Lumenier QAV210 buildlog

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

jajxon
Posty: 108
Rejestracja: piątek 31 lip 2015, 14:31
Lokalizacja: Węgliniec

Lumenier QAV210 buildlog

Post autor: jajxon »

Witajcie
Oto kolejna historia z serii "od zera do bohatera" :-) w moim przypadku było to tak:

Podczas przeglądania youtuba natrafiłem na filmy niejakiego pana Charpu i wtedy się zaczęło:-)
Postanowiłem sprawdzić cóż to takiego ten "dron" i spróbowac własnych sił z tym wynalazkiem. Z Boską pomocą natrafiłem na to forum gdzie dowiedziałem sie, że to nie jest tak hop siup i najlepiej zacząć od jakiegoś malucha więc nabyłem takiego oto małego wariata
Obrazek
Aleee w głowie cały czas miałem te ekstremalne piruety z youtuba więc co rusz powracając na to forum zapadła decyzja o budowie "starszego brata":-)
Po ok 200h poświęconych na czytaniu uznałem, że moja wiedza wystarzczy na zmierzenie sie z tym zadaniem i zaczęło sie żmudne zbieranie części, a efektem tego jest:

Rama Lumenier qav210
Silniki cobra 2204 2300kv
ESC ZTW spider 12a
FC Naze32
FrSky D4rii
FrSky Tarannis Plus

Po zebraniu tego i obejrzeniu wielu build filmów zacząłem powoli składać własnego quada a tymi oto wynikami chcę podzielić się z wami aby nie tylko brać ale także dać coś od siebie, więc zapraszam do oglądania i dzielenia się własnymi opiniami.
Niestety nie zawsze mogłem robić zdjęcia ale co mam tym się z wami z przyjemnością podziele.
Obrazek
Obrazek
Zeszlifowane i posmarowane klejem ranty aby zapobiec rozwarstwianiu się karbonu plus dla lepszego designu zaczernione markerem
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wlutowany step down 5v do zasilenia FC
Obrazek
moje piersze lutowanie :-)
Obrazek
Pierwsze przemiarki co, gdzie, jak i ile
Obrazek
polutowane pdb
Obrazek
osłony silników
Obrazek
prowadzenie anten
Obrazek
i wersja prawie końcowa

Plus niezbędne graty
Obrazek
taranis
Obrazek
wyważarka i śmigła
Obrazek
bunkier do ładowania Lipoli wraz z ładowarką Imaxb6, czekam jeszcze na płytke rozdzielczą i będe składał to do kupy
Obrazek
i zalążęk fpv

Zostało mi jeszcze kupno bateri, docelowo będą to 3 szt tattu 1500mah , narazie tego nie robię bo pogoda brzydka więc i tak nie polatam a nie chce żeby zbytnio kusiło :-) zestrojenie wszystkiego, pospinanie, poskręcanie i w końcu to co najprzyjemniejsze ulotnienie no i po ogarnięciu sprzętu założenie fpv. Narazie zbieram fundusze ale docelowo ma to być:
Kamera Sony super HAD CCD IR sensitive plus obiektyw IR block
Transmiter ImmersionRC 600mah
Wspomniane wyżej SpiroNety
OSDoge
i jakieś fatsharki zobaczymy jak fundusze pozwolą to dominatory HD v2

I to byłoby na tyle, teraz czekam na lepszą pogodę i nauka nauka i jeszcze raz nauka, mam nadzieję że ogarnę to jakoś w miarę szybko i w następnym sezonie spotkamy się na jakichś wyścigach abym mogł skopać parę tyłków :-)
Mam nadzieję, że komuś to sie spodoba i może pomoże przy budowie własnego wariata.
Pozdrawiam wszystkich i dziękuję wam za udostępnianie swojej wiedzy :-)
Ostatnio zmieniony czwartek 25 lut 2016, 13:31 przez jajxon, łącznie zmieniany 1 raz.
QAV-R
Awatar użytkownika
Irwin
Posty: 87
Rejestracja: poniedziałek 20 kwie 2015, 14:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Lumenier QAV210 buildlog

Post autor: Irwin »

Razem ze śmigłami będziesz musiał zmienić regle na mocniejsze, no i nie bój się zalewać całych padów cyną jak lutujesz.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Lumenier QAV210 buildlog

Post autor: Adrián »

