Poprawa zasięgu Long Range

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Poprawa zasięgu Long Range

Post autor: Thomassino »

Cześć.

Od jakiegoś czasu czynie próby lotów na long range.
Problemem jak się pewnie domyślacie jest zasięg wizji.
Zastanawiam się po jakiej stronie leży przyczyna, antena, VTX a może gogli?.

Zaczynając od początku, anten jakich zazwyczaj używam w goglach to 2x Pagoda-2 (RHCP) jedna w pionie a druga w poziomie (foto).
W modelu natomiast jest iFlight Albatros, koniczynka oraz Pagoda-2 (testowane na zmianę wszystkie RHCP i z podobnym zasięgiem).

Model który opisuję ma VTX Holybro Atlatl HV V2 o mocy max 800mW co moim zdaniem jest wystarczające by polatać w promieniu około 800-1000m i dużo dalej.
Realny zasięg który zapewnia komfortowe latanie to 350-450m/800mW, mało...

Biorąc pod uwagę że nie mogę sugerować się jednym modelem, test wykonałem również na modelu z GOKU HM600 VTX 600MW i antenie Flywoo Atomic (RHCP).
Maksymalny zasięg który udało mi się osiągnąć tym modelem to 1000m/600mW.
Oglądając różne materiały wideo na YT wydaje mi się że oba z wyżej wymienionych VTX powinny dać większy zasięg.

Ostatnim podejrzanym jest już dość leciwy zestaw gogli od Flysight SPX01 SpeXman.
Wydaje mi się że po jego stronie leży przyczyna i on ogranicza loty w LR.
Przyznam że nie testowałem zasięgów na antenach kierunkowych bo takowych jeszcze nie posiadam (zamówione jadą).

Sporo jeszcze myślałem nad zrobieniem moda w tych goglach i wszczepić moduł zewnętrzny typu True-D albo polecieć na całość i zaimplantować RapidFIRE.
Tutaj widziałem że ktoś takie rzeczy czyni https://www.youtube.com/watch?v=vkk6TnOHsOU&t=1s
Nie wiem na ile to poprawi zasięg i czy to ma sens pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym.

Kończąc... zdaję sobie sprawę że moja konfiguracja nie jest niczym nadzwyczajnym i wymagając od niej bóg wie czego jest nierealne.
Chodzi mi tylko o poprawę jakości wideo tak by latać max 5-8km, wiem że bez anteny kierunkowej też będzie ciężko.
Może macie jakieś własne doświadczenia z tymi antenami oraz podobnymi mocami VTX by podzielić się własnymi zasięgami.

Za wszelką pomoc dziękuję :)
Załączniki
rsz_20210223_151251.jpg
rsz_20210223_151251.jpg (186.72 KiB) Przejrzano 4394 razy
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Poprawa zasięgu Long Range

Post autor: lotpawel »

pomijając fakt prawa jakie nas obowiązuje i legalnego latania na odległość kilometrów to rozwiązania są dwa:
1. anteny kierunkowe w goglach - jakiś dobry helical czy crosshair. Dla wygody można by sie pokusić o tracker na którym zamontowane były by antenki i retransmisja.
2. 1.2GHz na maszcie i retransmisja na 5.8 do gogli. przy dobrej instalacji to na dookólnej antenie 10km zrobisz spokojnie.

musisz się tez liczyć z tym że analog video to nigdy nie będzie transmisja FullHD do której przyzwyczaja nas DJI, zawsze coś będzie szarpać, śnieżyć, kopać itd.
oskare2345
Posty: 57
Rejestracja: sobota 17 sie 2019, 08:00
Lokalizacja: Okup Mały

Re: Poprawa zasięgu Long Range

Post autor: oskare2345 »

Piszesz o samolocie czy kopterze? Przy kopterze ważne jest odsunięcie końcówki anteny nadawczej od ramy (u mnie mocno to poprawiło zasięg.). Na 800mw powinieneś spokojnie parę km zrobić ważne tylko żeby pomiędzy tobą a modelem nie było żadnych przeszkód (domów drzew krzaków...)
X-UAV mini talon eLeReS i vtx 1.2GHz
TBS source one 7 inch ELRS 868 i vtx 5.8 GHz + GPS
TBS source one 5 inch ELRS 868 i vtx 5.8 GHz + GPS
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Poprawa zasięgu Long Range

