Ortofotomapa i numeryczny model terenu. (Pix4D)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

AndrzejA
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 24 sty 2016, 21:32

Ortofotomapa i numeryczny model terenu. (Pix4D)

Post autor: AndrzejA »

Witam serdecznie.

Chciałbym rozpocząć projekt stworzenia ortofotomapy pewnego obszaru, a przy tym modelu tego terenu. Chciałbym posłużyć się programem pix4d, natomiast sprzęt jaki bym wykorzystał to dji p3 adv.

Mam kilka pytań, czy ktoś z Was koledzy korzystał już z tego oprogramowania?
Czy ktoś z Was zajmował się tworzeniem ortofotomap, nawet innym oprogramowaniem?
Czy ktoś z Was używał p3 adv/pro do robienia serii zdjęć po zaplanowanej trasie?

Jeżeli tak to bardzo bym prosił o znak/ kontakt, a chętnie dopytam o szczegóły.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
yorg68
Posty: 887
Rejestracja: poniedziałek 18 maja 2015, 11:33
Lokalizacja: Myślenice

Re: Ortofotomapa i numeryczny model terenu. (Pix4D)

Post autor: yorg68 »

Witaj :-)
W zeszłym roku był już taki temat.
Napisz PW do autora tematu.
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=7&t=31 ... py#p424883

Jerzy
AndrzejA
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 24 sty 2016, 21:32

Re: Ortofotomapa i numeryczny model terenu. (Pix4D)

Post autor: AndrzejA »

Dziękuję za podpowiedź, jednak z autorem podanego tematu już się kontaktowałem - na razie bez odpowiedzi.

A nowy wątek postanowiłem założyć z tego względu by po pierwsze odświeżyć temat, a po drugie chodzi mi o inne oprogramowanie.

Znacie może dobre zagraniczne fora, na których mógłbym znaleźć potrzebne mi informacje?
Awatar użytkownika
miroslaw123
Posty: 80
Rejestracja: czwartek 26 lut 2015, 10:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Ortofotomapa i numeryczny model terenu. (Pix4D)

Post autor: miroslaw123 »

Jak już znajdziesz to daj linki :)
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Re: Ortofotomapa i numeryczny model terenu. (Pix4D)

Post autor: shaggee »

Ortofotomapę w pix4D zrobisz jeśli do każdego zdjęcia przypiszesz współrzędne + dane z acc. Wtedy program ci jakoś to poskłada. Pix4D bardzo dobrze współpracuje z APM i Pixhawk. Z phantomem będzie ciężko ale jeśli PH3 geotaguje foty to może coś się da zrobić.
Jeśli nie to można kombinować przez punkty referencyjne ale przy tym dużo bieganiny jest.
Kacper
Posty: 54
Rejestracja: środa 25 wrz 2013, 11:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ortofotomapa i numeryczny model terenu. (Pix4D)

Post autor: Kacper »

Bez georeferencji też się da w Pix4D.

Jeżeli latasz na dji GroundStation, to bez problemu dołożysz współrzędne do zdjęcia:
https://www.dji.com/product/pc-ground-station/feature

Poczytaj więcej o Photogrammetry Tool i sposobie wyzwalania zdjęć.
Kacper
Luk
Posty: 81
Rejestracja: czwartek 22 mar 2012, 11:29
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Ortofotomapa i numeryczny model terenu. (Pix4D)

Post autor: Luk »

Witam,

Daj znać na PW, podaj kontakt bezpośrednio to wszystko Ci wyjaśnię.
Hej
Łukasz
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Ortofotomapa i numeryczny model terenu. (Pix4D)

Post autor: Adrián »

A może by tak na forum? Nie tylko kolega pewnie skorzysta..
Luk
Posty: 81
Rejestracja: czwartek 22 mar 2012, 11:29
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Ortofotomapa i numeryczny model terenu. (Pix4D)

Post autor: Luk »

Może być na forum. Tylko że temat dla niektórych okaże się nudny.

Otóż temat ortofotomapy oraz numerycznego modelu terenu jest zagadnieniem ściśle technicznym - geodezyjnym. Jeśli już się za niego zabieramy to albo na całość i z uprawnieniami, albo dla sportu (czy mi się uda) , albo dla nauki (jako praca naukowa).

1. Dla sportu lub dla nauki można spokojnie wykorzystać Pix4D w wersji Demo lub na licencji szkolnej (np 7 dni w chmurze).

- Bierzemy nasze latadło, instalujemy oprogramowanie z netu, rejestrujemy licencję jako darmową - czasową - bez zastosowań komercyjnych.
- Wybieramy odpowiednie miejsce z dala od stref zakazanych itd.. - każdy wie.
- Mając zainstalowane oprogramowanie na laptopie bądź tablecie wybieramy się we wskazane miejsce.
- Na podkładzie z mapą GoogleEarth zaznaczamy obszar do wykonania - aplikacja łącząc się z naszym latadłem ustala wysokość , ogniskową , odstęp szeregów , miejsce wyzwolenia migawki , itd... Dla nowej osoby to są same dziwne dane.
- Upewniamy się że mamy wystarczająco naładowaną baterię i klikamy na wykonanie roboty.
- Sprzęt sam startuje , lata , klika , zakręca i wraca do miejsca startu.
- Następnie kliknięte ujęcia wysyłane są na serwer oprogramowania w chmurze i po chwili otrzymujemy link do ściągnięcia naszego "pseudo orto" oraz NMT.
- Mamy wykonany w pełnej rozdzielczości pseudo produkt, który możemy pobrać użytkować na własne potrzeby jeśli jeszcze mamy go gdzie otworzyć.

