Gdzie popełniłem błąd? MAMBA F405US MINI MK3 + R-XSR

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Untitled
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2016, 02:48
Lokalizacja: ZAKOPANE

Gdzie popełniłem błąd? MAMBA F405US MINI MK3 + R-XSR

Post autor: Untitled »

Model: Cinewhoop Diatone Taycan MXC 349 6s
FC: Mamba F405US Mini MkIII, FW: Betaflight 4.1.2
RX: R-XSR, FW: ACCST D16 v2.0.1 FCC Fport (wgrywany przez S.port w Q X7)
TX: Taranis Q X7, FW: Opentx 2.3.5 FCC

TDRL: Czy ma ktoś pomysł jak skonfigurować Fport (bądź sbus w ostateczności), oraz czym jest podpisany w poniższym diagramie pad o nazwie RC, czyżby zwyczajne radio control? ppm?

Witam! Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w sparowaniu aparatury z quadem. Spędziłem kilkanaście (a co tam, koronawirus mi z głowy nie spadnie ;)) godzin na szukaniu przyczyny, przeszukiwaniu internetów, oglądania poradników, ale ciężko mi ulepić wszystko w jedną całość. Model zakupiłem prosto od strony producenta Diatone.us, a RX nie był centralnie podłączony pod FC. Pierwsza próba - wszystko jak z pudełka + opentx w aparaturze na FCC, druga próba przy Opentx na LBT EU. Później zaktualizowałem rxsr, próbowałem różnych konfiguracji z padami od komunikacji (żółty/zielony), nie próbowałem niczego zmieniać w Portach UART. Zastanawiam się czy problem nie jest zwyczajnie prozaiczny, nie sądziłem że polegnę na takim etapie. :) Napisałem do serwisu producenta, ale póki co od trzech dni cisza.

Diatone już na początku nie pomaga, ponieważ mają błąd w drukowanym dla mnie diagramie:
F405US
F405US
resize_Mamba F405US.jpg (161.7 KiB) Przejrzano 6145 razy
resize_IMG_20200321_224606.jpg
resize_IMG_20200321_224606.jpg (320.96 KiB) Przejrzano 6145 razy
Na dodatek wygląda na to, że ustawienia w Betaflight trochę się różnią od tego co pokazuje Joshua Bardwell w konfiguracji Taycana na youtube, tzn różnią się chociażby porty, podejrzewam że oprogramowanie nie jest skonfigurowane stricte pod ten odbiornik.
W załączonym niżej zdjęciu, w mojej konfiguracji fabrycznie zamiast FPORT był SBUS (ale chyba nie ma się co dziwić, podobno jeszcze trybu FPORT nie predefiniują fabrycznie?).

Quad po wpięciu baterii synchronicznie co 3s "bipie", podwójnie przy odłączonym RX, a pojedynczo kiedy RX jest podłączony (czyli jeszcze ARM, ale to banał). Próbowałem jeszcze z modułem xm+, ale efekty były tak samo mizerne.

Pewnie gdybym go zamówił na Banggood to byłoby wszystko w porządku, ale tam za to nie mają zestawu do DJI Air Unit który do miesiąca powinien do mnie zawitać :(

Moje ustawienia:
Betaflight
Betaflight
resize_Betaflight CONF.jpg (166.19 KiB) Przejrzano 6145 razy
Moje porty
Moje porty
Betaflight PORTS.jpg (148.14 KiB) Przejrzano 6145 razy
Porty u Bardwella:
Bardwell PORTS.jpg
Bardwell PORTS.jpg (82.76 KiB) Przejrzano 6145 razy
Mój model, kabelki przecięte ponieważ to jedyna wtyczka jaką mogłem wykorzystać do aktualizacji oprogramowania:
Taycan.jpg
Taycan.jpg (410.44 KiB) Przejrzano 6145 razy
Reasumując czy ma ktoś pomysł jak skonfigurować Fport (bądź sbus w ostateczności), oraz czym jest podpisany pad o nazwie RC, czyżby zwyczajne radio control? ppm? Jak tak, to obstawiam że przy opcji Softserial pomija się ten pin.

Wybaczcie za esej, ale po kilkudziesięciu godzinach szlifu na symulatorze miałem już nadzieję kajsik pośmigać (nie żebym nie miał doświadczenia z acro w realu). Jak to mówią, no eh. ;)

Wszelkie sugestie będą na wagę złota, pozdrawiam!
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Gdzie popełniłem błąd? MAMBA F405US MINI MK3 + R-XSR

Post autor: df2 »

https://intofpv.com/t-mamba-mk2-f405-tx1

Bardzo ładnie opisałeś problem i konfigurację. Normalnie wzór dla wszystkich z problemami na tym i sąsiednich forach.

