POMOCY - Strojenie PID-ów CC3D 250 race

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
kisiul
Posty: 31
Rejestracja: sobota 16 cze 2012, 17:07
Lokalizacja: warszawa

POMOCY - Strojenie PID-ów CC3D 250 race

Post autor: kisiul »

Cześć!

Albo świat mnie nie lubi, albo coś robię straszliwie źle.

Postanowiłem reanimować starą 250-tkę, która po spaleniu naze32 leżała na półce.
Pomimo, że z naze32 bardzo się zaprzyjaźniłem, to postanowiłem przetestować CC3D.
I nagle, okazuje się, że jest totalna porażka, quad nie jest w stanie nawet oderwać się od ziemi bez zrobienia beczki :-(
(Tak, sprawdziłem, nic nie jest odwrócone, silniki są dobrze podłączone ... )
Załączam screena z GCS-a oraz filmik z testów "statycznych" i zdjęcie jak to wygląda.
Wiem, że pewnie ten test na filmie jest źle zaprojektowany, ale proszę mi uwierzyć, że na podłodze wygląda to identycznie.

Co ciekawsze, dokładnie ten quad, bez żadnych poważniejszych zmian latał dosyć (7/10) dobrze z naze32.
tj. te same silniki, ESC i śmigła. platforma wydrukowana nowa, ale to chyba nie może mieć aż takiego wpływu.

Wcześniej miałem niemal identyczny problem, dlatego, że miałem śmigła 6x3 3-łopatowe i silniki za wolno reagowały. Jednak po zmianie na 5x3 quad latał już bardzo dobrze.

Wracając do CC3D
Najpierw próbowałem na ustawieniach fabrycznych, potem załadowałem "(RACE) HobbyKing 260 ..." i ostatecznie próbowałem samemu dostroić PID-y ale bezskutecznie. na zamieszczonym screenie widać ustawienia które pracują na filmie.

Pozwolę sobie jeszcze napisać, że wiem co oznaczają literki PID :-)

Obrazek
Wyposażenie:
Silniki - Emax Plastic pm[dalejniepamietam]
ESC - chyba 12A kupione w HK (oryginalnie były niebieskie)
Śmigła - diatone 5x3
Rama - wydrukowane to coś: http://www.thingiverse.com/thing:1038700
kontroler - OpenPilot CC3D EVO
To, że nie pamiętam jakie tam są rzeczy, nie ma większego znaczenia, bo to połączenie latało. jedyną zmianą jest CC3D,
więc raczej na pewno w nim jest gdzieś problem.

Test na smyczy (beczki były w trybie "rate", reszta "attitude")


ustawienia:
Obrazek
Obrazek

Jeśli ktoś słyszał o takim problemie, i wie co się z tym robi, to bardzo byłbym wdzięczny za pomoc :-)
Pozdrawiam
Krzysztof Dąbrowski
Awatar użytkownika
Speed76
Posty: 400
Rejestracja: piątek 30 lis 2012, 20:42
Lokalizacja: Kaszëbë - Banino

Re: POMOCY - Strojenie PID-ów CC3D 250 race

Post autor: Speed76 »

Po pierwsze sprawdź czy naza ma tak samo ustawienia kolejności silników jak openpilot.
Po drugie olej openpilot i wgraj clenflight albo betaflight. Ustaw właściwą kolejność silników.
Jeżeli skorzystasz z clenflight to.wgraj pid controler luxfloat. I wtedy zobacz.
Po trzecie tak się nie sprawdza startu quada gdy jest do góry nogami.
Po czwarte wywal te gumowe dampery spod cc3d. To nic ci nie da a wręcz szkodzi.
VEGA, Legwan, Turnigy 9XR + eLeReS +eLDisp, AP+OSD Pitlab, Fox 800
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Re: POMOCY - Strojenie PID-ów CC3D 250 race

Post autor: Adasko »

przyklej na tasmie FC
Awatar użytkownika
kisiul
Posty: 31
Rejestracja: sobota 16 cze 2012, 17:07
Lokalizacja: warszawa

Re: POMOCY - Strojenie PID-ów CC3D 250 race

Post autor: kisiul »

Dzięki za odpowiedź.

Podłączenie silników jeszcze raz sprawdzę, ale jestem pwein, że jest dobrze.
Tak jak pisałem, robiąc testy na podłodze (leżał najpierw płasko) zachowuje się tak samo.

Próbowałem wgrać CleanFlight, ale nie mogę się podłączyć przez COM (mam zainstalowany sterownik od ST)
Próbowałem nawet załadować binarkę CF przez GCS, ale to też się nie udało.

