Jaki odbiornik SBUS polecicie ?

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Jaki odbiornik SBUS polecicie ?

Post autor: Thomassino »

Hej, cześć, witajcie :)

Postanowiłem zbudować kolejny kopter opartego na:
Silniki IFLIGHT XING X2306
Stak HOLYBRO FC KAKUTE F7 V1.5 +
VTX ATLALT HV V2
HOLYBRO TEKKO32 ESC F3 4IN1 40A
oraz ramie Real3 250mm

Problem mam z dobraniem odbiornika.
Bardzo dobrze sprawdza mi się w innym kopterze FrSky D4R-II lecz nie ma SBus...
Kakute F7 V1.5 obsługuje SBus lecz gorzej jest z PPM lub CPPM (da się to obejść ale po co kombinować)

Czy może mi ktoś polecić odbiornik na którym będę miał dobry i stabilny sygnał oraz dobry zasięg i małe wymiary.

Moja Apka to Turnigy 9X z modułem FrSky DJT

Dziękuję za informację :)
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jaki odbiornik SBUS polecicie ?

Post autor: PiotrSz »

Thomassino, z tego co się orientuję to na rynku nie ma odbiorników z s.bus które współpracują z modułami DJT... Jak chcesz mieć stabilny link 2.4GHz z odbiornikiem sbus to chyba czas pomyśleć nad zmianą aparatury na jakiegoś Taranisa.
df2
Posty: 675
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Jaki odbiornik SBUS polecicie ?

Post autor: df2 »

Albo zrobić koder sbus z ppm. Albo użyć FC z ppm.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9768
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki odbiornik SBUS polecicie ?

Post autor: pawelsky »

PiotrSz pisze:Thomassino, z tego co się orientuję to na rynku nie ma odbiorników z s.bus które współpracują z modułami DJT
Sa, pierwszy przyklad z brzegu
https://pl.aliexpress.com/item/33044069498.html

Oczywiscie sa tez X8R/X6R, ale juz nieco wieksze.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jaki odbiornik SBUS polecicie ?

Post autor: PiotrSz »

df2 pisze:Albo zrobić koder sbus z ppm. Albo użyć FC z ppm.
Taki konwerter jest rozwiązaniem typu proteza którą można używać w wiszącej kamerze, przy racerze to będzie dramat. Przy 2xPPM, na sterowaniu będzie lag gigant co przy racerze jest w wręcz nie pożądane. Stwierdzę nawet że tym nie będzie dawało się latać bezpiecznie. Może demonizuję i początkujący tego laga nie odczuje ale miałem okazję latać kwadem który był sterowany aparaturą JR z modułem DJT i odbiornikiem FrSky D4R-II i tym nie dało się latać...

EDYTA:
pawelsky pisze: Sa, pierwszy przyklad z brzegu
https://pl.aliexpress.com/item/33044069498.html
Masz rację, są ale z doświadczenia wiem że z takimi wynalazkami są problemy z pewnym linkiem i zasięgiem więc doradzając komuś nie brałem pod uwagę tego typu shitu. Takie coś można użyć do tiny woopa a nie czegoś co potrafi latać z prędkością ponad 70km/h.
pawelsky pisze:Oczywiscie sa tez X8R/X6R, ale juz nieco wieksze.
Te odbiorniki nie współpracują z modułami DJT.
df2
Posty: 675
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Jaki odbiornik SBUS polecicie ?

Post autor: df2 »

X8r uruchamiałem w linku z djt właśnie. Tylko, że on jest duży. Nie wiem jak nowa wersja z "poprawionym rsssi", @ale te co ja miałem dały się bindoeac w trybie d8.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9768
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki odbiornik SBUS polecicie ?

Post autor: pawelsky »

PiotrSz pisze:Te odbiorniki nie współpracują z modułami DJT.
Alez oczywiscie ze wspolpracuja, mam taki odbiornik. Dziala zarowno w trybie D8 (DJT) jak i D16 (XJT). Jak masz co do tego jakies watpliwosci proponuje zajrzec do instrukcji. Jak nie wierzysz chinskiej instrukcji zajrzyj w tabelke kompatybilnosci od maka ale nie siej prosze dezinformacji.
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Jaki odbiornik SBUS polecicie ?

Post autor: Thomassino »

Dziękuję za odpowiedzi :)

Tak coś czułem po kościach pisząc nowy temat, że może być taka ewentualność.
Z jednej strony znam już ten kontroler od Holybro i wiem że po przeróbkach może działać na PPM.
Lecz nie chcę tego rozwiązania bo jest trochę dłubaniny i sam wygląd FC później nie jest estetyczny (w moim mniemaniu).

