Volantex Ranger 1600 FPV 757-7

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

df2
Posty: 675
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Volantex Ranger 1600 FPV 757-7

Post autor: df2 »

Mam doświadczenie. A Ty coś już o tym poczytałeś czy nie?

Tak w skrócie :
Może zatkać w dowolnym miejscu. Zależy od terenu, ułożenia anten, długości i ułożenia przewodów, zasilania, i nie tylko. A jeśli masz uszkodzoną antenę lub niedostrojoną to raczej pewne, że ze wzmacniaczem w pewnym momencie pojawi się problem.
IMHO wzmacniacz rf jest tylko dla ludzi, którzy naprawdę wiedzą co robią.

Co z tego, że kolega (nie Ty, inny kolega) miał link na 11km 20m nad ziemią, jak najczęściej nie był w stanie tam doleciec, bo zrywało już 300m od niego i link wracal dopiero po kolejnych 500m.

Nie żyjemy już w dniach nicniewiadomstwa. Są dostępne dobre linki lora na 868 (cf, r9, q ) i 433 (eleres, qlrs). Od paru lat. Z dobrą telemetrią. Wywal ten rfamp i zrób krok do przodu. Tylko poczytaj w końcu zanim coś kupisz.
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Volantex Ranger 1600 FPV 757-7

Post autor: sajgon »

df2 pisze:Mam doświadczenie
I bardzo dziękuję że się nim ze mną tutaj dzielisz, jak już pisałem ja mam doświadczenie z poprzednim dopałem dla linku 2,4ghz i wszystko grało nawet w bardzo zurbanizowanym terenie, nie bronię tego linku za wszelką cenę, ale będę dalej go rozwijał bo jak już wspominałem według mnie jest to najtańsza opcja na znaczne zwiększenie zasięgu może nie najlepsza, ale dla kogoś kto zaczyna swoją przygodę z fpv to zazwyczaj ma link 2,4ghz i dokupując dopał za 150zł zwiększa znacznie zasięg. Będę testował na różnych antenach bo to fakt antena też może być tutaj problemem.
df2
Posty: 675
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Volantex Ranger 1600 FPV 757-7

Post autor: df2 »

To jeśli zajmiesz się antenami to pomocna byłaby swr miarka na 2.4. Bo taka żonglerka uszkodzonymi antenami wiesz co może nawyczyniać.

Ale skoro już tak sobie gadamy, to przydałoby Ci się spojrzeć jeszcze w 2 rzeczy. Przydałby się log z rssi.
Podejrzewam, że po zastosowaniu rfa nie masz już telemetrii? A taranis świetnie (prawie) loguje teleemetrię na SD. Xr pro też (opentx).

Maszy ustawione zabezpieczenie termiczne w esc?

I tuż przy tym krecie, model bez silnika jakoś dziwnie zadziera do góry. Koledzy już o tym wspomnieli. Tak jakby był niewytrymowany albo niewywazony. Albo ciągle byś zaciągał wysokość. Albo nie miał sterowania - ale to byś dobrze wiedział i czół.
Która z tych opcji? Jak masz ustawione failsafe?


Edit
Za 150 zł kupisz r9m. Za 155 nowe. Jak poszukać to można za mniej niż 200 wejść w posiadanie r9m z odbiornikiem.
Wtedy telemetria w radiu lub na komórkę i dzida krok w przyszłość.
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Volantex Ranger 1600 FPV 757-7

Post autor: sajgon »

Stosowałem antenę Frysky taki mini biqad https://www.amazon.com/FrSky-Taranis-2- ... B014IYPYCW ale już miałem z nią problemy wcześniej, mianowicie musiałem ją otworzyć bo w środku odkręciła się nakrętka i latała luźno, mam oryginalną antenę od wzmacniacza i ją zamierzam przetestować, logów rssi nie zapisałem bo nie mam wpiętej karty, ale rssi jest bo mam zwrotne piknięcia informujące o zasięgu, ale użycie wzmacniacza z założenia wyklucza użyteczność rssi ponieważ nadajemy dalej niż sygnał zwrotny.
-zabezpieczenie termiczne esc ciekawy trop, sprawdzę.
-failsafe ustawiony dobrze
-model dobrze wywarzony i wytrymerowany zadzieranie dziobem było wymuszone przeze mnie bo było to łapanie wiatru i walka z utratą wysokości na granicy przeciągnięcia by jak najbliżej podprowadzić model i nie rozwalić o niezbyt korzystne ukształtowanie terenu które mogło by ostatecznie również doprowadzić do utraty całkowicie zasięgu i kontroli w ostatniej fazie lotu.
Ogólnie brak reakcji autopilota jak myślę wynika z opóźnienia jakie ma pomiędzy łapaniem zasięgu i jego zrywaniem w tej sytuacji najlepiej by było wyłączyć aparaturę, muszę to przetestować, ale na odpowiednio wyższej wysokości.
df2
Posty: 675
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Volantex Ranger 1600 FPV 757-7

Post autor: df2 »

ale rssi jest bo mam zwrotne piknięcia informujące o zasięgu, ale użycie wzmacniacza z założenia wyklucza użyteczność rssi ponieważ nadajemy dalej niż sygnał zwrotny.


