SJCAM SJ5000x Elite

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

redone
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 29 sty 2017, 19:16

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: redone »

Nowe fw 1.5 i mamy 1080p 25/50fps. Cieszy, że rozwijają/poprawiają starsze kamerki mimo wydania nowszych.
orzo84
Posty: 2
Rejestracja: środa 12 kwie 2017, 20:48

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: orzo84 »

Witam.

Od ponad tygodnia jestem posiadaczem SJ5000x Elite. To moja pierwsza kamera i ogólnie pierwsze kroki z kręceniem filmików czy fotografią. Jestem w tym temacie kompletnie zielony. Coś tam poczytałem, nakręciłem, przestawiałem i wyrenderowałem przy pomocy Vegas Pro 14. Efekty były różne. Za parę dni urlop i chciałbym nagrać pierwszy poważny materiał do montażu w jak najlepszej jakości. Proszę wybaczyć gdyby pytania wydały się głupie, bo laickie będą na pewno, ale nawet poza godzinami pracy mam niewiele czasu na zabawę i testy w odpowiednich warunkach. Zacznę od ustawień które są rzekomo zalecane.

Firmware: 1.5
Karty: Toshiba Exceria M302-EA 32GB/Kingston SDCA3 32GB
Res: 1080p 60fps
Bitrate: High
Color: Normal
Contrast: High
WDR: On
FOV: Off
White Balance: Auto
Sharpness: Strong
EV: 0.0
ISO: Auto
Gyro: On
Format: mp4

1) Czy mając monitor nie obsługujący Full HD (max. rozdzielczość 1680x1050) opłaca mi się kręcić filmy w 1080p ? Domyślam się, że przy odtwarzaniu filmu następuje downscale do natywnej rozdzielczości monitora. Zastanawia mnie natomiast to, czy ma to wpływ przy renderowaniu filmu ? Czy przy ustawieniach renderingu 1080p 60fps film dalej zachowuje swoje właściwości FHD i przy wyższej klasie monitorach efekt będzie lepszy ? Gdybym miał dostęp do monitora z Full HD, to bym nie pytał tylko sam sprawdził. :)

2) Czy brak monitora Full HD ma wpływ na wyświetlanie filmów w 1080p i wyższych w You Tube, czy to bardziej kwestia kompresji, czy klasy karty graficznej ? Tak się zastanawiam, bo filmy które mają możliwość ustawienia jakości 2K czy 4K chodzą mi dość dobrze. Czasem jedynie 4k trochę zacina.

3) Czy moje ustawienia kamery są rzeczywiście dobre dla początkującego ? Zobaczyłem kilka sporych różnic kręcąc w różnych warunkach. Film z jazdy autem (bez trybu "Car") w pochmurny dzień wyszedł rewelacyjnie. Jakość została zachowania nawet gdy wyszło słońce. Proste ujęcia z balkonu przy różnych warunkach również wyglądają ładnie. Natomiast bawiąc się kamerką nad rzeką w zmiennych warunkach pogodowych zauważyłem jedną irytującą mnie rzecz. W obu przypadkach na statycznych ujęciach kolory w tle "mieniły się" w różnych odcieniach danego koloru, głównie było tak z kolorem zielonym. Bez słońca, pod słońce i ze słońcem za plecami. Efekt ten sam. Na surowym materiale jeszcze jest to do przeżycia, ale po renderingu wygląda to o wiele gorzej. Nie wspominając już o wrzuceniu na YT. Co może być za to odpowiedzialne ? Złe ustawienia, brak HD w monitorze czy to defekt kamery ? Może za dużo wymagam od budżetowego sprzętu ? Czy ktoś może mi polecić dobre ustawienia na dni słoneczne/pochmurne czy lepiej zostać przy obecnych ?