Rxsr podpinasz przez dodatkowy "inverted - uninverted" fport?

Niestety na komórce w tt nie mogę tego dojrzeć.


Edit
Dodatkowe linki:
https://oscarliang.com/uninverted-sbus- ... receivers/

https://oscarliang.com/setup-frsky-fport/
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Gdzie popełniłem błąd? MAMBA F405US MINI MK3 + R-XSR

Post autor: pawelsky »

Untitled pisze:TDRL: Czy ma ktoś pomysł jak skonfigurować Fport (bądź sbus w ostateczności), oraz czym jest podpisany w poniższym diagramie pad o nazwie RC, czyżby zwyczajne radio control? ppm?
No dobra, ale jaki konkretnie masz problem? Nie wiesz pod ktory pin sie podpiac w FC i RX? Nie wiesz jak skonfigurowac FPort w BF? Nie wiesz jak wgrac firmware obslugujacy FPort do odbiornika?

Z tego co widze na zdjeciu to masz pomieszana kablologie bo podlaczasz wyjscie S.Bus do gniazda F.Port/S.Port/TX1 i odwrotnie. Zeby dzialal Ci F.Port to musisz miec:
a) wgrane firmware F.Port do odbiornika
b) przypiety zolty przewod do pada F.Port/S.Port/TX1 (zielonego nie podlaczasz) - nie wiem jak jest z inverterem w mambie, wiec byc moze bedziesz musial sie podpiac do pada "P" w R-XSR
c) wlaczona telemetrie, wlaczony Serial RX, wybrany Serial-based receiver i protokol FrSky FPort jak na screenshotach.
Awatar użytkownika
Untitled
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2016, 02:48
Lokalizacja: ZAKOPANE

Re: Gdzie popełniłem błąd? MAMBA F405US MINI MK3 + R-XSR

Post autor: Untitled »

Przepraszam za chaos, ale nie wiedziałem jakie informacje będą przydatne, zawsze wolę sam do czegoś usiąść, znaleźć przydatne informacje i się czegoś douczyć.
df2 pisze:Rxsr podpinasz przez dodatkowy "inverted - uninverted" fport?
- czyli pod P na rxsr? ale czy podpinam go pod Sport na TX1, czy pod inny UART? Bardwell widzę że ma zajęty UART4 ale nigdzie w internecie nie mogę znaleźć pod co...
pawelsky pisze:moze bedziesz musial sie podpiac do pada "P" w R-XSR
- taj jak wyżej, czyli TX1 -> Uninverted P ? Generalnie jest to opcja której jeszcze nie próbowałem, ale czy nie wystarczyłaby komenda set serialrx_inverted = OFF? próbowałem ją zastosować wraz z set serialrx_halfduplex naprzemiennie ON/OFF jak i obydwie włączone jak i wyłączone, niestety bez efektów.

Bardwell ma jeszcze podpięty UART4, ale nie mogę nigdzie znaleźć co może być tam podpięte.

Generalnie tak się przedstawiają moje aktualne ustawienia:
RXSR - Najnowsze ACCST D16 v2.0.1, wersja FCC Fport
OpenTX 2.3.5 FCC
Podłączenie R-XSR: RX Sbus -> TX1 Fport
BETAFLIGHT:
PORTS: UART1 - SerialRX = ON
CONFIGURATION: Receiver mode: SBUS // Receiver provider: Frsky Fport // Softserial = ON // Telemetry = ON

Nadal nie mogę sparować RXSR z QX7, ale czy do samego parowania wymagana jest odpowiednia konfiguracja z Betaflight? Czy może szukam tam gdzie nie cza?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Gdzie popełniłem błąd? MAMBA F405US MINI MK3 + R-XSR

Post autor: pawelsky »

