Pierwsza zabawka

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Szymkowiak
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 05 lut 2019, 20:25
Lokalizacja: Stargard

Pierwsza zabawka

Post autor: Szymkowiak »

Witam serdecznie wszystkich użytkowników tego portalu,
jestem nowym użytkownikiem tego forum, lecz jest ono mi doskonale znane. Było to jedno z wielu źródeł wiedzy potrzebnych do ustalenia setup'u pierwszego quada. Do rzeczy ... Potrzebowałbym weryfikacji mojego autorskiego setup'u oraz ewentualne uwagi, podpowiedzi, które pomogłyby w stworzeniu jak najlepszego zestawu. Zależy mi na jak najlepszej relacji jakości do ceny. Nie chciałbym kupować produktów z najniższej półki, ponieważ narażają one w większym stopniu nową zabawkę na awarię, ale z drugiej strony górna półka finansowo jest dla mnie niedostępna. Poniżej przedstawiam efekty moich poszukiwań:

Rama: XR 6″, FLYWOO MACAW, FLYWOO CRAB, HYPERLITE GLIDE 5 INCH, RAMA RHINO 5" STRETCH 
Silniki: Emax RS2205S 2300kV
FC: Matek F405-CTR, Betaflight F4, DYS F4 PRO v2
ESC: T-motor BLHeli-32 30A, Hobbywing XRotor Micro 30A
Odbiornik: FrSky R-XSR
Nadajnik FPV: VTX ImmersionRC Tramp, TBS UNIFY PRO NANO
Kamera: runcam micro swift 2 , runcam micro swift 3, runcam racer 2 , RunCam Micro Eagle
Bateria: DRC FUSION – 4S 1500MAH
Aparatura: FrSky ACCST Taranis Q X7 (Już zakupiona. Pierwsze kroki będą stawiane w symulatorze, a w międzyczasie powstanie fizycznie quad)
Gogle: eachine 800d
Śmigła: HQ V1S, Cyclone
Antena FPV: FOXEER LOLLIPOP ANTENNA
Antena gogle: DRC BOSS AND PIMP ANTENNA COMBO
Ładowarka: iSDT Q6 PRO
Przewód: XT60 Male Plug 12AWG 10cm With Wire

Jak widać nie które elementy nie zostały jeszcze jednoznacznie wybrane. Jednakże podkreśliłem opcje co do których się skłaniam. Proszę was forumowicze o weryfikacje powyższego setupu. Jeżeli istnieją jakieś tańsze alternatywy o równie dobrej jakości prosiłbym o sugestię.
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Majk99 »

Ogólnie setup całkiem spoko, ramę bym wziął rihno lub glide (zależy czy chcesz się ścigać czy freestyle), silniki git, fc podobno ten dys spoko ale zobacz np pyro f4 i esc aikon32, odbiornik git, nadajnik unify nano jest świetny, co do kamery to długo latałem na swifcie 2 micro ale chyba leci zmiana na racera 2 bo ładniejszy obraz (chociaż oglądałem tylko kolegę przez chwilę), co do pakietów to chyba najlepszy wybór aktualnie, aparatura też bardzo dobrze, gogle, kolega ma ev800 i są super, 800d powinny być lepsze ze względu na diversity, śmigła, ja lubię v1s (szczególnie 5x5x3, ale na początek 5x4.5x3 raczej będą lepsze), antenki fpv spoko, ładowarka też git tylko nie zapomnij o zasilaczu, ten przewód nie wiem czy potrzebny bo do esc często dodają ale jeśli kupować to 14AWG, 12 jest za grube.

Jakby co mam na yt serię dla początkujących właśnie i tu jest wybór części:


a i mam koptera do sprzedania więcej info na pw żeby nie śmiecić tutaj
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
grryf
Posty: 122
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2017, 18:53
Lokalizacja: Białystok

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: grryf »

Gdy razem latamy kazdy uzywa 200mW na VTX wiec moze TBS Race 200mW?
Antenka Lollipop jest droga wiec moze prodrone/actuna Pagoda?
Wez oslonki ramion do ramy.
Obrazek
PUDA D240 4S + OmniNXT F7 + Tekko32 35A + F40 III 2400KV
Szymkowiak
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 05 lut 2019, 20:25
Lokalizacja: Stargard

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Szymkowiak »