4) Ostatnie pytanie mam w kwestii renderowania. Większość tutoriali które znalazłem tyczą się wrzucania filmów z gier na YT. Poświęciłem już sporą ilość godzin siedząc nad tym próbując różnych ustawień. Najlepszy efekt dał ten film: https://www.youtube.com/watch?v=5GbPRL-7aC4&t=487s . Dobra jakość w ustawieniach YT na 1080p i 1440p. W tej drugiej niemal całkowicie zniknęły piksele, nawet przy szybkich obrotach kamerą. Dziś rano włączyłem jeszcze na próbę render z "two-pass", zaznaczonym "debug filter", korektą Sharpner'em i drobnym nasyceniem kolorów. Po powrocie ocenie efekt, bo przy dobrym procku i niezłej karcie przewidywany czas, to około 3h dla 4min materiału. Do sedna...Macie jakieś sprawdzone ustawienia renderowania normalnych filmów ? Nie musi być pod Vegas, bo dopóki korzystam z wersji trial, to jestem dość elastyczny. Byle program był dla platform Win/Linux.

Pozdrawiam !
redone
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 29 sty 2017, 19:16

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: redone »

orzo84- 1/2 monitor to obszar roboczy. Nic więcej, nie ma więc wpływu na jakość końcową. Możesz nawet na wyświetlaczu kalkulatora obrabiać/wyświetlać i mieć z tym jeszcze inne wrażenia. Tak samo możesz pytać czy na hd masz 4k. Oczywiście, że nie. Ale obrobić na 4k możesz i puścić efekt końcowy na takim monitorze/projektorze. 3- ustawić można balans bieli i WDR w zależności od pogody i tego czy często wychodzisz z jasnego do ciemnego i odwrotnie lub ostre słońce i mocny cień. U mnie za muła roboczego wybrałem VSDC Video Editor w wersji pro z prostej przyczyny- mam go za friko. Bywały na ten program promocje to przetestowałem, nauczyłem się obsługi i robi robotę przy cudach całkiem szybko. Dość dobrze są ustawione domyślne profile. Jakoś specjalnie nie trzeba też przy nich grzebać. Biorę nvidia HQ i tylko z dzwiękiem schodzę bo sjcam jednak tu szału nie robi i można opuścić poprzeczkę. Potestować ustawienia na krótkim filmie, wybrać pod siebie ustawienia, stworzyć profil końcowy i jest na przyszłość.
orzo84
Posty: 2
Rejestracja: środa 12 kwie 2017, 20:48

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: orzo84 »

Dziś za dnia będę miał okazję pobawić się ustawieniami. Dzięki wielkie za odpowiedź.
Gregorius79
Posty: 3
Rejestracja: sobota 27 maja 2017, 13:26

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Gregorius79 »

Niedawno zakupiłem tą kamerkę i zastanawia mnie jedna rzecz. Gdy filmuje pod światło w taki sposób, że promienie padają na soczewkę, powstają czerwono-niebieskie smugi. Wygląda to fatalnie.Można to jakoś ogarnąć, czy po prostu ten typ tak ma? Widać to na tym filmie... https://www.youtube.com/watch?v=ozHKh1oS8rs
michal_plock
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 05 cze 2017, 06:33

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: michal_plock »

Chciałem zapytać jaki program używacie do obróbki nagrań z kamerki. Szukam czegoś prostego i nie obciążającego mojego wysłużonego komputera. Będę wdzięczny za podpowiedź i Wasze doświadczenia.
robertd
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 27 paź 2015, 01:42

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: robertd »

co prawda używam pod linuksem, ale widzę, że są również pod windę i inne systemy operacyjne.
Kdenlive
wcześniej jeszcze próbowałem
OpenShot
Dla linuksiarzy, oba są w repozytoriach packmana.
Oba dosyć proste w obsłudze (ale oba mają sporo pewnie zaawansowanych funkcji), chyba nawet openshot wydawał mi się prostszy, ale coś się wysypywało więc zostałem na kdenlive.
Było to jakiś czas temu więc pewnie warto sprawdzić oba bo są rozwijane i widziałem, że w maju wyszła jakaś "całkiem nowa" wersja openshota.
Używam raczej do prostego złożenia filmików, jakaś strona tytułowa na początku, napisy, jakieś fotki.
Jakimś fachowcem nie jestem, więc na temat jakiejś zaawansowanej obróbki video nie pomogę. Ale do obu jest sporo tutoriali i instrukcji na YT.
redone
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 29 sty 2017, 19:16

