mały (składany) dron dla podróżnika pod GoPro

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

fisqs
Posty: 8
Rejestracja: sobota 16 sty 2016, 10:55
Lokalizacja: Poznan

mały (składany) dron dla podróżnika pod GoPro

Post autor: fisqs »

Witam wszystkich :)

Trochę podróżuję po Polsce i po świecie i szukam drona pod GoPro który będzie mały(najlepiej składany) uniesie GoPro, fajnie jesli będzie miał funkcje utrzymywania pozycji, śledzenia i bezpiecznego powrotu w razie zerwania łączności. Kiedyś napaliłem się na Pocket Drona https://www.kickstarter.com/projects/ai ... ying-robot ale niestety projekt upadł.
Od tygodnia szukam w internecie jakiegoś odpowiednika i nic nie znalazłem. Wpadłem na pomysł żeby samemu coś złożyć. Moją uwage zwrócił Quanum Trifecta od HobbyKing która po złożeniu wygląda tak Obrazek

Olbrzymi plus za składanie bo mało miejsca zajmie w plecaku. Jednak nie bardzo wiem jak go rozbudować o funkcje utrzymywania pozycji, śledzenia, bezpiecznego powrotu oraz możliwość sterowania przez wifi za pomocą smartfona(oczywiście standardowy radio controler 2,5Ghz też będzie). Nigdy wcześniej nie budowałem nic tego typu i nie bardzo wiem jakie podzespoły dobrać zeby takie funkcje uzyskać. Jeszcze chodzi mi po głowie ZMR180 ale też chciałbym zeby miał powyższe funkcje. Chyba, że ktoś z Was poleci mi coś innego?
Przejrzałem już forum znalazłem kilka fajny wątków jak np budowa tricoptera od a do z na którą naprowadził mnie jeden z użytkowaników , ale żaden nie odpowiedział na moje pytania.

Bardzo proszę o odpowiedź od bardziej doświadczonych ode mnie użytkowników :)
Awatar użytkownika
BloodyLordV
Posty: 321
Rejestracja: wtorek 15 gru 2015, 21:35
Lokalizacja: Gdynia

Re: mały (składany) dron dla podróżnika pod GoPro

Post autor: BloodyLordV »

Jeśli mowa o sterowaniu przez smartfona - nic nie poradzę. Natomiast resztę funkcji powinien zapewnić Ci jakikolwiek bardziej sensowny kontroler lotu wyposażony w GPS np. Dji naza v2.
Z drugiej strony nie wiem czy jesteś świadomy tego jakie konsekwencje niesie ze sobą mała masa. Jak wspomniałeś podróżujesz po Polsce, która z natury jest dość wietrzna. A szczerze wątpię by taka maszyna mogła utrzymać pozycje w trybie GPS przy wiatrach wieszczych niż 5 km/h przy dajmy na to 500 gramach masy własnej.
Kolejna kwestia jest fakt, iż muliticopter to nie zabawkowy samochodzik. Nie jest łatwy w pilotażu jeśli mówimy o trybie atti. Z resztą nie ma być. Dlatego wcześniej radził bym w przynajmniej bardzo dobrym stopniu opanować pilotaż biedronki typu hubsan h107 a dopiero jeśli podoła się temu zadaniu myśleć o czymkolwiek bardziej poważnym.
Pewnie powiesz o trybie GPS. Tak, jeśli nie szkoda Ci pieniędzy to można tak latać. Ale burze słoneczne są dość częstym zjawiskiem. Uniemożliwiają one prawidłowa pracę odbiornika GPS przez co o lotach ze wspomaganiem wtedy możesz jedynie zapomnieć. Oczywiście dochodzi jeszcze zjawisko odlotów maszyny, po których możesz swój cenny skarb utracić.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony sobota 16 sty 2016, 18:45 przez BloodyLordV, łącznie zmieniany 1 raz.
Yuneec Typhoon Q500 4K
Nox3 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=38631
Youbi XV130 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=39039
ST10+
Spektrum dx6i
--------------------------
Nieuleczalnie uzależniony od latania.
fisqs
Posty: 8
Rejestracja: sobota 16 sty 2016, 10:55
Lokalizacja: Poznan