Bardziej interesuje mnie freestyle. Także pod tym względem rozpatrywałbym dostępne ramy. Zauważyłem, że tańsze ramy freestylowe często są dość duże. Mają bardzo dużo przestrzeni w miejsc w którym umieszcza się elektronikę. Z czego wynika ten fakt ? Drony wyścigowe mają znacznie mniej miejsca, a muszą w sobie nosić dokładnie to samo. Chciałbym zgrabną, wytrzymała ramę do freestylu. Prosiłbym o jakieś sugestię.
Co do osłon na ramę ... Mam dostęp do wydruku 3D oraz posiadam umiejętności które pozwolą mi na stworzenie modelu takich części więc postanowiłem zrobić je w swoim zaciszu.
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Adriee »

Ulala czytając temat czuję się wywołany do tablicy.... Przerabiałem ten temat osobiście. Szymkowiak, po pierwsze musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy będziesz kiedyś latał na śmigłach 6 cali, czy 5. Od tego zależy wybór rozmiaru ramy.
Szymkowiak pisze:tańsze ramy freestylowe często są dość duże. Mają bardzo dużo przestrzeni w miejsc w którym umieszcza się elektronikę. Z czego wynika ten fakt
Więcej miejsca często wynika z faktu montażu baterii na górze ramy + jeszcze kamerka sportowa. Zazwyczaj wyścigowce będą taką baterie miały pod spodem ramy, a ew. tylko kamerka sportowa idzie na górę (skraca się długość ramy o +/- wielkość baterii). W wyścigach liczy się każdy gram masy... Freestyle to już zupełnie inna droga - kilka gramów więcej, nie zrobi aż takiej różnicy (w końcu się nie ścigasz).
Rozmiar ramy dyktuje zazwyczaj miejsca, w których najczęściej będziesz latać. Im większy kopter - tym więcej miejsca będziesz potrzebować.
6 cali vs 5 cali - 6 zazwyczaj troszkę dłużej będzie latać + będzie szybsza (to jeszcze zależne od silników) w stosunku do odpowiednika 5-calowego
Szymkowiak pisze:Chciałbym zgrabną, wytrzymała ramę do freestylu.
Od siebie gorąco polecam ramę GepRC Mark2 230 MM (dla 5 cali). Mam gotowy model na niej, przeżył już kilka upadków, a rama nadal jak nowa.
Opisywałem go u siebie na blogu.
grryf
Posty: 122
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2017, 18:53
Lokalizacja: Białystok

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: grryf »

Popieram przedmówcę.
Życzymy abyś nigdy w nic nie "trafił" ale szykuj się na najgorsze.
PUDA D240 4S + OmniNXT F7 + Tekko32 35A + F40 III 2400KV
Szymkowiak
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 05 lut 2019, 20:25
Lokalizacja: Stargard

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Szymkowiak »

A jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie smigieł 6 calowych, a jakie 5 calowych? Oczywiście interesują mnie również wady obu rozwiązań.
Faktycznie teraz już stało się dla mnie wszystko jasne. Dziękuje bardzo za wytłumaczenie różnicy między konstrukcją racera, a quada do freestalu.
Planuje najwięcej czasu spędzić w terenie więc rozmiar i chciałbym finalnie mieć możliwość montażu kamery sportowej na szczycie koptera. Jednakże chciałbym osiągąć kompromis między "czołgiem" latającym tylko w terenie, a zwinną zabawką mogącą przelecieć przed twarzą z zawrotną prędkością. Dopiero wchodzę w ten temat i nie jestem w stanie jasno określić co mi się bardziej podoba.
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Adriee »

Szymkowiak, co mi się jeszcze nasunęło czytając Twój temat:
Szymkowiak pisze:Nadajnik FPV: VTX ImmersionRC Tramp, TBS UNIFY PRO NANO
TBS Unify nano ma max 50 mW mocy... To jest dobre do wyścigów, ale nie freestyle. Nawet mając diversity polecisz na max 100, no w porywach 200m w czystym terenie. Z tych dwóch wziąłbym VTX ImmersionRC Tramp, ew. Akk FX2, lub Eachine TX805. Operowanie zakresem 25mW do nawet 600 mW wyjdzie Tobie na dobre.
Szymkowiak pisze:A jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie smigieł 6 calowych, a jakie 5 calowych?
Z grubsza wspomniałem wcześniej, ale rozszerzając:
-Śmigła 6 cali wymagają mocniejszych silników. Zazwyczaj niższe KV, niż w przypadku 5-cali.
-Przy spokojnych lotach 6-cali da Tobie troszkę dłuższy (nawet do minuty, półtorej) czasu więcej latania, niż 5 cali - mowa o tych samych silnikach w obydwu przypadkach.
-bardzo dużo od silników jakie użyjesz - jeżeli te co w 1 Twoim poście: 6 cali będzie szybszy, ale będzie strasznie wcinał prąd z baterii przy sporym gazowaniu i regle 30A to za mało wtedy (celowałbym w 40A)... Nawet przy 5 calach są zabójcze dla baterii i tutaj też regle raczej chociaż te 35A bym radził.

