcą telemetrię i mają t9x można zrobić wyjście RS i wyświetlać dane na aparaturze jak tu : http://er9x.googlecode.com/svn/trunk/do ... etails.pdf
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1039
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

No Piotrek to jest chyba to o czym od dawna marzyłem ;-)
Krzysiek
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

Niezle to :)

pit... z jaka predkoscia smiga u Ciebie telemetria (i na jaki bitrate ustawione sa w kodzie moduly? 38/56/115 ?) ? Te moduly to half duplex (wiec albo nadaja, albo odbieraja)....
Do takich podstawowych danych typu stan baterii (ktorego nie ma jak zmierzyc OpenLRS'em niestety), to wystarczy niska predkosc przesylu.... ale gdyby ktos chcial odsylac np kat pochylenia z jakiegos ukladu autopilota, czy coptera...to juz bylby klopot (mam wrazenie).
Nie mam jeszcze ukladu, a ciekaw jestem jaka jest realna predkosc przesylu telemetrii...

Niemniej jednak telemetria to niezly bajer i na pewno komus sie przyda.
To moze warto by pomyslec o mozliwosci podlaczenia wyswietlacza LCD pod plytke nadajnika OpenLRS ? Mozna na 4ch zylach zrobic wyswietlanie textu (a mamy o ile dobrze kojarze 6 czy 7 wolnych). Do tego jakis przycisk sterujacy zawartoscia LCD i bylaby kolejna budzetowa funkcjonalnosc (textowy LCD to koszt <20pln).

Taki opcjonalny LCD moglby przy okazji pokazywac tez parametry samego linku RC
(np zajetosc poszczegolnych kanalow - taki skaner, albo status samego linku RC - w tym RSSI), lub moglby sluzyc do konfiguracji samego LRS'a (wybor zakresu kanalow do hoppingu, ustawienie predkosci transmisji, aktywnosc kanalu zwrotnego, itp).

Mysle, ze warto pomyslec o takim "bajerze", tym bardziej ze to naprawde proste i tanie.

Upakujemy do tego OpenLRS'a tyle bajerow ile tylko sie da :mrgreen:
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

jak upakujesz jeszcze tracker do anteny.... :mrgreen:
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

Rurek pisze:jak upakujesz jeszcze tracker do anteny.... :mrgreen:
Jak przegladalem ich forum, to chyba juz zrobili... (nie wczytywalem sie).

EDIT: o...tu cos zaczeli: http://forum.flytron.com/viewtopic.php?f=7&t=15

Zasadniczo to nie powinien byc wiekszy problem.
Tu i tu da sie podlaczyc GPS'a (bo wolny port jest zarowno w RX jak i TX), RX bedzie telemetria odsylal polozenie i ew. kurs, nadajnik bedzie robil obliczenia (gornolotnie powiedziane;>) i sterowal jakims servem (czy dwoma) poprzez wolne wyjscia.
Powinno sie dac :-D
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Kwasiu »

Track antena to by było już coś, bo takto telemetria w formie stanu aku i RSSI jest nie potrzebna, wszyscy mają to na ekranie, nikt nie będzie zerkał na wyświetlacz podczas lotu. Do klasycznego latania owszem, fajny bajer ale do FPV niezbyt użyteczne ;-)
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

Kwasiu pisze:Do klasycznego latania owszem, fajny bajer ale do FPV niezbyt użyteczne ;-)
Ale zawsze mozna do tego podlaczyc np OSD remzibiego i miec obraz osd generowany juz na ziemi zamiast na modelu.


ok...a lepiej...
Antena sledzaca z oprogramowaniem na PC umozliwiajacym podglad na zbuforowanych mapach (nie trzeba polaczenia z netem) aktualnej pozycji (w 3d) modelu... dobrze brzmi? Malym nakladem pracy mozemy to zrobic.
Czyli groundstation taki.

Faktycznie do anteny sledzacej trzebaby miec dodatkowy uklad. Dodatkowy RX znajdujacy sie na ziemi i odbierajacy dane z telemetrii na modelu. Czyli taki RX dostalby osobny firmware.
Musialby tez zostac uwzgledniony w procesie bindowania....czyli procedura bindowania musialaby umozliwiac bindowanie kilku odbiornikow na raz. Da sie zrobic :-D
Ostatnio zmieniony piątek 09 gru 2011, 17:20 przez mifau, łącznie zmieniany 1 raz.
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
pit202

Post autor: pit202 »

mifau, niestety nie wiem, nie używam telemetrii, nie lubie jak mi pika , jak już latam to w brylach , tam szukam potrzebnych mi informacji na OSD.

taki live ground station, gdzies juz widzialem albo slyszalem, to nie bylo juz w OLRS ?
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

pit202 pisze: taki live ground station, gdzies juz widzialem albo slyszalem, to nie bylo juz w OLRS ?
Przyznam, ze nie wiem.
My (jako cyberdrones) mamy taki gotowy juz, ze wzgledu na navi w copterze.... wiec wydanie osobnej wersji dla OpenLRS'a nie byloby problemem.
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1039
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

