iNav i GPS - wlasciwie ustawienia

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

iNav i GPS - wlasciwie ustawienia

Post autor: Marcin »

Pytanie:
GPS z Magnetometrem BN880. Zamontowany wtyczką do tyłu (przyjmując przód jako kierunek lotu). Zgodnie z wiadomościami w sieci powinienem mieć CW270FLIP. Jeśli wtyczkę dam do przodu (bo teraz kable z niej idą pod GPS do modelu) to rozumiem, że CW90FLIP.

A co z pochyleniem modułu? Moduł jest pochylony o 25 stopni żeby był 'płasko' w czasie lotu do przodu.
Znalazłem komendę:
set align_mag_roll = -300 save - rozumiem, że zmieniam na -250 dla moich 25 stopni. Ale to w przypadku CW270FLIP. A co jeśli mam CW90FLIP?
'
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: iNav i GPS - wlasciwie ustawienia

Post autor: pawelsky »

A tak wlasciwie to po co pochylasz ten GPS? Widzisz jakas zauwazalna poprawe w jakosci pozycjonowania?
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: iNav i GPS - wlasciwie ustawienia

Post autor: Marcin »

pawelsky pisze:A tak wlasciwie to po co pochylasz ten GPS? Widzisz jakas zauwazalna poprawe w jakosci pozycjonowania?
Taki gotowy uchwyt na Thingiverse znalazłem i sobie wydrukowałem. Dlatego tak mam.
Bawię się powoli w samodzielne rysowanie, więc jak co mogę zrobić potem GPS na "płasko". Generalnie argument (nie mój, gdzieś mi się przewinął) był taki, że pochylony GPS w locie postępowym lepiej złapie satelity bo wtedy jest poziomo.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: iNav i GPS - wlasciwie ustawienia

Post autor: pawelsky »

Marcin pisze:Generalnie argument (nie mój, gdzieś mi się przewinął) był taki, że pochylony GPS w locie postępowym lepiej złapie satelity bo wtedy jest poziomo.
Tia...

Jak powinienes skonfigurowac alignment masz wyjasnione w wiki inava. Przede wszystkim musisz przelaczyc alignment na DEFAULT i skonfigurowac odpowiednio wszystkie osie, nie tylko jedna.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: iNav i GPS - wlasciwie ustawienia

Post autor: Marcin »

Mam te strone otwarta od wczoraj, tylko nie do konca dla mnie jest to tam jasno rozpisane.

W konfiguratorze iNava moge wybrac ustawienie gps (compass) pod CW270FLIP i to wybralem sugerujac sie opisem na tej stronie. Wydaje mi sie, ze reczne wpisywanie wartosci jest w sytuacji gdy wybieram 'Free alignment" natomiast wybranie CW270Flip robi całą robotę za mnie dla płasko ustawionego GPS.

Ja to widzę tak:

Dla płasko położonego GPS względem FC i ustawionego defaultowo wg producenta (BN880 wtyczką do tyłu)

set align_mag_pitch = 1800
set align_mag_roll = 0
set align_mag_yaw = 2700

Dla tego samego GPS ale pochylonego o 25 stopni

set align_mag_pitch = 1800
set align_mag_roll = -250
set align_mag_yaw = 2700

Moje pytanie brzmi - jak GPS odwrocę wtyczką do przodu to na płasko będzie

set align_mag_pitch = 1800
set align_mag_roll = 0
set align_mag_yaw = 90

A jak będzie wtyczką do przodu pochylony o te 25 stopni to

set align_mag_pitch = 1800
set align_mag_roll = 250 czy -250
set align_mag_yaw = 90
Ostatnio zmieniony niedziela 07 lut 2021, 14:08 przez Marcin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: iNav i GPS - wlasciwie ustawienia

Post autor: pawelsky »

Marcin pisze:Mam te strone otwarta od wczoraj, tylko nie do konca dla mnie jest to tam jasno rozpisane.
Co konkretnie jest nie do konca jasno rozpisane w paragrafie
If external Compass module is mounted at 30 degree. For example at top of a Cam mount, free alignment is possible by Cli commands. Cli setting Align_mag must be set to Align_mag = default save
For example cw270flip, this value is to ADD manualy. For free Alignment, all three axis need to set manualy.
Marcin pisze:Wydaje mi sie, ze reczne wpisywanie wartosci jest w sytuacji gdy wybieram 'Free alignment" natomiast wybranie CW270Flip robi całą robotę za mnie dla płasko ustawionego GPS.
Ale Ty nie masz GPSa ustawionego plasko, nieprawdaz? :-)
Ostatnio zmieniony niedziela 07 lut 2021, 14:09 przez pawelsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: iNav i GPS - wlasciwie ustawienia