Untitled pisze:czyli TX1 -> Uninverted P ?
Jesli podlaczenie normalne zoltego pod TX1 nie daje rezultatu to tak
Untitled pisze:ale czy nie wystarczyłaby komenda set serialrx_inverted = OFF?
Jesli nie posiadasz invertera to nie wystarczy, bo sygnal magicznie sam sie nie odwroci...
Untitled pisze:RXSR - Najnowsze ACCST D16 v2.0.1, wersja FCC Fport
Dla swietego spokoju wersji 2.x bym nie bral. Jest bardzo swieza, moga w niej byc jakies bledy, a z nimi walczyc nie chcemy. Wez ostatnia wersje sprzed 2.x
Untitled pisze:Podłączenie R-XSR: RX Sbus -> TX1 Fport
Zle. Jesli chcesz F.Porta, to masz podlaczac wyjscie RX S.Port (ew. uninverted P) a nie S.Bus.
Untitled pisze:CONFIGURATION: Receiver mode: SBUS
Chciales powiedziec "Serial-based receiver" a nie SBUS
Untitled pisze:Softserial = ON
Softserial na razie wylacz zeby nie zaciemnial obrazu.
Untitled pisze:Nadal nie mogę sparować RXSR z QX7
A masz w jego module nadawczym firmware zgodny z odbiornikiem (czyli w Twoim konkretnym przypadku FCC 2.x?). Zanim zaczniesz zadawac dodatkowe pytania w tym temacie - lektura obowiazkowa: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=4&t=33449 -> patrz tutoriale od MAKa
Untitled pisze:ale czy do samego parowania wymagana jest odpowiednia konfiguracja z Betaflight
Nie
Awatar użytkownika
Untitled
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2016, 02:48
Lokalizacja: ZAKOPANE

Re: Gdzie popełniłem błąd? MAMBA F405US MINI MK3 + R-XSR

Post autor: Untitled »

pawelsky pisze:Untitled pisze:
ale czy do samego parowania wymagana jest odpowiednia konfiguracja z Betaflight

Nie
No faktycznie - teraz sobie przypominam że wystarczyło odpowiednie zasilanie do sparowania, wybacz ale po roku zdążyłem o tym zapomnieć. Tak więc kwestię Betaflight możemy zostawić w spokoju, ale panowie... Czy ja jakiś niedorobem jestem (no dobra - w to nie wątpię :P) czy z moim radiem jest coś nie tak, ale od początku.

- Pierwszy raz od dwóch lat zaktualizowałem wewnętrzny moduł XJT
- OpenTx 2.3.5 z Firmware w wersji FCC (próbowałem również z EU)
- R-XSR FCC (lub EU - oczywiście parowany z OpenTx EU)
- XM+ - jak wyżej
- Wszystko testowane z najnowszym, jak i dla pewności - ze starszym softem

I zero... Nie chce się połączyć. Jak nic nie wykombinuję, to siadam na dupsku, czekam aż przyjdzie cały szpej DJI i (mam nadzieję że jako szczęśliwy posiadacz) pokażę serdeczny środkowy palec frsky, do którego po raz kolejny nie mam szczęścia... No eh.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Gdzie popełniłem błąd? MAMBA F405US MINI MK3 + R-XSR

Post autor: pawelsky »

Untitled pisze:- Pierwszy raz od dwóch lat zaktualizowałem wewnętrzny moduł XJT
A jaka wersje firmware wgrales do XJT? I czemu uzywasz firmware FCC zamiast LBT skoro mieszkasz w Europie.
Untitled pisze:I zero... Nie chce się połączyć.
Co to znaczy ze nie chce sie polaczyc? Jak masz skonfigurowany nadajnik? Jak bindujesz? Jakie sa objawy? Troche wiecej szczegolow by sie przydalo jak ktos ma Ci pomoc...
Untitled pisze:frsky, do którego po raz kolejny nie mam szczęścia...
To nie kwestia szczescia...
Awatar użytkownika
Untitled
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2016, 02:48
Lokalizacja: ZAKOPANE

Re: Gdzie popełniłem błąd? MAMBA F405US MINI MK3 + R-XSR

Post autor: Untitled »

Doceniam zainteresowanie, ale nie podałem informacji bo ta mroczna część mnie chyba chciała rzucić tą aparaturą w kąt ;)
pawelsky pisze: A jaka wersje firmware wgrales do XJT? I czemu uzywasz firmware FCC zamiast LBT skoro mieszkasz w Europie.
Dział download Frsky, model Q X7, zakładka Firmware-XJT, wersja ACCST v2.0.1, dzisiaj również v2.1.0.
Generalnie wcześniej miałem uprzedzenie do ogarniętej złą sławą wersji EU. Szukając rozwiązania doczytałem że LBT jest już ulepszona, to jestem nawet w stanie podporządkować się prawu naszego regionu.
pawelsky pisze: Co to znaczy ze nie chce sie polaczyc? Jak masz skonfigurowany nadajnik? Jak bindujesz? Jakie sa objawy? Troche wiecej szczegolow by sie przydalo jak ktos ma Ci pomoc...
Oto i one:
resize_IMG_20200325_002417.jpg
resize_IMG_20200325_002417.jpg (91.65 KiB) Przejrzano 5952 razy
resize_IMG_20200325_002356.jpg
resize_IMG_20200325_002356.jpg (85.35 KiB) Przejrzano 5952 razy
Klikam [Bnd], na wypadek wybierałem każdą z czterech opcji: Ch1-8 Telem ON, itd.
Aparatura pika, wciskam przycisk, podpinam baterię, po jakiejś sekundzie zwalniam przycisk. Aparatura pika dalej, to wychodzę z parowania i na odpalonej aparaturze resetetuje napięcie, kolokwialnie pisząc.


