unoszący się? filament podczas drukowania

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: unoszący się? filament podczas drukowania

Post autor: pawelsky »

pma_ pisze:Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł do czasu nadejścia lepszego termometru?
Jesli to pierwsza warstwa, to pewnie kwestia "wciskania" zbyt duzej ilosci filamentu, czyli albo jak pisal Verid glowica za nisko, albo "over-extrusion".
Awatar użytkownika
Pomorzanin70
Posty: 11
Rejestracja: sobota 20 sty 2018, 15:36
Lokalizacja: Chojnice

Re: unoszący się? filament podczas drukowania

Post autor: Pomorzanin70 »

pma_ pisze:Posprawdzałem parę rzeczy
- falki robią się na warstwie pierwszej, wtedy na pewno nie ma chłodzenia
- temperatura jest mniej więcej ok o ile mogę wierzyć chińskiemu multimetrowi (na wszelki wypadek zamówię coś bardziej pewnego i sprawdzę raz jeszcze, ten się nada? https://www.gotronik.pl/ut320a-termomet ... -5749.html )
- stół sprawdziłem temepratury od 70 do 78 (lustro z dimafix)

Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł do czasu nadejścia lepszego termometru?
Jakiś czas temu kopiłem tej firmy model UNI-T UT89X. Niestety mam wrażenie, że jeśli chodzi o wskazanie temperatury, to pokazuje 5 do 7 stopni za mało. Reszta chodzi w nim rewelacyjnie, ale temperatura chyba nie do końca.

Edytuj posty!

Pierwsza warstwa może mieć ustawioną inną temperaturę w slicerze od reszty. Bo te skurcze wyglądają dla mnie na przegrzanie.
Dla mnie problemy z pierwszą warstwą to albo zła odległość od stołu, albo źle Flow ustawiony. Tak długo jak odległość dyszy od stołu ustawiałem na kartkę, zawsze miałem jakieś problemy z pierwszą warstwą. Moje problemy z tym się skończyły jak zacząłem używiać szczelinomierza. Ja ustawiam 0,1 dla warstwy 0,12 i 0,15 dla warstwy 0,2.

Biorąc pod uwagę błąd wskazania do 5 stopni, to chyba nie temperatura, bo aby takie skurcze od temperatury były, to minimum z 15 powyżej by musiało być. Przynajmniej na tych PETG, które do teraz stosowałem. Miałem DD, Fiberlogy i Rosa. Niestety nigdy nie próbowałem Verbatima.
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Re: unoszący się? filament podczas drukowania

Post autor: diem »

Jeśli problem jest z pierwszą warstwą (na zdjęciach to była któraś kolejna stąd inne podejście) to po prostu zrób na niej nadmuch 25% (albo tyle ile potrzeba żeby nie podnosiło).
Dodatkowo z pewnością masz ustawione by pierwsza warstwa nałożona została z 50% speeda - to potęguje problem bo wydruk ogrzewa głowica.

Mała prędkość + brak chłodzenia = zagrożenie podnoszenia. Dodatkowo z pewnością występuje tylko w niektórych miejscach. Włącz nawiew, rozwiąż problem :)
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: unoszący się? filament podczas drukowania

Post autor: pma_ »

OK, jeden problem z głowy użyszkodnik okazał się ignorantem i zapomniał ustawić poprawną szerokość (to jest volcano 0.8mm).
Poprzednie wydruki miały ustawioną szerokość wydruku na 0,42mm (nie sprawdziłem profilu w prusa slicer).

Pierwsa warstwa wyszła ok, za to problem wygląda na to, że jest z ostatnią. Nie sądzę by problem był z over/under extrusion.
Jeśli ktoś chce rzucić okiem to są zdjęcia w dość dużej rodzielczości.
https://photos.app.goo.gl/N5nUpD3Sm9oQ9cGG7

Nie widzę żadnych problemów w wartwie poniżej ale zaraz sprawdzę kalibrację Z na wszelki wypadek.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
ODPOWIEDZ