Minusy 6 cali:
-Większa rama, czyli cięższa
-Większe wymiary koptera, czyli więcej miejsca potrzebnego do latania
-Troszkę większa ospałość w prowadzeniu koptera

Minusy 5 cali:
-minimalnie krótszy czas lotu
-ograniczenie do śmigieł max 5-cali
-czasami w niektórych ramach mniej miejsca na elektronikę , niż w odpowiednikach 6 cali

To tak bardzo ogólnikowo napisałem i na szybko.
m!xeR
Posty: 15
Rejestracja: piątek 15 lut 2019, 19:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: m!xeR »

6 cali będzie leciało dłużej mimo większego poboru prądu? Logika wyjechała na wakacje?
Furia 5x lite/KISS CC/Wildfire 2666kv/Runcam Micro Sparrow v2/TBS Unify nano/FrSky r-xsr - racing
Nox v2/KISS v2/KISS 4in1/Inferno v2 2550kv/Foxeer Falkor/TBS Unify hv/FrSky r-xsr - freestyle
QX7
HDO + RF
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Adriee »

m!xeR, o to chyba pokolenie młodych i gniewnych... :DD
Przeczytaj uważnie jeszcze raz, zacytuję sam siebie:
Adriee pisze:Przy spokojnych lotach 6-cali da Tobie troszkę dłuższy (nawet do minuty, półtorej) czasu więcej latania, niż 5 cali - mowa o tych samych silnikach w obydwu przypadkach.
Rozumiesz pojęcie spokojne loty? Loty bez ciśnięcia co chwilę na maxa ile fabryka dała, raczej max do 40 % gazu na całej trasie. Bardziej wolne zwiedzanie okolicy ;) Coś w stylu robienia ujęć z mydelniczek od DJI. Oczywiście by latało się dłużej na 6-calówce - lepsze będą śmigła dwupłatowe - np. 6040, bądź 6045 (o dziwo te są wydajniejsze wg wielu oglądanych przeze mnie testów na YouTube).
Na wakacje się jeszcze nie wybieram :D
m!xeR
Posty: 15
Rejestracja: piątek 15 lut 2019, 19:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: m!xeR »

Pudło, bardzo prawdopodobne, że jestem starszy od Ciebie i to znacznie.
Przywołujesz jakieś bardzo odrealnione warunki. Quad do free z natury rzeczy nie służy do takiego latani jak DJI. Owszem, można tak latać ale takie loty należą do incydentów. W moim odczuciu, jako kogoś kto sam niedawno zaczął przygodę z quadami, sugerowanie 6ciu cali na początek(albo przynajmniej nie odradzanie) jest robieniem komuś krzywdy. Zestawy 6 calowe są droższe od początku do końca. Mocniejsze silniki, „większe” regle, większe ramy, pakiety 6s etc.
5” i 4s na jakiejś pancernej ramie free będzie idealne na początek przygody.
Furia 5x lite/KISS CC/Wildfire 2666kv/Runcam Micro Sparrow v2/TBS Unify nano/FrSky r-xsr - racing
Nox v2/KISS v2/KISS 4in1/Inferno v2 2550kv/Foxeer Falkor/TBS Unify hv/FrSky r-xsr - freestyle
QX7
HDO + RF
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Adriee »