Zainteresował mnie jeden filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=XC7zX5wW_CE

w 0:41 sekundzie do wyboru są kanały 1-8, u mnie dodatkowo 9-16... Hmmm...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Gdzie popełniłem błąd? MAMBA F405US MINI MK3 + R-XSR

Post autor: pawelsky »

Untitled pisze:Dział download Frsky, model Q X7, zakładka Firmware-XJT, wersja ACCST v2.0.1, dzisiaj również v2.1.0.
Ktory wariant? FCC? EU? LBT? Musi byc zgodny z tym w odbiornikach.

Tak jak pisalem wczesneij nie uzywaj 2.x, zaladuj wszedzie wersje sprzed 2.x
Untitled pisze:Aparatura pika, wciskam przycisk, podpinam baterię, po jakiejś sekundzie zwalniam przycisk. Aparatura pika dalej
Jak swieca diody na odbiorniku?
Untitled pisze:w 0:41 sekundzie do wyboru są kanały 1-8, u mnie dodatkowo 9-16... Hmmm...
I prawidlowo, bo masz ustawione 16 kanalow a na filmie 8.
Awatar użytkownika
Untitled
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2016, 02:48
Lokalizacja: ZAKOPANE

Re: Gdzie popełniłem błąd? MAMBA F405US MINI MK3 + R-XSR

Post autor: Untitled »

Faktycznie namieszałem, musiałem pomylić sterowniki - teraz aparatura pokazuje zasięg odbiornika, więc dzięki serdeczne. Teraz uważnie posegregowałem wszystkie wersje wg regionu, rodzaju i daty, polecam wszystkim.
pawelsky pisze:Jak swieca diody na odbiorniku?
Niestety problem zawarty w temacie nadal stoi w miejscu. CLI wypluwa komendę RXLOSS:
- R-XSR z wersją RXSR-FPORT_LBT_ACCST_191128 - czyli ta niekompatybilna z v2.x, jak dojdę do ładu to będę testował nowsze, stabilniejsze oprogramowanie
- świeci się dioda niebieska i zielona, więc Sbus jest
- żółty przewód Sbus S.port podpięty pod TX1, ten na samym kraju
- próbowałem podłączyć się zamiast Sbus S.port to P -> TX1, bez rezultatu
- UART Serial Rx = ON, i nic więcej
- Receiver: Serial-based receiver, Provider: Frsky Fport
- Softserial = OFF (ON też próbowałem)
- Telemetry = ON (j.w.)
- RSSI channel = AUX 12

Nie ukrywam, że nie potrzeba mi na ten moment niczego więcej jak zasięgu RSSI... Może zmiana UART? nie mam pomysłów :/
Ostatnio zmieniony środa 25 mar 2020, 22:13 przez Untitled, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Gdzie popełniłem błąd? MAMBA F405US MINI MK3 + R-XSR

Post autor: pawelsky »

Untitled pisze:- żółty przewód Sbus podpięty pod TX1, ten na samym kraju
Chlopie, ile razy trzeba Ci tlumaczyc ze jak chcesz miec F.Porta masz podpiac przewod S.Port (albo uninverted "P") a nie SBUS? :roll:
Awatar użytkownika
Untitled
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2016, 02:48
Lokalizacja: ZAKOPANE

Re: Gdzie popełniłem błąd? MAMBA F405US MINI MK3 + R-XSR

Post autor: Untitled »

pawelsky pisze:Chlopie, ile razy trzeba Ci tlumaczyc ze jak chcesz miec F.Porta masz podpiac przewod S.Port (albo uninverted "P") a nie SBUS?
Przejęzyczenie, chodziło mi o S.port
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Gdzie popełniłem błąd? MAMBA F405US MINI MK3 + R-XSR

Post autor: pawelsky »

Za duzo zmiennych w tym calym ukladzie. Moja propozycja jest taka - daruj sobie F.Port. Wgraj normalne firmware nie-F.Port do odbiornika, podlacz RX S.BUS -> FC S.BUS (RC), przestaw na SBUS w konfiguracji BF, wylacz half-duplex, a RSSI przekazesz sobie przez kanal.
ODPOWIEDZ