Oj nie. Tu jest jeszcze jeden istotny element. To jest wzmacniacz dwukierunkowy? Za 150zl? :D
-failsafe ustawiony dobrze


Jak dobrze? Już mi się tu odwidziało te failsafe ;-) możesz opisać jak masz ustawione failsafe czy nie? :D
To jest jakiś tajny model czy z innego powodu trzeba Cie ciągnąć za język? :D

-model dobrze wywarzony i wytrymerowany zadzieranie dziobem było wymuszone przeze mnie bo było to łapanie wiatru i walka z utratą wysokości
Czyli to było lapanie przeciągnięcia?

Zamiast wylądować gdzieś dalej bezpiecznie i pójść po model, wolałeś go rozbić byleby dociągnąć do lotniska? :D
Ja też kiedyś tak zrobiłem. Raz. Ten jeden raz wystarczył, żebym się nauczył że nie wychodzi się poza kontrolę modelu.
Nagle padł mi pakiet, odcięło mi silnik i wydawało mi się, że dolecę na skraj lotniska jeśli utrzymam go na rzęsach. Nie utrzymałem i skończyłem 20m od lotniska w błocie.

Mój błąd był taki, że miałem zapas wysokości, żeby zrobić idealne podejście na trasie do lotniska na równej i suchej ziemi i nie wykorzystałem tej szansy na pewne lądowanie.

Z Twojego filmu widać jak samolot traci co chwilę nośność, przepada i wchodzi w pompowanie. Ja do tej pory myślałem, że to usterka sterowania, ale skoro mówisz, że to Ty tak sterowales...

Możesz podać w której chwili była utrata linku RC ?
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Volantex Ranger 1600 FPV 757-7

Post autor: sajgon »

Failsafe mam ustawiony tak że po utracie sygnału RC aktywuje AP w tryb "auto" i nie bardzo wiem co jeszcze miał bym tu ustawiać ?
Regulator nie ma zabezpieczenia temperaturowego
pierwszy kret i utrata zasięgu brak reakcji AP

Problemy są dwa:
1. utrata zasięgu
2. występujący brak reakcji na drążek przepustnicy
AP czasami nie włącza przepustnicy o czym świadczy pierwszy kret, AP ogólnie czasami jak by nie zawracał modelu i muszę sam przejmować kontrole z obawy o zbytnie oddalenie się modelu.
Na razie skupiam się na drugim problemie to pierwszy może się przy okazji rozwiąże sam,
wczorajsze testy naziemne wykazały że co któreś przestawienie drążka przepustnicy MAX na LOW powoduje jej zawias i brak reakcji, co więcej problem występuje również bez dopału RC więc wykluczam tu jego wpływ na problem z przepustnicą.
Co dzisiaj do zrobienia:
-ominięcie kanapki OSD-AP i podłączenie bezpośrednio do odbiornika RC by wykluczyć awarie samej kanapki
-wymiana regulatora
lgojniczek
Posty: 382
Rejestracja: wtorek 03 sty 2017, 13:48
Lokalizacja: Ustroń

Re: Volantex Ranger 1600 FPV 757-7

Post autor: lgojniczek »

sajgon pisze:Failsafe mam ustawiony tak że po utracie sygnału RC aktywuje AP w tryb "auto" i nie bardzo wiem co jeszcze miał bym tu ustawiać ?
Oprócz aktywacji trybu "AUTO" trzeba kanał przypisany do gazu wysterować na minimum aby AP rozpoczął procedurę powrotu do bazy.
Awatar użytkownika
FlyPro
Posty: 398
Rejestracja: piątek 16 mar 2012, 10:22
Lokalizacja: Sokolniki-Wieluń/Łódzkie

Re: Volantex Ranger 1600 FPV 757-7

Post autor: FlyPro »

lgojniczek pisze:wysterować na minimum aby AP rozpoczął procedurę powrotu do bazy.
Dokładnie, drążek gazu na minimum, wtedy autopilot zawraca do bazy.
Przejrzyj ustawienia AP bo to nie jest normalne żeby po uruchomieniu ręcznie AUTO nie używał wcale gazu...
eLRS Smart, OSD+AP 1.3 i GS by Zbig & Pitlab, JETI duplex DS14, Fatshark HDO2 + RapidFIRE, Mini Talon.
( dawniej RCkopter )
Pozdrawiam Kamil
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Volantex Ranger 1600 FPV 757-7

Post autor: sajgon »

Właśnie w tym problem że czasem używa gazu a czasem nie w zależności od samopoczucia :-)
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Volantex Ranger 1600 FPV 757-7

Post autor: sajgon »


