Turnigy 9x ER9x, Telemetria - jaki link?

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

...kuba...
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 06 mar 2016, 19:30
Lokalizacja: Kraków

Turnigy 9x ER9x, Telemetria - jaki link?

Post autor: ...kuba... »

Witam, uruchomiłem niedawno quadrocopter na Pixhack 2.8.4 + enkoder PWM => CPPM + Odbiornik TURNIGY 2.4GHz 9X 8CH (V2), teraz chcę zmienić link (nadajnik + odbiornik) na taki który pozwoli mi wyświetlić telemetrię na aparaturze Turnigy 9x. Zastanawiam się nad nadajnikiem FrSky DJT / XJT lub eLeReS. Modyfikacja sprzętowa aparatury nie stanowi dla mnie problemu. Z tego co widziałem to zostosowanie DJT wymaga konwertera RS232 <> TTL, a XJT można podłączyć poprzez port S.Port? Czy przesyłane parametry telemetrii zależą od wybranego linku, czy sprzęt nie ma znaczenia jeśli chodzi o ilość i dostępne dane telemetrii??
Czy przesyłanie telemetrii odbywa się poprzez kanały ch1..16, czy to niezwiązany z kanałami oddzielny transfer danych??
Najbardziej skłaniam się ku FrSky XJT, jeśli to trafny wybór to jaki zastosować odbiornik z wyjściem CPPM?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Turnigy 9x ER9x, Telemetria - jaki link?

Post autor: pawelsky »

Zapomniales wspomniec o najwazniejszym - do czego bedziesz uzywal tego linku?
...kuba...
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 06 mar 2016, 19:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Turnigy 9x ER9x, Telemetria - jaki link?

Post autor: ...kuba... »

W dłuższym planie mam zamiar uruchomić FPV na tym zestawie. Na tą chwilę do polatania wokół siebie i wyświetlenie telemietrii na aparaturze.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Turnigy 9x ER9x, Telemetria - jaki link?

Post autor: pawelsky »

...kuba... pisze:W dłuższym planie mam zamiar uruchomić FPV na tym zestawie.
Za wiele to nie wyjasnia. Czym chcesz latac? A moze chcesz jezdzich? Lub plywac? Jak daleko? W jakim terenie? Jaki link video masz w planach? Jaki masz budzet? Dlaczego rozwazasz akurat te 3 linki? itp... itd...
...kuba...
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 06 mar 2016, 19:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Turnigy 9x ER9x, Telemetria - jaki link?

Post autor: ...kuba... »

Potrzebuję tego do latania quadrocopterem, raczej na otwartej przestrzeni, na tą chwilę w zasięgu wzroku tak, żeby go nie zgubić. O wideo jeszcze nie myślałem, to dopiero moje pierwsze uruchomienie quadrocoptera. Link na razie chcę wymienić bo słyszałem, że fabryczny z Turnigy 9x lubi zrywać łączność, a do tego chciałbym uruchomić telemetrię na aparaturze. Spodobał mi się FrSky XJT bo widziałem, że bez większych problemów działa z Turnigy 9x (a w przyszłości myślę o wymianie go na 9XR PRO). Budżet myślę, że byłoby fajnie jakby zamknął się w 350zł nadajnik + odbiornik.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Turnigy 9x ER9x, Telemetria - jaki link?

Post autor: pawelsky »

...kuba... pisze:Potrzebuję tego do latania quadrocopterem, raczej na otwartej przestrzeni, na tą chwilę w zasięgu wzroku tak, żeby go nie zgubić. O wideo jeszcze nie myślałem, to dopiero moje pierwsze uruchomienie quadrocoptera. Link na razie chcę wymienić bo słyszałem, że fabryczny z Turnigy 9x lubi zrywać łączność, a do tego chciałbym uruchomić telemetrię na aparaturze. Spodobał mi się FrSky XJT bo widziałem, że bez większych problemów działa z Turnigy 9x (a w przyszłości myślę o wymianie go na 9XR PRO). Budżet myślę, że byłoby fajnie jakby zamknął się w 350zł nadajnik + odbiornik.
W takim razie XJT Ci wystarczy. DJT jest juz przestarzaly, eLeReS nie bedzie Ci potrzebny na tym etapie.

