MK() - :))

FC opracowane przez Mikrokopter'a

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

MK() - :))

Post autor: sigreg »

W koncu ! W koncu mam platforme ktora LATA ! :-D FC, sumator, przerobka regli - wszystko u naszego forumowego kolegi. No i spektrum A7000 - wiem ze mozna podlaczyc od razu sama satelitke spektrum, ale pojedyncza satelitka na quada wydawala mi sie malo bezpiecznym rozwiazaniem.
Zrobilem na razie 2 loty na settingu 3, bez tuningowania PIDow, w koncu poziom w zawisie jest poziomem ! Zauwazylem ze jest bardzo wrazliwy na sterowanie, na razie latalem bez zadnych expo, i do szalenstwa wykorzystywalem max 1/5 wychylow, duze expo gdzies kolo 50% albo i wiecej powinno zalatwic sprawe. Ogolnie wielkie gratulacje dla Darka i wielkie :mrgreen: uzytkownika.

Mam dwie uwagi wynikajace prawdopodobnie z tego ze "nie umiem" ;-) Znaczy musze troche wiedzy o MK wchlonac.

1. Quad zawsze "plynie". Wczoraj testowalem przy calkowicie bezwietrznej pogodzie po mega burzy. Platforma w zawisie niemal nigdy nie stoi w miejscu, zawsze gdzies powoli "ucieka", w losowym kierunku. Mam pewien blad konstrukcyjny w platformie, Darek mowil zeby FC montowac na sztywno, niestety nie mam na razie "slupkow" i zamontowalem uzywajac gumowych damperow, czy to moze byc przyczyna ? Ktorymi nastawami PID pokrecic zeby wzmocnic stabilizacje w zawisie ?

2. Nie udalo mi sie wlaczyc stabilizacji wysokosci. Odczyty z czunika w MKToolu sa poprawne, wiec to nie problem sprzetowy. Jako wlaczanie setpointa przypisalem przelacznik na kanale 5 (poti1) i rzeczywiscie po przelaczeniu widze w MKToolu ze setpoint zostal ustawiony, jednakze stabilizacji wysokosci nie ma w czasie lotu wogole. Moze to przez moj "dekiel" - miche z Auchan ;) Otwor o srednicy okolo 5 cm jest tylko w pokrywce przykreconej do ramy, natomiast sama micha jest szczelna. Sprobuje wywiercic w niej pare otworow, moze to cos zmieni. A w miedzy czasie moze moge cos sprawdzic w MKToolu ? Nie wiem, moze pominalem jakies ustawienie.

Grzesiek
Ostatnio zmieniony piątek 23 wrz 2011, 21:43 przez sigreg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 137
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: PL

Post autor: Krzys »

cześć, pokrywa nie przeszkadza więcej otworów nie potrzeba. czy czujnik ciśnienia przysłoniłeś gąbką - jest bardzo czuły na zmiany ciśnienia.
zawsze będzie trochę pływać - kalibrować z użyciem poziomnicy z oczkiem potem trymerami.

nie zapomnij o tych PID-ach to powinno być na samym początku zrobione.

https://www.mikrocontroller.com/index.p ... cts_id=317

http://rc-cam.pl/viewtopic.php?t=3380&highlight=pid
Załączniki
Libelle.jpg
Libelle.jpg (11.45 KiB) Przejrzano 6764 razy
darek53
Posty: 432
Rejestracja: środa 21 lip 2010, 00:45
Lokalizacja: PL

Post autor: darek53 »

Jeżeli masz bardzo czułe drążki to sprawdź jakie masz ustawienia w zakłade Stick
Nick/Roll P domyślnie to 6 , jeżeli masz więcej to zmniejsz .

Kontrola wysokości: czy w zakładce channels słupek kanału 5 podczas przełączania w apce przyjmuje wartości min i max ? (min-kontrola wys nie aktywna , max-aktywna)
Przy Poti1 musisz mieć kanał 5 oraz w Configuration aktywowaną opcję Altitude control , w zakładce Altitude przy Setpoint ma być poti1 i aktywowane "Height limitation control"

Co do pływania to kopter zawsze będzie lekko pływać, mi przestał dopiero jak aktywowałem GPS :) , spróbuj zrobić jeszcze raz kalibrację ACC , ale po tym i tak może być konieczne delikatne trymowanie po starcie.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: Marcin »

