Budowa mojego pierwszego drona

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

mcmajcher79
Posty: 34
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2019, 18:38
Lokalizacja: Waltershausen

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: mcmajcher79 »

Kolego cesarz150 przeprowadz kalibrację wszytkich podzespołów wedlug filmikow ktore zalinkowalem wczesniej. Tam tez jest pokazane jak zkalibrowac silniki oraz ESC. Po przeprowadzeniu calego procesu kalibracji raczej juz nie powinieneś mieć wiecej problemów. Powodzenia.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: cesarz150 »

Dzięki, pozdrawiam. Trochę jestem w gorącej wodzie kąpany stąd mam czasem niepotrzebne problemy.
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
mcmajcher79
Posty: 34
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2019, 18:38
Lokalizacja: Waltershausen

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: mcmajcher79 »

A tak z ciekawosci jaka masz mape kanalow EATR 1234 czy inną.....

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: pawelsky »

mcmajcher79 pisze:Tam tez jest pokazane jak zkalibrowac silniki
Silnikow sie nie kalibruje.
cesarz150 pisze:zajmę się więc kalibracją ESC.
A silniki startuja nierowno kiedy testujesz je z poziomu zakladki Motors?
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: pma_ »

[quote="pawelsky"musisz zrobic kalibracje akcelerometru, kompasu (jesli posiadasz) [/quote]


Od BF kiedy używa kompasu? Czegoś nie wiem?
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: cesarz150 »

pawelsky pisze:
mcmajcher79 pisze:Tam tez jest pokazane jak zkalibrowac silniki
Silnikow sie nie kalibruje.
cesarz150 pisze:zajmę się więc kalibracją ESC.
A silniki startuja nierowno kiedy testujesz je z poziomu zakladki Motors?
Tak, silniki startują nierówno kiedy testuję je z zakładki "Motors"
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: pawelsky »

cesarz150 pisze:Tak, silniki startują nierówno kiedy testuję je z zakładki "Motors"
No to ESC trzeba skalibrowac. Z tego co patrzylem to przynajmniej w nazgulu jest BLheli, wiec najlepiej skonfigurowac to z poziomu konfiguratora od BLheli
pma_ pisze:Od BF kiedy używa kompasu?
Od zawsze
pma_ pisze:Czegoś nie wiem?
Na to wyglada
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: cesarz150 »

mcmajcher79 pisze:A tak z ciekawosci jaka masz mape kanalow EATR 1234 czy inną.....

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
Mam mapę AETR 1234
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
mcmajcher79
Posty: 34
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2019, 18:38
Lokalizacja: Waltershausen

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: mcmajcher79 »

Ok to musisz teraz skalibrowac ESC. Mozesz uzyc BF, albo BlHelli. Ja do kalibracji oraz do zmiany kierunkow obrotow zgodnie z obrotami smigiel wlasnie uzywalem Blheli.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: cesarz150 »

mcmajcher79 pisze:Ok to musisz teraz skalibrowac ESC. Mozesz uzyc BF, albo BlHelli. Ja do kalibracji oraz do zmiany kierunkow obrotow zgodnie z obrotami smigiel wlasnie uzywalem Blheli.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
Wyczytałem, że jeśli używamy protokołu DSHOT kalibracji nie potrzeba przeprowadzać, chociaż pewnie nie zaszkodzi - ja ją zrobiłem.

W zakładce "Motors" wszystkie silniczki pracują równiutko, założę śmigła to zobaczę jak będzie w boju.
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: pma_ »

pawelsky pisze:
cesarz150 pisze:Tak, silniki startują nierówno kiedy testuję je z zakładki "Motors"
No to ESC trzeba skalibrowac. Z tego co patrzylem to przynajmniej w nazgulu jest BLheli, wiec najlepiej skonfigurowac to z poziomu konfiguratora od BLheli
pma_ pisze:Od BF kiedy używa kompasu?
Od zawsze
pma_ pisze:Czegoś nie wiem?
Na to wyglada
DSHOT się nie kalibruje i nigdy nie kalibrowało.
Do czego możesz użyć kompasu? Rescue mode działa bez.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: pawelsky »

pma_ pisze:DSHOT się nie kalibruje i nigdy nie kalibrowało.
DSHOTa owszem, ale BLheli to nie tylko DSHOT...
pma_ pisze:Do czego możesz użyć kompasu? Rescue mode działa bez.
Kompas jest uzywany w fuzji sensorow.