Witaj,
widzę, że zaczynasz z wyższej półki"
Fajny zestaw, tylko małe zastrzeżenie odnośnie silników, cobry chyba każdemu znane, ale średnio lubią krety.. Może warto założyć tańsze do nauki, a te zostawić na przyszłość?
Chyba, że fundusze pozwalają, to udanego lotu :-)
jajxon
Posty: 108
Rejestracja: piątek 31 lip 2015, 14:31
Lokalizacja: Węgliniec

Re: Lumenier QAV210 buildlog

Post autor: jajxon »

Hehe dzięki za radę to moję początki lutowania ale sądzę, że na początku i tak przy kretach coś tam będzie do poprawy.
Co do silników to czytałem, że nie tolerują zbytnio kretów ale mam nadzieję, że osłony oszczędżą im większych przykrośći :-)
QAV-R
Awatar użytkownika
Zgr
Posty: 146
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:30

Re: Lumenier QAV210 buildlog

Post autor: Zgr »

Sprzęt pierwsza klasa! Zwłaszcza rama. Też mam Lumenier, ale 250 Carbon :) Regle za słabe jak zauważył Irwin. Polecam LittleBee 20A- świetne regle i łatwo dostępne w przystępnej cenie (Banggood).
A te osłonki na silniki- podałbyś namiar skąd drukowałeś i jaka masa?

EDIT:
Jeszcze mała uwaga odnośnie ImmersionRC 600mw - musi być zasilany bezpośrednio z baterii, nie przez jakikolwiek regulator napięcia. Tak przynajmniej mocno zastrzega producent.

EDIT2:
Jeszcze przypomniało mi się odnośnie nóżek. Nie wiem jaka jest długość dystansów i śrub mocujących w Twojej 210, ale w mojej 250 śruby były bardzo krótkie, przez co od twardszego lądowania powyginało się aluminium. Jeśli Ty też masz krótkie śruby, to warto je wymienić tak, aby wypełniły przynajmniej połowę dystansu.
Lumenier QAV250, DI130, LS210 customized, Bixler 2, Realacc X210, Supafly Flipmode 6S
jajxon
Posty: 108
Rejestracja: piątek 31 lip 2015, 14:31
Lokalizacja: Węgliniec

Re: Lumenier QAV210 buildlog

Post autor: jajxon »

Dziękuje :-) Lumenier świetna firma też myślałem o 250 ale chciałem 4mm a to już za droga zabawa :-)
osłony mam stąd
http://www.thingiverse.com/thing:1023906
tylko podniesione, nie wiem jak do 250 ale w mojej 210 nie pasują idealnie i wypadałoby poprawić otwory montażowe żeby były jak na ramie bo te mają tylko pojedyńcze dziurki i ja musiałem je poszerzać
Niestety nie mam wagi żeby je zważyć ale tu są podobne dedykowane do 250 i ważą 10g
http://fpv-flightclub.com/product/qav250-motor-guards/

Regle kupiłem okazyjnie na forum do nauki starczą ale liczę się z tym, że w przyszłości będą musiały być 20a i będa to właśnie albo LittleBee lub DYS Xm20a

Tak śrubki mam wymienione na 10mm z racji że mam 4mm płytę główną a te w zestawie mają 6mm więc przy pierwszym krecie by sie rozpadł :-)
QAV-R
Awatar użytkownika
Zgr
Posty: 146
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:30

Re: Lumenier QAV210 buildlog

Post autor: Zgr »

Dzięki za linki. Właśnie sprawdziłem ceny ram- trochę dziwne, że 250tka jest 2x droższa od 210. Materiału aż tak więcej wcale nie ma.
Jeszcze odnośnie regli- DYS Xm wprawdzie nie mam, ale za to BL20A. Nie wiem na ile się różnią, ale BL20A wypadają bardzo słabo w porównaniu do LittleBee jeśli chodzi o maksymalny ciąg. Robiłem testy i tak to wyglądało:
silnik DYS 1306 3100KV, śmigło Gemfan 3030 cięte z 5030
3S:
DYS 130g, LittleBee 160g
4S:
DYS 160-170g, LittleBee 230g
Lumenier QAV250, DI130, LS210 customized, Bixler 2, Realacc X210, Supafly Flipmode 6S
Awatar użytkownika
majcool
Posty: 271
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 19:31
Lokalizacja: Chełm

Re: Lumenier QAV210 buildlog

Post autor: majcool »

