Mocne Wejście DJI w Świat FPV i Racingu

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Mocne Wejście DJI w Świat FPV i Racingu

Post autor: Marcin »

Ja przed chwila zdjalem gogle z nosa. I mam mieszane uczucia. Jakosc obrazu oczywiscie na plus. Jednak dla mnie ten obraz byl za duzy - musialem po rogach szukac wzrokiem inf o baterii, mocy sygnalu itp. To chyba mozna obejsc, skalujac obraz w dol.
Waga - nieodczuwalna na glowie, myslalem, ze bedzie gorzej. Ale w moim przypadku dolna czesc gogli dosc mocno naciskala na kosci policzkowe. Nie wiem, czy to kwestia rozmiaru glowy ( kaski motocyklowe nosze S albo XS) i czy da sie to poprawic regulujac odpowiednio paski.
Tyle na ten moment. Nastawialem sie, ze mnie powala na kolana i wyjde ze sklepu z air unit i goglami, ale jednak wstrzymalem sie jeszcze.
lesz
Posty: 473
Rejestracja: wtorek 03 lut 2015, 20:29
Lokalizacja: wlkp

Re: Mocne Wejście DJI w Świat FPV i Racingu

Post autor: lesz »

@Marcin
Czyli po prostu miales gogle nie na lot testowy, ale odpalone w sklepie? Bo w locie to wyglada duuzo ciekawiej, zwlaszcza jak np. Znasz miejsca gdzie latasz i dostrzegasz ilosc detali w nowym obrazie :)

Mialem gogle na testy, polatalem na nich i Wg. Mnie warto :) co prawda przesiadka jest droga, bo nie tyle same gogle, ale chec zmiany calej floty zaboli $$$ ;) jednak latwo idzie podpiac modul analogowy i stopniowo przerabiac droniki po kolei. Uwaga na zestawy caddx vista z ich lzejsza kamera (nano costam) bo jest lipna pod wzgledem jakosci obrazu. Zyskujemy kilka gramow, ale w sumie obraz wychodzi wtedy tylko lekko ponad b.dobry analog i nie ma to sensu. Vista hd (z kamera od airunit)wg. Mnie nie ma roznic w jakosci obrazu do normalnego airunit i jest super a sporo lzej.

Moc mozna w razie potrzeby zmienic w 2 min, tylko jezeli nie mamy podlaczenia pod FC i uzbrojonego do lotu drona, to zabezpieczenie termiczne w menu nakezy wylaczyc. Bo inaczej mamy ciagle tylko 25, pomimo zmiany w menu gogli ;) testowalem gogle na autach RC i jest b.przyjemnie.

Pianke pod twarz trzeba poprawic (kupic inna) albo dodatkowe podkladki, chyba domyslny ksztalt glowy nie byl pod nas projektowany.
Opoznienie jest chyba minimalnie gorsze niz na analogu, ale do latania freestyle nie ma Zadnego problemu. Moze Gdy lata sie na granicy umiejetnosci i mozliwosci drona zaczyna miec to znaczenie. Mozna probowac zwalczac laga trybem focus itd, ale mi on przeszkadza. (Rozwiazuje to podbicie mocy)

Jesli ktos ma juz dobre gogle/kamery to polece samemu polatac (ale polatac, nie zalozyc w sklepie) i zobaczyc, czy mu pasuje przesiadka.Gdy ktos chce kupic nowe gogle i wejsc w fpv, to naprawde warto rozwazyc juz system cyfrowy od poczatku.

Samo oslabienie sygnalu jest b. Dobrze sygnalizowane :) obraz dostaje coraz wieksza pixeloze, czasu starcza by spokojnie zawrocic, zwiekszyc pulap itd.