To było najprostsze rozwiązanie , robi wrażenie bo szybko i praktycznie na polu.

2. Wykonanie prawdziwego nalotu i ortofotomapy.

- kupujemy oprogramowanie np Pix4D za kupę kasy , lub Photomodeler , lub AgiSoft , Erdas (ciekawe czy to pójdzie na stronę) - to nie reklama. Każde do zastosowań komercyjnych.
- Projektujemy profesjonalnego drona lub kupujemy gotowe rozwiązanie , które potrafi unieść i obsłużyć dobry aparat z wymiennym obiektywem (Nex5).
- Kalibrujemy obiektyw i wyliczamy wartości dystorsji itd....
- Zdajemy egzamin na świadectwo kwalifikacji, ubezpieczamy drona i firmę.
- Projektujemy prawdziwy plan nalotu po współrzędnych.
- Odpowiednie Waypointy wprowadzamy do Drona (nie piszę jakiego bo każdy sobie wybierze).
- Wykonujemy nalot.
- Zgrywamy zdjęcia, mierzymy zestaw fotopunktów które posłużą do wykonania aerotriangulacji.
- Wykonujemy pełen projekt fotogrametryczny - ręcznie i z kontrolą dokładności.
- Oddajemy opracowanie do zasobu geo lub bezpośrednio zainteresowanemu zogdnie z ustawą o prawie geodezyjnym.

Nudne ale prawdziwe. Ja proponuję naukę na pierwszym rozwiązaniu a potem rozwinięcie się do drugiego punktu. Jeśli ktoś chciałby kupić gotową ortofotomapę z analizą dokładności itd... to zapraszam. I to też mam nadzieję nie będzie odebrane jako reklama :-)

Hej
Łukasz
Kacper
Posty: 54
Rejestracja: środa 25 wrz 2013, 11:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ortofotomapa i numeryczny model terenu. (Pix4D)

Post autor: Kacper »

Ze swojej strony dodam tylko, że korzystałem z wersji profesjonalnej Pix4D oraz Agisoft PhotoScan i bardziej przypadł mi do gustu ten drugi program ze względu na dużo większe możliwości wprowadzania swoich ustawień i edycji materiału. Dodatkowo posiada on (Agisoft) bardzo czytelną i przejrzystą instrukcję, z którą krok po kroku możemy wykonać potrzebne rzeczy: http://www.agisoft.com/downloads/user-manuals/
Kacper
Awatar użytkownika
kojak
Posty: 967
Rejestracja: wtorek 26 mar 2013, 11:25
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Ortofotomapa i numeryczny model terenu. (Pix4D)

Post autor: kojak »

A czy kolega może podać przykład przyjęcia do zasobu CODGiK ortofotomapy wykonanej z drona, czyli bez użycia kamery fotogrametrycznej a ściślej mówiąc jej odpowiedniego łoża? Bo był z tym pewien problem - chyba że coś się zmieniło w tej materii.
Luk
Posty: 81
Rejestracja: czwartek 22 mar 2012, 11:29
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Ortofotomapa i numeryczny model terenu. (Pix4D)

Post autor: Luk »

Staram się tak uzgadniać temat zdania pracy aby był zgodny z Art. 12c. ustęp 2 - gdzie jest napisane że nie muszę zgłaszać prac geodezyjnych w przypadku gdy wykonywane są z przeznaczeniem jedynie dla wewnętrznego użytku zleceniodawcy.
Nie ma zgłoszenia , nie muszę nic oddawać i z nikim się sprzeczać urzędowo.
Zazwyczaj ma być:
1. dokładnie,
2. szybko,
3. tanio.
Można wybrać dowolne dwa punkty.

Podobno Chuck Norris oddał jakąś ortofotomapę.
Łukasz
Awatar użytkownika
kojak
Posty: 967
Rejestracja: wtorek 26 mar 2013, 11:25
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Ortofotomapa i numeryczny model terenu. (Pix4D)

Post autor: kojak »

dokładnie tak! ponieważ nie chcę, nie muszę ani nie mam zamiaru nikomu oddawać wyników mojej pracy którą następnie ktoś może sprzedawać tak jak robi to CODGiK a są to opracowania na wewnętrzny użytek klienta np. gminy i nic nikomu do tego, nie są to materiały o cechach opracowania fotogrametrycznego w rozumieniu przepisów ustawy
Nefryt
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 11 sie 2019, 11:20
Lokalizacja: WuM

Re: Ortofotomapa i numeryczny model terenu. (Pix4D)

Post autor: Nefryt »

A czy ktoś z Was robił którymś z tych programów modele 3D np. działki wraz zagospodarowaniem np. budynkami ?
Jakim programem najlepiej to zrobić, bo właśnie zaczynam przygodę z nalotami, ale z angielskim (tutorial'i trochę jest, ale po ANG) trochę ciężko więc google tłumacz ratuje tylko, że teoria to jedno, a praktyka to drugie, dlatego pytam się praktyków o ten temat. Punkty kontrolne (GPC) zakładam GPSem na ziemii i też na budynku muszę pomierzyć, żeby pikiety miały swoje XYH (XYZ jak kto woli), aby wymiary budynku były miarodajne np. z dokładnością 10 cm ?
ODPOWIEDZ