Re: mały (składany) dron dla podróżnika pod GoPro

Post autor: fisqs »

Dzięki za odpowiedź. Mam taką pracę ze odwiedzam różne części Polski i chciał bym coś tam nagrać. Ale bardziej chodzi o wyjazdy za granicę. Np w tym roku lecę na 3 tygodnie do Azji południowo wschodniej. No i fajnie bybylo gdyby taki dron mógł mnie w miarę samodzielnie nagrać przez kilka chwil :) ma się pojawić smart drone Onagofly z opcją śledzenia itd za 200$ ale jakość nagrań z zamontowanej kamery jest słaba.
Awatar użytkownika
BloodyLordV
Posty: 321
Rejestracja: wtorek 15 gru 2015, 21:35
Lokalizacja: Gdynia

Re: mały (składany) dron dla podróżnika pod GoPro

Post autor: BloodyLordV »

Hmm, jeśli chodzi o samodzielne nagrywanie z tego co wiem pixhawk ma się czym popisać. Mimo, iż coś takiego jak "samodzielnie coś nagrać" raczej nigdy nie będzie zbyt prawdziwe. Tak, wiem o istnieniu takich funkcji jak follow me. Nawet jest to zaimplementowane w moim quadrocopterze. Z drugiej strony czy jest to użyteczne? Śmiem powątpiewać. Działanie tych funkcji jest zwyczajnie niepewne (a życie niestety nie wygląda tak dobrze jak w klipach reklamowych). Jeśli prosisz o moją radę - najpierw zakup małą biedronkę - bijaka, na którym nauczysz się latać. Dopiero później myśl o maszynach mogących mieć bardziej profesjonalne zastosowania. Gwarantuję Ci - ta opcja nie raz uratuje Twój portfel. Natomiast jeśli potrzeba Ci czegoś na już i nie możesz podszkolić się przez dajmy na to choćby tak krótki okres czasu jak rok - zawsze istnieją piloci, których możesz wynająć. Wiele takich ofert w internecie.
Yuneec Typhoon Q500 4K
Nox3 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=38631
Youbi XV130 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=39039
ST10+
Spektrum dx6i
--------------------------
Nieuleczalnie uzależniony od latania.
Awatar użytkownika
mknet
Posty: 1223
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 20:13
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: mały (składany) dron dla podróżnika pod GoPro

Post autor: mknet »

BloodyLordV pisze:Jeśli mowa o sterowaniu przez smartfona - nic nie poradzę. Natomiast resztę funkcji powinien zapewnić Ci jakikolwiek bardziej sensowny kontroler lotu wyposażony w GPS np. Dji naza v2.
Z drugiej strony nie wiem czy jesteś świadomy tego jakie konsekwencje niesie ze sobą mała masa. Jak wspomniałeś podróżujesz po Polsce, która z natury jest dość wietrzna. A szczerze wątpię by taka maszyna mogła utrzymać pozycje w trybie GPS przy wiatrach wieszczych niż 5 km/h przy dajmy na to 500 gramach masy własnej.
Kolejna kwestia jest fakt, iż muliticopter to nie zabawkowy samochodzik. Nie jest łatwy w pilotażu jeśli mówimy o trybie atti. Z resztą nie ma być. Dlatego wcześniej radził bym w przynajmniej bardzo dobrym stopniu opanować pilotaż biedronki typu hubsan h107 a dopiero jeśli podoła się temu zadaniu myśleć o czymkolwiek bardziej poważnym.
Pewnie powiesz o trybie GPS. Tak, jeśli nie szkoda Ci pieniędzy to można tak latać. Ale burze słoneczne są dość częstym zjawiskiem. Uniemożliwiają one prawidłowa pracę odbiornika GPS przez co o lotach ze wspomaganiem wtedy możesz jedynie zapomnieć. Oczywiście dochodzi jeszcze zjawisko odlotów maszyny, po których możesz swój cenny skarb utracić.

