Budowa mojego pierwszego drona

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: cesarz150 »

Spróbuję choć mój problem polega na tym że silniki w ogóle się nie uruchamiają (tzn w zakładce "motors" oczywiście przy użyciu suwaków pracują prawidłowo) - mimo iż uzbrajam je odpowiednim drążkiem w aparaturze (ruch tego drążka jest uwidoczniony w betaflighcie) nawet nie drgną - ESC po podpięciu baterii wydaje "prawidłowe" dźwięki tzn takie które wskazują że się komunikuje prawidłowo z controlerem - oczywiście kabel łączący drona z kompem mam odpięty :-)
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: pma_ »

jestes pewny, że uzbrajasz copter? dawno już się tego nie robi drążkami tylko przełącznikiem.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: cesarz150 »

przepraszam, źle napisałem, oczywiście robię to przełącznikiem - 4 drążki zaprogramowałem do sterowania dronem, jeden przełącznik 2-pozycyjny na aux1 do uzbrajania koptera, jeden przełącznik 3-pozycyjny na aux2 do zmiany trybów lotu
Ostatnio zmieniony piątek 19 mar 2021, 12:45 przez cesarz150, łącznie zmieniany 1 raz.
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: pawelsky »

A Arming Prevention Flags sprawdziles?
https://github.com/betaflight/betafligh ... e-&-Safety
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: cesarz150 »

kiedy kopter był podpięty kablem do kompa to w zakładce "info" w linijce "Arming Disable Flags" była informacja "RX_FAILSAFE MSP"
czy ten komunikat nie oznacza przypadkiem, że uzbrajałem koptera w momencie gdy nie miał on połączenia a nadajnikiem Rc? (gdy mam go na stole i jest w pobliżu nadajika (Taranis X9D Plus - odbiornik XM+) to ciągle gubi połączenie) - z tym, że trybu Failsafe nie uaktywniałem w kontrolerze
Ostatnio zmieniony piątek 19 mar 2021, 12:57 przez cesarz150, łącznie zmieniany 1 raz.
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: pawelsky »

cesarz150 pisze:RX_FAILSAFE
I jak rozwiazales ten problem?
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: cesarz150 »

no jak na razie to wcale go nie rozwiązałem - dla mnie to jak na razie zupełna nowość (pierwszy kopter, w betaflighcie dopiero raczkuję :-) )
to znaczy oddaliłem się od koptera z aparaturą (nadajnikiem) i zasięg się pojawił ale silniki nie zaczęły się poruszać
próbowałem też oczywiście najpierw sprawdzić w zakładce "receivers" czy wszystkie kanały związanie z drążkami poruszają się co świadczyłoby o dobrym połączeniu Rc i wtedy go uzbrajałem ale to nic nie zmieniło
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: pawelsky »

cesarz150 pisze:no jak na razie to wcale go nie rozwiązałem - dla mnie to jak na razie zupełna nowość (pierwszy kopter, w betaflighcie dopiero raczkuję :-) )
to znaczy oddaliłem się od koptera z aparaturą (nadajnikiem) i zasięg się pojawił ale silniki nie zaczęły się poruszać
Skoro zglaszany jest problem z failsafe, zaczalbym od tego
https://github.com/betaflight/betafligh ... ontroller)
cesarz150 pisze:próbowałem też oczywiście najpierw sprawdzić w zakładce "receivers" czy wszystkie kanały związanie z drążkami poruszają się co świadczyłoby o dobrym połączeniu Rc i wtedy go uzbrajałem ale to nic nie zmieniło
To akurat normalne bo gdy jestes podlaczony przez USB masz flage MSP

EDIT: Poprawka linka, forum chyba nie lubi nawiasow
Ostatnio zmieniony sobota 20 mar 2021, 12:05 przez pawelsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: pma_ »

W osd status powinien wyświetlić co jest nie tak.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
mcmajcher79
Posty: 34
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2019, 18:38
Lokalizacja: Waltershausen

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: mcmajcher79 »