Zgadzam sie z Jarnetem, 80-90% uzytkownikow bedzie zadowolonych :) cena u nas zabija, ale raz po raz sa niezle promocje u majfrendow i naprawde idzie dostac gogle w bardziej przystepnych kwotach.
#czasami bez ogonkow
flota 75mm-250mm +Mini2 +XK X380 +dji fpv (ex: air1; air2)
RX:QX7, X-Lite, TX16S, T-lite +frsky +eleres +multi +expresslrs
Gogle:DJI FPV, Skyzone 04X
4x4:A979, reely core, remo, feiuye, abs ab1, trx merv, trx pede, tmaxx elekt.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Mocne Wejście DJI w Świat FPV i Racingu

Post autor: Marcin »

Moje pierwsze wrażenia po samodzielnym locie:
Gogle są duże. Nie są strasznie ciężke, ale ich rozmiar sprawia, że je czuć na głowie. Latałem z dodatkową, akcesoryjną gąbką zamiast oryginalnej i czułem jak mi wieje po oczach trochę i rozciąga mi skórę własnie wokoło oczu też. Pewnie kwestia rozmiaru głowy, więc tutaj jedynie to liczyć na przyzwyczajenie.
Brakuje mi w goglach mocowania na zasilanie - nie lubię pakietu w kieszeni, już wolę mieć ogniwa z tyłu głowy - trochę może nawet balansują wtedy całą konstrukcję.
OSD - niemożność zmiany czcionki na jakąś wyraźniejszą z Betaflight spowodowała, że zmniejszyłem obraz do 80% i wszystkie informacje wywaliłem na czarną ramkę wokoło podglądu. W ten sposób mam czysty widok. Minusem szukanie wzrokiem po ekranie, bo jednak jest to duży ekran.
Zrobiłem od razu moda z kartą SD na FCC oraz 1.2W mocy, ale na razie latałem na 700mW i 50Mbps transmisji.
Obraz świetny, mimo, że to 'tylko' 720p to robi wrażenie.
Z tego co się orientuję, te 4 anteny są dookólne i nawet na nich powinno się spokojnie kilka km zasięgu wyciągnąć. Widziałem, że przed update była magiczna granica 6km (około) gdy nagle link video padał konkretnie. Czytałem, że podejrzenie było na czas transmisji, zbyt duże opóźnienie i uznanie tego przez system za rozłączenie się linku. Podobno update na 50Mbps poprawiło to i pozwala na zasięg do 12km, czyli już fajnie.

Muszę się przyzwyczaić do nich, ale chyba analog sobię też zostawię, jak mnie pokusi jakieś dalsze latanie. Ewentualnie tylko mod gogli i odbiornik zewnętrzny do nich.
I myślę, czy zasilanie ich z 2S li-ion 5000mAh będzie bezpiecznym rozwiązaniem, ale raczej powinny dać radę.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Mocne Wejście DJI w Świat FPV i Racingu

Post autor: Marcin »

Po kolejnych dniach z tym systemem zaczynam wyrabiać sobie powoli opinię.
I tak : za te pieniądze nie warto, tzn jak ktoś upoluje okazję w sieci to OK, ale 3700 plus gąbka to już konkretne pieniądze, za które możnaby wymagać trochę więcej.
Moje subiektywne odczucia:
1. Ergonomia słaba - mimo zastosowania 2 różnych gąbek czy jak to tam zwał światło przebija się z boku i z dołu, z okolicy nosa. Nie jest to strasznie uciążliwe, ale oprócz światła przebija się powietrze - po prostu wieje. Efekt taki, że i ja i kumpel dziś mieliśmy załzawione oczy z wiatru. Więc chyba kaptur na głowę to absolutne minimum.
2. Zasięg - wczoraj odleciałem na 300m i zerwało przy jednym locie. W następnych bitrate zaczął spadać mając 800/900m i jakieś 50m nad ziemią. W kopterze. Na obronę mogę powiedzieć, że anteny ułożone w V ale z tyłu ramy i to V pionowe, w linii ramy, nie poprzeczne. Ale nie powinno to powodować zaników sygnału jak leciałem przed siebie, dopiero powrót kopterem, gdy anteny z tyłu zasłonięte przez ramę i pakiet powinnien robić więcej problemów.
W przypadku 2m skrzydła było lepiej - dało się obejrzeć co jest nad chmurami jakieś 2km od miejsca startu, jednak przy ostrym zwrocie do powrotu potrafiło mocno walnąć pixelozą, na szczęście nie zerwało linku.
Tak czy inaczej RTH na przełączniku obowiązkowe, choćby na tyle, żeby model ustabilizował się i anteny złapały z powrotem sygnał.
3. Nagrania z air unit 1080p są po prostu kiepskie. Do podejrzenia na telefonie OK, tablecie też, ale już 24calowy monitor pokazuje ich słabą jakość.
4. W analogu nie widziałem jello :)
5. Gogle lubią prąd - chyba wiem, dlaczego dali długi kabel zamiast mocowania na głowę - bez konkretnego, ciężkiego pakietu się nie obędzie.
6. OSD - Betaflight i iNav pokazują podstawowe informacje, wystarczające do latania, zwłaszcza, jeśli się je wspomaga telemetrią w radiu. Ale brakuje sztucznego horyzontu, alarmów, statystyk po locie. Tryby lotu w iNav też nie wszystkie się wyświetlają, a ich nazwy pojawiają się z wyraźnym opóźnieniem. Dodatkowo elementy OSD z BF i iNav można sobie układać po ekranie i np przybliżyć, jeśli są wg nas zbyt szeroko, ale już np ikonę jakości połączenia video oraz prędkość transmisji mamy w dolnych rogach ekranu i po prostu trzeba ich szukać wzrokiem w czasie lotu, żeby sprawdzić.