Pozdrawiam.
Pierwsze primo wszystko co ma symbol diziaj jest bardzo ograniczone i zrobione dla każdego przeciętnego cepa który przeczyta instrukcje.
BTW. nie mam nic do użytkowników, bo każdy kto ma/miał naze wie że po prostu wystarczy złożyć i działa.
Mała waga + małe wymiary np. klasy 250 z stosunkiem masy do ciągu 1/4 pozwala na latanie przy huraganowych wiatrach.
Bez problemu będzie trzymać pozycję nawet w najbardziej wietrzne dni, wydaje się że pixhawk lite idealnie się sprawdzi.
Burze słoneczne jak i odloty są domeną problemów tylko dla systemów DJI, w KFC32 kończy się tym, że łapie 7 satelit z zazwyczaj 11, ale działała bez problemu.
Użytkowane: Bixler 2 1500m, SkySurfer 2000mm, Transporter Q7.6, Mini-Hrejser slim 280mm, Delta120min.
Składają się: SU31 ElectriFly, FarFlyer długolot fpv.
Zakurzone: T-rex 500ESP, Ofna ultra lx comp, Hpi Sprint 2
Awatar użytkownika
BloodyLordV
Posty: 321
Rejestracja: wtorek 15 gru 2015, 21:35
Lokalizacja: Gdynia

Re: mały (składany) dron dla podróżnika pod GoPro

Post autor: BloodyLordV »

Czy ja wiem czy tylko Dji? Słyszałem o innych systemach, które trapią te problemy, choc pixhawk nie jest systemem, nad którym się zastanawiałem, więc znając życie masz rację.

Mówisz, iż są to systemy dla cepów, którzy jedynie przeczytają instrukcję. A jak pewnie się domyślasz twórca tematu nie latał jeszcze niczym, więc akurat to uznałem za plus tego systemu, przynajmniej w tym konkretnym przypadku. Mimo moich rad jedna z ewentualności wiem, iż nasz przedmówca może zdecydować się na bardziej zaawansowany model, więc mimo odradzania przynajmniej chce polecić coś, co będzie łatwiejsze do opanowania dla świeżego pilota.
Yuneec Typhoon Q500 4K
Nox3 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=38631
Youbi XV130 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=39039
ST10+
Spektrum dx6i
--------------------------
Nieuleczalnie uzależniony od latania.
Awatar użytkownika
Royce
Posty: 345
Rejestracja: poniedziałek 02 lip 2012, 09:48
Lokalizacja: Zielonka/Warszawa

Re: mały (składany) dron dla podróżnika pod GoPro

Post autor: Royce »

Umknął wam taki trobiazg , że pokazany na początku dronik to tricopter, a Naza takowych nie obsługuje.
Radek Piotrowski
Awatar użytkownika
swirus71
Posty: 83
Rejestracja: niedziela 01 lis 2015, 20:20
Lokalizacja: Żywiec

Re: mały (składany) dron dla podróżnika pod GoPro

Post autor: swirus71 »

A może autor tematu szuka czegoś takiego?: https://www.airdog.com/ ?
fisqs
Posty: 8
Rejestracja: sobota 16 sty 2016, 10:55
Lokalizacja: Poznan

Re: mały (składany) dron dla podróżnika pod GoPro

Post autor: fisqs »

coś podobnego :) Tylko mniejszego i tańszego :P Jest jeszcze coś takiego na rynku http://www.gearbest.com/rc-quadcopters/ ... oC1ovw_wcB
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Re: mały (składany) dron dla podróżnika pod GoPro

Post autor: Adasko »