Post autor: Marcin »

Edytowalem górny post w międzyczasie.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: iNav i GPS - wlasciwie ustawienia

Post autor: pawelsky »

Marcin pisze:A jak będzie wtyczką do przodu pochylony o te 25 stopni to

set align_mag_pitch = 1800
set align_mag_roll = 250 czy -250
set align_mag_yaw = 90
Na tejze samej stronie wiki masz podana instrukcje jak sprawdzic, czy orientacja jest poprawna, proponuje z niej skorzystac :-)

EDIT: katy sa podawane w decystopniach, wiec nie 90 a 900 :)
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: iNav i GPS - wlasciwie ustawienia

Post autor: Marcin »

Faktycznie, zapomniałem o zerze.
Kopter w garażu, nie chce mi się na mróz na razie wychodzić, ale jak się tak zastanowić to przy tym moim obrocie modułu na wartość yaw 900 powinno faktycznie być 250 na roll zamiast -250 bo obracam całość w drugą stronę.
Ortas
Posty: 33
Rejestracja: niedziela 06 paź 2019, 20:21
Lokalizacja: Białogard

Re: iNav i GPS - wlasciwie ustawienia

Post autor: Ortas »

Witam.
A wie ktoś jaka może być przyczyną że w inav 2.6 magnetometr w GPS Ublox NEO-M8N jest wykrywany tylko na chwilę? Zakładka zapala się na sekundę max dwie na kolor niebieski a później na czerwono i tak w kółko
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: iNav i GPS - wlasciwie ustawienia

Post autor: pawelsky »

Ortas pisze:A wie ktoś jaka może być przyczyną że w inav 2.6 magnetometr w GPS Ublox NEO-M8N jest wykrywany tylko na chwilę? Zakładka zapala się na sekundę max dwie na kolor niebieski a później na czerwono i tak w kółko
Byc moze masz podrobke HMC5883...
Ortas
Posty: 33
Rejestracja: niedziela 06 paź 2019, 20:21
Lokalizacja: Białogard

Re: iNav i GPS - wlasciwie ustawienia

Post autor: Ortas »

W inav mam ustawione HMC 5883 , jak rozkręciłem obudowę od GPS na chipie napisane jest HMC 5883 z filmu spyhalskiego dowiedziałem się że może pomóc zmiana prędkości I2C .
Zmieniłem na 200KHZ i wszystko działa jak powinno
Ostatnio zmieniony poniedziałek 08 lut 2021, 15:33 przez Ortas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: iNav i GPS - wlasciwie ustawienia

Post autor: pawelsky »

Ortas pisze:na chipie napisane jest HMC 5883
Tak informacyjnie - to ze na chipie masz napisane HMC5883 to nie oznacza ze masz oryginal, wrecz przeciwnie, bo oryginalne chipy sa oznaczone jako L883...
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: iNav i GPS - wlasciwie ustawienia

Post autor: cobra »

Koledzy pomóżcie, bo cienki jestem :oops:

Kontroler F411 Wing + GPS HGLRC M80 (inny GPS ublox też) i próbuję to skonfigurować.
Naoglądałem się różnych tutoriali i próbuję tak:

- w zakładce Configuration ustawiam: "Enable CPU based serial ports" na off, włączam GPS i ustawiam protokół na UBLOX - po "save and reboot" nie zapamiętują się ustawienia GPS

- w zakładce Ports ustawiam: dla UART2 włączam Serial RX i wybieram GPS 115200 (inne szybkości też próbowałem) - po "save and reboot" nie zapamiętują się ustawienia

Dlaczego ustawienia portu i ustawienia GPS nie zapamiętują się, co robię źle?
________________
Cobra
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: iNav i GPS - wlasciwie ustawienia

Post autor: pawelsky »

cobra pisze:- w zakładce Ports ustawiam: dla UART2 włączam Serial RX i wybieram GPS 115200 (inne szybkości też próbowałem) - po "save and reboot" nie zapamiętują się ustawienia

Dlaczego ustawienia portu i ustawienia GPS nie zapamiętują się, co robię źle?
Bo nie powinienies jednoczesnie ustawiac Serial RXa i GPSu na tym samym porcie.
ODPOWIEDZ