Gogle bronią się jakością obrazu i to jest chyba ich jedyny atut. Oprócz tego jest sporo niedopracowań i cech, które komuś przechodzącemu z analoga mogą konkretnie przeszkadzać.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Mocne Wejście DJI w Świat FPV i Racingu

Post autor: pma_ »

To chyba poczekam na więcej opinii o shark frost, zobaczę ceny nadajników i się zastanowię.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Sison
Posty: 22
Rejestracja: sobota 30 paź 2010, 22:13
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Mocne Wejście DJI w Świat FPV i Racingu

Post autor: Sison »

@Marcin latasz na 25mW ',' ?

Mam na myśli, że po 300-500m strata zasięgu, na więcej niż 25mW, wskazuje, że ewidentnie jest coś nie tak. Ten system tak nie dziala.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Mocne Wejście DJI w Świat FPV i Racingu

Post autor: Marcin »

700mW. Ale był to jednostkowy przypadek, kolejne loty już były lepsze, ale dalekie od ideału.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Mocne Wejście DJI w Świat FPV i Racingu

Post autor: Głuś »

Marcin, dziekuwa za opinię, właśnie takiej opinii było mi trzeba żebym się w 100% utwierdził, że to jeszcze nie czas na rezygnacje z analoga. Dla mnie podstawowy problem to wielkość VTX i kamery - większość kopertów mam 3-cale i mniejsze, także muszę poczekać jeszcze ze dwie generacje. Do tego ta cena jak za produkt doskonały, a rzeczywistość pokazuje, że do doskonałości daleko.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Mocne Wejście DJI w Świat FPV i Racingu

Post autor: Marcin »

Wiesz, to jest też może kwestia indywidualnej kalkulacji. Zrobiłem kilka lotów więcej i zaczynam widzieć kolejne plusy i minusy:

1. Na stockowych antenach, 50mbit i 25mW odleciałem kopterem na 1km, potem spadło na 4Mbps i zawróciłem. W tej samej odległości i mocy na patchach i pagodach Prodrone miałem 30Mbps, odleciałem jeszcze 1km i wróciłem bo zaczął się las, wolałem nie chodzić po drzewach.

2. Mieszczę się z okularami w goglach, nie muszę ich ściągać, ale mam małą głowę.

3. Doceniam to, że nagrywanie rozpoczyna się i kończy automatycznie - w analogu czasami zapominałem przycisnąć klawisza w goglach. Fakt, że nagrania i tak w sumie nieistotne po locie, ale fajnie, że za mnie gogle myślą.

