Wymiana ESC, problem z podłączeniem

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

rmw1982
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek 01 kwie 2019, 20:06

Wymiana ESC, problem z podłączeniem

Post autor: rmw1982 »

Witam
Posiadam MJX Bugs 3 Pro, chciałem wymienić mu ESC bo jeden padł i pomyślałem że nie będę kupował dedykowanych tylko coś porządniejszego. Problem pojawił się gdy porównałem oryginalne z tymi oferowanymi w sklepach (jeszcze nie nabyłem). W oryginalnych wychodzą trzy kable do silnika (w sumie wiadomo) i trzy do kontrolera i tu jest problem. Zazwyczaj idą od ESC dwa kable "do baterii" i dwa sterowania do kontrolera a tu wszystkie trzy idą do kontrolera i tylko tam (czerwony, czarny i żółty). Potrzebuję pomysłu jak podłączyć nowy ESC do takiego kontrolera.

Dziękuje z góry
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Wymiana ESC, problem z podłączeniem

Post autor: Verid »

"Rys historyczny :mrgreen:"
Zazwyczaj, z ESC w kierunku kontrolera czy też odbiornika, wychodziło 5 kabli. Dwa grube, jak to nazwałeś "do baterii", czyli plus i minus zasilania i trzy chude.
Te chude to w zależności od standardu:
-czarny, czerwony i biały dla Futaby
-czarny, czerwony i żółty dla Hitec'a
-brązowy, czerwony i pomarańczowy dla JR
przekładające się kolejno na minus dla odbiornika/kontrolera, plus ze zintegrowanego BEC'a i kabel sygnałowy.

W obecnie produkowanych ESC dla kopterów, gdzie kontrolery mają własne układy stabilizacji napięcia, BEC nie jest dodawany (bo i po co) a zatem masz o chudy czerwony kabel mniej. W Bugs'ie najwyraźniej ESC jest podpięty całkowicie do kontrolera który robi jednocześnie za płytkę dystrybucyjną zatem dodatkowa masa także stała się zbędna, stąd tylko trzy kable - dwa zasilające ESC i trzeci sygnałowy.
Ten wredny...
rmw1982
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek 01 kwie 2019, 20:06

Re: Wymiana ESC, problem z podłączeniem

Post autor: rmw1982 »

Aha, sprawdź mnie czy dobrze zrozumiałem.
W starych wersjach od strony kontrolera lotu "wchodziło" 5 przewodów z czego dwa grube dostarczały napięcie dla silnika, a dwa cienkie (np. czerwony i czarny) zasilanie dla ESC pochodzące z BEC no i jeden cienki żółty był sygnałowy. Teraz są po trzy przewody z czego dwa grube zasilają zarówno silnik jak i ESC (który sam sobie wyreguluje napięcie) i jeden np. żółty sygnałowy do kontrolera lotu.

Większość ESC jakie znajduje w necie ma trzy cienkie przewody (poza dwoma grubymi) i są tańsze zazwyczaj od tych posiadających jedynie przewód sygnałowy ale rozumie, że tych raczej nie podepnę bo same sobie nie zredukują napięcia a ja nie posiadam osobnego BEC. Znalazłem też ESC z dwoma cienkimi przewodami (żółtym i czarnym) czyli te pewnie da radę podpiąć lutując kabel sygnałowy żółty w swoje miejsce w kontrolerze a czarny do masy razem z "grubą" masą?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Wymiana ESC, problem z podłączeniem

Post autor: Verid »

rmw1982 pisze:Aha, sprawdź mnie czy dobrze zrozumiałem. W starych wersjach od strony kontrolera lotu "wchodziło" 5 przewodów z czego dwa grube dostarczały napięcie dla silnika, a dwa cienkie (np. czerwony i czarny) zasilanie dla ESC pochodzące z BEC no i jeden cienki żółty był sygnałowy.
Troszkę pokręciłeś. Dwa grube doprowadzały napięcie do ESC który rozdysponowywał to trzema przewodami wychodzącymi z drugiej strony do silnika.
Jako że bateria miała powiedzmy te 3S (nominalne 11,1V) a odbiornik i serwa (bo z samolotów to się wywodzi) tolerowały z reguły 5-6V to w ESC był wbudowany BEC (battery eliminating circuit) czyli nic innego jak stabilizator napięcia który z doprowadzonych do ESC 11,1V robił te 5V dla odbiornika (i wczesnych kontrolerów) oraz serw a zatem czerwony i czarny cienki kabelek to WYJŚCIE BEC'a znajdującego się w ESC służące do zasilania pozostałej elektroniki pokładowej.
Obecne kontrolery kopterowe można zasilać bezpośrednio z baterii (mają własne BEC'e) więc nie ma potrzeby montować BEC'a w ESC. Taniej i lżej.
Ten wredny...
rmw1982
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek 01 kwie 2019, 20:06

Re: Wymiana ESC, problem z podłączeniem

Post autor: rmw1982 »