Rescue mode rowniez uzywa kompasu jesli jest dostepny. Kompas jest tez wykorzystywany w trybie MAG.
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: cesarz150 »

Witam wszystkich ponownie, ulotniłem drona (na razie jednego 3' Green Hornet-a) i o dziwo zupełnie nieźle mi idzie - wprawdzie początek był bardzo ciekawy bo pierwsze lądowanie było niezbyt kontrolowane i odbyło się na pograniczu kałuży co spowodowało zachlapanie kopterka i przestały się kręcić 3 silniki.
Jak się okazało silniki były ok lecz spalił się ESC - przypadkowo miałem w rezerwie identyczny flycontroler z którego wykręciłem ESC i podmieniłem i wszystko wróciło do normy.
Przy okazji dorobiłem światła z przodu (czerwone) i z tyłu (zielone) z diod i dołożyłem buzer.
Światła niezwykle pomogły mi przy uczeniu się latania bez trybu FPV, po kilku pakietach przeszedłem do latania FPV w trybie Horyzon po czy gładko przeszedłem do trybu Airmode (znacznie łatwiej się mi lata w airmode niz w horyzon) - dodam jeszcze że wylatałem na symulatorze ok. 7 godzin co jak sądzę było niezwykle istotnie i uchroniło mnie przed wieloma kraksami.
Samemu trudno mi uwierzyć ale wylatałem już 35 pakietów i kopterek ciągle sprawny - myślę że dużo jednak pomogło mi zdobyte doświadczenie w lataniu FPV na samolotach (szczególnie aby nie przesadzać z brawurą, powoli stopniować sobie poziom trudności i bardzo doceniać to że wraca sie do domu ze sprawnym (nierozbitym) sprzętem) i kopterami na symulatorze.
Jedynie z czym mam teraz problem to link video - bardzo dobra jest jego jakość gdy lecę od siebie, tragiczna gdy wracam (pewnie antenka jest przysłonięta przez kopter) - nie wiem też za bardzo jak zmieniać moc nadawanego sygnału vtx - na płytce z vtx-em jest taki przycisk ale jego wciskanie niewiele wnosi (poza tym nigdy nie wiem na jaką moc jest ustawiony bo nigdzie się to nie wyświetla a dioda na płytce jedynie raz mignie i to za każdym razem tak samo) - ale tym się nie przejmuję bo zakupiłem już gogle DJI v2 oraz caddx vista nebula i pewnie w cyfrze będzie lepiej z tym linkiem.
Wszystkim, którzy pomogli mi w usunięciu problemów z uzbrajaniem silników jest raz gorąco dziękuję oraz Spokojnych Świąt Wielkiej Nocy życzę.
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: pawelsky »

cesarz150 pisze:nie wiem też za bardzo jak zmieniać moc nadawanego sygnału vtx - na płytce z vtx-em jest taki przycisk ale jego wciskanie niewiele wnosi (poza tym nigdy nie wiem na jaką moc jest ustawiony bo nigdzie się to nie wyświetla a dioda na płytce jedynie raz mignie i to za każdym razem tak samo)
Zmienia sie to przez IRC Tramp poprzez OSD w goglach.
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: cesarz150 »

O widzisz, i tego mi brakowało. Super, teraz jak zwiększę moc to pewnie się sprawa polepszy bo pewnie (na pewno) był ustawiony na najmniejszą moc czyli 25 mW.
A tak wybiegając w przyszłość zastanawiam się jak to będzie z tym zasięgiem i mocą nadajnika w przypadku gogli DJI oraz caddx vista (nebula caddx vista również) - bo w dokumentacji podają że dla FCC jest to 4 km (zasięg) a dla Europy to 700 m (choć nie wiem czy ja tu coś nie pomieszałem - czy te zasięgi nie dotyczą czasami tylko zestawu gogle DJI oraz nowy dron FPV a być może moc nadajnika caddx vista ustawia się w Betaflighcie). Ponieważ chcę to zastosować również do samolotów dlatego zasięg 700 m byłby dla mnie stanowczo zbyt mały.
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
ODPOWIEDZ