Przeróbka serwa na nolimit bez centrowania

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
dubik3e
Posty: 248
Rejestracja: wtorek 15 maja 2012, 19:30
Lokalizacja: Olsztyn

Przeróbka serwa na nolimit bez centrowania

Post autor: dubik3e »

Hej wszystkim,

Przejrzałem tematy i nie zauważyłem takiego, do którego mógłbym się podpiąć, dlatego zakładam nowy. Buduję model ciężarówki, a na ciężarówce znajduje się HDS. Do HDS'a udało mi się juz wykonać siłowniki sterowane elektrycznymi silnikami. Teraz potrzebuję sterowania tych silników. Pomyślałem o modyfikacji serwa. Chciałbym, aby po wychyleniu drążka/gimbala z neutrum serwo sterowało silnikiem raz w jedną, raz w drugą stronę.

Niby prosta sprawa. Blokuje potencjometr serwa w pozycji, aby serwo nie pracowało przy ustawionym gimbalu w neutrum i już mam sterownik do silnika działający do przodu i do tyłu.

Po 2 próbach zablokowania potencjometru, poprzez zalanie cyjanoakrylanem i 2 próbach zalutowania oski, po pewnym czasie i tak silnik zaczynał kręcić mimo ustawienia na serwo testerze opcji neutrum.

Stwierdziłem, że trzeba tutaj trochę więcej precyzji. Wylutowałem oryginalnego potka o rezystancji 2,7k i zastąpiłem go rezystorem 4,7k na jedno wyjście, a na drugie dałem rezystor 4,7k wraz z potencjometrem precyzyjnym 0,5k. Bez problemu ustawiłem pozycję w której silnik nie pracował - mam zapas po około 4 obroty potencjometru w jedna lub drugą stronę zanim zaczyna pracować silnik. Niestety, ale po pewnym czasie silnik i tak zaczyna pracować. Wymaga delikatnej korekty na potencjometrze precyzyjnym.

Macie pomysły jak temu zapobiec? Może zmiana temperatury ma na to wpływ? Nie sprawdzałem co prawda, czy z biegiem czasu potencjometr precyzyjny zmienia wartość rezystancji.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.
oskare2345
Posty: 57
Rejestracja: sobota 17 sie 2019, 08:00
Lokalizacja: Okup Mały

Re: Przeróbka serwa na nolimit bez centrowania

Post autor: oskare2345 »

Też kombinowałem podobnie z serwami i nie udało się co bym nie robił. Zastosuj szczotkowe ESC z rewersem - najprostsze rozwiązanie.
X-UAV mini talon eLeReS i vtx 1.2GHz
TBS source one 7 inch ELRS 868 i vtx 5.8 GHz + GPS
TBS source one 5 inch ELRS 868 i vtx 5.8 GHz + GPS
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Przeróbka serwa na nolimit bez centrowania

Post autor: pma_ »

Albo kup serwo typu winda
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Przeróbka serwa na nolimit bez centrowania

Post autor: pawelsky »

dubik3e pisze:Macie pomysły jak temu zapobiec?
Probowales ustawic deadzone w aparaturze?
Awatar użytkownika
dubik3e
Posty: 248
Rejestracja: wtorek 15 maja 2012, 19:30
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Przeróbka serwa na nolimit bez centrowania

Post autor: dubik3e »

Hehe, Panowe, tyle dni się nic nie działo i nagle wszyscy na hura odpowiadają. Miałem tyle czasu, że coś mi samemu wyszło.

Skorzystałem z odbiornika, zamiast z serwo testera i wygląda jakby problemy z ruszaniem silnika ustały. Z drugiej strony jeśli silnik lekko się ruszy, to będę mógł z apki lekko je podtrymować.
pawelsky pisze:
dubik3e pisze:Macie pomysły jak temu zapobiec?
Probowales ustawic deadzone w aparaturze?
Nie zmieniałem dead zona bo na odbiorniku już wygląda ok, natomiast na serwo testerze, wiadomo. Może serwo tester z biegiem czasu lekko zmieniła wysyłany sygnał PWM....

W każdym razie u mnie rezystory koło 2,7k i precyzyjny 500ohm obecnie dają radę.
ODPOWIEDZ