Tylko taka telemetria do sterowania anteną to w zasadzie do dalekich lotów - a do dalekich lotów to przydał by sie "palnik" - a z palnikiem na razie telemetria się nie lubi . Jak dla mnie to w tym całym rozwiązaniu z telemetrią "przydał by się" taki hub do wprowadzania różnych parametrów w złącze telemetrii w odbiornik i drugi do podłączania wyświetlania-sterowania-itp na dole w nadajniku. Jest troche pomysłów ale częściowo się wykluczają ;-)
Jakby jednak dołożyć w obydwu modułach (i w modelu i w nadajniku) trochę poweru to by całościowo inaczej wyglądało .
Tak tylko głośno myślę :mrgreen:
Jakby nie padało to może dam radę polatać styropianem w wekkend z tym RC to sie wyklaruje ale na tej mocy to pewnie aż tak dobrze jak na 0,8 W nie bedzie ;-)


Edit: A nie można z tego w nadajniku wyciagnąć tej telemetrii i na przewodzie dać do bazy w walizce ? zamiast drugiego modułu.
Ostatnio zmieniony piątek 09 gru 2011, 17:30 przez krzysztof21, łącznie zmieniany 1 raz.
Krzysiek
Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Kwasiu »

krzysztof21, nie koniecznie, właśnie gdyby była trackantena, dało by sie może zrobić antenkę śledzącą w miarę przystępnych rozmiarów. Oczywiście rozwiązanie stacjonarne ale niektórzy latają za domem ;) Ja już na sezon miałem stawiać kierunkową 35mhz ale czasu brakło :P
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1039
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

stawiać kierunkową 35mhz ale czasu brakło :P
:mrgreen: no to poważnie sie zaczęło robić . Trzeba by policzyć na 433m mhz jakiegoś biquada albo patch ale na "oko" wyjdzie 2 i troche wieksza niz na 1,2 wiec przy mocnych serwach i odpowiedniej konstrukcji uchwytu anteny do kombiaka wejdzie :mrgreen:
Mnie osobiście podoba się ten pomysł z wyświetlaczem tekstowym albo na wyswietlaczu w Tg9 .

Edit: A śledząca dla LRSa ;-) jakoś schemat mi sie utrwalił ,że video i tego własnie zasiegu RC mi zaczeło brakować przy tych pomysłach ;-) Tak masz rację lista życzeń to juz chyba na całą zimę :mrgreen:
Ostatnio zmieniony piątek 09 gru 2011, 17:45 przez krzysztof21, łącznie zmieniany 2 razy.
Krzysiek
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

Antena sledzaca dla LRS'a wlasnie da Ci wiekszy zasieg :-D
krzysztof21 pisze: Edit: A nie można z tego w nadajniku wyciagnąć tej telemetrii i na przewodzie dać do bazy w walizce ? zamiast drugiego modułu.
Niby mozna, ale nie wiadomo czy procesorowi starczy mocy i miejsca we flashu.
Na pewno latwiej jest zrobic osobny modul. Pozyjemy zobaczymy.
EDIT: stracimy wyjscie USART w module TX, bo podepniemy tam GPS (beda potrzebne 2...jeden na "samolocie", drugi na ziemi)...wiec nie bedziemy mogli uzyskac juz danych telemetrycznych na inne potrzeby.
Dodatkowo.... nawet nie wiem jak szybko jest stanie dzialac ta telemetria i czy w pewnych warunkach nie bedzie utrudniac transmisji sygnalu RC. To bedzie trzeba sprawdzic.

Lista pomyslow robi sie przyzwoicie rozbudowana, wiec na pewno bedzie co robic i testowac :-D
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

Diversity? (po stronie odbiorczej tylko?)
2x odbiorniki (bo i tak trzeba 2 moduly i 2 procesory do ich obslugi)....
Mis...masz jakas koncepcje? (btw.dziekuje za zrodla modemu!)
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Dwa moduły, jeden procesor - moduły wpięte równolegle do SPI, tylko sygnały nSEL i nIRQ oddzielne. Oba zaprogramowane na tą samą częstotliwość. Badamy oddzielnie nIRQ i odbieramy dane z obu modułów, jak oba CRC są ok, to bierzemy dowolną ramkę, a jak jedno jest złe to odrzucamy. Jak przez 2 sekundy nie ma sygnału z żadnego modułu, albo z obu są błędne CRC to uruchamiamy FailSave i tyle. A jeśli chodzi o prace dwukierunkową to nadajemy tylko z jednego modułu, lub jeśli bedzie mała ilość danych to możemy nadzwać z obu, po kolei najpierw z jednego, potem z drugiego to samo.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