APM 2.6 problem GPS

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: flc1976 »

Jasne. Faktycznie, przyciąganie do ulic i takie tam. Ok co do modelu, APM i GPS to się zobaczy. Sprawdzę w weekend.

EDIT - scalenie

No więc latałem w weekend z GPS w trybie Loiter. Było niemal tak samo, jak wcześniej. Po przełączeniu na tryb Loiter chwila stabilizacji i model zaczynał odlatywać. GPS łapie fix, nie wiem ile satelit, ale zakładam że tyle ile może ublox7M, wszystko działa a model nie trzyma pozycji. Aż strach pomyśleć co byłoby gdybym chciał skorzystać z funkcji RTL. GPS ustawiony jest na sztywno zgodnie z kierunkiem lotu i zgodnie z kierunkiem, jaki wskazuje kontroler.
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: Mitar »

A zrób taki eksperyment, wyjdz na balkon albo na dwór/pole jak możesz , podepnij się przez MP do coptera.
Wybierz charakterystyczny duży obiekt i skieruj copter przodem do niego.

W mission planerze (musisz mieć internet) znajdź ten obiekt na mapie i sprawdz czy czerwona linia wychodząca z coptera kieruje się dokładnie na ten obiekt (może być mała odchyłka)
Źle ustawiony kierunek anteny może powodować takie akcje jak opisujesz, nie sugeruj się strzałką na GPS bo w APM się to nie sprawdza (w PIXie tak).
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: RW »

GPS nie ma kierunków, tylko magnetometr.
Rafał Wojtyniak
alkatras13
Posty: 111
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 23:49

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: alkatras13 »

flc1976 pisze: GPS łapie fix, nie wiem ile satelit, ale zakładam że tyle ile może ublox7M
No wlasnie, skoro nie wiesz ile to włącz Geo Fence i silniki się uzbroja wtedy kiedy będzie hdop 2.0 lub mniej (czyli odpowiednia ilość satelit).
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: RW »

Maksymalne hdop potrzebne do uzbrojenia ustala się konkretnym parametrem.

GPS_HDOP_GOOD
Rafał Wojtyniak
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: flc1976 »

OK, dziękuję za sugestie. A czy takie parametry (GPS_HDOP_GOOD) to nie powinny ustawiać się automatycznie pod czas kalibracji? Nie wiem tego oczywiście. Z tymi liniami to ciekawe. Nie wiedziałem co to jest i do czego może służyć :) Póki co mam kłopot bo padł silnik lub regulator i model fiknął łamiąc od uderzenia w ziemię ramie i wyrywając silnik z gniazda na innym z ramion. Ogólnie masakra. Do tego, na co liczę, strzelił bezpiecznik w kontrolerze. Smutne to, no ale co zrobić. Z tym ostatni to trochę mojej winy bo APM nie był zasilany przez BEC-a. Jak się ogarnę z modelem i posprawdzam to o czym pisaliście to się odezwę. Niestety zejdzie się z tym dłuższą chwilę. Dziękuję
RW pisze:GPS nie ma kierunków, tylko magnetometr.
Miałem na myśli strzałki na obudowach.
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: RW »

A widziałeś gdzieś w Mission Planner kalibrację GPSa?

Parametry domyślne są tak ustawione jak to zaakceptowali testerzy każdego softu beta. Czyli do normalnego użytkowania i do większości kopterów powinny być odpowiednie. Zmieniasz, jak coś ci nie pasuje.
Rafał Wojtyniak
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: flc1976 »

Nie widziałem. Ale jeśli przechodzi się przez kolejne punkty instalacji i kalibracji z wizardem, no to fajnie byłoby gdyby pewne parametry ustawiane były właśnie pod czas takiej operacji. To dość wygodne. No, ale rozumiem że okoliczności mogą być skrajnie różne dlatego są ustawienia fabryczne.

EDIT - scalenie
Mitar pisze:W mission planerze (musisz mieć internet) znajdź ten obiekt na mapie i sprawdz czy czerwona linia wychodząca z coptera kieruje się dokładnie na ten obiekt (może być mała odchyłka)
Źle ustawiony kierunek anteny może powodować takie akcje jak opisujesz, nie sugeruj się strzałką na GPS bo w APM się to nie sprawdza (w PIXie tak).
OK. A w MP jest więcej niż jedna, czerwona kreska. Do czego służą żółta i czarna?
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: Mitar »

Na dole mapy masz opisy z kolorami, też ich na początku nie zauważyłem ;)
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: flc1976 »

Kontroler działa więc mogłem coś posprawdzać.
Mitar pisze:Na dole mapy masz opisy z kolorami, też ich na początku nie zauważyłem ;)
Już sprawdziłem co tam jest napisane i nic mi to nie mówi. Czerwona to kierunek względem kompasu i ok. Ustawiłem kompas na wprost, ale nic to nie zmieniło. Model nadal lata, jak kot z pęcherzem po okolicy mimo iż quad stoi na parapecie i się nie rusza. Zauważyłem na niektórych filmach na YT, że ludzie maja podobnie więc jakoś się nie wyróżniam. Czy ja mam taki wyjątkowy nie fart? Rozumiem, że u Was z GPS modele są stabilne?
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: Poli25 »

To co pokazuje w MP to odchyłka GPS-u. Ja ostatnio robiąc test byłem w jednym miejscu a MP pokazywał że się przemieszczałem.
Przede wszystkim sprawdź gdzie jest przód kompasu, rozkręć GPS-a.
Jeśli to ULBOX 7N
Obrazek
Jeśli kopter ci ucieka to możesz mieć żle ustawiony kompas w ustawieniach powinien być ROLL 180. Jeśli kompas z GPS nie będzie dobrze ustawiony (skręcony w bok) po wystartowaniu kopter będzie zataczał koła. Ja osobiście miałem przypadek że zamiast ROLL 180 kliknąłem PITCH 180 i kopter odleciał kompletnie się nie słuchając
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: flc1976 »

ok, sprawdzę to. U mnie jest tak, że kiedy podnoszę model i włączam loiter, jest chwila stabilizacji po czym zaczyna tańczyć i powoli oddala się od punktu z tendencją do latania po elipsie. Tak to mnie więcej wygląda. Wczoraj jedyne co zrobiłem to ustawiłem te kreski na wprost względem kontrolera. To co pisałeś ROLL 180, chyba mam właśnie tak, ale sprawdzę to jeszcze raz. Dziękuję
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: maxiiii »

Ewidentnie źle ustawiony kompas.
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: Poli25 »

Dlatego załączyłem zdjęcie aby sprawdził czy strzaLka się zgadza ze stanem faktycznym.
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: RW »

Miałem kiedyś GPSa z płytką ustawioną narożnikiem do przodu koptera i tam trzeba było ustawić dodatkowo YAW 45 stopni w prawo lub lewo.

ROLL 180 - przy APMie jest wymagane.

Weź się w garść - chyba wiesz jak masz zorientowane kierunki świata wokół. Ustawiasz kontroler i GPS+magnetometr w kierunku północnym. Jeśli na MP wyświetla się również N to jest dobrze. Obracasz całość i sprawdzasz po kolei co się wyświetla na MP.

Jeśli nie widzisz tych spodziewanych kierunków, tylko np. pośrednie (NE) to ustawiasz orientację na 45 stopni w prawo lub lewo, kalibrujesz kompas i znowu sprawdzasz.
Rafał Wojtyniak
ODPOWIEDZ