Kolejne testowe loty zakończone sukcesem, prędkość maksymalną szacuje na 90-95 km/h na filmie udało się więcej ale to z lekkim wiatrem, czas lotu szacuje na 40 min bez szaleństw i 20-25min na powiedzmy ostro,
zasięg RC na antenie oryginalnej od dopału (zwykły patyk) to ok. 2200m szału nie ma ale jak na 2,4ghz to nawet nieźle, pomogło lepsze ustawienie anten RC w modelu i wymiana anteny nadajnika na oryginalną od dopału.. co więcej po powrocie do domu postanowiłem przejrzeć antenę kierunkową RC od nadajnika z którą to miałem problem otworzyłem ją i o zgrozo okazało się że byłą odwrócona działała w drugą stronę a jest to oryginalny biqad frysky long range zakupiony w hobbyking... po małych przeróbkach powinien działać dobrze, więc czekają mnie następne testy maksymalnej odległości. Plany na kolejne loty to:
-minimalna prędkość przeciągnięcia
-zasięgu na antenie kierunkowej (satysfakcjonowało by mnie 10km ze względu na czas lotu)
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Volantex Ranger 1600 FPV 757-7

Post autor: sajgon »

Kolejne próby za mną, udało mi się dwa razy przeciągnąć, przy pierwszym nawet wpaść w korkociąg oba przeciągnięcia były wymuszone przeze mnie lotem przy małej prędkości bez silnika i lekkim zadarciem nosa (sam z siebie nie ma skłonności do wpadania w przeciągnięcie), wyjście z przeciągnięć bez trudu prędkość przeciągnięcia dla tego modelu stawiam na poniżej 25km/h, model mam wyważony na około 0,5cm do tyłu względem punktu do wyważania który przewidział producent na skrzydłach, samo lądowanie odbyło się na celowo zamkniętej przepustnicy schodziłem tak z 60metra razem z manewrem okrążenia bazy i można zobaczyć na filmie jak platforma się prowadzi ;) Jeśli chodzi o wszystkie moje dotychczasowe problemy z platformą to skończyły się one wraz z wymianą regulatora, oprócz tego przepraszając forumowych kolegów za to że tak uparcie broniłem linku RC 2,4mhz z dopałem i dziękując im jednocześnie za dobre rady rezygnuje z linku RC 2,4mhz na rzecz linku 4,33mhz
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Volantex Ranger 1600 FPV 757-7

Post autor: sajgon »

Kolejny lot testowy przy wietrze według prognozy pogody 29 km/h ale wiało znacznie mocniej niestety nie zabrałem wiatromierza bo padła mi bateria a na wyższych wysokościach wiało bardzo i porywy były odczuwalne ale zapas mocy pozwolił na bezpieczny lot i powrót do bazy.

mój ranger przeszedł szereg modyfikacji od początku jego budowy z najważniejszych to regulator od Hobby Kinga 40A, dodatkowy BEC dla nadajnika RC tej samej firmy, pakiet napędowy 5000mah 3S, elektroniki 800mah, link RC to Qlrs 433 i antena nadajnika toru video ze sklepu Qlrs.pl. kamera RunCam3 split nano.
Ranger w takiej konfiguracji waży 1,67kg. Prędkość maksymalna oscyluje w granicach 100-110km/h przeciągnięcia 24-26km/h
czas lotu 45min-60min++.
Problem do rozwiązania: słaba jakość nagrania na nagrywarce fpv wbudowanej w goglach Fatshark, jakość słaba i widać zakłócenia których w goglach nie widziałem, planuje zewnętrzną nagrywarkę tylko nie wiem jeszcze jaką, może ktoś coś podpowie ?
Ostatnio zmieniony niedziela 07 mar 2021, 00:21 przez sajgon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Volantex Ranger 1600 FPV 757-7

Post autor: Verid »

sajgon pisze:planuje zewnętrzną nagrywarkę tylko nie wiem jeszcze jaką, może ktoś coś podpowie ?
Zależy jaki budżet chcesz wyłożyć. Wynalazki typu RunCam Hybrid czy Caddx Tarsier zapewnią wysoką jakość nagrania przy niewielkiej masie ale kosztują. Taniej - HMDVR czy jego późniejsza wersja Eachine ProDVR. Oba całkiem znośne rekordery ale cudów się nie spodziewaj, poza eliminacją zakłóceń przesyłu..
Ten wredny...
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Volantex Ranger 1600 FPV 757-7

Post autor: sajgon »

Obrazek
Zestaw przygotowany na wypad, dodatkowy wózek gdy mam daleko do samochodu i łyżka od łopaty gdy muszę ciągnąć zestaw po piasku
Obrazek
Obrazek
Wszystko mieści się w bagażniku.
Obrazek
Obrazek
i samo latanie choć w mieście nie wiało to już nad samą zatoką mocne porywy.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Volantex Ranger 1600 FPV 757-7

Post autor: Verid »

Myślałeś żeby napęd wyważyć? Jello masz dramatyczne..
Ten wredny...
ODPOWIEDZ