Akurat posiadam quada 6 cali (od dobrych 2 lat) i 5 cali (prawie pół roku), więc mogę coś na ten temat powiedzieć. Błędem jest zamykanie się wyłącznie na 5 calowce i wpajanie (bez jakiegokolwiek wyjaśnienia), że inne to są blee. Skoro autor tematu podał ramy 6cali, nad którymi także się zastanawiał, to dlaczego nie poruszyć różnic/plusów/minusów zestawienia 5 i 6- calowców.
Na forum mało kto porusza taki temat, a szkoda. Panuje bardziej nastawienie typu - bierz 5 i tyle, bez wchodzenia w szczegóły... Coraz popularniejsze do freestyle robią się quady 7 cali na 6s (chociaż na 4s latają równie dobrze, a b. dużo osób uważa nawet, że 6s są tzw. Hype - trzeba czymś nowym nasycić rynek). Tu też napiszesz, że to krzywda i jakim prawem są 7, skoro już były 5 (i niby takie wspaniałe...). 5-calowcem również da się polatać wolno i widokowo. Tak samo jak 6-calowym quadem można nieźle poszaleć z przelotami z prędkością 100km/h i więcej przy dobrze dobranych częściach. Wszystko zależy od upodobań danej osoby, chwili, chęci latania, rodzaju miejsc przelotów itp... I wcale nie są to wyjątkowe loty. Freestyle jest połączeniem lotów widokowych z akrobacjami.
Jeden będzie latał szybko, inny wolniej... Nie jest jakoś uzależnione, że nikt nie może sobie wolno i widokowo polatać. Ba nawet na 145 mm można sobie moduł FRSKY R9M + R9MM zainstalować i lecieć kilkaset m.
6- cali droższe ? Chyba jedynie śmigła i regulatory, reszta taka sama jak w reszcie kopterów. Silników akurat na rynku jest od zatrzęsienia i przy odrobienie chęci można kupić niedrogie, a z dobrymi parametrami także dla szóstek. Już nie wspomnę o kontrolerze lotu, VTX, czy kamerze FPV. Czym się różnią takie części dla 5 i 6?

Zgodzić jedynie się z Tobą mogę w kwestii preferowania początkującemu 5 calowego quada i zaczęcia od razu na bateriach 4s.
Argumentem za będzie łatwa dostępność przeróżnych śmigieł i łatwiej znaleźć miejsce do latania taką wielkością + trochę lepsza kontrola w narożnikach/zawracaniu/nawrotach (mniejsza inercja).
I możesz mi uwierzyć, lub nie - loty na 6 calówce (pomimo, że mój 6-calowy model nie grzeszy na obecne czasy parametrami) - sprawiają mi prawie tyle (liczne upadki go ładnie poobijały/ łożyska silników też już wołają o wymianę - w końcu 2 lata tyrania sprzętu) przyjemności, ile na 5. Dodatkowo do 6-calowego mogę założyć śmigła 5-calowe i mieszać przeróżnymi konfiguracjami w śmigłach.
Kilka miesięcy temu byłem na rozdrożu między 6, a 5. Decyzja o 5 nastała po przeliczeniu kosztów modernizacji mojej 6.
Skoro wymienić musiałbym wszystko, to lepiej kupić drugi gotowy/złożyć samemu model i padło na 5, stąd też mogę napisać własne odczucia co do takich wielkości ram.
PS: m!xeR nie traktuj tego oczywiście jako najazd na Twoją osobę, czy coś w tym rodzaju. Taka jest po prostu moja opinia co do tematu autora.
Szymkowiak
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 05 lut 2019, 20:25
Lokalizacja: Stargard

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Szymkowiak »

Super, że powstała tutaj żywa dyskusja.
Słuszna uwaga co do nadajnika. Na pewno chciałbym, żeby jednak ten zasięg nie był dosłownie na wyciągnięcie ręki, lecz żebym mógł polecieć kawałek w stronę horyzontu. Pewnie jest to też uwarunkowane użyciem odpowiedniego nadajnika do aparatury oraz odbiornika w quadzie. Także nadajnik FPV zostanie zmieniony na ten charakteryzujący się większą mocą.
Hmm... Wybór padł na 5" oraz pakiety 4s. Moim zdaniem jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie dla początkującego "gracza". Rozumiem, że mam szukać ram z oznaczeniem 5" co wskazuje na to, że są one przystosowane właśnie do takich śmigieł? Jaki ramy do freestylu byście polecili na początek? Muszę w końcu coś wybrać ... :)
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Majk99 »

Wszyscy polecają 5" bo po prostu są najbardziej popularne, a co za tym idzie najmniej problematyczne. Na 6" pidy mogą być trudniejsze do ogarnięcia i wibracje na HD też mogą nie być przyjemne. Nie mówię, że 6" jest złe ale na początek lepiej mieć *normalny* setup czyli 5" 4S (prawdę mówiąc sam bym sobie złożył 6" do cruisingu). Co do 100m na 50mW to nie mogę się zgodzić :-P robiłem test i na 25mW z anteną na kopterze w nienajlepszym miejscu da się zrobić 800m, na 200mW ponad kilometr bez problemu. Oczywiście fajnie jest mieć zapas mocy ale po 1 25mW to legalny limit (bez specjalnej licencji, nie śk) no i też za daleko nie można latać ;-)
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Szymkowiak
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 05 lut 2019, 20:25
Lokalizacja: Stargard

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Szymkowiak »

Czyli uważasz że TBS UNIFY PRO NANO w zupełności wystarczy nawet do lotów freestylowych ?
ODPOWIEDZ