Kolego "cesarz150" pytanie zasadnicze. Czy robiłes aktualuzacje oprogramowania twojego FC, bo jesli nie to zaczylbym własnie od tego. Następnie wszytko zrobilbym od poczatku całą adaptacje. Pytanie drugie czy w betaflight są widoczne wszytkie ruchy drążków i przełączników. Bo jesli tak to ok. Jesli nie to zaczalbym od porawnego palaczenia miedzy FC a odbiornikiem. Ja u siebie mam połączone przez Ibus i wszytko działa bez problemu. Tutaj masz instrukcje jak porawnie uruchomic nowo zbudowany kopter. Obejzyj od 42 min.
https://youtu.be/jcbDtn3cm28
Lub ten
https://youtu.be/eXTF9FoV7zA
To narazie tyle z mojej strony. Daj znac co i jak. Pozdrawiam




Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: cesarz150 »

Dzięki za kolejne rady, mam wgrany najnowszy firmware do kontrolera, wszystkie ruchy drążków i przełączników są prawidłowo pokazywane w Betaflighcie. Obejrzę te filmiki i będę walczył do upadłego (ostatnio walczyłem z odbiornikami ze stabilizacją FrSky i wszystko się szczęśliwie zakończyło - małe modele samolotów latają jak marzenie w każdych warunkach), na pewno to jakaś drobna pierdoła.
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
mcmajcher79
Posty: 34
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2019, 18:38
Lokalizacja: Waltershausen

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: mcmajcher79 »

Kolego cesarz150 tak sie zastanawiam czy czasami ESC sa dobrze polaczone z FC. Czy zasilanie i sygnaly sa w odpowiednich miejscach przylutowane. Najlepiej jakbys wrzucił jakies fotki wnetrznosci twojego koptera. Wtedy bysmy mogli zobaczyc czy wszytkie luty masz ok. Pozdrawiam.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
lesz
Posty: 473
Rejestracja: wtorek 03 lut 2015, 20:29
Lokalizacja: wlkp

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: lesz »

A co osd wypluwa na ekranie? Poprawnie zglasza Armed?
Moze drazki nie sa ustawione (kalibr.) idelnie i dron widzac minimale throttle nie pozwala uzbroic, albo jakas inna pierdola z checklisty blokuje start.
#czasami bez ogonkow
flota 75mm-250mm +Mini2 +XK X380 +dji fpv (ex: air1; air2)
RX:QX7, X-Lite, TX16S, T-lite +frsky +eleres +multi +expresslrs
Gogle:DJI FPV, Skyzone 04X
4x4:A979, reely core, remo, feiuye, abs ab1, trx merv, trx pede, tmaxx elekt.
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: cesarz150 »

mcmajcher79 pisze:Kolego cesarz150 tak sie zastanawiam czy czasami ESC sa dobrze polaczone z FC. Czy zasilanie i sygnaly sa w odpowiednich miejscach przylutowane. Najlepiej jakbys wrzucił jakies fotki wnetrznosci twojego koptera. Wtedy bysmy mogli zobaczyc czy wszytkie luty masz ok. Pozdrawiam.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
To są kopterki zakupione w wersji BNF (bind and fly) więc ja tam żadnej ingerencji nie wnosiłem ale oczywiście można sprawdzić choć dziwne że objawy w obu są identyczne
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: cesarz150 »

lesz pisze:A co osd wypluwa na ekranie? Poprawnie zglasza Armed?
Moze drazki nie sa ustawione (kalibr.) idelnie i dron widzac minimale throttle nie pozwala uzbroic, albo jakas inna pierdola z checklisty blokuje start.
Po uzbrojeniu silników przełącznikiem w googlach widzę napis THROTTLE, po rozbrojeniu napis znika.
Jeśli chodzi o drążki to są ustawione w przedziale 988 do 2012 więc pewnie muszę je ustawić w dokładnie w przedziale od 1000 do 2000
Ostatnio zmieniony sobota 20 mar 2021, 08:41 przez cesarz150, łącznie zmieniany 1 raz.
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
ODPOWIEDZ