Aczkolwiek jesli planujesz rowniez wymieniac aparature to moze warto to zrobic od razu. 9XR PRO odradzam, bo to konstrukcja juz dosc stara, lepiej pojsc w kierunku np. Q X7 - odpadnie Ci wtedy koszt zakupu nadajnika (bo XJT ma wbudowany). Cena ok. 450-550PLN zaleznie gdzie kupisz.
...kuba...
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 06 mar 2016, 19:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Turnigy 9x ER9x, Telemetria - jaki link?

Post autor: ...kuba... »

Dzięki za podpowiedzi, mam praktycznie nieużywany Turnigy 9x i chciałbym jeszcze zrobić z niego użytek, ale faktycznie rozejrzę się za Q X7. A co w kwestii odbiornika do XJT, widziałem, że są odbiorniki które komunikują się z kontrolerem poprzez SBUS albo CPPM (PPMSUM) ale nie wiem jaki model odbiornika wybrać ;/
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Turnigy 9x ER9x, Telemetria - jaki link?

Post autor: pawelsky »

...kuba... pisze:A co w kwestii odbiornika do XJT, widziałem, że są odbiorniki które komunikują się z kontrolerem poprzez SBUS albo CPPM (PPMSUM) ale nie wiem jaki model odbiornika wybrać ;/
Ale "CPPM vs SBUS" badz "roznice miedzy CPPM i SBUS" to chyba potrafisz w Google wpisac prawda?
...kuba...
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 06 mar 2016, 19:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Turnigy 9x ER9x, Telemetria - jaki link?

Post autor: ...kuba... »

Ok. Mam już zamontowany odbiornik XJT w aparaturze, oraz mam odbiornik R-XSR, o ile z podłączeniem SBUS do kontrolera lotu, nie było większego problemu, tak podłączenie S.Port do kontrolera na potrzeby telemetrii sprawia mi już zagwozdkę i kilka pytań. Mianowicie:
Czy mogę zasilić odbiornik R-XSR z gniazda UART(przy okazji podłączenia telemetrii) w kontrolerze lotu, czy lepiej odbiornik zasilić z osobnego BEC?? Kolejne pytanie to podłączając port UART kontrolera do S.Port odbiornika, chciałbym uniknąć stosowania układu do odwracania sygnału typu MAX3232, itp., widziałem, że w tym celu w R-XSR można podłączyć się do nieodwróconego sygnału S.Port, ale czy tam mogę podłączyć TX oraz RX z UART kontrolera lotu? Widziałem, że inne odbiorniki mają oddzielne punkty RX oraz TX dla nieodwróconego S.Port. Chciałbym w przyszłości podłączyć OSD oraz mieć odczyt RSSI i stad wydaje mi się, że potrzebuję mieć podłączone zarówno TX jak i RX UART kontrolera do S.Port odbiornika? Bo rozumiem, że danie o RSSI pochodzą od odbiornika i są przesyłane przez S.Port, czy po SBUS do kontrolera??
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Turnigy 9x ER9x, Telemetria - jaki link?

Post autor: pawelsky »

EDIT: Wrrrrroc, pomylilem osoby, wydawalo mi sie ze masz BF a ty masz Pixa. Dodalem wyjasnienia ponizej.
...kuba... pisze:czy tam mogę podłączyć TX oraz RX z UART kontrolera lotu?
Dla BF: S.Port podlaczasz zawsze tylko do TX.
Dla Pixa: podlaczasz do TX/RX przez konwerter
...kuba... pisze:Widziałem, że inne odbiorniki mają oddzielne punkty RX oraz TX dla nieodwróconego S.Port.
Zle widziales, nie maja.
...kuba... pisze:Chciałbym w przyszłości podłączyć OSD oraz mieć odczyt RSSI i stad wydaje mi się, że potrzebuję mieć podłączone zarówno TX jak i RX UART kontrolera do S.Port odbiornika?
Patrz odpowiedz na pierwsze pytanie
...kuba... pisze:Bo rozumiem, że danie o RSSI pochodzą od odbiornika i są przesyłane przez S.Port, czy po SBUS do kontrolera??
RSSI musisz przekazac z radia w ktoryms kanale SBUS (https://hellodronerc.pl/frsky-rssi-osd- ... telemetry/).
...kuba...
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 06 mar 2016, 19:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Turnigy 9x ER9x, Telemetria - jaki link?