Przyznam że nigdy nie spodziewałem się że kupując nadajnik FrSky i chcąc do niego odbiornik będę miał problem z kupieniem takiego na SBUS. Człowiek się uczy na błędach.

Postanowiłem zrezygnować z Kakute i zainwestować w inny FC taki który będzie miał wejście PPM/CPPM
Pytanie tylko jaki? bo do tej pory miałem styczność tylko z Kakute, naze32 i Naza od DJI więc pojęcia zielonego nie mam co wybrać.

Domyślam się że jest to indywidualny wybór i prosząc Was o pomoc liczę się z taką odpowiedzią.
Ale może coś ktoś poleci...

Co do samych nadajników/odbiorników to czy PPM jest jakimś przeżytkiem a SBUS czymś nowym lepszym? bo tego nie rozumiem (nie siedzę w tym aż tak) ?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9768
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki odbiornik SBUS polecicie ?

Post autor: pawelsky »

Thomassino pisze:Postanowiłem zrezygnować z Kakute i zainwestować w inny FC taki który będzie miał wejście PPM/CPPM
Masz dobry kontroler, inwestowanie w nowy mija sie z celem. Lepiej kup sobie X6R, zdejmij z niego obudowe (ew. odlutuj niepotrzebne piny) i zapakuj w termokurcza - nie bedzie duzo wiekszy od D4R (rame masz 250, wiec miejsca duzo)

Jesli juz chcesz wydawac dodatkowe pieniadze to lepiej zainwestuj w modul XJT, bedziesz mial wiekszy wybor sprawdzonych, malych odbiornikow z S.BUS.

PPM ma po prostu wiekszego laga.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jaki odbiornik SBUS polecicie ?

Post autor: PiotrSz »

pawelsky pisze:Jak nie wierzysz chinskiej instrukcji zajrzyj w tabelke kompatybilnosci od maka ale nie siej prosze dezinformacji.
Masz mnie, opierając się na starej wiedzy kiedy walczyłem ze z bindowaniem odbiornika X8R z modułem DJT, jestem niemal pewien że po tym jak się pojawiły były kompatybilne tylko z modułami XJT. A może się mylę i nie potrafiłem kiedyś tego ogarnąć ? :-)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9768
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki odbiornik SBUS polecicie ?

Post autor: pawelsky »

PiotrSz pisze:jestem niemal pewien że po tym jak się pojawiły były kompatybilne tylko z modułami XJT. A może się mylę i nie potrafiłem kiedyś tego ogarnąć ? :-)
Mysle ze mylisz go z X4R ktory gada tylko z D16, X8/6R zawsze byly kompatybilne z D8 (moj jest bodajze z 2014).
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Jaki odbiornik SBUS polecicie ?

Post autor: Thomassino »

pawelsky, jeżeli chodzi o Kakute to jak najbardziej jestem zadowolony i ten co pomagałeś mi przy modzie na PPM zostaje w kopterze.
Teraz buduję drugi i przyznam że też z chęcią bym go zastosował razem z ESC i VRX jako combo bo fajnie można całość połączyć.

Co do samego X6R to nie mogę egzemplarza który był by dostępny w jakimś polskim sklepie online, wiadomo że na wschodzie jest, ale czas jest zbyt długi jak dla mnie. Może na Dziale Handlowym napiszę bo być może ktoś chce sprzedać, a wtedy to już prosta sprawa.

Rozważam jeszcze przekładkę na XJT do mojej apki ale czy to ma sens???

Może faktycznie lepiej zainwestować w Taranis Q X7 który zresztą bardzo mi się podoba...

Kurczę muszę jeszcze trochę poczytać
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9768
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki odbiornik SBUS polecicie ?

Post autor: pawelsky »

Thomassino pisze:Rozważam jeszcze przekładkę na XJT do mojej apki ale czy to ma sens???
To jest najprostze i najbardziej ekonomiczne rozwiazanie.
Thomassino pisze:Może faktycznie lepiej zainwestować w Taranis Q X7 który zresztą bardzo mi się podoba...
Q X7 poza wbudowanym XJT w porownaniu z 9x jakos dramatycznie wiele nie wnosi (nie pamietam jaki firmware i mody masz w tym swoim 9x), no ale jak potrzebujesz sobie po prostu kupic jakas nowa zabawke to oczywiscie nic nie stoi na przeszkodzie.
Ostatnio zmieniony czwartek 23 kwie 2020, 13:28 przez pawelsky, łącznie zmieniany 1 raz.
df2
Posty: 675
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Jaki odbiornik SBUS polecicie ?

Post autor: df2 »

Oj wnosi. Np lua i logowanie na karcie SD telemetrii. O możliwości łatwego wgrywania firmware do odbiorników nie wspominając :)
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Jaki odbiornik SBUS polecicie ?

Post autor: Thomassino »

ODPOWIEDZ