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: redone »

http://sj6sj7.blogspot.com/2017/06/sjca ... -beta.html wypuścili bete 1.5.1 z nocnym trybem nagrywania. Dla odważnych, do testów. Zapowiada się, że jeśli to zadziała to może zyska kolejną użyteczną funkcję.
robertd
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 27 paź 2015, 01:42

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: robertd »

ooo, może taki tryb podczas nurkowania będzie przydatny, bo pod wodą światła brakuje.
Tryb do nurkowania działa bardzo dobrze.
Dodatkowo wygląda, że naprawili problem z wyłączeniem kamerki po odłączeniu od zasilania.
Sam dopisywałem do pliku z błędami i sugestiami jako błąd:

Kod: Zaznacz cały

cam turns off automatically after disconnecting power cable (should continue to work on battery);
Ciekawe czy to poprawili:

Kod: Zaznacz cały

reseting data and time, and two options/way/possibility with this bug:
  - when I replace battery and don’t touch power button when cam is without battery date and time were not reset (I can touch all buttons but not power),
  - when I replace battery and touch power button when cam is without battery date and time were reset.
redone
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 29 sty 2017, 19:16

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: redone »

Pomęczyłem troszkę kamerkę na tym FW beta. Coś tam ten tryb low light poprawia. Szału nie ma, noktowizora z niej nie zrobiło... aaaale coś jakby lepiej. Czas pokaże co z tego się wykluje. Najchętniej widziałbym pełne zarządzanie iso, czasu i ev. Gdzieś przy zdjęciach może to zrobić różnicę, a na dziś to taka trochę bieda. Iso podniesione do 400 jest ok, powyżej 400 już nic nie zmienia.

12.06 - beta zmieniła się w wersję stabilną. http://support.sjcamhd.com/support/solu ... are-update
Gregorius79
Posty: 3
Rejestracja: sobota 27 maja 2017, 13:26

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Gregorius79 »

Też macie takie smugi, filmując pod światło ? https://www.youtube.com/watch?v=ozHKh1oS8rs
robertd
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 27 paź 2015, 01:42

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: robertd »

Gregorius79,
Specjalnych testów nie robiłem, ale odpaliłem kilkanaście filmików z nart, z mocno nasłonecznionych stoków Austriackich.
Sporo ujęć pod samo słońce i jedyne co zauważyłem to 1 lub 2 kółeczka/bąbelki ale to chyba raczej normalne zjawisko, pewnie wynikające z obiektywu i dodatkowej obudowy.
U Ciebie raczej bym podejrzewał to:
http://www.paranormalne.pl/topic/6698-f ... ie-duchow/
;)
Gustlik
Posty: 24
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Gustlik »

Mi też się robią takie smugi. Może balans bieli na to pomoże? Nie miałem jeszcze czasu żeby to sprawdzić. Natomiast po wgraniu ostatniego firmware 1.5.1 wszystkie ustawienia resetują się po w wyłączeniu kamery :evil: Czy też tak macie?
redone
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 29 sty 2017, 19:16

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: redone »

Życie uczy, że czasem najprostsze rzeczy są rozwiazaniem... Na pierwszy rzut przeczyście porządnie szkło ;) Może zwyczajnie jest zatłuszczone i rozmazane przez wielokrotne "czyszczenie". Te poziome smugi by na to wskazywały. U mnie pod światło jest ok.
credens
Posty: 109
Rejestracja: niedziela 07 gru 2014, 19:59
Lokalizacja: Zambrów

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: credens »

Witam, czy ktoś próbował ożenić tę kamerę z minimOSD? Kupiłem kabelek AV jednak po podłączeniu osd robi się półprzeźroczyste, zmienia się położenie niektórych wartości, ogólnie objawy są takie, jakie miałem przy podłączeniu kamerki 700TVL do osd.
ODPOWIEDZ