U mnie MK też minimalnie pływa. Pewnie oddychałeś w jego kierunku i go zwiewało ;)
Ostatnio zmieniony środa 21 wrz 2011, 07:22 przez Marcin, łącznie zmieniany 1 raz.
pit202

Post autor: pit202 »

o co chodzi z tym MK ? wszyscy robią/piszą/latają a nawet moj google nie zna, szukalem tez na stronie MK bez efektu, skad Wy bierzecie wszystkie info ?.
Ostatnio zmieniony sobota 24 wrz 2011, 19:40 przez pit202, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

:mrgreen: :lol: :-D :mrgreen: :lol: :-D :mrgreen: :lol: :-D

Tu nie trzeba googli, tu wystarczy że parę wątków niżej, w tej kategorii przeczytasz pierwszy post kolegi Darka :-) pstryk
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sigreg »

Panowie, moglby ktos podac jakie macie nastawy PID dla baro w swoich quadach na MK() ? Testowalem i byly juz jakies pierwsze rezultaty, niestety jedno smiglo stwierdzilo ze ma dosyc pracy w grupie i polata samo. Co oczywiscie na pewien czas zmusilo mnie do przerwania testow.

Grzesiek
Ostatnio zmieniony piątek 23 wrz 2011, 21:44 przez sigreg, łącznie zmieniany 1 raz.
FPV - Your world from my perspective :)
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Mam tylko w mk2.0 oryginalnym czujnik cisnienia, ale powinno pomóc - w końcu tutaj i tutaj jest MPX. Na tych ustawieniach kompletny brak pływania, stoi w miejscu jak wmurowany. Jedyne co zmieniałem to chyba tylko mingas w stosunku do oryginalu.

Oczywiscie pamietaj o tym by czujnik zacisnąć gąbką.

[Altitude]
Setpoint=251
MinGas=35
P=10
Barometric-D=30
Z-ACC-Effect=30
Gain=15
HoverVariation=5
GPS_Z=64
StickNeutralPoint=0
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: Marcin »

Grzesiek - kiedy latasz cos na Cycu? Bym wzial mojego MK ;)
Ostatnio zmieniony środa 21 wrz 2011, 07:22 przez Marcin, łącznie zmieniany 1 raz.
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: bartwaw »

ooo, to ja też bym się wybrał :)
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

diem pisze:Mam tylko w mk2.0 oryginalnym czujnik cisnienia, ale powinno pomóc - w końcu tutaj i tutaj jest MPX. Na tych ustawieniach kompletny brak pływania, stoi w miejscu jak wmurowany. Jedyne co zmieniałem to chyba tylko mingas w stosunku do oryginalu.

Oczywiscie pamietaj o tym by czujnik zacisnąć gąbką.

[Altitude]
Setpoint=251
MinGas=35
P=10
Barometric-D=30
Z-ACC-Effect=30
Gain=15
HoverVariation=5
GPS_Z=64
StickNeutralPoint=0

Diem że tak zapytam jak załączasz blokadę wysokości skoro na setpoint masz stałą wartość 251 a nie przypisany kanał do POTI? Sprawdzałem moje i inyych kolegów ustawienia w MKtools (mkp) wszyscy tam mają poti a Ty nie... o co w tym chodzi? Tzn że czujnik ciśnienia jest załączony cały czas? :-) Nie bij, przetłumacz :-)
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Hmmm, teraz sie zastanawiam czy dobrego configa pokazałem. To na pewno z tej hexy ale inny program mogłem zapisać... Tak oczywiscie ma być potiX.

Jedyna rzecz którą zmieniałem to i tak min gas. Jakies 10-20 większe od uruchamiającego silniki min gaz. Wydaje mi się że dawałem 45 :)
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sigreg »

No to nie wiem ciagle co z tymi ustawieniami u mnie, mialem bardzo zblizone za wyjatkiem Z_Acc, u mnie bylo 6, wprowadzilem 30, zobacze czy jest jakis efekt.

Co do spotkania, jest jeszcze jeden kolega z MK() ktory by przyjechal, co powiecie na piatek 16.30 i sobote 10 ? Oczywiscie jak pogoda pozwoli.

Grzesiek
Ostatnio zmieniony sobota 24 wrz 2011, 01:59 przez sigreg, łącznie zmieniany 1 raz.
FPV - Your world from my perspective :)
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: Marcin »

Piatek 16:30 i sobota 10 rano na cycu? :)
Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sigreg »

Ano !
FPV - Your world from my perspective :)
ODPOWIEDZ