4. Automatyczny Focus mode - jak się lata to nawet nie zwraca się na to uwagi, że nagle krawędzie są rozmazane, bo i tak koncentrujesz się na środku ekranu (mowa o wariowaniu kopterami)

5. Nauczyłem się latać w kapturze więc nawet jakieś przebicia światła, jeśli są, to są mało istotne.

6. Umiejscowienie na samych rogach ekranu informacji o bitrate i sile sygnału sprawia, że trzeba ich szukać trochę wzrokiem i bywają lekko rozmazane (to też pewnie kwestia wielkości głowy itp). Na plus - jak spada mi napięcie w kopterze do minimum to ikonka zmienia kolor na czerwony, na minus - szkoda, że nie robi się to z bitrate, np poniżej 10Mbps żólta, poniżej 6Mbps czerwona.
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Mocne Wejście DJI w Świat FPV i Racingu

Post autor: df2 »

Możesz pokazać jak zestaw wygląda, z tymi antenami o których piszesz?

Ściągasz i zakładasz anteny przed każdym lataniem? Ja już dostosowałem plecak do stock owych anten, żeby ich nie ściągać.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Mocne Wejście DJI w Świat FPV i Racingu

Post autor: Marcin »

prodrone.jpg
prodrone.jpg (83.21 KiB) Przejrzano 3152 razy
To była zbieranina anten moich i od kumpla. Ale poleciał bezproblemowo. Docelowo będą 4 patche do long range i 4 pagody do latania bliższego. Jak będzie trzeba anteny demontować, to trudno. Torbę mam pojemną, zmieszczą się bezproblemowo.
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Mocne Wejście DJI w Świat FPV i Racingu

Post autor: df2 »

Tego się obawiałem. Bardziej niż o komfort transportu boję się o złącza.
Nie wiem na ile lepsze złącza zastosowało dji, ale kiedyś zmieniałem złącze rpsma w karcie WiFi (taka fajna karta za ponad 3i pół tysiączka, ale z duuuuuzymi możliwościami).
Dostałem komplet złączek od producenta z instrukcją. W instrukcji było info o gwarantowaniu parametrów złącza przy dokręcaniu z jakimś momentem na ileś dokreceń. Liczba, z tego co pamiętam, nie przekraczała ona dużo 10 x odkręcenie i dokręcenie.

Ale tak czy inaczej, trzeba zastanowić się nad innymi antenami niż stock.

Twoje rozwiązanie jest super. Anteny są odsunięte daleko od siebie i od elektroniki gogli. Zazdroszczę, ale ja tak na tą chwilę nie mogę zrobić. Pomijając obawę o złącza, to mam bardzo mało czasu na latanie i te 10min skręcania i skręcania to są 2 pakiety quada w powietrzu.. Chyba że brać większy plecak :D
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Mocne Wejście DJI w Świat FPV i Racingu

Post autor: Marcin »

Zawsze możesz dokupić drugie gogle i wybierać czy latasz blisko czy daleko ;)
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Mocne Wejście DJI w Świat FPV i Racingu

Post autor: pma_ »

Poczytałem i pooglądałem o fatsharkak no i niestety wygląda to słabo, stałe opóźnienie nie jest dla mnie istotne.
Teraz tylko pytanie kiedy wyjdzie V2 bo są plotki i rzeczywiście w niektórych sklepach ich już nie, No i sporo czasu minęło.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mocne Wejście DJI w Świat FPV i Racingu

Post autor: pawelsky »

Marcin pisze:To była zbieranina anten moich i od kumpla.
Warto miec swiadomosc (przynajmniej jesli wierzyc raportowi z FCCID.io) ze tak naprawde jednoczesnie uzywane sa tylko 3 z 4 anten, w konfiguracji albo 0 - RX/TX, 2 - RX/TX, 3 - RX only albo 1 - RX/TX, 2 - RX/TX, 3 - RX only zaleznie od warunkow.
dji_fpv_goggles_antennas_config.jpg
dji_fpv_goggles_antennas_config.jpg (72.48 KiB) Przejrzano 3040 razy
dji_fpv_goggles_antennas.jpg
dji_fpv_goggles_antennas.jpg (287.54 KiB) Przejrzano 3040 razy
Mozliwe jednak ze taka konfiguracja zostala ustawiona tylko na potrzeby testow.
ODPOWIEDZ