Aaa czyli trochę odwrotnie niż myślałem, teraz zaskoczyłem dziękuję.
Czyli teoretycznie (ale już tylko teoretycznie bo szukał będę "trzy kablowych") pewnie dałoby się wsadzić do bugsa również i ten ESC starszego typu tyle że łącząc z kontrolerem jedynie przewody zasilające "grube" i sam sygnałowy kabelek olewając cienkie czerwony i czarny przewód.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wymiana ESC, problem z podłączeniem

Post autor: pawelsky »

rmw1982 pisze:Czyli teoretycznie (ale już tylko teoretycznie bo szukał będę "trzy kablowych")
Nie teoretycznie a praktycznie. Nie ma potrzeby szukania "trzykablowych".
rmw1982
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek 01 kwie 2019, 20:06

Re: Wymiana ESC, problem z podłączeniem

Post autor: rmw1982 »

Super, dziękuje bardzo.
rmw1982
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek 01 kwie 2019, 20:06

Re: Wymiana ESC, problem z podłączeniem

Post autor: rmw1982 »

Odgrzeje temat, zamówiłem na pewnym dalekowschodnim portalu ESC no i przyszły, tylko nie te co chciałem sprzedawca kase oddał ale zostały mi ESC jakieś XXD 30A, szukałem po internetach coś na ich temat no i ludzie je mają, jakoś to chodzi tylko instrukcji nie znalazłem. Podłączyłem je do kontrolera i silników, ponieważ mają trzy wyprowadzenia do kontrolera poza oczywiście zasilaniem (grube przewody) to odłączyłem czerwony i czarny (cienkie) i zostawiłem tylko biały sygnałowy. Po podpięciu baterii silniki pipczą i nie reagują, znalazłem jakiś opis ale nic tam nie pisze o ciągłym pipczeniu, nie wiem jak to pchnąć dalej, może jednak to kwestia tych cieńkich wyprowadzeń do kontrolera i ESC nie będą działać na samym kablu sygnałowym i zasilaniu.
Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Wymiana ESC, problem z podłączeniem

Post autor: Verid »

No dobrze, a czym jest zasilany kontroler?
Ciągłe pipczenie silników zazwyczaj jest oznaką że ESC nie dostaje albo nie rozumie sygnału sterującego. Jeżeli kontroler i ESC zasilasz z tej samej baterii i masz 100% pewności że kontroler jest sprawny i nieustawiony na jakieś dziwne protokoły których ESC nie rozumie to spróbuj przywrócić cienki czarny kabelek między ESC a kontrolerem. Być może gdzieś brakuje masy.
Ten wredny...
rmw1982
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek 01 kwie 2019, 20:06

Re: Wymiana ESC, problem z podłączeniem

Post autor: rmw1982 »

Kontroler w Bugsie 3 Pro ciągnie prądzik bezpośrednio z baterii i przekazuje do ESC. Tak po prawdzie to nie wiem czy zgadzają się protokołami, kupiłem inne ESC które latały z Bugsem 3 w jednym z filmików na YT. Podepnę masę do tej która idzie z kontrolera.
Kontroler na "starych" silnikach lata, tzn kręci silnikami bo jedno ESC jest już w niebie dla ESC.

Edytuj posty!

Niestety, zwarcie masy nie pomaga, macie jeszcze jakieś pomysły?
tombstone
Posty: 750
Rejestracja: środa 17 lut 2016, 11:04

Re: Wymiana ESC, problem z podłączeniem

Post autor: tombstone »

tak, zrób kalibrację nowych ESC
rmw1982
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek 01 kwie 2019, 20:06

Re: Wymiana ESC, problem z podłączeniem

Post autor: rmw1982 »

Nie mam do nich instrukcji, coś muszę znaleźć.
Załączniki
HTB1d5cqUQPoK1RjSZKbq6x1IXXaz.jpg
HTB1d5cqUQPoK1RjSZKbq6x1IXXaz.jpg (133.8 KiB) Przejrzano 5604 razy
tombstone
Posty: 750
Rejestracja: środa 17 lut 2016, 11:04

Re: Wymiana ESC, problem z podłączeniem

Post autor: tombstone »

zerknij na ten film, może pomoże

https://www.youtube.com/watch?v=x0mvHFhFIqc

jak masz taki ESC w swoim mjx to ten cienki przewód w środku
to jest to samo co cienki biały przewód w nowych esc 30A
cienkiego czerwonego i czarnego nie podłączaj
Obrazek
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Wymiana ESC, problem z podłączeniem

Post autor: Verid »

tomb, ale on tak podłączył, vide post z 21 marca i mu nie bangla

rmw1982 - do kalibracji akurat instrukcja ci nie potrzebna bo we wszystkich leci to tak samo. Pytanie czy masz zwykły odbiornik sparowany ze swoją aparaturą bo kalibracja przez Bugs'a nie wiem czy jest możliwa.
Ten wredny...
rmw1982
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek 01 kwie 2019, 20:06

Re: Wymiana ESC, problem z podłączeniem

Post autor: rmw1982 »

Korzystam z Bugsowej aparatury, szczerze mówiąc nawet nie sprawdzałem czy odbiornik da się odłączyć, popatrzę bo nie wiem czy z tym odbiornikiem da się sparować inną aparaturę.
ODPOWIEDZ