Post autor: ...kuba... »

Dzięki za podpowiedzi, wyjaśniła mi się sprawa z RSSI, oraz, że do Pix muszę użyć konwertera. Zastanawiam się jeszcze czy zasilenie odbiornika z kontrolera lotu (złącza UART) nie będzie wprowadzać zakłóceń do kontrolera?
Co do konvertera UART <> S.Port zastosować:
a) układ scalony MAX3232 + dioda 1n4007 + dioda 1n4007 na zasilanie układu MAX3232 - bo czytałem o przypadkach, że lubi się grzać.
b) https://quadmeup.com/smartport-inverter ... ntrollers/ (czy trzeba zamieniać rezystory jak sugerują w ostatnich komentarzach 4.7K ---> 330R; 47K ---> 4.7K;)
c) https://quadmeup.com/hardware-smartport ... ansistors/

Update 1
Z tego co się rozeznałem to S.Port na warstwie fizycznej to odwrócony UART TTL - czyli w stanie "IDLE" ma 0V, mój R-XSR po podłączeniu do zasilania 5V, wysyła ramki po S.Port o napięciu 0-3,3V. Czyli rozumiem, że w rozwiązaniu z układem MA3232+dioda prostownicza, układ wysłany układ z UART, zamienia sygnał na RS-232 o poziomie napięcia 5.5V,/-5,5V a dioda prostownicza na sygnale Tx "odcina" ujemne napięcie i redukuje je do poziomu 0V - skąd dostajemy sygnał na poziomie 0-5,5V. A dla linii Rx układu, wysoki poziom sygnału z S.Port jest poprawny - w zakresie RS-232, a poziom niski z S.Port - 0V jest również poprawnie interpertowane dzięki szerokiej tolerancji układu.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Turnigy 9x ER9x, Telemetria - jaki link?

Post autor: kuczy »

pawelsky pisze:...kuba... pisze:
Widziałem, że inne odbiorniki mają oddzielne punkty RX oraz TX dla nieodwróconego S.Port.

Zle widziales, nie maja.
Obrazek

Cóż.. niektóre mają i nie potrzebują inwertera poziomów
...kuba...
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 06 mar 2016, 19:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Turnigy 9x ER9x, Telemetria - jaki link?

Post autor: ...kuba... »

Z tego co wiem to Pixhack 2.8.4 ma uC STM32F427, a ten podobnie jak z rodziny F1, nie ma wbudowanego invertera UART ;( Co prawda byłem przekonany, że SoftSerial jest dostępny tylko w Betaflight.. a ten konfigurator chyba nie jest komaptybilny z Pixhawk? I szczerze mówiąc nie wiem czy coś takiego jest dostępne w Missiion Planner, którym konfiguruję Pixhack.. Ale już sobie poradziłem robiąc konwerter sprzętowy spod linku w punkcie b) i faktycznie musiałem zamienić rezystory dla Tx 4.7kOhm->330Ohm, 47kOhm->4,7kOhm, żeby zadziałało z odbiornikiem R-XSR.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Turnigy 9x ER9x, Telemetria - jaki link?

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:Cóż.. niektóre mają i nie potrzebują inwertera poziomów
Tyle ze to jest S.Port passthrough...

EDIT: Po dokladniejszym przyjrzeniu sie przeplywowi danych z odbiornika (dzieki Kuczy za probki) odszczekuje to co napisalem powyzej. Zwykla telemetria S.Port tez zadziala, nie tylko passthrough.
Ostatnio zmieniony niedziela 12 lip 2020, 19:22 przez pawelsky, łącznie zmieniany 1 raz.
...kuba...
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 06 mar 2016, 19:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Turnigy 9x ER9x, Telemetria - jaki link?

Post autor: ...kuba... »

A tak to wyszło, poskładane bez PCB na pająka, w minimalnej jak tylko mi się udało formie ;) (oczywiście potem zalane hotGlue oraz włożone do koszulki termokurczliwej)
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