Mam te rame z pierwszego postu
wejdzie tam tylko FC wielkosci naze 32 jest miejsce dla malego gps mocowanie pod mobiusa
lata to niezle i z pewnoscia nie ma klopotu z trzymaniem pozycji do szalenstw sie nie nadaje bo siada servo
po zlozeniu fajna mala ale...
ten quadzik przebija tri o 200%
http://www.banggood.com/GE260Z-260mm-3K ... 82592.html
sztywnosc ramy,ilosc miejsca a po zlozeniu ramion tak samo wielki gabaryt co tri
Kosmodron
Posty: 49
Rejestracja: sobota 02 maja 2015, 14:25

Re: mały (składany) dron dla podróżnika pod GoPro

Post autor: Kosmodron »

W lutym wychodzi Lily za 500$ jeżeli zależy ci na selfi z lotu ptaka to wydaje mi sie to najlepsze rozwiazanie.
fisqs
Posty: 8
Rejestracja: sobota 16 sty 2016, 10:55
Lokalizacja: Poznan

Re: mały (składany) dron dla podróżnika pod GoPro

Post autor: fisqs »

Dzieki :) Widziałem już tego drona wcześniej, fajna sprawa ale jednak i tak zajmuje sporo miejsca w czasie transportu. Fajna sprawa z tym wyrzutem z ręki, pytanie ile osób go tak wyrzuci np z mostu a on się nie załączy? :) Ma też troche kiepski zasięg. A ja szukam rozwiązania zeby dron latal normalnie w 2,4ghz ale zebym mógł np raz na jakiś czas przełączyć go na sterowanie wifi.

Znalazłem coś takiego ale czy da rade to podpiąc pod wielowirnikowiec? http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... eiver.html
Co działa w takiego, ale chyba nie da się tym obsłużyć drona
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: mały (składany) dron dla podróżnika pod GoPro

Post autor: misiekkk »

"Lily"
fisqs pisze:Dzieki :) Ma też troche kiepski zasięg.
? Chyba nie mylisz odległości w jakich ma się utrzymywać od śledzonego obiektu z maksymalnym zasięgiem, prawda ?
fisqs pisze:A ja szukam rozwiązania zeby dron latal normalnie w 2,4ghz ale zebym mógł np raz na jakiś czas przełączyć go na sterowanie wifi.
A czym się różni 2.4GHz od wifi ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
fisqs
Posty: 8
Rejestracja: sobota 16 sty 2016, 10:55
Lokalizacja: Poznan

Re: mały (składany) dron dla podróżnika pod GoPro

Post autor: fisqs »

misiekkk pisze:"Lily"
fisqs pisze:Dzieki :) Ma też troche kiepski zasięg.
? Chyba nie mylisz odległości w jakich ma się utrzymywać od śledzonego obiektu z maksymalnym zasięgiem, prawda ?
fisqs pisze:A ja szukam rozwiązania zeby dron latal normalnie w 2,4ghz ale zebym mógł np raz na jakiś czas przełączyć go na sterowanie wifi.
A czym się różni 2.4GHz od wifi ?

No jasne, że nie. Mysle o sledzeniu z max zasięgiem 5metrów jak dla mnie w zupełności wystarczy. Co do 2,4ghz zle się wyraziłem. wiem że wifi pracuje w tym paśmie. Poprostu oprócz standardowego "pilota" RC chciałbym mieć możliwość sterowania za pomocą smartfona w niedużym zasięgu.

Znalazłem jeszcze coś takiego http://brainfpv.com/ :)
Awatar użytkownika
gazor
Posty: 1028
Rejestracja: piątek 10 sie 2012, 01:25
Lokalizacja: wawa

Re: mały (składany) dron dla podróżnika pod GoPro

Post autor: gazor »

Swojego czasu wydłubałem coś takiego :-)
Kontroler Naza v1 + GPS
T-motor 2205 + prop 6"
esc DYS 20A/4S
aku 4S/1800mAh
Czas lotu z gopro na sztywno 7-9 min.
Bez sterowania ze smartfona :-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Vega, trzepakolot, heksa z gimbalkiem, diy gogle
ODPOWIEDZ