Budowa pierwszego koptera - dobór FC i ramy

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

avatr
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 27 lis 2017, 10:30

Budowa pierwszego koptera - dobór FC i ramy

Post autor: avatr »

Witam wszystkich o bardzo proszę o pomoc.
Dawno, dawno temu (2-3 lata?) zacząłem zbierać części do zbudowania pierwszego quada 250 jednak pojawiły się inne wydatki i nie udało się pozbierać wszystkiego.
W między czasie kupiłem do nauki latania SYMA X5HW.

Teraz chciałbym wznowić budowę i prosiłbym was o pomoc jak mądrze to poskładać. Mam już poniższe części. Wiem, że teraz kupiłoby się co innego ale chciałbym wykorzystać to co już mam. Aparatura jeszcze bez zmienionego oprogramowania. Miało być wgrywane ER9X chociaż teraz zauważyłem, że jest projekt OpenTX i chyba też można go załadować do tej aparatury? Które oprogramowanie byłoby lepiej wgrać?

Jak widać brakuje mi 2 ważnych elementów i tutaj proszę was o pomoc. Chciałbym kupić już wg obecnego trendu żeby całość nie była już zabytkiem a w razie czego umożliwiła rozbudowę.
Zastanawiam się nad poniższymi elementami. Co o tym myślicie? Z tego co wiem mój odbiornik nadaje w PWM a ten FC przyjmuje SBUS. Czy w takim przypadku podłączę wszystko używając konwerter jak poniżej? Czy lepiej jest wymienić odbiornik i nadajnik? Chociaż myślę, że na początek zabawy to co mam powinno wystarczyć i nie warto robić sobie kosztów.
https://www.banggood.com/AFPV-SN-Signal ... rehouse=CN

Co do FC wiem, że od dłuższego czasu Cleanflight zostało zastąpione przez Betaflight które teraz jest zastępowane przez Butterflight. Więc co wgrywać? Betaflight czy Butterflight?

Na razie bez FPV i kamery.
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Budowa pierwszego koptera - dobór FC i ramy

Post autor: Adriee »

Witaj,
Części są już dosyć wiekowe, ale to nie znaczy, że nie da się na nich latać. Jednak nie należy tutaj oczekiwać jakiejś dużej mocy... Patrząc na twoje silniki - quadcopter będzie się wznosił, ale nie ma co tutaj oczekiwać spektakularnie szybkich przelotów. Będą to bardziej takie loty ,,wolnego bujania" się po niebie. Regulatory także już mają swoje czasy świetności za sobą, ale spokojnie - do tego zestawu wystarczą. Bateria - 3S i taka pojemność również przyczynią się do czucia ociężałości koptera.

Rama - hmm dużo osób na niej lata i w sumie ją poleca. Jednak ta rama nie należy do lekkich. Jedna z tańszych ram, a warta uwagi, to np.:
1. Nieco większa, ale i tak lżejsza: https://www.banggood.com/Realacc-Martia ... kid=407786 - to jest ulepszona wersja podanej przez Ciebie ramy (tak naprawdę kopia ImpulseRC REVERB) i waży 120g.
2. https://www.banggood.com/Realacc-Avenge ... kid=407791
3. https://www.banggood.com/AlfaRC-Fighter ... kid=407794 - wierna kopia GEPRC MARK 2 i o wiele tańsza.

Kontroler lotu - jeden z topowych obecnie. Niestety, patrząc na dokumentację tego kontrolera lotu:

Kod: Zaznacz cały

Supports serial receivers (SBUS, iBus, Spektrum, Crossfire) only. PPM and PWM receivers are not supported.
nie obsługuje on odbiorników PPM i PWM. Przydałaby się jednak zmiana odbiornika. W tym przypadku lepiej już kupić aparaturę FLYSKY FS-I6 i odbiornik Flysky X6B - koszt nie jest taki duży, a zasięg przyzwoity.

Niestety nie mogę się wypowiedzieć o Butterflighcie - latałem kiedyś na Cleanfilght i od baardzo długiego czasu przesiadłem się na Betaflight.
Betaflight jest lepiej zoptymalizowany, łatwiejszy w konfiguracji i o wiele prościej jest znaleźć pomoc przy nim... Sam latam na Betaflight i dla mnie jest coraz lepiej - z wersji na wersję. Oczywiście nadal niektóre rzeczy tutaj kuleją (obsługa GPS i automatyczny powrót), ale sam nie widzę potrzeby przesiadki na Butterflight. Może ktoś z kolegów na forum lata na Butterflighcie i coś o nim powie więcej.
skazi
Posty: 1437
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Budowa pierwszego koptera - dobór FC i ramy

Post autor: skazi »

Butterflight? Przecież on się skończył kilka miesięcy temu, ten projekt już jest praktycznie martwy.
ODPOWIEDZ