Będę chyba musiał przez jakiegoś J-Linka próbować
Pozdrawiam
Krzysztof Dąbrowski
Awatar użytkownika
mounter
Posty: 1000
Rejestracja: niedziela 20 mar 2011, 23:59
Lokalizacja: --

Re: POMOCY - Strojenie PID-ów CC3D 250 race

Post autor: mounter »

kisiul, bo jak wgrasz CF do cc3d najpierw musisz podłączyć zasilanie do FC a potem kabel USB ;)
Awatar użytkownika
Spook
Posty: 154
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 17:31
Lokalizacja: Wrocław / Wałbrzych

Re: POMOCY - Strojenie PID-ów CC3D 250 race

Post autor: Spook »

Speed76 pisze:Po czwarte wywal te gumowe dampery spod cc3d. To nic ci nie da a wręcz szkodzi.
To zrób definitywnie. Jak zamontowałem CC3D na dedykowanym mostku tłumiącym drgania, to strasznie mi model świrował (może nie robił beczek, ale latał strasznie niestabilnie). Po zamianie na zwykłą piankę wibroizolacyjną za 3 PLN problemy ustąpiły.

Pozdrawiam -- Spook.
Aplikacja dla pilotów RC na Androida: Rc Assistant
ZMR250 "Zając", ZMR250 "Królik", DJI Mavic Pro, DJI Spark, HPI Savage Flux Xs "Ryś"
Awatar użytkownika
kisiul
Posty: 31
Rejestracja: sobota 16 cze 2012, 17:07
Lokalizacja: warszawa

Re: POMOCY - Strojenie PID-ów CC3D 250 race

Post autor: kisiul »

Cześć!
Dzięki za odpowiedź, ale chyba troszkę za późno, bo wgrałem CF i od tamtej pory nie mam kontaktu z płytką :(
Mam wgrany sterownik stm virtual com port i nie chce się połączyć.
Teraz sesja, więc i tak nie mam czasu na babranie się z tym.
Czy powinno dać się połączyć z CF przez zwykły kabelek usb, czy muszę podłączyć przez jakiś konwerter typu prolific?
Pozdrawiam
Krzysztof Dąbrowski
Awatar użytkownika
Jackuzy
Posty: 653
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 12:45
Lokalizacja: Łódź

Re: POMOCY - Strojenie PID-ów CC3D 250 race

Post autor: Jackuzy »

Zdjąłeś zworę z padów bootloadera po wgrywaniu? Właściwy soft wgrałeś? Jak nie działa przez usb spróbój za pomocą przejściówki USB-UART wpiętej pod port MAIN. Musi działać ;)
Awatar użytkownika
MorF
Posty: 570
Rejestracja: piątek 05 cze 2015, 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: POMOCY - Strojenie PID-ów CC3D 250 race

Post autor: MorF »

kisiul pisze:Dzięki za odpowiedź, ale chyba troszkę za późno, bo wgrałem CF i od tamtej pory nie mam kontaktu z płytką :(
Ja ostatnio flashowalem cc3d betaflight ale z punktu widzenia "procedury" jest to samo.

cc3d z cleanflight/betaflight nie polaczy Ci sie z komputerem bez dodatkowego zasilania +5V.
(Przy sofcie openpilot nie jest to wymagane.)

Dlatego musisz miec przewod USB i do tego podpiete zasilanie na piny (uwaga na kolejnosc!)
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: POMOCY - Strojenie PID-ów CC3D 250 race

Post autor: MacPiston »

A mi się łączy bez dodatkowego 5V na cleanflight, i co ty na to? :P
Awatar użytkownika
Jackuzy
Posty: 653
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 12:45
Lokalizacja: Łódź

Re: POMOCY - Strojenie PID-ów CC3D 250 race

Post autor: Jackuzy »

MorF pisze:
kisiul pisze:Dzięki za odpowiedź, ale chyba troszkę za późno, bo wgrałem CF i od tamtej pory nie mam kontaktu z płytką :(
Ja ostatnio flashowalem cc3d betaflight ale z punktu widzenia "procedury" jest to samo.

cc3d z cleanflight/betaflight nie polaczy Ci sie z komputerem bez dodatkowego zasilania +5V.
(Przy sofcie openpilot nie jest to wymagane.)

Dlatego musisz miec przewod USB i do tego podpiete zasilanie na piny (uwaga na kolejnosc!)
Otóż nie prawda. Procesor i osprzęt są zasilane przez USB. Nie zasila jedynie szyny 5V np regli, odbiornika czy buzera.
Awatar użytkownika
MorF
Posty: 570
Rejestracja: piątek 05 cze 2015, 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: POMOCY - Strojenie PID-ów CC3D 250 race

Post autor: MorF »

MacPiston pisze:A mi się łączy bez dodatkowego 5V na cleanflight, i co ty na to? :P
Jackuzy pisze:Otóż nie prawda. Procesor i osprzęt są zasilane przez USB. Nie zasila jedynie szyny 5V np regli, odbiornika czy buzera.
A u mnie za nic nie chcialo sie podlaczyc do konfiguratora bez dodatkowego zasilania.
Widzialem tez taka informacje na kilku tutorialach dotyczacych flashowania cc3d na cleanflight/betaflight.
Specjalnie zastrugalem sobie przejsciowke USB->3pin servo ( co ciekawe mozna potem odpiac i dalej "dziala")

Damn it! no pomoc Koledze chcialem nie bijcie :-)
ODPOWIEDZ