A ustawienia/timingi były jednakowe? +50% ciągu na 4S byłoby podejrzanie dużo.
Latak 1(RCX250), Latak 2(LT210), Latak3(RCX175),Hubsan107L, v636
Pzdr.,Michał
Awatar użytkownika
Zgr
Posty: 146
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:30

Re: Lumenier QAV210 buildlog

Post autor: Zgr »

Bez przesady, 50% to nie jest. Z ustawieniami nic nie ruszałem. Tak jak wyjąłem z opakowania.
Lumenier QAV250, DI130, LS210 customized, Bixler 2, Realacc X210, Supafly Flipmode 6S
jajxon
Posty: 108
Rejestracja: piątek 31 lip 2015, 14:31
Lokalizacja: Węgliniec

Re: Lumenier QAV210 buildlog

Post autor: jajxon »

No zbytnio więcej materiału nie ma ale jest o wiele droższe pdb do tego dochodzą ledy, dodatkowe dystanse dłuższe nogi i pare innych a niestety Lumenier sobie za to wszystko sporo liczy :-)
Co do DYSów XM :
https://www.youtube.com/watch?v=SYcXrB4sHmo
tu chłopak składa właśnie 210 na tych ESC i zachwala sobie, porównując je do Bee twierdzi, że są bardzo podobne.
Te Xm to niby ulepszona wersja Sn/Bl, ma o wiele szybszy procesor o częstotliwości 50MHz co podobno daje niezłego kopa gdzie Sn/Bl to 15MHz.
Ale zobaczymy, zanim przejde na większe ESC to już pewnie ktoś sprawdzi te DYSy a ja narazie musze pokatować te Spidery :-)
QAV-R
Awatar użytkownika
majcool
Posty: 271
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 19:31
Lokalizacja: Chełm

Re: Lumenier QAV210 buildlog

Post autor: majcool »

Zgr pisze:Bez przesady, 50% to nie jest. Z ustawieniami nic nie ruszałem. Tak jak wyjąłem z opakowania.
LBee aż takiej przewagi nie dają jak w Twoich obliczeniach- 640-680g vs 920g ciągu na 4S(wzrost o ca.44%), pewnie miałeś ustawione różne wartości motor timing + może jakiś błąd pomiarowy. Ja niedługo potestuję te Spider18A, porównam do BL20A.
Latak 1(RCX250), Latak 2(LT210), Latak3(RCX175),Hubsan107L, v636
Pzdr.,Michał
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Lumenier QAV210 buildlog

Post autor: cebulator »

Różnica na pewno będzie pomiędzy LBee a SN20a.
Nawet w manualu do BLheli dla DYSów jest napisane: "Switching speed is quite fast, although high side is slow to turn on.
Zarówno w Lbee jak i XM20A będzie lepiej ponieważ zastosowali tam drivery mosfetów co znacząco przyspieszy włączanie i wyłączanie tranzystorów.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
majcool
Posty: 271
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 19:31
Lokalizacja: Chełm

Re: Lumenier QAV210 buildlog

Post autor: majcool »

Jasna sprawa, że płaci się za wydajność, choć myślałem, że zauważalna będzie głównie reponsywność a nie moc- tu kilkadziesiąt % więcej to wygląda na magię, ale mogę się mylić

Pzdr, Michal
Latak 1(RCX250), Latak 2(LT210), Latak3(RCX175),Hubsan107L, v636
Pzdr.,Michał
Awatar użytkownika
Zgr
Posty: 146
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:30

Re: Lumenier QAV210 buildlog

Post autor: Zgr »

Niestety nie orientuję się w ustawieniach timingów i tego efektach. Błędu pomiarowego nie było, bo robiłem test wiele razy, jako że potrzebowałem do mojego projektu krytyczne minimum 210g na śmigle 3''.
Lumenier QAV250, DI130, LS210 customized, Bixler 2, Realacc X210, Supafly Flipmode 6S
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Lumenier QAV210 buildlog

Post autor: cebulator »

majcool pisze:Jasna sprawa, że płaci się za wydajność, choć myślałem, że zauważalna będzie głównie reponsywność a nie moc- tu kilkadziesiąt % więcej to wygląda na magię, ale mogę się mylić
To nie magia, to fizyka. Wychodzi na to, że przy 4S i 2300KV silnik obraca się z ~35tys. razy na min. I regiel nie nadąża z przełączaniem poszczególnych faz dlatego na dysach nie rozkręca się do pełnych obrotów. A to bezpośrednio przekłada się na uzyskany ciąg.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
ODPOWIEDZ