Post autor: Thomassino »

lotpawel, Co do prawa i lotów w FPV to chyba każdy się zgodzi że wytyczne są chore.
Biorę pod uwagę tylko i wyłącznie 5.8Ghz ale w przyszłości może coś zbuduję na 1.2 z trackerem...
Co do gogli analogowych to doskonale wiem że obraz nie jest super i potrafi śnieżyć oraz nie być idealny.

oskare2345, Pisze i o kopterach i o skrzydłach.
Co do wyniesienia anteny około 5-7cm ponad model to wiem i tak robię.
Stosując antenę iFlight Albatros ma ona 15cm i dalej jest podobny zasięg, lecz fakt faktem wyniesienie anteny ponad carbon,elektronikę czy pakiet lipo znacznie poprawia wizję.
Co do przestrzeni to latam głównie na polach gdzie nie ma drzew i innych blokujących analogowy sygnał przedmiotów.
Jednym słowem testy przeprowadzam na otwartej przestrzeni...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Poprawa zasięgu Long Range

Post autor: pawelsky »

Thomassino pisze:lotpawel, Co do prawa i lotów w FPV to chyba każdy się zgodzi że wytyczne są chore.
Nie, nie kazdy sie zgodzi, co wiecej nowe przepisy umozliwiaja cos co poprzednio nie bylo dozwolone, czyli rekreacyjne loty BVLOS...
Thomassino pisze:Co do przestrzeni to latam głównie na polach gdzie nie ma drzew i innych blokujących analogowy sygnał przedmiotów.
Jest tez cos takiego jak ziemia i strefy Fresnela...
Thomassino pisze:Jednym słowem testy przeprowadzam na otwartej przestrzeni...
Podstawowym testem jaki powinienes przeprowadzic to pozyczyc od kogos miernik i sprawdzic rzeczywista moc swojego nadajnika...
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Poprawa zasięgu Long Range

Post autor: Thomassino »

Thomassino pisze:Nie, nie kazdy sie zgodzi, co wiecej nowe przepisy umozliwiaja cos co poprzednio nie bylo dozwolone, czyli rekreacyjne loty BVLOS...
Napisałem "chyba" więc nie jest to jednoznaczne ze słowem "wszyscy".
pawelsky pisze:Jest tez cos takiego jak ziemia i strefy Fresnela...
Ciekawy temat, a nawet bardzo dziś poczytam i się poedukuję.
Thomassino pisze:Podstawowym testem jaki powinienes przeprowadzic to pozyczyc od kogos miernik i sprawdzic rzeczywista moc swojego nadajnika...
Tak, kupiłem parę dni temu RF Power Meter 27 - 2400 5800 mhz arduino ad8319 5.8Ghz 2.4Ghz antenna tool FPV, to sobie pomierzę...


pawelsky, rozumiem że nadajniki wideo często po nagrzaniu tracą znacznie moc, mniej więcej z tych moich 800mW może na wyjściu antenowym być 550mW lub jeszcze mniej.
Tak czy inaczej to moje "realne" 550mW nie jest na tyle małą mocą by tak szybko tracić wizję po przebyciu odległości wyżej przeze mnie opisanych.

pawelsky, możesz się wypowiedzieć co myślisz o module zewnętrznym "receiver vrx"? czy jest sens w ogóle w to inwestować?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Poprawa zasięgu Long Range

Post autor: pawelsky »

