ESC Słabnie, przyczyny...

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

ESC Słabnie, przyczyny...

Post autor: Thomassino »

Cześć.

Dziś odbyłem drugi lot świeżo zbudowanym Arom RC SEAL.
Po około 10 min świetnego lotu zauważyłem w przestworzach że model nie reaguje na drążek throttle.
Znaczy się reaguje w sposób takie że mogę rozkręcić silnik na max ale za chwile stopniowo zwalnia jak by lipol był padnięty.
Nie wiem do końca co może być nie tak bo latając i przełączając tryb z Angle na Acro znów mogłem chwilę zwiększyć moc na na ESC lecz po chwili dalej występował zanik mocy.

Nagrałem materiał jaki jest poroblem...
https://youtu.be/d8siBsmazjY

Dziękuję za rady...
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: ESC Słabnie, przyczyny...

Post autor: pma_ »

Szkoda, że nie napisałeś co to za Esc.
Możliwe, że się grzeje zapakowane w piankę bez przepływu powietrza, jeśli ma BEC to jaki i co z niego zasilasz?
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: ESC Słabnie, przyczyny...

Post autor: Thomassino »

pma_ pisze:Szkoda, że nie napisałeś co to za Esc.
Możliwe, że się grzeje zapakowane w piankę bez przepływu powietrza, jeśli ma BEC to jaki i co z niego zasilasz?
ESC mam ze swoich klamotów, bez termokurczki wiec niestety nie pamiętam co to było, na pewno cos na somonk i budżetowe.
Dodatkowym z przyklejonym radiatorem na klej termoprzewodzący w trakcie montażu by pozbyć się nadmiaru ciepła.
Podejrzewam że jest to jakiegoś typu zabezpieczenie temperaturowe i po prostu odcina jak jest za gorąco, jak ma to miejsce np w ESC modeli jeżdżących.
Dziś zrobiłem test i uruchomiłem model na jakieś 5 min z obciążeniem około 10-15A ciągłego prądu (nie mogłem dłużej).
ESC było bardzo gorące około 80stopni... i to mi przyszło właśnie na myśl że może być zabezpieczenie.
Rozważam 2 opcje...
Dołożenie wentylatora 25x25mm do tego ESC
Lub zmienić lokalizację i wyciąć w ściance modelu otwór na radiator by zapewnić stały przepływ powietrza.
Co do samego przepływu w tym modelu, jest dedykowane miejsce na ESC i podejrzewam że nie było by problemu z przegrzaniem gdybym je tam zamontował.
Problemem było to że moje ESC się nie zmieściło stad wybrałem miejsce wewnątrz gdzie przepływ powietrza jest dość słabym stąd zdecydowałem się na dodatkowy radiator.
Poza tym ESC nie ma BEC i nie jest z niego pobierana żadna energia, jest tylko do zasilenia silnika.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1060
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: ESC Słabnie, przyczyny...

Post autor: Marcin »

A nie wykrywa spadku napięcia na pakiecie i nie odcina?
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: ESC Słabnie, przyczyny...

Post autor: Thomassino »

Marcin, na załączonym filmiku jest obraz z OSD i wartość napięcia jest wręcz stała i nie spada.
Wiem o co Ci chodzi, o jakie zachowanie... Ale to nie to.
Jak napisałem powyżej wczoraj robiłem test 5min i to był ten sam pakiet (napięcie 3.8v zostało) na którym latałem w niedzielę, gdzie miało miejsce owe zjawisko.

Dzisiaj mam trochę więcej czasu i ustawię model na włączonym silniku nawet na 20 min, poczekam i zobaczę co się stanie.
Dodatkowo zainstaluje do testów termometr z sondą i zobaczę jaka jest temperatura.

EDIT...

Test przeprowadzony a oto efekty...
Załączniki
IMG_20220301_123112.jpg
IMG_20220301_123112.jpg (78.36 KiB) Przejrzano 2188 razy
ODPOWIEDZ