kwestia przetwornic i UBEC

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

kwestia przetwornic i UBEC

Post autor: marcinoc »

Pytanie głównie dotyczy samolotów, ale w dronach problem też może się pojawić.
Przeglądam różne konstrukcje z forum i widzę, że są różne sposoby na zasilanie gratów w modelu (chodzi mi o model FPV z FC, kamerą, VTX itp.)
Czy oprócz BEC z regla stosować dodatkowy UBEC lub przetwornicę, jeżeli tak to jaką polecacie.
Co polecacie do zasilania nadajnika FPV przy założeniu że latam na 4s (nad. Fox800)
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: kwestia przetwornic i UBEC

Post autor: krall »

Zasada jest prosta - musisz zapewnić zasilanie wszystkim "odbiornikom" energii w modelu o napięciu i poborze prądu jaki potrzebują.
W Twoim przypadku FOX800 wymaga 12V i prądu 1A (z zapasem).
Do wyboru masz wiele dedykowanych UBECów na 12V, przetwornice a nawet układ 7805 (z radiatorem).
Najbezpieczniej użyć dedykowanych (modelarskich) UBECów. Na tanie przetwornice trzeba uważać bo potrafią wprowadzać zakłócenia (siać).
Trudno mi polecić konkretnie jakiś model bo ostatnio żadnego nie kupowałem - ale po wpisaniu w google ubec 12v - jeden z pierwszych linków prowadzi np do takiego, wydaje się być ok: https://rcmaniak.pl/pl/p/SBEC-MBEC12S-5V9V12V/4867
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
zeman0
Posty: 684
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2012, 22:07
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwestia przetwornic i UBEC

Post autor: zeman0 »

marcinoc pisze:Co polecacie do zasilania nadajnika FPV przy założeniu że latam na 4s (nad. Fox800)
Polecam....
Sam używam https://abc-rc.pl/product-pol-6539-UBEC ... query_id=1
Taranis 9XD, eLeRes, GS, OSD i AP by Zbig & Pitlab, FOX 800 1,2GHz, Talon.
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: kwestia przetwornic i UBEC

Post autor: marcinoc »

Kolega Głuś z forum rozgrzebał takiego BEC-a i w środku siedzi zwykła przetworniczka, właśnie takich niespodzianek chciałbym uniknąć.
zdjęcie zapożyczone z postu kolegi
Obrazek
link do tematu
viewtopic.php?f=26&t=45212
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: kwestia przetwornic i UBEC

Post autor: Verid »

U siebie zazwyczaj miałem tak że instalacja modelu (serwa i odbiornik) dostawały jeść z BEC'a w regulatorze natomiast elementy FPV (nadajnik wideo, kamery, OSD) z osobnego dedykowanego BEC'a. Najczęściej był to Turnigy UBEC 5A bo najmniej siał sam z siebie. Tylko, podobnie jak Krall, dawno nie robiłem zakupów w tym temacie więc nie wiem co jest teraz na topie.
Natomiast w przypadku modeli z małym obciążeniem BEC'a w regulatorze (małe latające skrzydła z 2 tylko serwami) wszystko szło z jednego źródła tylko dokładałem filterek LC żeby paski od silnika nie właziły na wizję.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