APM 2.6 problem GPS

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Filo1
Posty: 157
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 16:51
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: Filo1 »

w domu/pod dachem testujesz?
jeżeli tak to normalne
T-Rex 450 Pro
RadJet (out of service)
Bixler 2
S500@APM2.6
S550@PX4
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: flc1976 »

ok, to w takim razie postaram się na dniach wyjść na zewnątrz i zobaczę co to wszystko dało i napiszę.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: kuczy »

flc1976, dodam tylko, że "esy floresy" latanie po mapie w mission planner - to kwestia GPSa a nie magnetometru - czy jak wolisz "kompasu".

Więc rozróżnij te dwa urządzenia (chociaż są w jednej obudowie), bo będziesz zmieniał deklinacje, robił kalibracje kompasu i cuda na kiju - a tak na prawdę chodzi tobie o to, że gps odbiera bardzo słaby sygnał. Wyjdź na dwór ale z laptopem, poczekaj kilka minut, powinien się uspokoić.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:flc1976, dodam tylko, że "esy floresy" latanie po mapie w mission planner - to kwestia GPSa a nie magnetometru - czy jak wolisz "kompasu".
Tak naprawde to kwestia jednego i drugiego...
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: flc1976 »

No, może bez laptopa, ale spoko. Wyjdę z kopterem, włączę, poczekam minutę, dwie, poderwę go na stabilizacji a w powietrzu przełączę na Loiter. No i napiszę co z tego wyszło.
Awatar użytkownika
daras1962
Posty: 149
Rejestracja: piątek 15 maja 2015, 13:14
Lokalizacja: Swarzędz

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: daras1962 »

U mnie też się przesuwa w czasie postoju, jednak nie ma to jednak wpływu na jego lot.
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: flc1976 »

U ciebie się przesuwa u mnie lata po całej dzielnicy :)
Awatar użytkownika
daras1962
Posty: 149
Rejestracja: piątek 15 maja 2015, 13:14
Lokalizacja: Swarzędz

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: daras1962 »

Jeśli lata po całej dzielnicy to znaczy że GPS łapie mało satelitek.
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: flc1976 »

Sprawdzę to, jak wyjdę na zewnątrz. Oglądałem kilka filmów i ludzie generalnie mają tak, że kopter ma takie ruchy lewo prawo gdzieś do pół metra. Nie powiem żeby to było trzymanie pozycji, ale choć coś takiego chciałbym uzyskać.
Awatar użytkownika
daras1962
Posty: 149
Rejestracja: piątek 15 maja 2015, 13:14
Lokalizacja: Swarzędz

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: daras1962 »

Ja mam do kilku metrów, nie wiem czym jest to spowodowane ale tak mam. Czasami też mam przesunięcie całej mapy o kilka metrów, jednak kiedy włączę powrót do miejsca startu to zawsze ląduje w tym miejscu skąd startuje.
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: flc1976 »

O, serio? No to faktycznie ciekawostka. Czyli wraca tam skąd wystartował, ale pozycji blisko tego punktu nie trzyma. Hmm...

Tak chciałbym u siebie: https://www.youtube.com/watch?v=FANWEu7bJmM
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: pawelsky »

Panowie, wychodzicie z blednego zalozenia ze trzymanie pozycji opiera sie wylacznie na GPSie. Sam GPS ma dokladnosc rzedu 2-3m wiec nie nalezy oczekiwac cudow.

Trzymanie pozycji jest wypadkowa fuzji danych z wszystkich czujnikow na pokladzie, wiec zeby maszyna stala w miejscu wszystko musi grac. Jesli chcecie zeby model trzymal pozycje zacznijcie od dopiszczenia wszystiego w bezwietrzna pogode w trybach bez GPSu, poustawiania PIDow, poprawnych kalibracji, wyeliminowania wibracji itp. Dopiero pozniej dodajac GPS mozecie spodziewac sie dobrych wynikow.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: maxiiii »

Na filmie taki loiter to normalka. Swieci słoneczko nie ma wiatru więc trzyma pozycję dobrze.
APM uśrednia sobie pozycję i ustawienia pidów nie mają do tego zbyt dużo.
Nie trzeba ustawiać pidów aby kopter trzymał pozycję nawet w niesprzyjających warunkach



kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: kuczy »

maxiiii pisze:Nie trzeba ustawiać pidów aby kopter trzymał pozycję nawet w niesprzyjających warunkach
Bzdura. Kolega pawelsky, ma racje a ja wypowiadajac sie na temat skakania gps na mapie nie bralem pod uwagi lotu, dlatego moja wypowiedz nie była doskonała ;)
Maxii - wiem po swojej maszynie - zanim nie ustawilem pidow kopter przestrzeliwal swoja pozycje, po czym znow kontrowal z za dużą siłą, i znow przestrzelenie... nie mozna tego było nazwac stabilnym zawisem. Po regulacji pid trzymal sie pozycji o wiele lepiej.
Pidy w apm nie takie straszne. Fakt, aby sie wzniesc i nie upasc wystarcza, ale warto sie postarac , ja sobie je ustawialem potencjometrem w apce - bezpiecznie.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: APM 2.6 problem GPS

Post autor: maxiiii »

kuczy pisze:Bzdura.
Jeden przypadek nie stanowi o regule.
ODPOWIEDZ