Thomassino pisze:pawelsky, rozumiem że nadajniki wideo często po nagrzaniu tracą znacznie moc, mniej więcej z tych moich 800mW może na wyjściu antenowym być 550mW lub jeszcze mniej.
Tak czy inaczej to moje "realne" 550mW nie jest na tyle małą mocą by tak szybko tracić wizję po przebyciu odległości wyżej przeze mnie opisanych.
Powodow dla ktorych moc nadajnika jest mniejsza (i mam tu na mysli moc DUZO mniejsza) od oczekiwanej moze byc wiele wiele od nieumiejetnej konfiguracji, niewlasciwie zalozonych anten po uszkodzony nadajnik wlacznie.
Thomassino pisze:pawelsky, możesz się wypowiedzieć co myślisz o module zewnętrznym "receiver vrx"? czy jest sens w ogóle w to inwestować?
Nie widze sensu inwestowania w cokolwiek na slepo.
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Poprawa zasięgu Long Range

Post autor: Thomassino »

Więc testy poczynione i fakt faktem moc VTX nie powala a czasami nawet jest daleko od wartości podanych przez producenta.
Poniżej podaję kilka wyników z przeprowadzonych testów (wszystkie pasma oraz kanały przeskanowane i podaję te na których moc była największa).

Holybro Atlatl HV V2 25-800mW
Max 560mW E-3

FlyWoo GOKU HM600 VTX 25-600mW
Max 100mW !!! E-4

T-Motor FT200 25-500mW
Max 720mW F-1

PandaRC VT5804 V3 25-1000mW
max 1750mW !!! A-2

Wszystkie VTX-y były chłodzone wentylatorem symulując chłodzenie ze śmigła.

Teraz znając maksymalne moce które udało mi się ustalić z danych VTX nie pozostaje mi nic innego jak tylko na nich sprawdzić range.

Pierwotnie na tym VTX FlyWoo GOKU HM600 latałem na kanale A-7, moc miernika RF pokazała 64mW max, a zasięg który udało mi się osiągnąć to jakieś 980m.
Podejrzewam że większej różnicy nie będzie na tych maksymalnych 100mW co to wypluło, tak czy inaczej zastąpię ten VTX na T-Motor FT200 25-500mW który daje dużo więcej niż podaje producent a u mnie się wala w szufladzie.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Poprawa zasięgu Long Range

Post autor: pawelsky »

Jesli na 100mW miales zasieg dwa razy wiekszy niz na 560mW to cos jest nie tak. Albo cos zle pomierzyles, albo masz jakis problem z antena albo kanaly niezgodne, albo latales w diametralnie innych warunkach.
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Poprawa zasięgu Long Range

Post autor: Thomassino »

Model w którym siedzi VTX o mocy realnej 100mW ma GPS i mogę dobie pozwolić na totalne zarwanie sygnału wideo, RTH ratuje z opresji.

Natomiast model z VTX HB który daje 560mW jest typowym freestylowym kopterem i tu już nie mam GPS a strach przed utratą modelu (po raz drugi) nie wchodzi w grę.
Sam zastanawiam się gdzie jest problem, w modelu który ma 100mW mam antenę na IPX i tylko tę jedną jedyną posiadam w mojej kolekcji, nie mam możliwości zmiany anteny na inną. Ale w tym modelu anteny nie podejrzewam tylko VTX, zresztą test mocy pokazał swoje.

Natomiast VTX od Holybro daje dużo większą moc 560mW ale zasięg drastycznie mniejszy, co raczej jest problemem antany a nie VTX lub czegoś jeszcze innego.
Sprawdziłem na obecność zwarć przewód idący z VTX do anteny, taki z MMCX na RP-SMA i wszystko ok. Fakt faktem gniazdo jest przykręcone bezpośrednio do karbonowej ramy... może tu leży pies pogrzebany, ale z drugiej strony GND to GND...

Co też dziwne montowałem 3 różne anteny do tego modelu z podobnym skutkiem jeżeli chodzi o zasięg.
I dalej słabo jak opisywałem to powyżej.

Spróbuję jeszcze odkręcić gniazdo i zamontować na klej na gorąco lub trytkę w innym miejscu.
Zmienię też lokalizację lotów na jakąś inną.

Co do mierzenia mocy to raczej nic źle nie zrobiłem, wszystkie modele mierzone jeden po drugim, tłumik 40db.
ODPOWIEDZ